Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Manly Palmer Hall’in Masonluk Hakkında İlginç Söylemi  (Okunma sayısı 663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2019, 05:55:03 ÖÖ
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

Yıllar önce, iktisadi işletmeden satın altığım Manly Palmer’ın “Tüm Çağların Gizli Öğretisi” adlı kitabı okurken yazarın bir cümlesinin özellikle altını çizmişim. Yıllar önce okuduğumda çok şaşırmıştım. Bugün kitabı bir araştırma vesilesiyle elime alıp sayfaları çevirdiğimde bu altını çizdiğim cümle ile karşılaştım. İlk okuduğumda ki şaşkınlıktan sonra foruma taşımayı düşünmüştüm lakin zamanla unutmuşum. Bugün bu cümleyle tekrar karşılaştığım için hem paylaşma, hem de soru sorma gereksinimi duydum.

“Aksi iddialara rağmen Masonluk, insanı Evrenin Yüce Mimarı’nın işlerini berrak bir şekilde görebileceği bir bilinç düzeyine çıkararak, insan ile Tanrı arasında ki birliği tesis etmeye çalışan bir dindir.” Manly P. Hall , Tüm Çağların Gizli Öğretisi, Syf 237 , Mitra Yayınları , 1. Baskı

Aslında yazarın bu yazısıyla bende hemfikirim. Din konusu hariç. Mason birisinden böyle bir söz duymak ilgincime gitti. Ayrıca bende “Hür Masonların Kayıp Anahtarları” adında bir kitabı daha varmış. Onu da yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

Üyeler de bu başlık altında düşüncelerinin ne olduğunu paylaşırsa sevinirim.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Mart 06, 2019, 08:22:17 ÖÖ
Yanıtla #1
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1262
 • Cinsiyet: Bay

Sevgili zaharoff, genç yaşınıza rağmen çalışmanızı ve gayretinizi takdir ettiğimi bildirerek başlamak isterim. Hâl öyle olunca da elimden gelen bir katkı varsa başlığı boş bırakamazdım.

Verdiğiniz cümleleri, önü ve sonuyla bir bütün halinde vermeli.

---

Yönetim avamın elindeyse insan cehaletle yönetilir, kilisenin elindeyse batıl inançla. Devlet ise korkuyla yönetir. İnsanların uyum ve anlayış içinde yaşayabilmeleri için önce cehalet bilgeliğe, batıl inanç aydınlanmış imana ve korku sevgiye dönüşmelidir. Aksi iddialara rağmen masonluk, insanı Evrenin Yüce Mimarı'nın işlerini berrak bir şekilde görebileceği bir bilinç düzeyine çıkararak, insan ile Tanrı arasındaki birliği tesis etmeye çalışan bir dindir. Her çağda insanoğlu kusursuz medeniyet idealine sarılmıştır. Bu medeniyetin ortasında, felsefi hayatı benimseyenlere hayatın sırlarıyla ilgili kutsal ve laik bilimlerin omuz omuza öğretildiği büyük bir üniversite olmalıdır. Burada dogmaya yer yoktur; yüzeysel olan atılır ve sadece esas olan kalır. Dünya, kendi ürünü olan en aydınlanmış akıllarca yönetilir ve her biri en uygun olduğu konumdadır.

Alterius non sit qui suus esse potest


Mart 06, 2019, 08:40:20 ÖÖ
Yanıtla #2
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1262
 • Cinsiyet: Bay

Şimdi de biraz din söylemini değerlendirelim.

Bu okuduğunuz tercüme. İngilizcesi Religion diyor olsa gerek. Belki de Order kelimesini tercüme etmiş de olabilirler. Orijinaline bakacağım.

Fakat her iki halde de Religion anlamlarına bakalım: Din, inanç, mezhep, iman, tarîkat...

Order ise yine düzen ama aynı zamanda tarîkat...

Masonluğun ve özellikle spekülatif masonluğun olgunlaştığı dönemlere bakalım 17-18. yüzyıllar... İnanç ve tarîkat savaşlarının Avrupa ve İngiltereyi kasıp kavurduğu dönemler. Pek çok yeni tarîkat doğuyor luteryenlik, martinizm vb. Her çıkan da diğerleri bozulmuş, ben tanrıya ulaştıracak en saf yolum diye iddia ediyor. O dönem mason kişilerin çoğu mesleği de bir 'Order' yani tarikat olarak görüyorlar. Zira temellerini de tampliye tarikatine kadar götürenler var malum...

Dolayısıyla masonluk bir kitabı ve peygamberi olan bir 'din' anlamında değil ama bozulmuş olanı düzeltecek bir 'tarikat' anlamında çokça kullanılıyor. Hatta değişik derecelerde Hristiyan üyelerin olduğu localarda İncil'in özel bölümleri açılır. Toplantı sonrası UGLE'ye bağlı localarda kardeş sofrasında gospel denilen ilahiler okunur... Yani ayrı bir dinden ziyade geleneksel olarak doğru dine iletme çabaları hep olmuştur. Ancak günümüz masonluğunda bu artık bir dini tarikat olarak devam etmektedir demek anlamsız kalır. Zira localarda farklı inanışta pek çok kardeş olması, bu tür uygulamaları muhtemel çatışma ya da kırgınlık sebebi haline getirebileceğinden, uygulamalar simgeselleşmiştir. Bahsettiğim yerlerde bile uygulamalar simgesel hale gelmiştir. Zaten liberal masonlukta inanç kişinin vicdanına bırakıldığından kimi localar halen İncil, Tevrat veya Kur'an koysa da ant masasına, örneğin ÖMBL simgesel beyaz kitap koyar. Kişi neye inanıyorsa ona elini uzatıyor sayılır.

Dolayısıyla buradaki atıf onadır zannediyorum.
Alterius non sit qui suus esse potest


Mart 06, 2019, 08:56:24 ÖÖ
Yanıtla #3
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1262
 • Cinsiyet: Bay

Orijinali 'Religion' kelimesini kullanıyor.

''Despite statements to the contrary, Masonry is a religion seeking to unite God and man by elevating its initiates to that level of consciousness whereon they can behold with clarified vision the workings of the Great Architect of the Universe.''
Alterius non sit qui suus esse potest


Mart 07, 2019, 02:12:13 ÖÖ
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sn.zaharof güzel bir konu açıp birde güzel soru sormuş.
Bende bu forumda bir kaç kere masonluk din midir diye sormuştum.
"Tanrının işlerini berrak şekild e gormek"bak bu cok ilginc nir pencere iste.Bunu görmeyi gerçekten sağlarmi masonluk buna masonlar cevap verebilir bana sorarsan sadece yollardan biri.

Kitap'ligimdaki ilginç kitaplardan biri Anna marie schimmel isim li isveçli bir kadın ilahiyatcinin Tanrının yeryüzündeki işaretleri isimli kabalcı yayınlarından çıkan bir kitabı var herkese tavsiye ederim bu soruya da güzel cevapları var.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mart 07, 2019, 07:54:39 ÖÖ
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Anarchosa, güzel dilekleriniz ve yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bilmukabil.
Büyük ihtimalle çeviriden kaynaklı “din” ibaresi var. Siz orjinal metni atınca aslında kafamdaki soru işareti kalktı. Ben çeviriyi hesaba katamadım. Tekrardan teşekkür ederim. Umarım yayınevi bu küçük hatayı bir daha ki basım da düzeltir. Zira yanlış anlaşılmaya müsait bir konu. Ayrıca bir Masonun kendi sözü olduğundan her okur bizim gibi iyimser yaklaşmayabilir ne yazıkki.
« Son Düzenleme: Mart 07, 2019, 08:03:29 ÖÖ Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Mart 13, 2019, 04:40:14 ÖS
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay


Ayrıca bende “Hür Masonların Kayıp Anahtarları” adında bir kitabı daha varmış. Onu da yakın zamanda okumayı düşünüyorum.


Bahsettiğim kitabı dün okumaya başlayacakken ilk cümlesiyle birlikte resmen yazarla konuştuğumu hissettim adeta. Tesadüf, tevafuk, rastlantı, mucize... Hangisi bilmiyorum.

Kitabı 2016 yılında aldığımı not düşmüşüm. Genelde her aldığım kitaba yaparım bunu. Ve ilk cümlesinin de altını çizmişim. Ne garip...

Kitabın girişi ise şöyle:

“ Hür Masonluk bir din olmamakla birlikte temelde dinseldir. Efsanelerinin ve alegorilerinin çoğu Hıristiyanlığın yapısına örülmüş olarak kutsal niteliktedir. Bizler dinimizin indirilmiş tek inanç olduğunu kabul etmeyi öğrenmişizdir ve bu, muhtemelen dünyada, hür masonluğun ırkımızın ruhani etiğinde tuttuğu yerle ilgili olarak bu gün var olan yanlış anlamaların çoğunun nedenidir. Bir din semavi ilhamla indirilmiş bir ahlak kodudur. Dindar bir kimse bu kod aracılığıyla daha soylu bir yaşama yönelmiş kimsedir. O kendi aydınlanmasının kodu ile özdeşleşmiştir. Bu nedenle biz bir Hıristiyan’ın doğrular ve yanlışlara ilişkin ruhani ideallerini İsa’nın söylemlerinden alan bir kimse olduğunu, bir Budist’in ise yaşamını büyük Gothama’nın ya da diğer Buda’lardan birinin verdiği ahlak arketipine kaynaştırmış bir kimse olduğunu söyleyebiliriz.” Hür Masonların Kayıp Anahtarları , Manly P. Hall, Mitra Yayınları, 1. Basım , Eylül 2011
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat