Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tarsus Gizemli Kazı  (Okunma sayısı 9802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2017, 04:03:17 öö
Yanıtla #10

Sayın Nosam 33,Kazilan yer Mersinin "Tarsus"bölgesi mi?Bahsedilen konu hazineyle alakasi yok.Konudan emin olmam icin bana bolgeyi soylerseniz sevinirim...Saygi ve sevgilerimle.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2017, 04:06:01 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!


Ekim 01, 2017, 11:13:54 öö
Yanıtla #11
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3094
 • Cinsiyet: Bay

Mersinin Tarsus ilçesi ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ekim 12, 2017, 11:42:50 öö
Yanıtla #12
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3094
 • Cinsiyet: Bay

11 aydır süren esrarengiz kazıda sondaj çalışması başladı

Ankara'da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekat polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016 tarihinde başlatılan kazı, gizlilik içerisinde devam ediyor. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş-çıkışına izin verilmezken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın da alana alınmadığı bahçede, sondaj çalışması yapıldığı görüldü. İlk kez görüntülenen evin bahçesinde bulunan sondaj makinesi ve su boruları dikkat çekti. Daha önce kazı nedeniyle mahallede göçükler meydana gelmesi üzerine binanın çevresindeki eski yapıların güvenliği için zemin katmanlarının saptanmasına yönelik sondaj çalışması yapıldığı ileri sürüldü.

MAHALLELİ RAHAT DEĞİL

Başbakanlık, CHP'li Atıcı'nın soru önergesine verdiği yanıtta kazının, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü'nün izniyle başlatıldığını, çalışma yapılan bölgenin 3'üncü derece arkeolojik sit alanı olarak tescilli olduğunu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

Öte yandan kazı süresinin uzaması ve göçükler nedeniyle çevrede oturanlar, bu durumdan rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. Kazının yapıldığı bölgede oturan 83 yaşındaki Tevfik Selen, yaşanan süreçte tedirginliklerinin arttığını söyledi. Yanı başlarında süren kazının, kendilerini endişeye sevk ettiğini belirten Selen, kazıyla ilgili hala bilgilendirilmediklerini söyledi. Polis barikatlarıyla korunan sokakta belirsizlik sürerken, yaşanabilecek bir çökmenin sokakta bulunan eski yapıların yıkılmasına da yol açabileceği bildirildi.

POLİSİN İNTİHARINDAKİ SIR

Tarsus'ta 4 yıl önce, 'silahla şaka yaparken' öldürüldüğü belirtilen polis memuru Mithat Erdal'ın cinayet sanığı Hüseyin Yasak, yargılandığı Tarsus 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tarsus'ta esrarengiz kazıların yapıldığının duyulması üzerine eşi Sibel Erdal, define avcılarını ortaya çıkartmak için gizli görevde olan eşinin, deşifre olunca infaz edildiğini, cinayetin, gizemli kazıyla ilgisinin olabileceğini iddia etmişti.
blob:http://www.hurriyet.com.tr/a13b5409-25da-4bdb-8171-15f5a6f6864e

CUMHURİYET GAZETESİ
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2017, 11:47:18 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ekim 26, 2017, 05:59:54 ös
Yanıtla #13
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3094
 • Cinsiyet: Bay

Tarsus’taki gizemli kazı arkeolojik olmayabilir!


 


 
Tarsus'ta yaklaşık bir yıldır devam edilen kazılar hakkında bugüne kadar hiçbir resmi açıklama yapılmadı.
 
Fakat bu durum, başta Tarsus sakinleri olmak üzere Türkiye çapında birçok meraklının olayla ilgili uçuk teoriler üretmesine neden oluyor. Çeşitli yayın organları ise tüm bunları fırsat bilip, konu hakkında uydurma haberlerle neredeyse her gün “tıklanma” yarışına giriyor.
 
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
 
Arkeofili.com un haberine göre, Tarsus’taki dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda devam eden kazı alanı, kimsenin görmemesi için mavi branda ve tel örgü ile çevrildi.
 
Kazı alanı, Özel Harekat ekiplerince ve uzun namlulu silahlarla korunuyor ve alana milletvekilleri bile sokulmuyor.
 
Nöbetçi polisler ellerindeki dürbünle çevreyi sürekli kontrol ediyor ve kazının ne zaman biteceğine dair de hiçbir bilgi verilmiyor.
 
Daha önce Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın TBMM’de verdiği sorgu önergesine bakanlık tarafından verilen cevapta, kurtarma kazısının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nün izni ile başlatıldığını, çalışma yapılan bölgenin 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceği belirtilmişti.
 
ESKİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI GÜNAY;"KAZI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILMAMASI ALIŞILDIK DEĞİL"
 
Tarsus'taki esrarengiz kazı ile ilgili haberleri basında gördüğünü ve ayrıntısı hakkında bilgisi olmadığını belirten eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kazı konusunda açıklama yapılmamasının alışılmış bir durum olmadığını söylüyor.
 
Ertuğrul Günay Arkeofili’ye yaptığı açıklamada, KVMGM’nin, kamuoyundaki asılsız ya da abartılı söylentileri sona erdirmek için gerçekçi ve yeterli bir açıklama yapması gerektiğini, usulün böyle olduğunu söylüyor.
 
Günay, “Örneğin, 2010’da Milas’ta definecilerin girdiği Hekatomnos Lahdine el koyup bilimsel kazı ve koruma işlemlerine başladığımızda, bilgileri basın ve kamuoyu ile paylaşmıştık. Kamu işlerinde saydamlık, doğru işleyişin güvencesidir.” diyor.
 
AKADEMİSYENLERİN BİLGİSİ YOK
 
Konu hakkında devlet yetkililerine bilgi verilmediği gibi, arkeoloji camiasından birçok akademisyenin de bilgisi bulunmuyor.
 
Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, konuya ilişkin Arkeofili’ye verdiği demeçte, hiçbir fikri olmadığını belirtiyor ve “Sanıyorum fazla önemli bir alan.” demekle yetiniyor.
 
Mersin’in Mezitli İlçesi’ndeki Roma Dönemi’nin önemli liman kenti Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde yürütülen kazıların bilimsel başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ise Arkeofili’ye, “O kazıyla ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Gizliliğinin yetkililere sorulması gerekir.” diyor.
 
ARKEOLOJİK BİR KAZI OLMAYABİLİR
 
1963 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalında başladığı arkeoloji kariyeri boyunca, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde arkeolojik çalışmalar yürüten Prof. Dr. Mehmet Özdoğan Arkeofili’ye, kendisinin de gazete havadisleri dışında hiçbir bilgisinin olmadığını, olayın nitelik ve sürecini anlamakta zorlandığını söylüyor.
 
Olayı oldukça garip olarak yorumlayan Özdoğan, arkeoloji ile bağlantılı bir süreç olma olasılığının hemen hemen yok görünümünde olduğunu ve arkasında başka bir olay olması gerektiğini belirtiyor.
 
Özdoğan, “Her ne arıyorlarsa arkeolojik alanda olduğu için müzeyi, en azından isim olarak devrede tutuyorlar gibi. Ancak bu kadar uzun süre ne aranır, neyin analizi yapılır, hiç aklım yatmadı.” diyor.
 
Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durukan, konu hakkında hiçbir fikri olmadığını, kendisinin ve çevresinin de merak içinde olduğunu belirtiyor:
 
“Biz de sizin gibi merak içindeyiz. Hatta ben yarı Tarsusluyum, bölümümde Tarsuslu bir öğretim üyesi daha var ancak tek kelime bir haber ya da bilgi alamıyoruz. Sizin de takdir edeceğiniz üzere, konu arkeolojik olsaydı bu kadar gizliliğe gerek olmazdı.”
 
Prof. Dr. Durukan, “Güvenlik veya suç odaklı bir araştırma yapılıyor olma ihtimali daha kuvvetli sanki. Ama bu da bir spekülasyon sonuçta.”
 
CİNAYETLE İLİŞKİLİ OLABİLİR
 
Kazının, 2012 yılında Tarsus’ta tarihi eser kaçakçılığı şebekelerini araştırırken öldürüldüğü iddia edilen polis memuru Mithat Erdal cinayeti ile ilgili olabileceği de iddialar arasında.
 
Erdal, definecilerle birlikte kiraladığı bir evde muhbirlik yaparak gelişmeleri emniyete aktarıyordu. Polis memuru Erdal, kendi beylik silahı ile başından vurulduğunda silahını temizlerken öldürüldüğü ileri sürülmüştü.
 
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tarsus Emniyet Müdürü’nün tutuklanması ile birlikte Erdal’ın eşi, kocasının cinayete kurban gittiğini ileri sürerek yeniden soruşturma başlatılmasını istemişti. Daha sonra savcılık talimatı ile polis memurunun kiraladığı evin avlusunda bir çalışma başlatıldı.
 
Kazının 4 evin ortak kullanım alanı avludan başlayıp, içe doğru ilerlediğini belirten polisin eşi Sibel Erdal, bu evlerden üçünün tarihi eser kaçakçılığından gözaltına alınan kişilere ait olduğunu, birinin ise daha önce kirada kaldıkları ev olduğunu belirtiyor.
 
Sibel Erdal: “Bana sürekli ‘Başıma bir şey gelirse emniyetteki amirlerim ve tutuklanan 7 kişi sorumludur’ diyordu. Bu sözleri söyledikten 11 gün sonra öldürüldü.”


ALINTI:  TARSUS AKDENİZ HABER
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ekim 31, 2017, 07:17:40 ös
Yanıtla #14
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3094
 • Cinsiyet: Bay

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Kasım 02, 2017, 12:23:45 öö
Yanıtla #15
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3094
 • Cinsiyet: Bay

Gizemli kazıyla ilgili şaşırtan iddia
Mersin’in Tarsus İlçesi'nde bulunan 82 Evler Mahallesi'nde bir gecekonduda özel harekât polisleri gözetiminde yapılan esrarengiz kazı, yaklaşık 1 yıldan bu yana sürüyor...Mersin’in Tarsus İlçesi'nde bulunan 82 Evler Mahallesi'nde bir gecekonduda özel harekât polisleri gözetiminde yapılan esrarengiz kazı, yaklaşık 1 yıldan bu yana sürüyor. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, bölgede Aziz Paul İncili ile Dakyanus hazinesinin arandığını iddia etti.

Ankara'da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekât polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016'da başlatılan kazı, gizlilik içerisinde devam ediyor. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş-çıkışına izin verilmezken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bölgenin sır perdesini koruduğunu belirtti. Kazıyla ilgili önemli iddiada bulunan Atıcı, şunları söyledi:

"Mersin'in Tarsus İlçesi'ndeki esrarengiz kazı devam ediyor. Buradaki sır perdesi aralanmış değil. Bir yıldır yaptığım çalışmalar neticesinde, topladığım bilgilere göre burada iki ayrı hazine aranmaktadır. Bunlardan bir tanesi Aziz St. Paul'ün İncili, diğeri de Dakyanus'un hazinesidir. Eğer ikisinden birisi ya da ikisi de bulunduysa bu Türkiye için çok ama çok büyük bir hazinedir. St. Paul'ün İncil'inin burada olduğu ve bu işin de uzunca bir süredir Vatikan tarafından bilindiği ve bu İncil'in bulunmak üzere burada kazı yapılmasını uzaktan teşvik ettiği, desteklediği ise iddialar arasındadır. Elbette bu uluslararası bir ilişki ağı gerektirir. Bu nedenle de son derece önemli bir iddiadır."

İddiaların çok ciddi olduğunu ifade eden Atıcı, "Peki, bu iddia akla ve mantığa uygun mudur? Evet, son derece uygundur. Çünkü St. Paul, Hazreti İsa'nın en yakın havarilerinden bir tanesidir ve Tarsus'a yerleşmiştir. Yine Roma İmparatoru Dakyanus'un da burada yaşadığı ve hazinesinin de burada gömülü olduğu bilinmektedir. Tırnak içinde resmi kazı çalışmalarından önce burada kaçak kazılarda da pek çok eşyanın bulunduğu ve kaçırıldığı yönünde iddialar arasındadır. Bütün bu iddiaları da hükümet yetkililerinin yanıtlaması gerekir. Ama aylardır  burada gizli kazı yapan bir hükümet, bu saatten sonra kalkıp 'ben bir şey bulamadım' derse ne kadar inandırıcı olur, onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum" diye konuştu.

AZİZ PAULUS KİMDİR?

Yahudi kökenli bir aileden gelen Paulus ya da Yahudi adı olan Saul, M.S. 3 yılında Tarsus'ta doğmuştur. Baba mesleği olan çadır bezi dokumacılığı yapmıştır. 13 yaşına doğru hahamlıkla ilgili öğrenim görmesi için Kudüs'e gönderildi. Doğduğu kent olan Tarsus'a döndüğünde çifte vatandaşlık hakkını elde etti yani hem Tarsus hem de Roma vatandaşı oldu. M.S.34'e doğru yeniden Kudüs'e gitti. Hristiyanlık dinini yaymaya ve öğrenim görmeye devam etti. Bu arada Antakya'da Hristiyanlık öncülerinden Barnabas ile Hristiyanlık konusunda çalışmalar yapan Saul adını, Roma adı olan Paulus ile değiştirdi. M.S.36 yılında hiç ummadığı bir anda İsa ile karşılaştı. Bu karşılaşma sonrasında İsa'nın yolunda ilerleyeceğini açıkladı. Hristiyan inancının temel öğelerini öğrendi. Tarsus'a döndüğünde Hristiyanlık çalışmalarına devam etti ve bir Hristiyan topluluğu kurdu. 43 yılında Barnabas'la yeniden karşılaşan Paulus, Hristiyanlığa inananları ziyaret için tekrar Kudüs'e gitti. Barnabas ile ayrılan Paulus ikinci dinsel görevine Silas ve Timetheos adlı din adamları ile devam etti. Suriye, Kilikya, Anadolu, Efes, Kayseri, Filibe, Selanik ve Pire'ye gitti. Bazı söylentilere göre, M.S. 62 yılında serbest bırakıldı, bazı söylentilere göre ise de M.S. 66'da idam edildi.


 

DAKYANUS HAZİNESİ NEDİR?

Esrarengiz kazıyla gündeme gelen Dakyanus Hazinesi, Türkiye'de define avcılarının yakından bildiği bir konu. Definecilerin kendi aralarında ağızdan ağza aktardığı birçok efsanede Dakyanus Hazinesi'nden söz ediliyor. Günümüzde kurulan birçok defineci sitesinde de Dakyanus Hazinesi'yle ilgili yazılar yer alıyor. Tarihi kayıtlara göre Dakyanus, M.S. 250 yılı civarında Roma İmparatorluğu tahtına çıkmış bir isim. Tarihi kayıtlar Dakyanus'un çok kısa bir süre tahtta kaldığını belirtiyor ancak efsanelerde Dakyanus altın düşkünü, başta tacı ve tahtı ile sarayındaki sütunlar olmak üzere birçok eşyasını altından yaptıran imparator olarak anlatılıyor. Efsanelerde, Dakyanus'un sarayına altından kandiller astırdığı, kandillerin gümüşten zincirlerle tavana asıldığı da yer alıyor. Tarihsel kayıtlardan yola çıkan bazı kaynaklar, Dakyanus'un, ilk Hristiyanlar olan ve inanışa göre zulümden kaçarak bir mağarada 300 yıl uyuyan Yedi Uyurlar (Eshab-ı Keyf) döneminde hüküm sürdüğünü, Yedi Uyurlar'ın, Dakyanus'a karşı geldiklerini yazıyor. Bugüne kadar Anadolu'da ve yakın coğrafyalarda yapılan kazılarda Dakyanus adına bastırılmış altın sikkeler bulundu ancak hazineye dair herhangi bir kayıt bulunmuyor.

 

Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Kasım 02, 2017, 12:56:08 ös
Yanıtla #16
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 279
 • Cinsiyet: Bay

Kazı bitse bile , bu olay hakkında net bir açıklama yapılacağını sanmıyorum.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender


Kasım 02, 2017, 02:09:36 ös
Yanıtla #17
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3094
 • Cinsiyet: Bay

Tarsus'taki gizemli kazıya ilişkin Vatikan'dan açıklama geldi
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın, “Aziz Paul’ün İncil’iyle ilgili Vatikan’ın talimatıyla Tarsus’ta gizli kazı yaptırıldığı” iddiasına Vatikan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden yanıt geldi: Hiçbir dahilimiz yok.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Tarsus'taki gizemli kazı ile ilgili şoke eden iddia: Aziz Paul’ün kayıp İncil’i aranıyor
Tarsus'taki esrarengiz kazı alanına CHP'li vekil yine alınmadı
   http://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2017/11/2/857685_resource/215394.jpg
Hürriyet gazetesinden Sevil Erkuş ve Ömer Erbil'İn haberine göre, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Başpiskopos Paul Russell,  “Vatikan’ın Tarsus’taki herhangi bir arkeolojik kazı veya başka faaliyete dahli yoktur” dedi. Büyükelçi, Vatikan’ın Tarsus’taki olayla ilişkilendirildiği haberlerin “uydurma” ve “yanlış” olduğunu söyledi.

 Tarsus'taki gizemli kazı ile ilgili şoke eden iddia: Aziz Paul’ün kayıp İncil’i aranıyor

Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde gizlilik kararı içinde birinci yılını dolduran kazı evine girmeye çalışan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, olaydaki esrarın Hıristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul’ün kayıp İncil’i ile ilgili olduğunu iddia etmişti.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Kasım 03, 2017, 07:04:58 ös
Yanıtla #18
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3094
 • Cinsiyet: Bay

Tarsus'taki gizemli kazıda son dakika gelişmesi

MERSİN’in Tarsus ilçesi 82 Evler mahallesindeki gecekondu tipi bir evde özel harekat polislerinin gözetiminde 1 yıldır süren esrarengiz kazının sona erdiği bildirildi. Kazı alanı görevliler tarafından toprakla kapatılmaya başlandı.Ankara’da oluşturulan 20 kişilik özel bir ekip tarafından, özel harekat polislerinin önlemleriyle 13 Kasım 2016 tarihinde başlatılan kazı, gizlilik içerisinde yürütüldü. Polis barikatları ve brandalarla çevrili kazı alanında kimsenin giriş- çıkışına izin verilmezken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, daha önce yaptığı açıklamada yapılan çalışmaların sır olduğunu belirtmişti.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, bugün akşam saatlerinde kazı alanına gelerek brandalarla kapatılan alana girdi. Burada görevlilerle konuşan Atıcı çıkışta açıklama yaptı.

Atıcı, kazının sona erdiğinin kendine söylendiğini anlattı. Atıcı, "Burada bir arkeoloğun bir çalışma yapması gerekiyordu. ’Burada bir İncil arıyoruz, yeraltı şehri arıyoruz’ demeleri lazımdı. Millete açık açık söylenmesi lazımdı. Bir şey bulduysak davul zurnayla duyurmalıydık. Buraları kapattılar, yer altını açtılar. Bütün evlerin duvarlarını çatlattılar. Burası milletin yeriyse milletten gizli iş yapılmaz. Kazının bittiğini, kapatma emrinin verildiğini söylediler. İçeride arkadaşlardan bir kısmı da tepki de gösterdi. Bununla ilgili daha önce tehditler de aldık" dedi.

blob:http://www.hurriyet.com.tr/49aed559-2970-48ad-b646-d84f9979babb
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2017, 07:15:54 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Kasım 03, 2017, 08:06:43 ös
Yanıtla #19
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 199
 • Cinsiyet: Bay

şahsen cinayetle alakalı olduğunu düşünmüyorum
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."


K. Atatürk