Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason sözlüğünden  (Okunma sayısı 1477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 11, 2019, 03:42:57 ÖS
Yanıtla #10
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili üyeler, bir soru sorup diğer her şeyi bırak sadece bu dar çerçeve de yorumla demek uygun değildir. Bazı şeyler tarihte ortak kazanda kaynayıp pişmiştir. Masonluk insanlık birikiminin elbette çok az bir kısmı... Masonların yaptığı her şey en doğrudur diye bir kuralda yok. Haliyle Masonluktaki bir terimi yerinden çıkarıp başka şeylere yormaya kalkmadan önce tek açıdan değil çok farklı açılardan bakmak lazım.

Bu tür konularda en basit olan şey çeviri hatasıdır.
Most High olan terimi  En Yüce diye tercüme ederseniz işin içinden böyle çıkamazsınız. Halbuki birlikte basit İngilizce bilgisi kullanarak çevirelim.
Most: En
High: Yüksek

Ne oldu 'En Yüksek'.

Şimdi Biblikal evren teorisini, Kabala'nın evreni yorumlayışını vs. bilmezseniz bunu yorumlayamazsınız.

İslamda'da böyle değil mi? Hz. Muhammed Miraç'ta ne yapıyor, yükseliyor, sonra katman katman geçiyor, bir yerde artık melekler bile daha yukarı gelemiyor vs. değil mi?

Aşağıda vereceğim görsellere bakarsanız kabalist ya da biblikal bir evren tasavvuru var... Katman katman, yıldızlar, melekler vs. en yukarıda da Tanrı'nın Tahtı var. Nerede? En Yüksekte...  Most High denince aslında bir makamdan bahsedilmiş olmuyor mu?

Bizdeki Kadir'i Mutlak gibi İngilizce'de de Omnipotent gibi ona seslenişler vardır. Ancak most high gibi seslenişler bunlardan değil...

Şimdi Ezekiel kısmını okumadan, Tanrı'nın zaman zaman ilginç bir aracıyla bu tahttan aşağı indiğini bilmeden, Merhavah ya da Merkabah nedir bilmeden filan buraları yorumlamaya kalkmak eksik yorum olur.

Sorunuz şu ise, farklı derecelerde Tanrıya değişik seslenişler kullanan masonik anlatılar vardır. Bunlar alegoridir. Yüz kere dedik ki bunları dini olarak değil alegorik olarak alın. Buradan Masonlar neye tapıyorun cevabı çıkmaz!
Ben şimdi Davud ile ilgili bir konu konuşurken Mezmurlar (Zebur) sözü etmemem mümkün mü? E onu konuşurken onun sesleniş ismini kullanmamam mümkün mü?

FAKAT EN ÖNEMLİSİ Evrenin Ulu Mimarı, Tanrı'dır diyenler olduğu kadar bu bir simgedir diyen MASONLUK  da vardır...

Böyle konular, sığ şekilde ve iki cümleyle bize açıklasana denilerek açıklanamaz...

Teşekkürler ve sevgiler...
A.

Laicus Humanitas Scienti

Temmuz 11, 2019, 03:48:20 ÖS
Yanıtla #11

Sevgili üyeler, bir soru sorup diğer her şeyi bırak sadece bu dar çerçeve de yorumla demek uygun değildir. Bazı şeyler tarihte ortak kazanda kaynayıp pişmiştir. Masonluk insanlık birikiminin elbette çok az bir kısmı... Masonların yaptığı her şey en doğrudur diye bir kuralda yok. Haliyle Masonluktaki bir terimi yerinden çıkarıp başka şeylere yormaya kalkmadan önce tek açıdan değil çok farklı açılardan bakmak lazım.

Bu tür konularda en basit olan şey çeviri hatasıdır.
Most High olan terimi  En Yüce diye tercüme ederseniz işin içinden böyle çıkamazsınız. Halbuki birlikte basit İngilizce bilgisi kullanarak çevirelim.
Most: En
High: Yüksek

Ne oldu 'En Yüksek'.

Şimdi Biblikal evren teorisini, Kabala'nın evreni yorumlayışını vs. bilmezseniz bunu yorumlayamazsınız.

İslamda'da böyle değil mi? Hz. Muhammed Miraç'ta ne yapıyor, yükseliyor, sonra katman katman geçiyor, bir yerde artık melekler bile daha yukarı gelemiyor vs. değil mi?

Aşağıda vereceğim görsellere bakarsanız kabalist ya da biblikal bir evren tasavvuru var... Katman katman, yıldızlar, melekler vs. en yukarıda da Tanrı'nın Tahtı var. Nerede? En Yüksekte...  Most High denince aslında bir makamdan bahsedilmiş olmuyor mu?

Bizdeki Kadir'i Mutlak gibi İngilizce'de de Omnipotent gibi ona seslenişler vardır. Ancak most high gibi seslenişler bunlardan değil...

Şimdi Ezekiel kısmını okumadan, Tanrı'nın zaman zaman ilginç bir aracıyla bu tahttan aşağı indiğini bilmeden, Merhavah ya da Merkabah nedir bilmeden filan buraları yorumlamaya kalkmak eksik yorum olur.

Sorunuz şu ise, farklı derecelerde Tanrıya değişik seslenişler kullanan masonik anlatılar vardır. Bunlar alegoridir. Yüz kere dedik ki bunları dini olarak değil alegorik olarak alın. Buradan Masonlar neye tapıyorun cevabı çıkmaz!
Ben şimdi Davud ile ilgili bir konu konuşurken Mezmurlar (Zebur) sözü etmemem mümkün mü? E onu konuşurken onun sesleniş ismini kullanmamam mümkün mü?

FAKAT EN ÖNEMLİSİ Evrenin Ulu Mimarı, Tanrı'dır diyenler olduğu kadar bu bir simgedir diyen MASONLUK  da vardır...

Böyle konular, sığ şekilde ve iki cümleyle bize açıklasana denilerek açıklanamaz...

Teşekkürler ve sevgiler...
A.

Güzel özetlemişsiniz. Çalışmak için yeni terimler ve yeni bir konu kazandım. Teşekkürler  :-* ;D

Seviliyorsunuz  :) :) :)
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Temmuz 12, 2019, 12:39:16 ÖÖ
Yanıtla #12

Parçalar ve onların oluşturduğu bütünler...Ne en ufak parça,ne de en büyük bütün.Çoğu bu ortak bilinç ve amaçtan habersiz.Bence yüce olan tüm bu ahengin ruhu.
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2019, 12:42:44 ÖÖ Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Temmuz 12, 2019, 03:09:03 ÖÖ
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Ilk önce belirtmek isterimki bu soruyu çok merak ettiğin için sordum.
Mason sözlüğü bize herşeyi açıklamıyor hali ile araştırmak gerekiyor.
Yücelerin yücesi terimi sonrasında bak ile bir başka yere yönlendirip masonların neye inandığını söylüyor olabilir sizce lakin bu terim çoklu tanrı inancının bir simgesi orası kesin.Benim burada aslında daha çok ilgimi çeken bu terimleri masonların kendileri içinde kullanıyor maları.

Bu benzerlik hepimiz kardeşiz diyen masonları aslında katmanlastirmiyormu?
Sn.Anorchasa siz en yüce masonun karşısında nesiniz?
En yüce ile ne kadar edersinizki kardeş olasınız.
Bu deyimler dereceler arasında korkunç bir hiyerarşi ve karşı konulamaz bir bağlılık yaratmıyormu?

Bu soruyu aslında sormak istemiştim.
Nedenide netfilix te izlediğim mason belgeselindeki masonların alt üst ilişkilerindeki görsellikti.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 12, 2019, 10:37:34 ÖÖ
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ilk önce belirtmek isterimki bu soruyu çok merak ettiğin için sordum.
Mason sözlüğü bize herşeyi açıklamıyor hali ile araştırmak gerekiyor.
Yücelerin yücesi terimi sonrasında bak ile bir başka yere yönlendirip masonların neye inandığını söylüyor olabilir sizce lakin bu terim çoklu tanrı inancının bir simgesi orası kesin.Benim burada aslında daha çok ilgimi çeken bu terimleri masonların kendileri içinde kullanıyor maları.

Bu benzerlik hepimiz kardeşiz diyen masonları aslında katmanlastirmiyormu?
Sn.Anorchasa siz en yüce masonun karşısında nesiniz?
En yüce ile ne kadar edersinizki kardeş olasınız.
Bu deyimler dereceler arasında korkunç bir hiyerarşi ve karşı konulamaz bir bağlılık yaratmıyormu?

Bu soruyu aslında sormak istemiştim.
Nedenide netfilix te izlediğim mason belgeselindeki masonların alt üst ilişkilerindeki görsellikti.

1- Yücelerin yücesi terimi, Mason kişiler için kullanılan bir terim değildir. Yüce Mason diye bir kavram yoktur. Masonlar, aldıkları görevlere istinaden Muhterem, Pek Muhterem, En Muhterem gibi, saygınlık belirten sıfatlar alırlar. Bu sıfatların hiçbiri ilahi bir güç sembolü değildir, dinsel yönleri yoktur.

2- Yücelerin yücesi terimi, Tevrat'ta, İncil'de ve Kuran'da geçmektedir (çeviriye bağlı faklı ifadeleri olabilir). Dolayısıyla çok tanrılığı ifade etmez. Tanrılar arasında en yüce olanı şeklinde bir yorum oldukça hatalıdır. Makamın yüceliğini anlatmak için kullanılan bir güçlendirme/ vurgulama sıfatıdır

Türkçe anlatmaya çalışınca anlam noksanlıkları olabiliyor, bundan dolayı bu vurgulama sıfatının İngilizcesini yazma gereği duydum. "superlative" Sanırım İngilizce bilen üyelerin zihnindeki tablo biraz daha netleşmiştir.

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Temmuz 13, 2019, 02:47:47 ÖÖ
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

YÜCE.

Masonluğun bazı ileri ve yüksek derecelerinde, bir masonik birim ya da örgütün, ayrıca bir masonun yetkilerinin üstünlüğünü vurgulamak üzere kullanılan sıfatlardan biri.

Yüce Mason ; Bak: Tam ve Yüksek Mason

Yüce Masonlar
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin kurulduğu sıralarda kullanılmış olduğu üzere; bu ritin 4. ve daha sonraki derecelerindeki masonların genel niteliği.

Sn.caliper
Bu üstte yazdıklarım mason sozlugundendir belirtirim.

Masonlukta yüce terimi sıklıkla kullanılmaktadır.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 13, 2019, 08:59:15 ÖÖ
Yanıtla #16
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu kelime eskiden bir ara yüksek dereceler için kullanılmıştır. Ancak dediğim şekilde high tercümesi olarak. Yani yüksek dereceler.

Daha doğrusu Âli kelimesi karşılığı olarak.

Tam anlamıyla 14. derecenin adı Tam ve Âli Mason idi.
Şu an yüksek derecelere "Yetkinleşme" dereceleri, bu dereceye ise "Tam ve Yetkin Mason" denilmektedir...

Laicus Humanitas Scienti

Temmuz 14, 2019, 01:28:54 ÖS
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sn.Anorchasa diyorki;evet bu kelime eskiden bir ara kullanılmıştı ama şimdi kullanılmıyor.
Size inanıyorum Sn.Anorchasa lakin bir ara kullanılması ne şimdi kullanilmamasida açıklanmaya muhtaç ve bu bir çeviri hatası ise koskoca mason sözlüğüne bu şekil girmesini ben bu şekil kabul edildiğini düşündürür.

Bu tür sıfat lamalar masonlukta var.

EDMUND BURKE