Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Müteşebbis Olma Yolunda Yatırımcı  (Okunma sayısı 1177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2019, 03:42:40 ös
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 27
  • Cinsiyet: Bay

Merhaba,
İşletme ve ekonomi alanında yazmakta olduğum yazıları sizle paylaşmak isterim.


Müteşebbis Olma Yolunda Yatırımcı

Girişimcilerin fikirlerini somut üretim haline geçirebilmesi için sermaye yaratması gerekir. Sermaye ya da ortaklık kuruluş aşamasında olan bir işletme için en hızlı gelişim faktörüdür. Sermaye ya da ortaklık ikisinin de çıkış kapısı nakdi olsun ya da olmasın girişimler için yatırımlardır. Yatırım alabileceğiniz yerler literatürde bilindiği gibi kendinize ve fikrinize güvenmek kaydıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Peki fikrinizin güvenliği, hak ettiğiniz ya da hayal ettiğiniz tutarın karşılanmaması ve karşılanmadığı durumda fikrinizin başkaları tarafından kullanılması düşünüldüğünde yatırımcıların elinde var olan gücüyle her işin altından kalkıp girişimcinin fikrine üstünlük gerebilmesi oldukça kötü ihtimaller fakat ülkemizdeki kurumsal kültür maalesef buna izin veriyor.
Dış yatırımcıların kiminde görülen bu kurumsal kültür ülkemize fazlasıyla hakim. Fikre saygısı olmayan, her fikri satın alma gücüne sahip olduğunu düşünen, her işi yapabileceğine inandırılmış olma güdüsü bizde var. Sermaye riski ya da melek yatırımcı kurumsal kimliğinde olması gereken yatırımı sağlayacak olan kişi ya da tüzel kişilerin risk analizi yapıp fikre saygı duyulup yatırım verilmesi gerekiyor mu ya da yatırımcının en basit formülüyle ifade etmek gerekirse fikrin üzerine koyduğu para ona uzun dönemde kar getirecek mi bu soruların cevabını verir. Karşılaştığı her güzel şeye atlamaz, kendisinin yapabileceğini iddia edip girişimciyi arzu etme ortamına küstürmez. Reddettiği teklifin katbekat fazlasıyla o işe girip piyasayı vandalize etmez. Herkesin uzmanlık alanı olduğu gibi paranın her şeyi satın alamayacağını bilmelidir aslında yatırımcı.
Sermaye riski ile uğraşan kişilerden ve yatırımcılardan istediğimiz saygı duyulması gereken fikre gerekli desteğin sağlanması ve her işe el atmak yerine ellerini ceplerine atmasıdır. Cebindeki akrebi çıkarmaktan korkuyorsan da seni en iyi koruyacak eldiven yatırım piyasasını sürdüren girişimciler olacaktır.


Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2019, 09:17:57 öö Gönderen: ANARCHOSA »


Aralık 15, 2019, 06:37:25 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3094
  • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Merhaba kardeşlerim,

Sayın EROS Mason musunuz ?
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus