Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Devlet Neden Girişimciye Destek Olmak İster  (Okunma sayısı 1648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2019, 03:10:05 ös
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 27
  • Cinsiyet: Bay

Merhabalar,
İşletme ve ekonomi alanında yazmakta olduğum yazıları sizle paylaşmak isterim.


Devlet Neden Girişimciye Destek Olmak İster

Bir devletin girişimcilere destek olmak istemesinin en başında gelen iki sebep var. Birincisi işsizlik oranını azaltacak istihdam yaratmak ikincisi ise yabancı yatırımcıları ülkeye döviz girişi sebebiyle piyasaya çekmek. Dolayısıyla ülkenin teknolojiyi takip eden, çağa ayak uyduran ve sosyoekonomik dengeyi iyi gözeten bir profil çizmesini sağlamaktadır.
TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 88 bin kişi artarak 3 milyon 531 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşti. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,2 puanlık azalış ile yüzde 19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,1 puanlık artış ile yüzde 11 olarak gerçekleşti. Türkiye işsizlik oranının en yüksek olduğu ilk on beş ülkeden biri olarak konumunu seyrediyor. Rakam ve verilere bakacak olursak genç nüfus işsizlik oranı azalarak gitmektedir diğer verilere nazaran. Bunların sebeplerinden eminiz ki en büyüğü start-up dünyasındaki hareketlenmeler, girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin yarattığı işe alımlardır. Aynı zamanda devlet dış dünyaya karşı çizilecek olan profilini elbette ki iyileştirecektir bu sebeple yabancı veya yerli yatırımcılara yönelik teşvikleri olacaktır. Zaten girişimcilere nakdi olarak temel anlamda destek olunmuyor devlet tarafından. Olsa da bunlar çok spesifik durumlarda devletin bazı kuruluşları tarafından gerçekleştiriliyor ve bu desteklerin çoğu tahakkuk esasıyla oluyor.
Devlet tarafından hayal ettiğiniz gibi bir destek beklemek tam olarak mümkün değil fakat devlet, yardımları ve politikalarıyla aracı kuruluşlarla olsun ya da olmasın yatırımcılara veya doğrudan girişimciye verdiği desteği her geçen sene arttırmakta ve sanılanın ötesinde kötü olan yönlerini bu konuda törpülemektedir.

Teşekkürler.