Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kitap Üzerine-3  (Okunma sayısı 426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2017, 02:23:20 öö
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Dostoyevski "Avrupa'yı kendimizden çok daha iyi tanıyoruz," diyor. Biz ne kendimizi tanıyoruz, ne Avrupa'yı. Tarihimiz mührü sökülmemiş bir hazine. Sosyologlarımız bir Kızılderili köyünü keşfe gider gibi alan çalışmalarına koyuluyor. Avrupa'yı, Avrupa'nın istediği kadar tanıyoruz.

Ne var ki ihtiyar Batı da hafızasını kaybetmişe benziyor. UNESCO; kitap yılında, kitap için yazılmış en güzel eseri hatırlayamadı. Susam ve Zambaklar.

Susam ve Zambaklar, Ruskin'in en çok sevilen, en çok okunan kitabı. Şöyle diyor Ruskin: "Kendimize dost seçeceğiz. En iyilerini seçmek istiyoruz, ama nerede bulacağız o dostları? Kaç kişiyi tanıyoruz? Her istediğimizle tanışabilir miyiz?

Ruskin kitapları ikiye ayırır: Geçici olanlar, kalıcı olanlar. Geçiciler faydalı veya tatlı birer konuşma. Seyahatnâmeler, hatıralar...Bunlar kitaptan çok bir nevi mektup, bir nevi gazete. Kalıcı kitap, sohbet değil, yazıdır. Birkaç sayfaya sığdırılmak istenen bütün bir hayat. Ebediyete yollanan mesaj. Kimsenin söylemediği ve söyleyemeyeciği gerçek. Yazar, o birkaç sayfayı kaleme almak için gelmiştir dünyaya. Mümkün olsa taşa kazır fikirlerini.


Bu Ülke- Sayfa:110
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2017, 02:25:24 öö Gönderen: İNSAN »