Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tıp dünyası bu araştırmayı konuşuyor  (Okunma sayısı 2451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 26, 2019, 09:37:31 öö
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3079
  • Cinsiyet: Bay

Tıp dünyası bu araştırmayı konuşuyor
Tıp dünyası Technion ve Tel Aviv Üniversitesinin umut doğuran araştırmasının sonucunu konuşuyor.
Tıp dünyası bu araştırmayı konuşuyor
 
25.07.2019
İsrail’in önde gelen iki üniversitesi Technion ve Tel Aviv Üniversitelerinin çalışmalarının sonucunda felçli bir fare yeniden yürüme kabiliyetine kavuştu. Araştırmacılar omurilik yaralanmalarında tedavi şeklinin değişebileceğini umut ediyor.

Spinal kordu tamamen alınmış olmasından dolayı felçli bir fare çığır açıcı bir ameliyat ve birkaç hafta dinlenme sonunda yeniden yürümeye başladı. Technion Biyomedikal Mühendislik Fakültesinin Rektörü Prof. Shulamit Levenberg, farenin yürümesinin ardından duyusal algısını da geri kazandığını belirtti.

Şalom'un aktardığına göre, iki üniversitesinin araştırmacıları proje için yetişkin bir kişinin ağzından alınan kök hücrelerini kullandı. Hücreler doku mühendisliği sürecinden geçirildi ve daha sonra farenin omuriliğinin zarar gördüğü bölgeye yerleştirildi. Omurilik restore edildikten sonra farenin beyninden gelen komutlar vücudunun geri kalanına ulaşabildi. Levenberg farelerin iki - üç hafta içinde tamamen normal bir şekilde yürüyebildiğini kaydederken insan üzerinde klinik deneylerin yapılması için daha uzun bir yol olduğunu belirtti.

Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Temmuz 26, 2019, 01:47:03 ös
Yanıtla #1

Umarım bir umut ışığı belirir. Bu hastalıkla ilgili çok sayıda ve çok üzücü hikayeler var.

İnsanlar üzerinde tedaviyi başarmaları dileğiyle.

Sevgiler  :)
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci