Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Vücut Esnekliği ve Önemi  (Okunma sayısı 928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2018, 12:42:57 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 330
  • Cinsiyet: Bay


Vücut Esnekliği ve Önemi
İnsan anatomisinde hareket etmemizi ve bir şeye erişebilmemizi sağlayan faktör; vücudumuzun eklem yerlerimiz ve bu eklem yerlerinin hareket edebildiği açıdır. Vücudumuzun eklem yerlerinin hareket edebildiği açıları ise vücudumuzun esnekliği belirler. Bu esneklik sırtımızı kaşıyabilme, yere eğilme, kollarımızı rahatça sallayabilme çabası gibi pek çok günlük yaşamdaki hareketleri yapabilmemizi sağlar. Esneklik gençlikte fazla etkisini bireyin kas bağları henüz fazla sertleşip hareket edilebirliği zor hale getirmediği için belli olmasada ileri yaşlarda büyük sorunlar yaratıp sağlığımızı fazlasıyla etkiler. Hatta bireyin duruş bozukluğunun sebeplerinden birisi de vücut esnekliğinin kötü olması olabilir. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen bireylerin aşırı kas yapmasında yada vücut geliştirirken az bir ilerlemede bile vücudunun hareket-erişebilirlik sorunları çekmesindeki büyük sebep vücut için esneklik çalışması yapan vücut geliştirmeci oranının çok az olması ve çoğu kişinin bu kısmı es geçmesidir.

Spor'da Esneklik
Esneklik sporlarda rahat hareket edebilme, daha iyi performans gösterme, sakatlığa karşı önlem olarak büyük rol oynamaktadır. Futbol oynarken, tenis oynarken vesaire bir sporda ileri veya geri seri adım atılırken birden ayağa saplanan bıçağımsı acı ve ağrı ile yere düşüp sakatlanması gibi sakatlık riskini düzgün bir ısınma ve esneme egzersiziyle azaltabilirsiniz. Her sporun başlangıcında yapılan ısınma hareketlerinin sebebi de ani harekette kas bağlarının buz kütlesi gibi sıkışık olduğundan buz kütlesine uygulanan kuvvetle kırılıp parçalara bölünmesi gibi kas zedelenmesi olup sakatlık yaşanılmaması için bölgenin ısıtılıp su gibi esnek, uyum sağlayabilir hale gelmesini sağlamaktır. Dövüş sporlarında, bale, jimnastik gibi sporlarda ise bacakların ve vücudun fazlasıyla yükseğe yada ileri gerilmesini sağlamak için yardımcı olur.

Kapanış Sözü
Sporun yanı sıra Yoga'da meditasyon için gerekli konsantrasyonun sağlanmasında yine esnek vücudumuzun sağladığı rahatlık, ağrısızlık rol oynar. Sporda yeterli esnekliğini ve hareketliliğini koruyan kişiler sağlıklı yaşam için verdikleri emeğin karşılığını sabırında büyük rol oynadığı bu yolda dinç ve genç kalmış bir form ile almaktadır. Yaptığı sporlara başlangıcında normal insanlara göre fazlasıyla esnek olup dövüş sporlarında daha iyi performans ve görsel zevk oluşturmak için sabrın büyük rol oynadığı bu esneklik çalışmalarını tüm boş zamanlarında evde, kumsalda, spor salonunda yaparak zamanla bunun faydasını görmüş ve görmeye devam etmiş bir genç kardeşiniz olarak bilgilerini sizinle paylaşmaya çalıştım. Vücut sağlığınıza iyi bakmanız dileğiyle,

saygılarımla birlikte barış sizlerle olsun...

« Son Düzenleme: Eylül 15, 2018, 12:47:41 öö Gönderen: Novayst »
Om mani padme hum