Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İyiliğin İkilemleri  (Okunma sayısı 882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2017, 05:49:03 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu form a üye olduğumdan beridir iyilik nedir diye sorguluyorum. 

Etrafımdaki insanlara iyi davranmaya çalışırken çok fazla ikilem de kalıyorum.

Benden balık isteyen insanlara iyilik ile balık tutmayı öğretmeye çalıştıkça onlar iyiliği daha çok hazır balık istemek için kullanmaya çalışıyorlar
peki ben iyiliği suistimal etmeye çalışan insanları eğitmeye çalışarak acaba kendime kötülük yapıyor olabilir miyim  ?

Haksızlıkları tek tek dile getirirken karşılaşılan çıkar çatışmaların dan uzak durmaya çalışsan da çıkarları olan insanlar için kötü insan oluveriyorum. 

Bilginin peşinden gitmeye çalıştıkça öğrendiklerim beni yıllardır aynı yerde aynı bilgiler ile çakılı kalmış insanlardan uzaklaştırıyor bilgiyi aradıkça ve bilgi peşinden koştukça öğrenmeye ve irdelemeye kapalı insanlardan uzaklaşıyorum ve farkına vardığım her yeni bilgide onlar için biraz daha düşman olduğumun farkına varıyorum

bu durumda içsel de olsa gelişim peşinde olmak insanların sorgulamaya karşı olan kitlesi ile beni karşı karşıya getiriyor

İyilik sadece toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer vermekten ibaret olamalı. İyilik toplumun genel refahını ve gelişmesini ilerletecek çalışmalar için de var olabilmeli fakat toplumu memnun etmeye çalışmak galiba hatalı bir çaba ...