Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta Gizlilik Abartılıyor mu?  (Okunma sayısı 889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2018, 12:25:01 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 110
 • Cinsiyet: Bay

İnsanoğlu her zaman bilinmeyene karşı merak duymuştur. Görünmeyen, bilinmeyen devirli olarakhep gündemde yer edinmiştir. Masonluk bildiğimiz gibi gizlilik prensibiyle hareket etmektedir. Biz her ne kadar da durumun farkında olsakta bütün hariciler için bu durum aynı değildir. Masonluğu menfaatleri uğruna hedef gösterenler bunun bilinciyle algı operasyonları yapmaktadır. Masonlukta aydınlanma yolunda verilen sırların hariciler için bir yol gösteremeyeceği ve hor kullanılmasın diye gizlilik esasına dayandığını bilmekteyiz. Sebepleri daha da çoğaltabiliriz. Masonlukla ilgili araştırma içine girdiğimiz zaman bir çok ülkede ilgili kaynaklara veya ülkemize nazaran daha geniş bilgilere rastlayabiliyoruz. Gizlilik esasına anlam vermekle beraber, dışa kapalılığın bu derecede olması sadece ülkemize özgü müdür? Art niyetli insanların, tertemiz bir cemiyeti kendi pragmatik planları için hedef haline getirmesine bir sebepte bu değil midir? Gelişen dünya ve değişen yaşamları göz önüne alırsak, insanlara ve insanlığa tanıtmak ve anlatmak için kullanılan yöntemler kısıtlı değil mi? Bir çok konuya kendimce elbise giydirmiş olmama rağmen, kombini sağlayamadım bir çok soru mevcut. İlgili konuyla ilgili fikirlerimizi beyan eder ve devamını sağlanan için yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan


Kasım 26, 2018, 09:00:33 öö
Yanıtla #1
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1405
 • Cinsiyet: Bay

Bana kalırsa yine bir şeyler karışmış. Örneğin kapalı olmakla gizli olmak durumu...

İkincisi Masonluk üyeleri Masonluğa ''Meslek'' (Craft) der. Yani bu bir meslek örgütüdür, spekülatif bile olsa. Diyelim siz bir mimarsınız, her gün alışveriş yaptığınız bakkalın çırağı da çok iyi bir çocuk. Selamlaşır, sohbet eder, hatta nasihat bile verirsiniz kendinizi o yeterlilikte hissediyorsanız. Ancak ona oturup Tusken veya Kompozit sütunlardan bahsetmezsiniz. O konuyu mesleğinizden kişilerle konuşursunuz.

Bir başka durumda pek çok dernek var, bunlar tüzük, yönetmelik ve benzeri pek çok düzenleme yapar. Kimse de kapılarını çalıp, ''Yahu ne yaptınız değişiklik, bir verinde görelim.'' demez.

Bence Masonluğun bu kapalılığı abartılıp birazda mistikleştirilerek sırlara, gizlere dönüştürülüyor ki pek doğru bulmuyorum.

Masonluk içinde de kardeşlerim bilir, pek çok 40 hatta 50 yıldır üye olup, şurada genç üyelerin bildiği kadar mesleğe hakim olmayan, meslekte 'Kardeşlik' için bulunan kardeşlerimiz var. Her bir mason birer 'Merlin' gibi düşünülmesi bence gülünç...

Daha önce de söylemiştim, belki de mason olmamak daha büyük özgürlük! Çünkü bu forumda her simge, her alegori yazılı. Herhangi bir üye dilediğince bu simgeleri havaya savurabiliyor. Oysaki bazı simgeleri, alegorileri uygun derecesini henüz almamış kardeşin kullanması meslekte uygun karşılanmaz ve hatta tenkit edilir.

Şu kendini tanıtma, insanlığa açma konusu bakıyorum çok dillendiriliyor. Ancak hiç kimse tersinden düşünmüyor. Masonluğun kendini tanıtmaya ihtiyacı var mı? Böyle bir beklentisi ya da eylem planı var mı?

Bu sorunun cevabının bölgesel olduğunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum...

Mesela Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde Masonluk hızla yaşlanıyor, bu bir sorun! Çünkü çevre edinmek için de olsa mistik sırlar var zannedilip giriliyor da olsa çok daha cezbedici ve gençliğin beklentilerine uyan yapılar var artık. Şunu düşünün artık Coach Potato diye bir deyim var Amerika'da. Bu kişiler evindeki koltuğundan kalkmadan işini, keyfini, yemek siparişini vs. hallediyorlar. Bu kişileri her hafta ya da onbeş günde kalk, kasabandan bilmem kaç mil ötedeki locaya git, hatta şu dönem gençlerin neredeyse nefret ettiği koyu takım elbiseni giy filan diye kalıba sokamıyorsunuz. Onlarda varsa içlerinde bir arayış ya da boşluk, evde oturdukları yerden Google abileri ile ve youtube dan yayımlanan videoları izleyerek, Bilmem ne isimli 'Guru' ları takip ederek ''hayatın anlamını'' çözüyorlar.


Bu kişileri mobilize etmek oralarda büyük sorun. Dolayısıyla nicel ve nitel dengede sıkıntılar yaşıyorlar. Toplumda da bir negatif yön bulunmuyor, bundandır ki TV programları yaparak, ilan vererek, localarını birer müze gibi açarak ilgi çekmeye, yeniden gençleşmeye çalışıyorlar!

Bunu burada beklemeyiniz. Nicel, nitel üye dengesi henüz korunmaktadır. Kardeşlerin önerileri ile üyelik geleneği henüz burada sağlıklı işlemektedir. Toplumsal bakışta eskisinden bile kötü durumdadır.

Bunları söyledikten sonra şu noktalara vurgu yapayım. İçinde bulunduğumuz forum da dediğiniz amaca hizmet etmiyor mu?

Ama benim hiç mason tanıdığım yok!

Değerli üyeler, tek yol masonluk değildir. Topluma faydalı olmaksa amaç ya da felsefi çalışma ise yüzlerce klüp ya da dernek ismi sayabiliriz. Ama ille Masonluk ise aklınızdaki, o zaman Mason kardeşlerin önerebileceği biri olduğunuzu lütfen beni alın diye söylenerek değil; konuşmanız, kültür birikiminiz, mesela forumda açtığınız konular, yaptığınız yorumlar, VERDİĞİNİZ TEPKİLER, üslup, edep pek çok şekilde kendinizi ifade ederek göstermekle başlayabilirsiniz. Bu forumun amacı bilgi vermektir, üye seçmek değil. Ama buradaki bahsedilen işlerin etkisi dışarıda da kendini gösterecektir diye tahmin ediyorum.

Antimasonik düşünceler kafalara çok derin işlemiş durumda, kişi bunun farkında bile değil. Forumda bile Masonların hoşuna gideceğini düşündüğünden olsa gerek yahudileri övmek, Tanrıya aslında inanmadığını öne çıkarmak, maji veya parapsikoloji ile ilgili konularda konuşmak, bana göre çöp olan internetten kabala kursu vs. takip ettiğini ifade etmek vb. pek çok konu ile kişiler kendilerini öne çıkarmaya çalışıyorlar... Halbuki Masonluğun kendine Bilimsel Yöntemi kutup yıldızı seçtiğini gözden kaçırıyorlar. İnanç meselesi ise pek çok defa tartışıldı burada.

Tekrar hatırlatmak gerekirse Masonluğun insanlığa kendini anlatmak gibi bir derdi yoktur. Toplantılarda insanlarda bizi hiç anlamıyor diye dövünmesi de söz konusu değil... Orası mesleki bir şantiyedir. Mesleki çalışma yapılır.

Son olarak emin olun şu forumdaki içerik neredeyse Obediyans kütüphanesi kadar zengin durumdadır. Yine de bulmadığınız konu var ise başlık açınız, dilimiz döndüğünce cevaplayalım. Olmaz burada soramıyorum diyorsanız ya da 17. maddeye takıldığını düşünüyorsanız, üyelerin profillerinde iletişim yolları var. Bazı üyeler bunu keşfedip sadece gülücük veya merhaba gibi mesajlar atıyor olsa da ciddi sorulan sorular, mesleki antları bozmayacak şekilde ise cevap verilebilir diye tahmin ediyorum.

Bilmiyorum sorunuza cevap oldu mu?
Alterius non sit qui suus esse potest


Kasım 26, 2018, 12:34:01 ös
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 110
 • Cinsiyet: Bay

Sn @ANARCHOSA cevabınız için teşekkür ederim.  Bir çok soruma cevap buldum. Kattıklarınız için sağolun
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan


Kasım 27, 2018, 11:47:28 ös
Yanıtla #3
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 45
 • Cinsiyet: Bay

Masonluğun gizlilik derecesi için  bir harici olarak yorumum,ilgililere yani Mason kardeşlere bile yetkisi dogrultusun da açıklık sunan yetkisi olmayanlara ise kendi içerisinde bile kapalı bir kurum,örneklemek gerekirse 1.Derece olan Çırak ile 14.Derece olan Yüce Üstat'ın bilgileri deneyimleri olgunluğu aynı düzeyde olmayacağından mutlaka bir kapalı konum 1.Derece Çırak için olacaktır.Ben bir harici olarak elbette Mason kardeşlerin arasındaki gizleri bilemem veya hangi derecede ne oluyor bunu bilemem, haddinden fazla bilgi istemi olur ve bence etik olmaz. Bu tamamen kişisel fikrim olup gizlilik kavramını kendi içinde kapalı deyimi ile değiştirmenin bende daha yerinde bir kavram olacağı fikrine sahibim.
Toplum da genel kanı ise Masonların gizli karanlık işler yaptığı doğrultusundadır ve antimasonik fikirler bunu büyüterek abartmaktadırlar.Ki Masonluk bence  Kamil insan olma yolunda alt kategoriler açacak olursak bir çok evrensel değeri kazandırmaya yönelik düşünsel bir yolculuğun noktasız bir şekilde sürekli virgüllerle süren öğrenme ve gelişme sürecidir.Bu yüzden bu öğrenme arzusu ve yeterliliği olmayan kişilerin alınmaması adına Masonlar oldukca bu konuya özen göstermektedir ve hassas davranmaktadır.Ama kişi kendi içerisinde bu yolculuğa çıkmak isterse,Mason olmak Sayın ANARCHOSA'nın bahsettiği gibi tek yol değildir.Zaten her insanın dünya için yaşaması gerekli duygudur erdemli olmak.Elbette ben dışarıdan ancak bu kadar görebilmekteyim Sayın ANARCHOSA'nın yaşadığı deneyimler var ki bu gizlilik veya kapalılık konusun da kelimelerinde buna değinmiş.Sonuç olarak ben şu anda Masonluğa  çok çok dışarıdan bakan birisi olarak aslında bu içe kapalı pozisyon biraz da beni daha fazla öğrenmeye araştırmaya da itiyor diyebilirim ama bu gizlilik derecesinin ne derece abartıldığı deneyimim olmadığı için yorum yapamam.
Sevgi ve Saygılarımla


Kasım 28, 2018, 03:02:00 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 125
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Byr,

Dış topluma kapalı bir kurum için gizlilik elbette normaldir.Sonuçta Harici Alem ve İçerideki bilgiler farklıdır. Bu bilgiler de elbette Mason olabilmeye çalışmak için üye olarak alınan Erkek bireylere verilmektedir.

Sonuç itibari ile örnek vermek gerekirse direk bir şirketin kapısına girip bana bilgilerinizi verin derseniz oradan bile siz kimsiniz? size niye bilgi verelim gibi ters bir cevap alırsınız.

Gizlilik yoktur gizlilik üyeler ile hariciler arasındadır.

Saygılarımla,
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”


Kasım 28, 2018, 03:29:58 ös
Yanıtla #5
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1405
 • Cinsiyet: Bay

Bu bilgiler de elbette Mason olabilmeye çalışmak için üye olarak alınan Erkek bireylere verilmektedir.

Günümüzde Dünya'da ve ülkemizde Kadınlarda Mason olmaktadır. Türkiye'de KMBL isimli ciddi bir masonik kurum, gayet güzel çalışmalar yapmaktadır. Dolayısıyla tek yönlü verilen bu bilgiyi Erkek yerine insanlara yada Kadın ve Erkeklere diye düzeltme gereği duydum. Modern dünyada hiç başka şeylerin arkasına sığınmadan ağzımızdaki kadın erkek eşitliği sakızını çıkarıp, eylem ile de bunu göstermek gerekir. Kendi kurumlarımıza gelenekleri öne çıkararak kadınları üye kabul etmiyorsak bile başka kurumları göz ardı etmemeli, başka kurumlarda da bu çalışmaları yapan mason kadınlar varken sadece erkek diye cümlelerimizi daraltmamalıyız kanımca.
Alterius non sit qui suus esse potest


Kasım 28, 2018, 06:47:25 ös
Yanıtla #6
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Bu bilgiler de elbette Mason olabilmeye çalışmak için üye olarak alınan Erkek bireylere verilmektedir.

Günümüzde Dünya'da ve ülkemizde Kadınlarda Mason olmaktadır. Türkiye'de KMBL isimli ciddi bir masonik kurum, gayet güzel çalışmalar yapmaktadır. Dolayısıyla tek yönlü verilen bu bilgiyi Erkek yerine insanlara yada Kadın ve Erkeklere diye düzeltme gereği duydum. Modern dünyada hiç başka şeylerin arkasına sığınmadan ağzımızdaki kadın erkek eşitliği sakızını çıkarıp, eylem ile de bunu göstermek gerekir. Kendi kurumlarımıza gelenekleri öne çıkararak kadınları üye kabul etmiyorsak bile başka kurumları göz ardı etmemeli, başka kurumlarda da bu çalışmaları yapan mason kadınlar varken sadece erkek diye cümlelerimizi daraltmamalıyız kanımca.

Söylenen söz çokta yanlış değil sonuçta lakin sizde haklısınız.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Kasım 29, 2018, 09:13:43 ös
Yanıtla #7
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 45
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Byr,

Dış topluma kapalı bir kurum için gizlilik elbette normaldir.Sonuçta Harici Alem ve İçerideki bilgiler farklıdır. Bu bilgiler de elbette Mason olabilmeye çalışmak için üye olarak alınan Erkek bireylere verilmektedir.

Sonuç itibari ile örnek vermek gerekirse direk bir şirketin kapısına girip bana bilgilerinizi verin derseniz oradan bile siz kimsiniz? size niye bilgi verelim gibi ters bir cevap alırsınız.

Gizlilik yoktur gizlilik üyeler ile hariciler arasındadır.

Saygılarımla,

👍👍👍


Aralık 24, 2018, 01:37:32 öö
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 87
 • Cinsiyet: Bayan

Masonlukta gizlilik denilince gerçekten internette sürekli dolaşan aslı astarı olmayan bilgilerle, videolarla karıştırılıyor. Hatta en çok illuminatiyi masonluk ile aynıymış gibi düşünenler bile var. Halbuki gizlilik şu yönden şimdi örnek vereceğim masonluktaki sembolleri, veya ritüelleri masonluğu hiç bilmeyen birine gösterilse o kişi anlamayacak belki o ritüeldeki canlandırmalar kişiye garip bile gelecek. Bu yüzden zaten gizlilik olması demek değildirki o gerçek olmayan videolardaki olaylar var ve onlar saklanıyor. Bu sadece düşüncelerim. Hatam var ise şimdiden özür dilerim.

Saygılarımla.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿