Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Resim ve Tanri  (Okunma sayısı 656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2017, 03:42:40 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 144
 • Cinsiyet: Bayan

 İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Bu sûretleri (resim ve heykelleri) yapanlar, kıyamet günü, ‘bu yaptıklarınıza can verin, haydi!’ diye azâb edileceklerdir."

Buhârî, Büyû' 40, Bedü'l-halk 7, Nikâh 76, Libâs 89, 92 95, Tevhîd 56; Müslim, Libas 96, 97. Ayrıca bk. Nesâî, Zînet 113; İbni Mace.


Yine İbni Abbâs radıyallahu anhümâ, "Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken dinledim" dedi:
"Kim dünyada bir canlı resmi yaparsa, kıyamet günü yaptığı resme can vermeye zorlanır. O ise, buna aslâ can veremez."

Buhârî, Libâs 97, Ta'bîr 45; Müslim, Libâs 100

İslamda resim ile ilgili  bu gibi hadisler cokca mevcuttur.Yani su soru akillara geliyor Tanri nin onun yarattiklarini ondan daha guzel cizemedigimizi bildigi halde neden bize o guzel nimetlerini cizmemize izin vermiyor?Ha suda var insani ""Bunlari ben yarattim,ben yaptim ""hissiyatina girip de kibirlilik duygusunun daha da ilerleyerek kisinin kendini artikTanri dan daha ustun gorme egiliminede girebilir diye de bir aciklama olabilir.

Yani Tanri biz Tanrilasmayalim diye mi yasaklamakta resmi ?
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes


Mart 06, 2017, 03:56:27 ös
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Sevgili RANA,

Ne kadar güzel noktaları araştırıyor ve hakikate bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bakınız, bir inancın öğretisini kabul edip etmeme arasında kaldıysanız hakikatin varlığı aşkla yarattığını ve her daim sevgi beslediğini unutmadan karar verin. Hakikatin, yaratıcının biz insanlarla iletişim kurduğu en doğal lisandır sanat. Müzik, resim, heykel, semboller ve daha nicesi. Ham olanı yontma, yaratıcı sezgileri kullanıp biçim ve estetik kazandırma, hissedilen ancak sözcüklerle dile gelmeyene biçim kazandırma.

Böyle harikulade eşsiz bir yeteneği veren yaratıcının onu yasaklaması sizce de çok saçma olmaz mıydı? Ne zaman bir adım atmaya tereddüt ederseniz sezgilerinize, vicdanınıza kulak verin ve atacağınız adımın temelinde sevgiyi arayın. İçinde sevgiyi barındıran her şey güzeldir ve güzel olan hiçbir şey yasak olamaz.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Mart 06, 2017, 04:03:30 ös
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 144
 • Cinsiyet: Bayan

Aciklamalarinizdan sunu cikariyorum ki Sayin Risus sanirim bu guzel yetenekleri Tanri degil Tanri nin yarattigi en eşsiz sanat eseri olan insanlar basta kendileri ve kainati seyredip aslinda herseyin birer sanat eseri oldugunu gorememelerinden kaynaklanan bir korku ve tepkiden ibaret.

Tesekkur ve Saygilarimla..
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes


Mart 06, 2017, 04:36:47 ös
Yanıtla #3
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1429
 • Cinsiyet: Bay

Araştırma mümkünse ilk kaynaktan olur. Örneğin Einstein görelilik kuramını yazmış kitap yapmış orada formüle etmiş diyeceklerini. Ama biz kitabı açıp okumak yerine bir gün schrodinger sormuş einsteinde arkadaş yazdıklarım palavra sen benim lafı mı dinle aslında Dünya düz dediği rivayetleri okuyoruz.

Hz Ömer kendisi hadis yazanları elinde kılıçla kovalamışken onun oğlu ibni ömer radıyallahu anhüma diyerek uzatıp ondan hadisler aktarıyoruz. Bunun üstüne de din inşa ediyoruz. Daha da uzatalım Abdullah ibn ömer ibn hattab radıyallahu anhuma ....

Aslında olay çok basit. İslam için Tek ve emin kaynak Kur'an da resim çizmek heykel yapmak sizi dinden çıkarıp kafir yapar diye bir ayet varmı?

Ama Musa kavminden ayrıldığında onlar bir heykel yapıp  o buzağı heykeline taptılar diye tenkit ediyor. sizin verdiğiniz hadiste bile Resim yapanlara hadi ona can verseniz diye soruluyor.Yani burada sanat yapanlara değil sanat eseri ya da resim ya da heykele tapanlara,şirk koşan eş tutanlara söz var. Gelen emirleri ya da yasakları , inen ayetleri devrine göre değerlendirelim. Elleriyle çamurdan yaptıklarına tapan kabilelerle kendimizi bir mi tutuyoruz. Rembrant resmine tapanımız mı var aramızda? Yobaz zihniyetler toplumları aydınlatacak işler yerine karanlığa gömecek yeni yasaklar aradığından Kur'an da bulamadıkları yasakları kendi uydurdukları hadislerle süsleyip püslüyorlar.Hadi onlar öyle yapıyorda, biz neden ekmeklerine yağ sürüyoruz?.

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest


Mart 06, 2017, 06:05:25 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3092
 • Cinsiyet: Bay

Şu bir gerçeki RESİM  yapmak bir TANRI vergisi bir sanattır .Kabiliyet  ister ; bu da Tanrı vergisi olan bir yetenektir  ... 8)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Mart 06, 2017, 06:55:41 ös
Yanıtla #5

 Dünya'nın ve evren'in somut ve materyal gercekliği acımasızdır.Adem nasıl cennetteki "O" sonsuz hazların içindeki zerreyi; cezanın simgesi olan elma'yı buldu ise; evlatlarıda bu sonsuz maddesel/bencil dünya'daki zerre olan iyliği bulmalıydı.Bu yol tanrı'nın değil, bizzat insan'nın insan'a bahşedebileceği bir cennettir.

 Başlangıçta Bunu anlayamıyan ilk İnsanlar, ilk tanrılarını somut/maddesel olgular/yapılar üzerine inşaa ettiler.Bu olgular bilimsel olarak acıklanmaya başlandıkca, ilahlarını materyal formdan soyut ve düşünsel tekilliğe yönelttiler.

 Tanrısal tekillik soyut, tanrısal çoğunluk somut olarak, çağlar boyu sürekli yer değiştirdi.

 İslam vs. için tanımlama yapar isek; putlaştırılan somut ilahlar,tek ilahların soyutluğuna düşman sayılırdı; tek ilah tamamen maddeden arınmış olmalıydı.(Resim,heykel vs)

Yanlış düşünüyor da olabilirim...

 Saygılar-Sevgiler
« Son Düzenleme: Mart 06, 2017, 06:58:22 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin