Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Düşündürdükleri - 3  (Okunma sayısı 623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 30, 2018, 06:04:35 ÖS
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve MasonlarYüzyıllar boyunca yaşam şekilleri değişmiştir. Bazı kimseler de bu modern ihtiyaçlara yanıt vermek için mesleğimizin, localarımızın değişmesi lüzumuna bizleri inandırmağa çalışmaktadırlar. Yani, geleneksel Masonluğun prensiplerini daha ufek görüşle re bırakmayı önermektedirler. Günümüze kadar gelen Masonluğun, bazı üyelerimizin duyduğu kayıtsızlıktan başka bir kusuru yoktur. Bu kayıtsızlık, Masonluktaki prensiplerin kullananlar tarafından yetersiz bulunmasından değildir. Hür ve açık bir görüşle bütün bu yeni görüşleri her an incelemeye hazır olmalıyız. Ama yasaları yapanlar gibi Masonluğu yapanlar da yaptıklarını iyi yapmışlardır. Böylece ileri sürülen ana fikirler zamanın denemesinden başarı ile çıkmışlardır.


Ne kadar iyi olursa olsun bir değişiklik yapmadan önce bu değişikliklerin de aynı denemeleri başarı ile geçirip geçirmeyeceğini düşünmeliyiz. Masonlukta çok çalışmak, gayretle çalışmak ve birşeyler vermek dışında, sihirli bir değneğin hareketiyle her devirde derdimize dava olacak bir durum yoktur. Masonluğun sihiri, ahlâk ve erdemin kıymetlerini hepimizin düşünmesi ve bunlar üzerinde çalışmasıdır. Ama hepimizin bildiği gibi sadece düşünmek yeterli değildir. Bu kıymetleri uygulamak lâzımdır, hergün yaşamımızın her safhasında uygulamaktayız. Bunların bilhassa loca dışın da da uygulanması, Masonlar için dünya üstünde bir iftihar vesilesi olacaktır. Ama bu nasıl yapılacaktır? Karşılaşacağımız o kadar çok sorun vardırki nereden başlayacağımızı bilmek çok güçtür.


Oyumuzu kullanmakla başlayalım. Oy verme, mabedimize yerleştirilen bütün taşların köşe taşıdır. Akıllıca kullanılması sayesinde iyi yöneticilere ve hürriyete kavuşabiliriz. Hepimiz işimiz gücümüzle ilgili özel noktalara konsantre olmalıyız. Böyle yaparsak etkisi gerçekten kocaman olacaktır. Her Mason etrafına bakmalı ve kişisel çabalarının nerelerde yararlı olacağını görmelidir. Başarının sırrı ekseriya sadece ilgi göstermekte yatar. Bu suretle hareket edersek sadece dünya üzerindeki ahlâki kıymetleri güçlendirmekle kalmayıp Masonluğa da itibar sağlarız. Pünyayı şekle sokmada eskilerin yaptıkları gibi aktif bir rol oynamalıyız. Rolümüzü böyle oynamalıyız ki aldığımız mirası korumuş olalım vede zamanı gelince bu mirası bulduğumuzdan daha da mükemmel bir şekilde devredelim. Masonluğa daha fazla saygı, sadece sözlerimizle değil işlerimizle yaratılır. O zaman toplum, Masonlara lider olarak, gıpta edilecek kişiler olarak ve dost olarak bakmayı arttıracaktır.


Gerçeği görelim ve kabul edelim ki karşılaşacağımız problemlerin çözücüleri bizler olacağız. Eğer Masonlukta kusurlu isek, kusuru Masonlukta değil kendimizde arayalım. Kollarımızı çaresizlik içinde açmayalım. Zamanın deneyinden geçmiş masonik kıymetleri tekrar kabullenelim ve ancak onları uygulayarak daha iyiye gideceğimizi kabul edelim. O zaman memleketimiz yararlanacak, Masonluk yararlanacak, kendimiz yararlanacağız.

Şubat 1993

Raşid Temel | Mimar Sinan Dergisi | Sayı 88

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Mart 30, 2018, 08:10:28 ÖS
Yanıtla #1Biz hariciler,Sayın Risus aracılığı ile bu değerli anlatımların avuçlarımıza döküldüğü için, "O"'na teşekkür etmeliyiz.Ve ben kendi adıma teşekkür ediyorum.
Sen Özelsin


Mart 30, 2018, 09:20:03 ÖS
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 110
 • Cinsiyet: Bay

Teşekkürler  Sayın Risus
Saygılarımla ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.


Mart 31, 2018, 02:00:34 ÖÖ
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 237
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Risus
Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler , metni okuyunca Ahmet  Cevdet Paşanın sözü geldi  "ezmânın tagayyürü ile ahkâmın tagayyürü inkâr olunamaz"  yani zamanın değişmesiyle birlikte kurallar/kaideler de değişir" demektir. Tabidir ki sosyolojik olarak amacımız bağı koparmak değil güçlendirmek veya ikâme etmek...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...