Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ALEVİ OLSAN, SÜNNİ OLSAN NE ÇIKAR?  (Okunma sayısı 1079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2017, 07:09:28 öö

Eli öpülesi Dedem ,Ne kadarda doğru konuşmuş.Sunni olsam ne yazar,Alevi olsam ne yazar.İnsan olmayi oğrenebildikmi? Hz.Ali'nin bir sözü var; "İnsanlara Faydasi Olmayanı..! Ölülerden say gitsin..! Hz.Ali.                                                                                               ALEVİ OLSAN, SÜNNİ OLSAN NE ÇIKAR?
 
Biz bu ülkenin vatandaşları olarak hiç bir şeyden ders almayız. Gördüğümüz onca kötü örneğe rağmen hala bir birimizi dışlamaya, ötekileştirmeye devam ederiz. Buda elbette birilerinin işine geliyor tabi. 
 
Yazılı ya da görsel basın tirajlarını yükseltmek adına son derece yakışıksız sivri haberler yapılıyor, köşe yazarları okunabilmek yada köşelerini kaybetmemek adına yalan yanlış birilerine sallıyor, Siyasiler oy toplayabilmek adına ha bire ötekileştirme propagandalarına devam ediyor. Olan da ekmek derdinde düşen vatandaşa oluyor. Hiçbir şeyden habersiz karmaşanın içinde buluyor kendisini. Allah sonumuzu hayır eylesin.
 
Bu zamana kadarki yazılarımda siyasetten hep uzak durmaya çalıştım gene de öyle yapacağım. Ben sadece iyi kötü Tiyatro yapmaya çalışan, acısını, sevincini, kederini, umutlarını, coşkularını, geleceğe dair hayallerini sahnede anlatmaya çalışan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ülkemi ve ülkemin güzide insanlarını çok seviyorum. Çünkü buradan başka bir cennet vatanın olmadığına inanıyorum.  Huzur içerisinde yaşayan insanları birbirine düşürmeye çalışan üç beş art niyetliler olsa da, yurdum insanının bu oyunu bozacağına inanıyorum. Çünkü zamanında çok acılar çektik, çok kayıplar verdik. Eh artık biraz olsun akıllanmışızdır diye düşünüyordum ki gazetenin birisinde yayınlanan haberi gördüğümde tüylerim diken, diken oldu.  Reklamı olmasın diye o malum gazetenin adını vermeyeceğim.
 
“CHP yi aleviler ele geçirdi.” Diye başlık atılarak yapılan bir haberin, son derece ayrımcı ve sakıncalı bir haber olduğunu düşünüyorum. Bu tarz söylemlerde bulunanların ülkemize ne kadar büyük bir kötülük yaptıklarının farkında mı değiller, yoksa bilinçlimi yapıyorlar anlamış değilim açıkçası?  O zaman başka bir gazetede AKP yi Sünniler ele geçirdi falan derse şaşırmamak lazım.  Bu basın özgürlüğü değil, fitnecilikten ayrımcılıktan başka bir şey değildir. İnancın siyasi partilerle adlandırılması veya sınıflandırılması hangi akla hizmettir çözemedim doğrusu. Bu ülkenin zenginliklerini, sanki karşıtlıkmış gibi, rakipmiş ya da düşmanmış, gibi göstermek, aksettirmek son derece çirkin ve ahlaksızcadır.
Kardeşim siz görmüyor musunuz tüm İslam ülkeleri bu tarz söylemlerin acısını çekiyor, mezhepsel çatışmalarla kardeş kardeşi katlediyor. Ama bunu bizim ülkemizde başaramayacaksınız. Ya bırakın halk birbirini seviyor, herkes inancını yaşıyor, İnsanlar arasına nifak tohumları ekmeye çalışsanız da, bizim halkımızın gönül bağında, sevgi yeşerir evel Allah, Amacınıza ulaşamayacaksınız, çabalarınız nafile. Çünkü biz birbirine bağlı bir milletiz. Ayrımız gayrımız yoktur.
 
Özellikle inanç önderi sıfatını taşıyan kişilerin konuşurken seçtiği cümleler son derece dikkatli seçilmelidir. Ayrıştırıcı, insanları kutuplaştıran söylemler son derece yakışıksızdır. Son günlerde Diyanet işleri Başkanı’nın,” Alevilerle evlenilir mi “sorusuna, “Müslüman olanla evlenilir “ diye verdiği cevap ta, en az soru kadar saçma sapandı. Alevileri İslam’ın dışındaymış gibi gösterecek kadar da cahilceydi. Bu ülkenin insanlarında birbirine karşı ayrımcı bir zihniyet yok. Ama ülkemizde ileri görüşlü dediğimiz, belirli makam ve mevkilerde görev alan, toplumun önderlerinden olarak bildiğimiz insanlar tarafından körüklendiğini bir kez daha gördük. Bu ülkede o kadar çok alevi Sünni evliliği var ki, bu güzel yuvaları fitnelere alet etmek, insanların içine kuşkular sokmak hangi akıl karıdır Allah aşkına?
 Kimin kimle evleneceğine siz değil, bırakın sevgi karar versin.
 
Millet uzaya giderek şehirler kuruyor, biz hala neyin derdindeyiz. Masum insanların üzerinden elinizi çekiniz. Bırakın insanlar huzur içinde yaşasın, inancını doya doya yaşasın.  Sanırım toplum olarak “Yanlışa yanlış demeyi öğrendiğimizde düzelecek her şey.”  İnancım budur. Ozanlarımız zaten asırlardır bunları söylerde, bizim kulağımıza girmez bir türlü. Ozan AŞIK DAİMİ’ ve Üstat Celal ÖZDEMİR,  konuyla ilgili güzel özlü sözlerini sizlerle paylaşmak istedim. Zaten ozanlarımıza kulak versek, mesele diye bir şey kalmaz yeryüzünde.
 
 
 
SÜNNİ İSEM ALEVİYSEM NE ÇIKAR?                   
 
Göremiyor isem gerçek varlığı                                                                 
Sünni isem Aleviysem ne çıkar                                                               
Sanat edindiysem sahtekârlığı                                                                 
Sünni isem Aleviysem ne çıkar                               
 
İnsanlar giderken hep ileriye                                   
Bizler inadına kaldık geriye                                       
Gelmedikçe cehaletten beriye                                               
Sünni isem Aleviysem ne çıkar                               
 
Gayet inatçıysam gayet zorbalı                                                               
Gündüz tespihliysem gece kavgalı                         
Olmadıkça cemiyete faydalı                                                     
Sünni isem Aleviysem ne çıkar                                                                                                     
                                                                                     
Kemaletim, hidayetim olmazsa
Marifet suyundan kabım dolmazsa
Benden insanlığa eser kalmazsa
Sünni isem Aleviysem ne çıkar
 
Daimi’yim nefse galip olmazsam
İlme fazilete talip olmazsam
Ele dile bele sahip olmazsam
Sünni isem Aleviysem ne çıkar
      Celal ÖZDEMİR
 
 
ALEVİ OLSAN NE ÇIKAR? SÜNNİ OLSAN NE ÇIKAR?

Allah’ın kullarına hor bakıyorsan
Helal haram demeden aşırıyorsan
Biraz karnın doyunca şaşırıyorsan
Alevi olsan ne çıkar Sünni olsan ne çıkar

Ana babanın hatırını sormuyorsan
Yere düşeni görüp kaldırmıyorsan
Dört kitabın manasını bilmiyorsan
Alevi olsan ne çıkar Sünni olsan ne çıkar

Celalın kitabında yok alevi Sünni
İkisinin de aynı değil mi ki dini
Susturamıyorsan içindeki o kini
Alevi olsan ne çıkar Sünni olsan ne çıkar

AŞIK DAİMİ

 Kaynak:http://www.tokatkultur.com.tr.                                                                                                                            https://youtu.be/w2VTDJ8E240
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!


Eylül 13, 2017, 12:53:42 ös
Yanıtla #1

Merhaba Sn. Farmakoloji,

Tarihler boyu süregelen böl ve yönet (divide et impera) kavramının yalnız siyaset ve milletler alanında değil; inançlar hususunda da kullanıldığını düşünüyorum. Ne Hz. Muhammed sünni, ne Hz. Ali alevidir; fakat ne yazık ki çıkar sağlamak amacıyla toplumları bunlara inandıran ve kaos ortamından faydalanan kişiler hep olmuştur, olacaktır. Bağnazlık ve ön yargılardan arınıp, tüm insanların barış ve mutluluğu görüşü tüm inançların teorisinde mevcut olsa da; en ufak bir kıvılcımda bizden olmayanı düşman olarak görmek ne yazık ki ülkemiz vatandaşlarının ciddi bir çoğunluğunda var. Kaldı ki, sizin de dediğini gibi; karşındaki insan alevi ve sen sünni isen ne farkeder ? karşıdaki insan hristiyan sen müslüman olsan ne farkeder ? Bu ayrıma takılıp kalmaktansa, düşünülmesi gereken daha ciddi meseleler olduğunu inanıyorum.

Saygılarımla,
Her söze "bu söz beni nereye götürür" sorusuna yanıt bularak başla.


Eylül 13, 2017, 09:28:54 ös
Yanıtla #2

Merhaba PavelStarlex,Oncelikle sayfaya hoşgeldiniz.Paylaşiminiza sonuna kadar katılıyorum.İnsan sevgisi, hoşgörü,baris ve sevginin  egemen olduğu bir dünya olmasi dileğiyle.Sevgi ve Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!


Eylül 14, 2017, 12:16:03 ös
Yanıtla #3

Merhaba Farmakoloji,

Nazik karşılamanız ve katılımınız için teşekkür ederim,

Sevgi ve saygılarımla.
Her söze "bu söz beni nereye götürür" sorusuna yanıt bularak başla.