Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Düşündürdükleri - 2  (Okunma sayısı 469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 30, 2018, 06:02:29 ÖS
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2145
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve MasonlarMasonik yaşam başkalarının bizim için yaptıklarından çok kendimiz için yaptıklarımızla kıymetlenir ve büyür. Yani her koyun kendi bacağından asılır. Biz Masonlar arı ile kovana benzeriz. Eğer onu koruyacak bir kovan yoksa arı mahvolur. Loca olmazsa bizde kovanı olmayan arıya döneriz. Buna rağmen arının da kendine has bir özelliği, bir anlamı, bir kıymeti vardır. Hür doğmak bir tesadüftür, hür yaşamak bir haktır. Bu şartlar içinde yaşarken istesekte istemeksekte kendimizi içinde bulacağımız olaylar olacaktır. Bu olaylar içinde düşünce, konuşma ve vicdan hür olmak için devamlı mücadele etmektedirler. Bu mücadele insanlığın ilerlemesine ve mutluluğuna engel olan dört belâ: cehalet, müsamahasızlık, ihtiras ve bencilliktir. Masonlukta, mesleğimizdeki amaçların detaylı olarak özetini verecek bir programın verilmesi beklenemez.

Onun için bu işi herkesin kendi başına yapması lâzımdır. Mesleğimizin üzerine kurulduğu ve daima korunması gereken ana hakikat prensiplerini öne sürebiliriz. Aynı şekilde bir üyemiz kendi görüşlerine göre serbestçe genel fikirler ortaya atmasını da ileri sürebiliriz. Ama yaşamın son ve mutlak hükmünü ortaya koyamayız vede koymamalıyız. Biz her şeye kadir değiliz, böyle bir akıl ve hikmet biz fanilere verilmemiştir. Ama böyle bir akıl ve hikmeti kendi imkânlarımız içinde arayabiliriz. Masonik alegori ve semboller yoluyla yaşamla ilgili sorular üzerine kendi düşüncelerimizi de arayabiliriz. Bu büyük derslerin kapsadığı öğretiler, yüzlerce yılların deneylerine dayanmış olup, bugün için de eskiden olduğu gibi geçerlidir. Ancak modern dünyamızda bazen anlaşılması zor gözükebilir.


Sık sık değişen değerlerle istisnadan ziyade kural masonluğun üzerine oturduğu gerçeğin temelidir, tıpkı zamanla yerini değiştiren kumların arasındaki bir kaya gibi. Masonluk okyanusların gel git olayına -benzetilebilir. Sahilde kumdan yapılı kaleler gibi, sağlam bir temele oturmamışlar ise, dalgalar onu yok eder ve sahili de denizi de doğal haline bırakır. O zaman sahile gidip gelen dalgalar, bazı ufak görüşler hesaba katılmamak şartıyla, daima doğru olan ve hakikati, koruyan Masonluğu remzeder.

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe