Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 1909-1935 Türk Masonluğu / Hatırlatıcı Sorular - 1  (Okunma sayısı 679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2018, 11:49:10 ÖÖ
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hem forumu biraz canladırmak, hem sizleri biraz araştırmaya yöneltmek amacıyla, sizleri sıkmadan, hatırlatıcı sorular serisi yazmaya karar verdim.

Bunlardan ilki: Türkiye Büyük Maşrıkı'nın ilk yayınorganı nedir ve ne zaman yayınlanmaya başlamıştır?
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Kasım 22, 2018, 03:37:23 ÖS
Yanıtla #1
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Caliper,

Bu başlık boş kalmasın. Hemen yanıt ister misiniz? Biraz daha beklemeyi tercih eder misiniz? Üyeler belki bilgi sunarlar.

Bu arada Ülkemizde hangisinin nereye ait olduğunu bildirmeden söyleyeceğim aşağıdaki Masonik Dergiler de yayımlanmış veya yayımlanmaktadır:

Türk Mason Dergisi, Mason Dergisi, Şakul Gibi, Bülten,Tesviye, Mimar Sinan, K.M.B.L. Dergisi  Eh zaten bunların dışında bir dergi kaldı... Onu da Sayın Caliper söyle derse söyleriz, yoksa bekleriz...

Ha birde unutmadan (unutulmaması gereken) Ars Quatuor Coronatorum Dergisi var... 1886-1984 arası yayımlandı!

Son yıllarda dergi denemeyecek kadar güzel, detaylı, daha ziyade Akademik araştırma denebilecek JANUS var...
Alterius non sit qui suus esse potest

Kasım 22, 2018, 03:44:36 ÖS
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ANARCHOSA,

Başlığı açmaktaki amacım, sizin gibi değerli üyelerin bilgilerini sınamak değildir, böyle bir şey haddim de olamaz zaten. Bu konularda benden çok daha fazla bilgi sahibi olduğunuzun bilincindeyim.

Amaç hem forumu biraz hareketlendirmek hem de meraklısına hap bilgiler vermektir.

İstediğiniz zaman yanıt verebilirsiniz.

Katılımınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Kasım 22, 2018, 03:49:28 ÖS
Yanıtla #3

19 sayı basılan ‘Büyük şark’ dergisi mi acaba?
Errare humanum est.

Kasım 22, 2018, 03:57:44 ÖS
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Adonai'nin cevabı doğrudur.

Büyük Şark, Türkiye Büyük Maşrıkı'nın ilk yayın organıdır. Nisan 1931'de yayınlanmaya  başlamıştır.

Kasım 22, 2018, 04:01:12 ÖS
Yanıtla #5

Büyük Şark, Türkiye Büyük Maşrıkı'nın ilk yayın organıdır. Nisan 1931'de yayınlanmaya  başlamıştır.

Sayın ANARCHOSA ‘nın bahsettiği ve bugün hâlâ yayımlanan dergilere nasıl ulaşabiliriz?

Sevgiler sayın Caliper
Errare humanum est.

Kasım 22, 2018, 04:04:05 ÖS
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Eski yayınları sahaflardan bulabilirsiniz. Yeni sayıları sadece Masonlara verilmektedir. Genel olarak bir yayını ve satışı söz konusu değildir.

Sevgilerimle ve saygılarımla

Kasım 22, 2018, 04:05:45 ÖS
Yanıtla #7
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Kasım 22, 2018, 04:08:45 ÖS
Yanıtla #8
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın ANARCHOSA,

Başlığı açmaktaki amacım, sizin gibi değerli üyelerin bilgilerini sınamak değildir, böyle bir şey haddim de olamaz zaten. Bu konularda benden çok daha fazla bilgi sahibi olduğunuzun bilincindeyim.

Amaç hem forumu biraz hareketlendirmek hem de meraklısına hap bilgiler vermektir.

İstediğiniz zaman yanıt verebilirsiniz.

Katılımınız için teşekkür ederim.

Rica ederim Sayın Caliper, onu kast etmemiştim. Kendimi ifade edemedim sanırım. Ben böyle bir güzel başlığın cevapsız kalmaması gerektiğini düşündüğümü; Ama cevap gelsin diye beklemeli mi beklememeli mi, sizin düşüncenizi sorup, ortamı tetiklemek niyetindeydim. Kimsenin kimseden daha az veya çok bilmesi değil mesele, herkes KARDEŞÇE elinden geleni bir kaba boşaltıyor, niyetimiz kabımızı doldurup nafakamızı almaktır.

Emeğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Kasım 22, 2018, 04:13:54 ÖS
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ANARCHOSA, o kadar naziksiniz ki ne demek istediğiniz net bir şeklide anlaşılıyor. Sizin yaptığınız paylaşımda böyle bir düşünceniz olmadığını fark etmeme rağmen, yanlış anlaşılmamak adına yazma gereği duydum.