Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: 'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi'  (Okunma sayısı 3159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 17, 2019, 05:21:30 ös
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3105
 • Cinsiyet: Bay

'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi'
İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin Savunma Editörü Con Coughlin, "Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı" başlıklı bir makale yayımladı.

cumhuriyet.com.tr Yayınlanma tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba, 13:24


İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin Savunma Editörü Con Coughlin, "Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı" başlıklı bir makale yayımladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Batı'nın düşmanları "ile ilişkisinin ittifak tarafından daha fazla görmezden gelinemeyeceğini vurgulan Coughlin, Erdoğan'ın Batı ile anlaşmalarında "usta bir manipülatör" olarak davrandığını söyledi.

Coughlin, ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye'nin Suriye'de El Kaide ile ilişkili bir grubu desteklediği yönünde imada bulunduğunu, İngiltere'nin 2017'deki Manchester Arena saldırılarında "Türkiye'nin desteklediği Libyalı İslamcı grupların" parmağının olduğunu ortaya çıkarması durumunda "Erdoğan'ın siyasal İslam aşkının ters tepebileceğini" yazdı.

Coughlin makalesine şöyle devam etti:

"Erdoğan Türkiye'nin hayati jeopolitik konumunun kendisine gelişmiş Rus hava savunma sistemleri alabilecek seviyede bir dokunulmazlık verdiğine inanıyor.

"[Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasına] Washington'ın verdiği sert tepki, bu adımın Türkiye'nin Batı'yla sıcak görünümlü bir ilişki sürdürebilmesinin önüne geçecek türden bir provokasyon olabileceğini gösteriyor.

"S-400 anlaşmasını eleştirenler Türkiye'nin özel olarak NATO savaş uçaklarını düşürmek için tasarlanmış bir silahı almasının Ankara'nın NATO üyeliği hakkında ciddi soru işaretleri oluşturduğunu söylüyor.

"Trump yönetiminin Türkiye'nin F-35 programına katılımını sonlandırmakla tehdit ettiği Washington'da da hakim görüşün bu şekilde olduğu anlaşılıyor.

"Radardan saklanma konusunda gelişmiş özellikleri olan F-35'ler uzun yıllar boyunca NATO operasyonlarında kilit öneme sahip olacak.

"Türkiye'ye de NATO üyeliği sayesinde bu uçaklardan 100 adet alma hakkı verilmişti. Fakat Erdoğan, hem Amerika'nın son teknoloji uçaklarına hem de bu uçakları düşürmek için tasarlanmış Rus hava savunma sistemine aynı anda sahip olamayacağını anlamalı.

"Türk liderin Rus askeri donanımına yatırım yapması, Moskova'yı Avrupa güvenliğine en büyük tehdit olarak gören NATO'nun geri kalanıyla ters düşürüyor.

"Geçen ay Brüksel'deki NATO savunma bakanları toplantısında ana gündem Rus tehdidiydi.

'Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye, kaybedilmiş bir dava'
"S-400 anlaşması Türkiye'nin NATO'yu küçük düşürdüğünü gösteriyor ve İngiltere gibi Avrupalı NATO üyeleri bunu artık tolere etmeyeceklerini göstermeli.

"Erdoğan'ın radikal İslamcılarla ilişkileri bir yana, Rusya gibi güçlü bir haydut devletinden fayda sağlamak için ona yakınlaşması bunun çok daha ötesinde bir konu.

"Türkiye 1952'de NATO'ya katıldığında örgütün doğu cephesini Moskova'nın saldırganlığından koruyacaktı. Ama artık durum kesinlikle böyle değil ve Avrupalı liderler, Amerika'daki mevkidaşları gibi Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye'nin kaybedilmiş bir dava olduğu gerçeğiyle yüzleşmeli.

Kaynak: BBC Türkçe
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Temmuz 17, 2019, 05:25:45 ös
Yanıtla #1

Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Temmuz 17, 2019, 05:40:44 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3105
 • Cinsiyet: Bay

bana göre Türkiyenin yıkımı olur ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Temmuz 17, 2019, 06:14:45 ös
Yanıtla #3

bana göre Türkiyenin yıkımı olur ...

Katılıyorum sayın NOSAM33.

Sevgiler  :) :-*
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Temmuz 17, 2019, 06:56:54 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1798
 • Cinsiyet: Bay

       Bu olay o kadar basit değil. Türkiye bir Nato üyesi, ancak son tahlilde Nato üyesi olmayan ve Natohava kuvvetlerini imha edecek Rus teknolojisinin yarattığı S-400'leri envanterine alıyor.  Bu dururm aslında tam bir çelişki. Yani işi basitleştirecek olursak, sizin ortağınız, sizin rakibiniz olan biri ile ve size karşı iş yapıyor durumu çıkıyor ortaya.
       Kim bilir ; belki de Nato'ya ve özellikle Amerika'ya karşı  bir güç gösterisi de olabilir.  Yani Amerika'ya, "sana mecbur değilim, sana karşı başka alternatiflerim de var" tarzında bir mesaj da olabilir, deniliyor dur belkide!.
       Daha bir sürü yorum yapılabilir bu konuda.       
       Ne olursa olsun, durum hiçte iç açıcı değil.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Temmuz 17, 2019, 07:15:26 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3105
 • Cinsiyet: Bay

Umarım Adnan Menderes olayını yönetim dikkate alır ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Temmuz 18, 2019, 02:41:58 öö
Yanıtla #6
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Burada okuma bu olmamalıdır.
Türkiye özgür Ve az bağımsız bir ülkedir.Türkiye 1939 dan beri itilip kakılan bir ülkedir.Türkiye basiretsiz.öngörüsüz ve korkak insanların yönettiği bir ülkedir.

Türkiye şuursuz ve ne yaptığını bilmez bir ülkedir.Milli benliğinden bi haber tarihi ile nabarışık gücünün nereden geldiğini bilemeyen bir ülkedir.

Amerika ve batının yıllardır itip kaktığı bu ülkenin sadece bu konudan dolayı batı ve amerika bu çocuğu itip kakamanın derdindedir.

Kurulu olan bu örgütler nato. birleşmiş milletler vs.Ne dost nede müttefiktirler.

Trük siyasılerin durumun buraya ve bu noktaya geleceğini hesaplamamalarına olanak yok.
Türkiye adım adım batıdan koparılıyor ama bunu yapan bizim siyasiler değil Türkiyeyi pinpon topu gibi kullananlardır.

Sen türk evladı özüne dönemediğin müddetçe ortada orta malı gibi kalırsın.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo