Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Hz.İsanın benzerine ne oldu ?  (Okunma sayısı 173 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2019, 11:52:07 ÖS
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2912
 • Cinsiyet: Bay

Bilim insanları, İsa peygamberin gömüldüğüne inanılan alandaki en eski mimari kalıntıların yaklaşık 1.700 yaşında olduğunu bildirdi.


Bilim insanları, tapınağın altındaki zeminde yapısal bozulma riski altında olduğunu belirtiyor. F: Oded Balilty, National Geographic

Bilim insanları ilk defa İsa peygamberin mezarı olduğuna inanılan şeyi tarihlediklerini açıkladı. Araştırmacılar tarafından Kudüs’teki kutsal alanın en eski mimari kalıntıları üzerinde yapılan son testler, buranın önceden düşünülenden daha eski olduğunu ortaya koyuyor.

Yapılan incelemelere göre mezarın yapı malzemeleri, Roma dönemine ait ve 1000 yıl önce yıkıma rağmen orijinal kutsal alan varlığını sürdürmüş.

(Hz. İsa’nın Mezarı Olarak Tapınım Gören Edicule Mabedi Her An Çökebilir)

Yüzyıllar boyu, Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi, şiddetli saldırılar, yangınlar ve depremler yaşadı. 1009’da tamamen yok edildi ve daha sonra yeniden inşa edildi. Tüm bu olaylar modern bilim insanlarına, yaklaşık 17 yüzyıl önce Roma’dan gönderilen bir heyet tarafından İsa’nın mezar yeri olarak tanımlanan yerin burası olup olmadığı sorusunu sordurdu.

Şimdi ise bilimsel testlerin sonuçları, kilisede bulunan bir kireçtaşı mağara kalıntılarının, Antik Romalılar tarafından bulunan mezarın kalıntıları olduğunu doğruluyor.

Bir konservatör, İsa peygamberin mezarı olarak saygı gören taş levhanın yüzeyini temizliyor. F: Oded Balilty, National Geographic

Mezarın orijinal kireç taşı yüzeyi ile onu örten mermer döşeme arasında örneklenen harç, yaklaşık MS 345 yılına tarihlendi. Tarihi kayıtlara göre, mezar Romalılar tarafından keşfedildi ve 326 yılında kutsal kabul edildi.

Şimdiye kadar, mezar kompleksi çevresinde bulunan en eski mimari kanıt, Haçlılar dönemine tarihleniyordu, yani 1000 yıldan daha eski değildi.

Mezarın Yeni Ahit kayıtlarına göre 30 ya da 33 yılında Kudüs’te çarmıha gerilen Nazaretli İsa olarak bilinen bir Yahudinin mezarı olduğunu söylemek arkeolojik olarak imkansız olsa da, yeni tarihleme sonuçlarına göre mezarın orijinal mimarisi, Roma’nın ilk Hıristiyan imparatoru olan Konstantin zamanında günümüz yapıldığını gösteriyor.

(Roma’nın Yeraltı Mezarlarında İsa’yı Tasvir Eden 1600 Yıllık Freskler Bulundu)

Söz konusu mezar, mezarı çevreleyen tapınak uluslararası bir ekip tarafından restorasyona alındığında, yüzyıllar sonra ilk defa 2016 Ekim’de açılmıştı

Restorasyon sırasında, tarihleme yapmak için kompleksin çeşitli yerlerinden birçok örnek toplandı ve şimdi ise restorasyon projesini yürüten Antonia Moropoulou test sonuçlarını açıkladı.

Constantine’nin temsilcileri, mezarın yerini tespit etmek üzere 325 civarında Kudüs’e geldiğinde, 200 yıl önce inşa edilmiş bir Roma tapınağını işaret ettikleri iddia edildi. Roma tapınağı yıkıldı ve altındaki kazılarda bir kireçtaşı mağarasında bir mezar ortaya çıktı. Mezarın iç kısmını ortaya çıkarmak için mağaranın tepesi kırpıldı ve etrafında Edicule inşa edildi.


İnsanlar, İsa’nın mezarı olduğuna inanılan tapınak olan yenilenmiş Edicule’yi ziyarete ediyor. F: Oded Balilty, National Geographic

Mezarda, uzunca bir “mezar yatağı” da denilen bir tabaka vardı ve kitaplara göre İsa peygamberin vücudu buraya yatırılmıştı. Kireçtaşı mağaralarda yapılan bu raflar ve nişler, zengin 1. yüzyıl Kudüs Yahudilerinin mezarlarında ortak bir özellikti.

“Mezar yatağını” örten mermer kaplamanın, en geç 1555’te yapıldığına ve büyük olasılıkla seyyah kayıtlarına göre 1300’lü yılların ortalarından beri mevcut olduğuna inanılıyor.

Mezar 26 Ekim 2016 gecesi açıldığında, bilim adamları mermer kaplamanın altında buldukları şeye oldukça şaşırdı: doğrudan “mezar yatağının” orijinal kalker yüzeyinin üzerine oturan, çapraz kesilmiş eski, kırık mermer bir döşeme.

(Mısır’da İsa’nın Doğuşu Sahnesine Benzeyen 5000 Yıllık Kaya Resmi Bulundu)

Bazı araştırmacılar, bu eski döşemenin Haçlı döneminde bırakılmış olabileceğini, bazıları ise daha erken bir tarih sunarak, kilise 1009 yılında yok edildiğinde zaten orada olduğunu ileri sürdüler. Ancak hiçkimse, bunun, bölgedeki en erken Roma tapınağının ilk fiziksel kanıtı olabileceğini iddia etmeye hazır değildi.

Yeni test sonuçları, en alttaki döşemenin, İmparator Konstantin’in emirleri doğrultusunda dördüncü yüzyılın ortalarında harçlandığını ortaya koyuyor.

Moropoulou ve ekibi tarafından hazırlanan yeni araştırmanın bulguları, Archaeological Science: Reports dergisinde yayımlanacak.ALINTI .


iSLAM din adamlarına göre, mezarın yeri kesin belli olmadığı konusunda teyit aldım. O yüzden önceki iletim ve bu iletim tarafımdan silinmesi için yönetime bildirilmiştir .
Saygılar
İletiyi düzenle
« Son Düzenleme: Bugün, 11:51:48 Gönderen: NOSAM33 »
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2019, 04:45:01 ÖS Gönderen: Arais »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Kasım 13, 2019, 09:06:48 ÖÖ
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 155
 • Cinsiyet: Bay

Kesin teyit'i merak ettim. Biliyorsunuzdur  İslam inancında Hazreti İsa çarmıha gerilmemiştir. Her halde bunu kastediyorsunuz.
İslam inancı haricinde de çarmıhta ölmediğine dair anlatımlar da var. Tabi bir de Hazreti İsa var mıydı kimdi tartışmaları da.

Bence paylaşımınızı silmeyin, içinize sinmiyorsa hiç olmazsa arkeoloji konusuna taşınmasını isteyin.

Saygılarımla.
no one


Kasım 13, 2019, 09:46:26 ÖÖ
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2912
 • Cinsiyet: Bay

Sayın zenn ; Konuyu açmamda ki amaç  yerine geçenin , cesedini merakımdan doğdu. Araştırmam sonucu mezar yerinin belli olmadığı konusunda Dinayet te çalışan vaizden bilgi aldım .Doğruyu söylemem gerekirse İnancımı sorgular duruma gelmiştim .Sonuçta bu konunun beni aştığını anladım.
Kabir kilisesindeki nin orjinal mezar olduğu kanaatindeydim,  oranında kesin olmadığı hakkında yukarda ki Alıntıda belirtildiği gibi .
İlgi gösterip cevap yazdığınız için teşekkürler .
Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2019, 09:58:54 ÖÖ Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Dün, 05:37:22 ÖS
Yanıtla #3
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 44
 • Cinsiyet: Bay

Merhaba,

Her şey sorgulamayla başlar. Yeni sorular yeni cevapları getirir. Dolayısıyla siz sorgulamadan vazgeçip “beni aşar” derseniz, konuyu hiç bir zaman öğrenemezsiniz.
Sorgulama zaten insanı aşan konularda devreye girer. Sorgulayınız ki yeni cevaplara ulaşabilesiniz...

Ayrıca, diyanet kurumundan aldığınız bu bilginin kesin bilgi olup olmadığını bilemezsiniz. Habercilik mesleğinde dahi en az iki farklı kaynak veyahut şahit olması gerekir. Sadece müslüman alimlerine değil, hristiyan alimlerine de sorabilirsiniz. Kaldı ki bu işim sadece inanç boyutu.
İşin bir de bilimsel yolu var. Gerekli araştırmacılara, tarihçilere, arkeologlara veya jeologlara da danışmak gerekir.


Dün, 07:18:58 ÖS
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2912
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Mars ; Araştırma imkanım kısıtlı, lakin İnternet ortamında da doyurucu bilgiye ulaşamadım .
Gelelim benim kanaatime bana göre Hz. İsa nın  mezarı bence zaten olmaması gerek lakin İslami açıdan da o yerine geçenin mutlaka cesedinin olması gerek .Yoksa Kurandaki söylem boş çıkar  .Diyanettin açıklaması beni tatmin etti mi HAYIR lakin ikna olmam gerekir yoksa Kurandaki ayet boş çıkar . Hıristiyanlar için  sorun yok .Üçüncü gün  Havarilere   gözüktü ve göğe yükseldi .Sorun İslamın öngörüsünün şu an için cevabı yok .
Doğrusunu Tanrı bilir .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus