Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: MASONLUK Kendinden başka hiçbir cemiyete benzemez ...  (Okunma sayısı 1320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2019, 01:20:46 ös
Yanıtla #10
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 282
 • Cinsiyet: Bay

Masonluk kendinden başka ezoterik kurumlara inisiasyon ve ezoterizm açısından benzer. Peki hangi kurumlardır bunlar? Aktif faaliyet göstermekte midir?

Bu soru bence çok önemli ve atlanmış görünüyor. Sayın Surgeus, bu soruyu ben daha önce forumda çok sordum ancak bir cevap alamadım.

Cevabını biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein


Mayıs 21, 2019, 08:43:33 öö
Yanıtla #11
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1441
 • Cinsiyet: Bay

Masonluk kendinden başka ezoterik kurumlara inisiasyon ve ezoterizm açısından benzer. Peki hangi kurumlardır bunlar? Aktif faaliyet göstermekte midir?

Bu soru bence çok önemli ve atlanmış görünüyor. Sayın Surgeus, bu soruyu ben daha önce forumda çok sordum ancak bir cevap alamadım.

Cevabını biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Daha önce sordum cevap alamadım gibi serzenişlerde soruları yeniden gözden geçirmekte fayda görürüm.

Çünkü genel olarak gözlemlediğim bu gibi durumlarda ya çok genel veya yanlış sorular sorulmuş olabiliyor ya da kişiye cevap verilse bile o beğendiği cevabı duyamadığı için konuları cevaplanmamış sayıyor. Elbette size değil genel olarak yaptığım çıkarıma istinaden söylüyorum bunları.

Neden böyle diyorum? Çünkü soruda şöyle bir ön kabul var: 'Birisi mason ise tüm ezoterik kurumları bilir tanır.'
Halbuki bu doğru olmak durumunda değildir. Büyük çoğunluk sadece Masonluk kurumuna üye olmuş ve bunu yeterli görmüştür. Haliyle de diğer kurumlar hakkında siz ne kadar biliyorsanız onlar da o kadar bilmektedir.

Öncelikle Ezoterizm açısından bakalım. Ezoterizm bir inanç ya da öğretinin yalnızca ''yeterli seviye'' de olduğuna inanılan kişilere, önce bir kabul töreni yapılarak üye yapıldıktan sonra dereceler silsilesi halinde zamanla yavaş yavaş verilmesini usul kabul etmiş, kendi inisiyesi olmayanlara ise öğretisini kapatmış bir çalışma biçimidir. Böyle bakınca ezoterik çalışma yöntemini kullanan yüzlerce belki binlerce topluluk vardır. Bunlara Amerika'da neredeyse her okulun kendine özgü öğrenci 'kardeş' topluluklarından başlayarak pek çok örnek vermek mümkün. Bunlar mutlaka mistik filan olmak durumunda da değildir. Ezoterik gruplar arasında belki Shaolin rahiplerini bile saymak mümkün olabilir!

Değişik gruplar isimlendirilebilir. Simya, Martinizm, Wiccan, Kabalistic, Hermetic gibi pek çok  birbirinden farklı ya da iç içe geçmiş yol duymak mümkündür. İlk aklıma gelenleri listelemeye çalışayım bakalım.


Magic Society of the White Flame
Magic Society of the White Flame
Society of the Inner Light
S. O. L.
Aurum Solis
Sacred School of the Adepts and Magi
O.T.A
O.T.O.
Rosicrucian Order, AMORC
Ancient Rosae Crucis, ARC
Rosicrucian Reorganization 1990
Rosicrucian Order of the Grail
The Rose+Croix Martinist Order®
Order of the Grail, Joan of Arc Commandery
Rosacruz. Fraternitas Rosicruciana Antiqua. Huiracocha
Orden Rosacruz.
Societas Rosicruciana in Civitatibus Foederatis
Cénacle de la Rose+Croix 
S.R.I.A.
High Council SRIC The Societas Rosicruciana In Canada
The Order of Knights of Pythias
Sovereign Military Order of Malta
Grand Encampment of Knights Templar of the United States of America
Commandery of Antioch
The Holy Order of the Temple++. .The Templar .
DeMolay International
The Knights Templar
BAILLE OF SIDON: A Knights Templar Site
The Order of SelohaarEL MONASTERIO DE SANTA MARÍA DE HUERTA
ORDO MILITIAE CRUCIS TEMPLI BELGII
Templar Fraternity Gladius Dei
L'Ordre Rénové du Temple
L'Ordre des Templiers
Los enclaves templarios ibéricos
The Invisible Basilica
COLLEGE of THELEMA and TEMPLE of THELEMA
Nu Isis
The Order of the Thelemic Knights A Thelemic chivalric Order engaged in charity.
The Castle of The Silver Star -
Horus/Maat Lodge.
Ordo A.'.A.'. 
OGDOS
Order of the Grail Grand Commandery ICES
(Philosophical Research Society)


Gördüğünüz gibi bunların pek çoğu MASONİK DEĞİL. Bir masonun burada yazan ve yazmayan her bir organizasyonu tanıması bilmesi mümkün de değil, gerekli de değil. HER BİR EZOTERİK TOPLULUĞUN BİRBİRİ İLE İLİŞKİDE OLDUĞU SAÇMA VE ANLAMSIZ BİR TEORİ. Hatta çoğunlukla aynı miras için hak iddia eden düşman kardeştirler!

Şimdi gelelim İnisiyasyon benzerliği meselesine. Başka kurumların inisiyasyonu benzer mi diye soruyorsunuz? Peki ben size sorayım Masonluğun inisiyasyonu her yerde aynı mı?

Yok hemen öyle farklı dünyaların masonik yaklaşımları gelmesin aklınıza. Burada hep ne konuşuyoruz aday önce tefekkür hücresine alınır diyoruz değil mi Tekristen önce? HKEMBL üyesi olan kardeşlerim girmişlerdir bu odaya. Peki UGLE üyesi kardeşlerimize sorsunlar bakalım sizin tefekkür hücreniz nasıl diye! (Chamber of reflection) Şaşırtıcı bir cevap alabilirler. ''Bizde 'Tefekkür hücresi' yok ki...'' gibi... Aaa bak ÖMBL üyesi ya HKEMBL den örnek verdi hemen! Hayır! ÖMBL Aydınlanma Töreni ile de Fransa Büyük Doğusu inisiyasyon töreni arasında devasa farklılıklar vardır.  Sadece obediyanslar arasında değil, ritler arasında da . Aranızda hiç York Riti hakkında bilgisi olan var mı bilmem ama oradaki uygulamalar ile EKEİR uygulamaları da oldukça fark göstermektedir. Hele Memphis Mizraim ritine hiç girmeyeyim...

Diyeceğim Masonlukta da inisiyasyon törenleri birebir aynı değildir. Bunlar kurumların kendi geleneklerine göre değiştirebildiği bir takım uygulamalardır.

Ancak inisiyasyon 'Hermetik' kökenlidir. Öyle olunca da hermetik prensipleri benimseyen topluluklar eğer kabul törenlerini buna göre ayarlıyorlarsa benzerlikler olabilir. Ancak Mısırda bin yıllar önce uygulanan inisiyasyon ile bugünkü arasında dağlar kadar fark vardır. Yıllarca süren bir test süreci iyice kısaltılmış, hayati tehlikeler içeren yolculuklar, iradenin test edildiği yolculuklar simgesel hale getirilmiştir. Eskiden 'ÇARDAK' diye bir konsantre meyve suyu markası vardı bilen bilir. Bir bardağın dibine özütten bir kaç damla damlatır sonrada su ile seyrelterek meyve suyunu hazırlardınız kendiniz. Durum buna benziyor. Bugünkü Tekris/Aydınlanma törenini yüzlerce kez sulandırılmış 'Hermetik' tekris sayarsak çokta yanılmayız.

Masonluk mesleğinin ise Tekris uygulamasının taş yontma ile duvar ustalığı ile hiç alakası olmadığını söylesem yanlış sayılmaz. Peki o zaman ne ile ve neden ilgisi var, onu da ilgilisi araştırsın.

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest


Mayıs 21, 2019, 12:27:09 ös
Yanıtla #12
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 193
 • Cinsiyet: Bay

Sayın @ANARCHOSA  çok net özetlemiş. Kukuletalı adamların hücreler, birbiriyle bağlantılı yapılar halinde dünyayı yönettiği toplantılar, cemiyetler ancak filmlerde olur. Saygılarımla.
no one


Mayıs 26, 2019, 06:24:05 ös
Yanıtla #13

 Bir çok derin cemiyet, kişiye ego denilen kavramın kontrol edilmesi gerektiğini söyler; fakat kişi zaten bu kapıya ego'su yüzünden çekilmiştir.

Öğretinin doğası gereği nefsini kontrol etmeye çalışan kişinin savunma duvarları, otomatik olarak o ilmi öğreten kişiye ve bu motivasyon sahiplerine karşı düşmeye de mecbur kalır.

Bu  durum çoğunluk ile, kişinin sıkıştığı bir kafestir.Çoğu canlı kafese sıkıştığında saldırganlaşır veya boyun eğer.Çok az kısmı ise, sahiplerini taklit edip evcilleşip aralarında yaşamaya çalışır.Fakat "çoğu" ne yaparsa yapsın ilim sahibine ve sahibine yaklaşamaz bile.(Saldırganlaşan,evcilleşen ve boyun eğen)Bu 3 tip canlının da iradelerinin kırılma şekli ve zaman aralığı farklıdır.

Burdaki canlı ve canlılar kim dir?

Bu tip durumlardan ve cemiyetlerden masonluğu ayıran nedir?

...İnsan'ı gerçek insan yapan değerlerin bir çoğunun gerçek insan ile bir arada bulunması mı ? Veya bu insanlık değişmezinin bir uçunda da masonluğun var olması mı ?

Saygılar
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2019, 06:45:34 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin


Mayıs 26, 2019, 10:10:32 ös
Yanıtla #14
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Aslında ilginç bir bakış açısı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mayıs 27, 2019, 08:24:38 ös
Yanıtla #15

Aslında ilginç bir bakış açısı.

Ben bu anlatımı mı, okuduklarım ve aklettiklerimin "alt" satırlardan yazmama karşın,ne ilginçtir ki; zihnimde... "Orta"da,altında,üstünde veya en üstünde bir cevap ile nötr düzeye taşıyacak cevabı zaten beklemiyordum; çünkü doğal olarak bekleyemiyorum...

Saygılar.

Sen Özelsin