Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Han Yü  (Okunma sayısı 969 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 11, 2007, 03:47:55 ÖS
  • Ziyaretçi

                                                                                                    İ N S A N


      Alınyazısına göre yukarıda olması gereken göktür. Alınyazısına göre, aşağıda olması gerken yerdir. İnsan da alınyazısına göre her ikisinin arasına konmuştur. Güneş, ay, yıldızlar, gezegenler göğündür. Ağaçlar, bitkiler, dağlar, ırmaklar yerindir. Barbarlar, hayvanlar, kuşlar ise insanlarındır.
      Biri buna şöyle karşı çıkabilir: Demekki sen barbarlara, hayvanlara, kuşlara insan diyorsun. Bu hiç olur mu____ hayır; biri bir dağ gösterip de '' Bu bir dağ mı ?'' diye sorsa ve ona '' Evet '' dense, bu doğru olur. Ama dağda bitkiler, ağaçlar, hayvanlar, kuşlar var. Dağ deyince bütün bunlar içine girer. Ama dağda bulunan bir tek bitkiyi gösterip ''Bu bir dağ mı ?'' diye sorulsa '' Evet '' yanıtı yersiz olur.
      Göğün gidişi karışırsa güneş, ay, gezegenler ve durağan yıldızlar doğru yollarından şaşarlar. Dünyanın yörüngesi düzeninden çıkarsa bitkiler, ağaçlar, dağlar, ırmaklar her zamanki yollarından çıkarlar. İnsanların davranışı da bozulursa barbarlar, hayvanlar ve kuşlar artık doğru davranmazlar. Gök güneşle ayın, gezegenlerle yıldızların egemenidir; yer bitkilerle ağaçların, dağlarla ırmakların egemenidir. İnsan ise barbarlar, hayvanlar ve kuşların egemenidir; egemen olarak acımasız davranırsa gerçek bir hükümdarın davranışından uzaklaşmış olur. Onun için yetkin olan, bakışlarıyla herşeyi kavrar, insanlığını her yerde eşit kullanır; yakın olana dikkat eder, uzak olana erişmeye çabalar.

Çin Denemeleri Üzerine        
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2010, 03:00:11 ÖS Gönderen: dogudan »