Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Binlerce işçi bir anda işsiz kalabilir  (Okunma sayısı 889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 06, 2018, 12:21:43 öö
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3169
 • Cinsiyet: Bay

Binlerce işçi bir anda işsiz kalabilir
Raporda, bazı işyerlerinde “binlerce işçinin bir anda işsiz kalma” ihtimalinin bulunduğu ifade edildi.

 
Koordinatörlüğünü CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yaptığı Emek Büroları tarafından hazırlanan raporda, “işsizlik" konusuna vurgu yapıldı. Raporda, bazı işyerlerinde “binlerce işçinin bir anda işsiz kalma” ihtimalinin bulunduğu ifade edildi.

Koordinatörlüğünü CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yaptığı Emek Büroları tarafından hazırlanan “Ekonomik Kriz Notları ve Krizin Çalışma Yaşamına Etkileri” başlıklı raporda şu değerlendirmeler yer aldı:

“Türkiye’de 24 Haziran seçimleri öncesi kendini göstermeye başlayan ekonomik durgunluk göstergeleri özellikle 24 Haziran seçimleri sonrasında döviz kurunda yaşanan aşırı artışa bağlı olarak bir krize dönüşmüş durumdadır. Ülkemizdeki ekonomik durgunluğun ve krizin nedeni, AKP iktidarının 16 yıl boyunca uyguladığı döviz kurları üzerinden dış ülkelere borçlanan, üretimden çok tüketime odaklanan, inşaat sektörüne ağırlık veren ve özelleştirme politikalarına yaslanmasının bir neticesidir.

 “YÜKSEK ENFLASYON ORANLARININ OLDUĞU İKİNCİ ÜLKE KONUMUNDADIR”

Ülkemiz Arjantin’in ardından gelişen ekonomiler arasında en yüksek enflasyon oranlarının olduğu ikinci ülke konumundadır.

Uzunca bir süredir işsizlik oranlarının çift haneli rakamlarda yer aldığı gözlemlenmektedir.


 

“GERÇEK İŞSİZ SAYISI İSE 6 MİLYONA YAKLAŞMAKTADIR”

TÜİK verilerine göre, genç ve kadın işsizlik oranlarının yüksek seviyelerde olduğu gözlemlenmektedir. TÜİK verilerine göre, ülkede ki gerçek işsiz sayısı ise 6 milyona yaklaşmaktadır.

“20 BİN 607 İŞYERİ KAPANMIŞTIR”

Döviz kurundaki artışa bağlı olarak son aylarda küçük ve orta ölçekli birçok iş yeri kapanmak zorunda kalmıştır. Resmi istatistiklere göre, 2017 yılının Ocak ayından bu yılın Haziran ayına kadar 20 bin 607 işyeri kapanmıştır. TOBB verilerine göre, bu yılbaşından itibaren de iflaslar yüksek hızla devam ederken, 2018 yılının ilk altı ayında 5 bin 906 işyeri kapanmıştır.

Kâğıt ihracatında artan dışa bağımlılık ve döviz kurlarındaki sert yükselişlerin ardından yayıncılık alanı krizden ilk etkilenen sektörlerden biri olmuş durumdadır.

“GIDA FİYATLARINDA YILIN İLK SEKİZ AYLIK DÖNEMİNDEKİ ARTIŞ YÜZDE 25.58’İ BULDU”

Dolar kurunun yüzde 30’a yakın arttığı Ağustos ayında gıda fiyatlarında ortalama yüzde 4.77 oranında artış yaşandı. Gıda fiyatlarında Ağustosta yaşanan yüksek oranlı artışta süt ve süt ürünleri ile sebze-meyve fiyatları belirleyici olurken, gıda fiyatlarında yılın ilk sekiz aylık dönemindeki artış ise yüzde 25.58’i buldu.

Ağustos ayı verilerine göre 4 kişilik bir ailenin beslenme ihtiyaçları olan temel gıda ürünleri için harcamaları gereken bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 2 oranında artarak et ve et ürünleri 648 TL, yumurta 45 TL, kuru bakliyat ürünleri 50 TL süt ve yoğurt ürünleri 375 TL’ye yükselmiştir.

“4 KİŞİLİK BİR AİLENİN BİR AYLIK ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ GİDERİ ORTALAMA 301 TL”

Elektrik ve doğalgaz tüketimine 1 Eylül 2018 itibariyle yapılan zamlar neticesinde, 4 kişilik bir ailenin bir aylık doğal gaz tüketimi ortalama 125 metreküp olup, aylık doğal gaz gideri ise 175 TL olmuştur.

4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik tüketimi ortalama 230 kwh olup, aylık elektrik gideri 126       TL olmuştur.

Bu duruma göre, 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301 TL olmuştur.

“SİLGİNİN FİYATI DA YÜZDE 166 ARTIŞLA 3 LİRADAN 8 LİRAYA YÜKSELMİŞTİR”

Döviz kurundaki artış nedeniyle kağıt maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle, okulların açılmasına yaklaşık 15 gün kala kırtasiye ürünlerine de yüzde 100’ün üzerine zam gelmiştir.

40 yapraklı defterin fiyatı yüzde 87.5 artışla 4 Liradan 7.5 Liraya, 12’li boya kaleminin fiyatı yüzde 133 artışla 15 Liradan 35 Liraya, kurşun kalemin fiyatı yüzde 300 artışla 50 kuruştan 2 Liraya, silginin fiyatı da yüzde 166 artışla 3 Liradan 8 Liraya yükselmiştir.

“TOPLU İŞTEN ÇIKARMALARIN YAŞANABİLECEĞİ BELİRTİLMEKTEDİR”

ABD’nin ülkemize ekonomik yaptırımlar kapsamında çelik ve alüminyum ithalatına yönelik yüzde 20 ve yüzde 50 oranında koyduğu gümrük vergilerinden kaynaklı olarak İskenderun bölgesinde bulunan demir ve çelik fabrikalarında ileri dönemler için toplu işten çıkarmaların yaşanabileceği belirtilmektedir.

“BİNLERCE İŞÇİNİN BİR ANDA İŞSİZ KALMA İHTİMALİ BULUNMAKTADIR”

Yüksek döviz kuruna bağlı olarak TL’deki değer kaybı ile birkaç ay içinde on milyarlarca dolar artan dış borç miktarı konusunda en riskli sektörler ise inşaat ve enerji olarak gösterilmektedir. 16 yıllık AKP iktidarı döneminde sürekli desteklediği bu iki sektör, şimdi ağır bir borç yükü ile karşı karşıya. Çünkü her iki sektörde de dış borçlar, toplam borçların neredeyse tamamını oluşturmakta. Bu iki sektörde yaşanacak olası büyük iflaslar neticesinde binlerce işçinin bir anda işsiz kalma ihtimali bulunmaktadır.”

Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Eylül 06, 2018, 12:24:13 öö
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3169
 • Cinsiyet: Bay

 
06 EYLÜL 2018 PERŞEMBE

 https://www.dailymotion.com/video/x6t4xj0

5 dakikalığına kafaları "güzel" yapan röportaj
Gazeteciliğin nasıl yapılmaması gerektiğinin canlı bir örneği olan A Haber muhabiri, yönlendirici sorularıyla hem AKP hükümetini övdü, hem de röportaj yaptığı vatandaşların söyleyeceklerini belirledi.Hükümete yakın A Haber kanalında, gece saatlerinde sokak röportajları yayımlandı.

İstanbul Sultanbeyli'de yapılan röportajlarda dikkat çeken anlar da yaşandı.

Gazeteciliğin nasıl yapılmaması gerektiğinin canlı bir örneği olan A Haber muhabiri, yönlendirici sorularıyla hem AKP hükümetini övdü, hem de röportaj yaptığı vatandaşların söyleyeceklerini belirledi.

“BAŞKANIMIZIN DİK DURUŞU NASILDI”

Muhabirin "Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ekonomik saldırı karşısındaki dik duruşunu nasıl buluyorsunuz? Türkiye'ye boyun eğdirmedi, güçlü Türkiye olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Papazı göndermedi. Çünkü ne dedik papazı istiyorsanız siz de FETÖ'nün elebaşını vereceksiniz, ondan sonra papazı alacaksınız. Amerika FETÖ'yü vermedi, Türkiye'ye kalktı ekonomi yönden saldırdı. Başkanımızın dik duruşu nasıldı?" diye sordu.
“TÜRKİYE GİTTİKÇE GÜÇLEŞTİ, ARTIK HER GEÇEN DAKİKA DA GÜÇLEŞTİ”

Muhabir, AKP sözcüsü gibi konuşmaya devam ederek şunları söyledi:

“2002 yılından itibaren devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Başbakanlık dönemini yaptı Cumhurbaşkanlığı dönemini yaptı şimdi de Devlet Başkanlığı görevini yapıyor. Türkiye'yi 16 yıldır yönetiyor. 2002 yılından itibaren Türkiye gittikçe güçleşti, artık her geçen dakika da güçleşti, istikrarlı Türkiye kararlı Türkiye ve emin adımlarla ilerleyen Türkiye diyoruz. Sizce Türkiye'nin bu şekilde ilerlemesini gördükçe Amerika o yüzden mi saldırıyor? 2023 hedefimize gitmemizi istemiyor mu Amerika?”Muhabirin, AKP’yi ve Erdoğan’ı övmeye çalışırken “2002 yılından itibaren Türkiye gittikçe güçleşti, artık her geçen dakika da güçleşti” demesi dikkat çekti.

Vatandaş ise “İstemiyor, istemiyor doğru” yanıtını verdi.

Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Eylül 07, 2018, 12:29:06 öö
Yanıtla #2
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 298
 • Cinsiyet: Bay

Sn. NOSAM33,

Böyle giderse binlerce işletme çökecek..
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”


Eylül 07, 2018, 12:47:17 öö
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3169
 • Cinsiyet: Bay

Türkiye’nin alanında markalaşmış şirketlerinden biri olan mücevher firması Gilan, konkordato ilan etti. Markanın üst düzey yöneticisi Osman Geylan konkordato ilanın detaylarını anlattı.

Geylan, 3 Eylül Pazartesi günü konkordato için başvurduklarını, 5 Eylül Çarşamba günü konkordato ilan ettiklerini belirtti ve "İşimize odaklanabilmek için bunu yaptık, amacımız mevcut vadeleri uzatmak. Borçlu olduğumuz bankaların markamıza bakış açısı olumlu, böyle dönemler beraber hareket edilmesi gereken dönemler, Türkiye hedeflerine markalarıyla ulaşabilir" dedi.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Eylül 07, 2018, 12:57:11 öö
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3169
 • Cinsiyet: Bay

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Eylül 07, 2018, 01:54:52 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3169
 • Cinsiyet: BayYakın zamanda konkordato isteyen 13 şirket
Türkiye uzun süredir bu haberleri duymaya alışık değil... Tavukçusundan benzincisine, pırlantacısından, tekstilcisine patronlar borçları için mahkemeye başvuruyor. İflas ertelemek KHK ile yasaklandığı için artık konkordato var. İşte yakın zamanda konkordato ilan eden, borçlarını çeviremeyecek durumda olan 13 şirket...

Sozcu.com.tr
 11:45 7 Eylül 2018
Haberler
Ekonomi
Yakın zamanda konkordato isteyen 13 şirket
Son dönemlerde ard arda yaşanan ekonomik gelişmeler Türkiye’deki bazı firmaları zora soktu. Yaşanan zorlukların üstesinden gelemeyen bazı firmalar konkordato ilan etti. Son 1 yılda bu firmaların sayısı 13’e ulaştı. Peki ya konkordato nedir? Konkordato süresi içinde şirket borçlarının yarısını nakit olarak ödemek zorunda. Bu sürede yeni borç alınamıyor. Şirket için alacaklılar herhangi bir haciz işlemi başlatamıyor.

konkordato
İşte konkordato ilan eden o firmalar;

GİLAN
Konkordato ilan tarihi: 03.09.2018

Türkiye’de mücevher alanında ön plana çıkan firmalardan biri olan Gilan, konkordato ilan etti. Firmanın üst düzey yöneticisi Osman Geylan neden konkordato ilan ettiklerinin detaylarını anlatı. 3 Eylül Pazartesi günü konkordato için başvurduklarını ifade eden Geylan, 5 Eylül Çarşamba günü de konkordato ilan ettiklerini dile getirdi. Geylan, “İşimize odaklanabilmek için bunu yaptık, amacımız mevcut vadeleri uzatmak. Borçlu olduğumuz bankaların markamıza bakış açısı olumlu, böyle dönemler beraber hareket edilmesi gereken dönemler, Türkiye hedeflerine markalarıyla ulaşabilir” dedi.

HOTİÇ

Konkordato ilan tarihi: 31.08.2018

Türkiye’de 150 satış noktası bulunan, 80 yıllık ünlü ayakkabı markası Hotiç’de geçtiğimiz günlerde konkordato ilan etmişti. Hotiç CEO'su Alihan Hotiç'in yaptığı açıklamada şirketin son dönemde piyasadaki hareketlerden dolayı nakit sıkışıklığı çektiğini söylemişti.

KESKİNOĞLU

Konkordato ilan tarihi: 12.06.2018


55 yıllık bir firma olan Keskinoğlu, nakit sıkışıklığı nedeniyle iflas erteleme yerine getirilen konkordato başvurusu yapmıştı. Şirket, neden olarak ise ticari faaliyetlerini devam ettirebilmek için bulunduğunu açıklamıştı. Konkordato süresi boyunca şirket yönetimindeki kişiler birçok mal varlığını satışa çıkardı. Tabi yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle Keskinoğlu Şirketler Grubu  birçok işçinin de işine son verdi. Sozcu.com.tr Keskinoğlu’nun durumunu patronları Mehmet ve Fevzi Keskinoğlu’ndan dinlediklerini iki günlük bir yazı dizisinde okurlarına aktarmıştı.

İLGİLİ HABERBir devin zor günleri/1: Keskinoğlu'nda neler oluyor?
Bir devin zor günleri/1: Keskinoğlu'nda neler oluyor?
İLGİLİ HABERBir devin zor günleri/2: Bir köy, 200 otomobil satıldı
Bir devin zor günleri/2: Bir köy, 200 otomobil satıldı
REMOİL

Konkordato ilan tarihi: 02.08.2018

Yılda 300 milyon lira cirolu Türkiye genelinde bayileri bulunan akaryakıt dağıtım şirketi Remoil’de konkordato ilan etmişti. Remoil’in konkordato başvurusu İstanbul Anadolu Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Şirket, konkordatoya giden süreçte kısa vadeli banka kredilerindeki sorunlarla birlikte bankaların yeniden yapılandırma taleplerini sürüncemede bırakması da dikkat çekmişti.


MAKRO MARKET

Konkordato ilan ettiği tarih: 27.10.2017


Türkiye'nin en büyük market zincirleri arasında yer alan Makro Market, içine düştüğü mali sıkıntıyı aşamayınca konkordato talebinde bulunmuştu. Makro ve Uyum marketlerini bünyesinde bulunduran Makro Market A.Ş'nin Türkiye genelinde 253 mağazası bulunuyor. 6 bin 500 kişinin çalıştığı Makro’nun cirosu 1.7 milyar lira.


MENDO İÇ GİYİM

Konkordato ilan ettiği tarih: 07.09.2018

Tekstil sektöründeki geçmişi 40 yıla yakın olan Osman Alyüz, çoğunluk hissedarı olduğu Mendo İç Giyim Tekstil Pazarlama Ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Mendoğlu Çamaşırları Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi, Menpa Mağazacılık Pazarlama Tekstil Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi için konkordato başvurusunda bulundu. Dava başvurusu İstanbul Anadolu 2. Asliye Mahkemesi'ne yapıldı. Mahkeme, yapılan başvuru sonrası, şirketleri hacizlere karşı korumaya alacak tedbir kararı verdi.

3
DİZAYN BORU
Konkordato ilan ettiği tarih: 17.04.2018

Türkiye’nin en büyük üç plastik boru üreticisinden biri olan 300 milyon lira cirolu Dizayn Boru, içine girdiği mali darboğazı aşamayınca iflas ertelemenin yasaklanması sonrası hayata geçen yeni konkordato yasası kapsamında mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Başvuruda, şirketin hacizlere karşı korumaya alınması talep edilmişti.

EURONET CAR RENTAL

Konkordato ilan ettiği tarih: 20.08.2018


Araç kiralama sektörünün devlerinden Euronet Car Rental’da konkordato ilan eden firmalara arasında… Araç kiralama sektörünün devlerinden  yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca mahkemeye başvurmuştu. Hacizlere karşı koruma talep eden şirketin konkordato davasında tedbir kararı çıktı. Euronet Car Rental 20 yıla yakın bir süreden beri faaliyet gösteriyor.

AKER İNŞAAT
Konkordato ilan ettiği tarih: 31.07. 2018

Yarım asra yakın bir süredir faaliyet gösteren Ankara merkezli Aker İnşaat AŞ mali darboğaza girmişti. Şirket hacizlere karşı koruma talep etti. ve mahkeme şirket faaliyetlerinin denetimi için konkordato komiseri heyeti atamıştı. Aker İnşaat Ankara 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato davası açtı.


OM- AR TEKSTİL
Konkordato ilan ettiği tarih: 30.07.2018

Tekstil sektöründe çeyrek asırdan beri faaliyet gösteren Om-Ar Tekstil, mali sorunları aşmakta güçlük çekince mahkemeden konkordato talebinde bulunmuştu. Om-Ar Tekstil İnşaat AŞ, İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato davası açtı.


NALPAS GIDA
Konkordato ilan ettiği tarih: 13.07.2018

Kayseri'de 4 kuşaktır faaliyet gösteren Nalpaş Gıda’da mali açıdan darboğaza girdi. Mahkemeye başvuran şirket hacizlere karşı koruma istemişti. Mahkeme, şirkete yönelik tedbir kararı vererek geçici konkordato komiseri heyeti atamıştı.


EFECAN TEKSTİL
Konkordato ilan ettiği tarih: 17.07.2018


Otel tekstil ürünleri üreticisi Efecan Tekstil yaşadığı mali sıkıntıyı aşamayınca mahkemeye başvurmuştu. Hacizlere karşı koruma talep eden şirkete tedbir kararı verildi ve iki kişilik geçici konkordato komiseri heyeti atandı.

SMACH GIDA

Konkordato ilan ettiği tarih: 05.07.2018

Manisa merkezli, dondurma makinesi imalatı ve satışı yapan Smach, mali sıkıntıları aşamayınca konkordato başvurusunda bulunmuştu. Manisa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın duruşması 5 Temmuz'da yapıldı. Mahkeme şirket hakkında tedbir kararı verdi. Bu kararla birlikte şirket, hacizlere karşı korumaya alınmış oldu.
DAHA NE OLSUN ...
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2018, 01:56:55 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Eylül 07, 2018, 07:56:08 ös
Yanıtla #6
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3169
 • Cinsiyet: Bay

SONER YALÇIN
Yerl
malı yurdun malı
7 Eylül 2018
Balkan Savaşları…
Osmanlı, 500 yıllık topraklarından çıkmak zorunda kaldı. 1.5 milyon
Türk yollara düştü…
Saraybosnalı Ali Haciç, hamile eşi ve beş çocuğu bu göçmenlerden idi…
Çileli yolculuğun son durağı Manisa oldu…
Salih Haciç bu zorlu göç yolunda, trende dünyaya geldi! Sekiz yaşında ayakkabı
kunduracısının yanına çırak verildi. İzmir'deki dört yıllık askerliğinde mesleğini
ilerletti; subaylara ayakkabı yaptı.
O artık zanaatkar idi. Mesleğini ilerletmek için 1936 yılında İstanbul'a göç
etti. Eminönü'nden Beyazıt'a çıkan Mercan'da küçük ayakkabı atölyesi açtı. Yıl,
1938 idi.
Kadın ve erkek ayakkabısı yapıp sattığı 35 metrekarelik dükkanına “Hotiç” adını
koydu. Dört yıl önce çıkan soyadı kanunuyla “Hotiç” soyadını almıştı çünkü…
Salih Hotiç, Fatma Remziye ile evlendi; ikisi kız altı çocukları oldu. Fatih
semtindeki Bosna Apartmanı'nda çocuklar derinin kunduranın içinde büyüdü.
Büyüdükçe hepsi babalarına yardım etti; mesleği çocukken öğrendiler. Kimi
zaman -Serdar Hotiç gibi- falçatayla parmağını keserek…
Çocukların tatilleri köprü altında, semt pazarlarında terlik satarak geçti.
Zaman zamanı kovaladı…
Çocuklar büyüdü…
GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Babaları Salih Hotiç, “halk tipi” el işi ayakkabı yapıyordu…
Altı çocuktan “dört numara” Serdar işin başına geçti; ve “modern” ayakkabı
yapmak için İtalya'dan teknoloji getirdi; büyük atölye ve tasarım ekibi kurdu.
Üretim teknolojisini, el işçiliğinin kalitesiyle birleştirdi…
1979'da Bağdat Caddesi'ne ikinci mağazayı açtılar.
Ardından Caddebostan mağazası geldi…
Yıl, 1987. Serdar Hotiç, farklı sektörlerde iş yapan Mehmet, Ahmet ve
Sermet'e “beraber olalım” çağrısı yaptı. (Örneğin Mehmet Hotiç, Altınyıldız'ın
07.09.2018 Soner Yalçın: Yerl
malı yurdun malı – Sözcü Gazetes

genel müdürlüğünü yapıp “Network” ve “Fabrika” markalarının yaratılmasına
katkıda bulundu.)
Kardeşlerin birleşmesiyle Hotiç daha da büyüdü. Hotiç Ayakkabı Sanayi ve
Ticaret Anonim Şirketi'ni kurdular.
İlk ayakkabı ihracatını Saraybosna ve Üsküp'e gönderdiklerinde Salih Hotiç
gözyaşlarını tutamadı…
Hotiç kısa sürede ihracatını yedi katına çıkardı.
Türkiye'den dünyaya çıkan ilk ayakkabı markamız oldu.
Zamanla -Moğolistan'dan İsviçre'ye- dokuzu yabancı ülkede 160 mağazaya
ulaştı.
ABD dahil onlarca ülkeye ayakkabı satmaya başladı.
Tüm satın almalarını yurt içindeki tedarikçi partnerlerinden yaparak, Türk
ayakkabı ve çanta üretiminin gücünü de arkasına aldılar.
Binlerce çalışanları oldu. Senede 150 bin çift ayakkabı üretmeye başladılar.
Ne yazık ki:
İlk darbeyi 2001 krizinde yediler. Dört gayrimenkullerini satarak atlattılar.
Türk ekonomisindeki kriz kasırgası hiç bitmedi ki…
YURTSEVERLİK NEDİR
Krizi 2001 yılında atlatmayı başaran
Hotiç bu yıl yine yaşamaya başladı:
– Türk Lirası'nın aşırı değer
kaybetmesi…
– Piyasadaki nakit sıkıntısı…
– Faiz politikası…
Birçok perakendeci gibi dünya
markası Hotiç'in de ticari faaliyetini
etkiledi; kısa vadeli ödeme sıkıntısına
düştü.
Lider ayakkabı, çanta, aksesuar
markası Hotiç, 80 yaşında konkordato ilan etti. Yani…
Yeni piyasa koşullarına uyum sağlamak, mevcut ödeme yapısında
sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri
devreye koymak için yeni yapılandırma sürecini başlattı…
Umarım… Bayileri, tedarikçileri ve çalışanlarıyla Hotiç ailesi elbirliğiyle bu zorlu


dönemi geride bırakır.
Gelelim asıl konuya; neden Hotiç'i yazdım:
Bundan üç yıl önce Hotiç Paris'te mağaza açmak istedi. Bir binayı beğendiler ve
tam el sıkışacakken yerel yönetim izin vermedi. Dediler ki:
– “Bu sokakta bir başka ayakkabı mağazası var; onun cirosunu düşürebilirsiniz,
ticaretini etkileyebilirsiniz; siz başka sokakta mağaza bulun!”
Demek istediğim bu:
Serbest piyasa koca yalandır.
Devlet pazarda yer almalıdır. Almakla kalmayıp milli-yerli markalarımıza zor
dönemlerinde yardımcı olmalıdır…
Hotiç 80 yılda dünya markası oldu. Bir devlet, “ne halleri varsa görsün” diyemez.
Derse, Türkiye üretimini büyütemez.
Şirketlerin daha sağlam ve kararlı adımlar atmasına yardımcı olmak zorundadır
devlet…
Sadece devlet mi?
Peki sen değerli vatandaş!
Milli bir değerin yok olmasını sadece seyredecek misin? İstanbul'a döndüğümde
hemen bir Hotiç mağazasına gidip ayakkabı alacağım. Yerli markamızı
taşıdığım için gurur duyacağım…
Siz de gidin bir ayakkabı, bir çanta ya da bir aksesuar alınız. Hotiç'i azgın krize
yem yapmayınız!
Sadece Hotiç değil…
Artık… Tüm yerli markalarımızı satın alınız. Aldığınız için kendinizle gurur
duyunuz; yerli malı yurdun malı! Yurtseverlik böyle zor zamanlarda belli olur
arkadaş!
Kendine… “devrimci”, “milliyetçi”, “ulusalcı”, “ülkücü”, “Müslüman” diyenler;
sağcılar-solcular size sesleniyorum:
Ticaret savaşı verilmeden anti-emperyalist mücadele kazanılamaz.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus