Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonların belirli bir seviyeden sonra din inancının değişmesi gerekir mi?  (Okunma sayısı 435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 16, 2018, 11:11:09 öö
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 2
 • Cinsiyet: Bay

Benim bir sorum olacaktı.Masonlukla ilgili izlediğim videolarda masonluğun belirli bir dereceden sonra dini inancının değiştirildiği masonik görüşe göre bir inanç belirlendiği iddiası doğru mu.Yani Allah inancının yerini Evrenin ulu mimarı inancı mı alıyor ?


Ekim 16, 2018, 11:35:03 öö
Yanıtla #1
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1398
 • Cinsiyet: Bay

HAYIR.

Evrenin Ulu Mimarı simgesel bir deyiştir. Her kişi onunla ne ifade ettiğini kendi vicdanı ile cevaplar ve sadece kendine ifade eder. Evrenin Ulu Mimarı = TANRI diye bir şey yoktur. Kaldı ki bu deyiş masonluk içinde değişikliklere de uğruyor olabilir. Mesela Geometri ile ilişkili deyişlere dönüşüyor olabilir.

Anglosakson Masonluğunda, Anderson ve arkadaşlarının hazırladığı 'Constitution' da bir mason 'Tanrıtanımaz bir budala olmamalıdır.' der. O yüzden o anlayışa sahip obediyanslar bunu masonluğa kabul için şartlardan biri addeder. Ancak pek çok kardeş aslında belki de öyle hissetmemesine rağmen Tekris'e ulaşabilmek için bu şarta uyuyor görünebilir.

Avrupa uygulamalarında Eski ve Yeni Ahit kitapları ant masasında bulunur. Türkiye'de bildiğim kadarıyla Kur'an da öyle. Burada önemli olan kişinin bir yaratıcıya inanmasıdır. Bu kişi bu dinlerden birine üye olabilir ya da hiçbirine üye değildir ama bir yaratıcıya inanıyordur. Kendi bileceği iş...

Liberal masonlukta ise durum daha da farklı, din kişinin kendi bileceği iştir ve bunu masonluğa giriş için bir şart olarak ortaya konulması söz konusu değildir. Hatta Türk Masonluğunda bu forumda da bahsedilmiş olan 'Beyaz Kitap' uygulaması vardır. Bu sayfaları bembeyaz ve boş bir kitaptır. Her şeyde olduğu gibi bu konuda simgeselleşmiştir. O kitabın ne olduğu sizin vicdanınıza bırakılmıştır. Hristiyansanız İncil, Musevi iseniz Tevrat, Müslümansanız Kur'an, hatta hiçbir şeye inanmak zorunda değilsiniz; o durumda da sizin için ahlâk değerleri veya erdemdir. Simgeseldir.  Böylece locada farklı inanışa sahip her bir kardeş için ayrı bir kutsal kitap konulma zorunluluğu da ortadan kalkar.

Hep bahsedilir, locada din ve siyaset konuşulmaz diye (!) Bu kardeşler arasında incitici ya da birbirinden ayırıcı bir unsur ise, bu şekilde simgesel bir uygulama ile kişilerin vicdanına bırakılır. Çünkü diyelim ki İncil koyacaksınız, bunun kaç versiyonu olduğunu, Hristiyanlığın kaç bölünmüşlük halinde olduğundan haberdar mıyız?
Süprem Konsey'in amblemi altında ''Laicus, Humanitas, Scienti'' yazar, Laikliğe verilen önem orada da gösterilmiştir.

Kişi inanmazken kendi masonluk yolculuğuna paralel kendi ruhsal tekâmülünde inanmayı,;dinler arasında, mezhepler arasında kendi inancında bir değişiklik yapmak isterse bu değişikliği yapmayı; inanıyorken inanmaz olmayı tamamen kendi isteğiyle seçebilir. Bu yalnızca onu ilgilendirir. Hiçbir kardeşi ona etki etmez ya da üst derecelere seni yükselteceğiz ama şu inanışını değiştir diyen bir üstat kardeşi olmaz.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz! Ama ne ateşi ne dumanı gören kişilerden dedikodu çıkar.

Ben bu forumda Masonlukta Haç diye bir başlık açmıştım. Bu haçların dîni değil farklı semboller olduğunu bildirmiştim.  Örneğin farklı şövalyelik kurumları farklı haçlar kullanmışlardır öyle değil mi? Mesela Tampliyeler, St. John  Şövalyeleri, Töton şövalyeleri vs.  Aktarımlarda belki bir yerlerde bu konular geçerken örneğin siz kötülük etmiş bir kurumun sembolüne karşı bir bakış olduğu durumda bu Hristiyanlığa karşıdır diye ne sembolizmden ne alegoriden ne tarihten haberi olan kişiler dedikodu çıkarırsa çıkarsınlar.

Ancak hiçbir şekilde Tanrınız (ya da Tanrılarınız veya Tanrısızlığınızla) aranıza giren göremezsiniz.

Not: Seviyeden kastınız derece zannedersem...

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest


Ekim 16, 2018, 02:12:39 ös
Yanıtla #2
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Bunca yıl bu forumdayım kendimce gördüğüm masonluk ile ilgili en keskin sorun ve çelişkili konudur bu.

Mason sözlüğünü incelemeniz yeterli aslında anlatmak istedigime.Sozluk tevrat ve incil alıntısı ile dolu.
Bir anlamda şöyle denemezmi masonluk bir çok temel ahlakı yapısını dinlerden faydalanarak kurmustur(islam haric) din ile bu kadar içice olup ta sonra çeşitli sorunları ortaya sürüp sorunlardan kurtulmak adına dini soyutlamaya çalışıp sorunlardan kurtulduğunu düşünmek sanırım buda masonluğa özgü.

Peki oldumu?
Gerek islam gerek hristiyan ve yahudilik nasıl parçalı bir hale gelmiş ise(mezhepler ve tarikatlar)masonlukta bundan nasibini almadı mı sizcede.
Masonluğun temel ülküsü bir iken şu an kaç parça ve tıpkı mezhepler gibi bir savaş halinde.
Istediğiniz kadar girişte biz kişinin dinine karışmıyoruz deyin kişi ait olduğu kimlikle size geliyor.

Bir soru ile orneklendireyim ,karahan da dahil tüm insanlık için din olmasa ve herkes mason olsa dünyada mesela sadece hkmbl olsa ne olurdu yada ombl ile birlikte ikisi olsa ne olurdu?

Hakikaten bu soruya cevap verecek bir masonun anlatısını merakla bekliyorum.
Bakınız ömbl masonunun vereceği cevap ile hkmbl masonun vereceği cevabın tonu aynı olacakmı?
Sevgi ile

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ekim 17, 2018, 01:02:04 öö
Yanıtla #3

Herkese merhabalar,

Benim bildiğim  bir kişinin mason olması için yaradana inanması  şartı var  ve masonluk zaten din değil  böyle olunca insanları mason olduktan belli bir süre sonra senin dinin şu şeklinde yönlendirme yapılacağını  düşünmüyorum( tabiki mason kişiler benden iyi bilirler) ama her toplumda olduğu gibi masonlukta da belli bir hayat görüşü belirli
adetler ve bakış açıları mevcuttur sizlere bu düşünceleri empoze etmeye çalışırlar.. örneğin bir siyasi parti,bir cemaat veya herhangi bir dernek kendi fikirleri ni taşıyan insanların bir araya gelmesi ve  diğer insanlara düşüncelerini anlatmaları için faaliyet gösterir. HERKESE SAYGILAR..