Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Değerli Konut Vergisi Yürürlüğe Girdi  (Okunma sayısı 1716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 20, 2019, 12:58:06 ös
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 27
  • Cinsiyet: Bay

Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutlar için ‘değerli konut vergisi’ yürürlüğe girdi. İstanbul’un lüks semtlerinde yaşayan mülk sahiplerine tebligatlar gönderilmeye başlandı. Vatandaş, evi için belirlenen değere 15 gün içinde itiraz etme hakkına sahip.
Değeri 5 milyon TL ve üstü olan konutlar için getirilen ‘Değerli Konut Vergisi’, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz'ün haberine göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü vergi için lüks konut sahiplerine tebligat göndermeye başladı. Değerli Konut Vergisi'ne tabi olunduğunu belirten yazıda 15 gün içinde itiraz edebilecekleri de belirtiliyor. Söz konusu vergilerin ilk taksiti şubat, ikinci taksiti ağustos ayında ödenecek.
Evi 5 milyon TL ile 7 milyon 500 bin TL arasında olanlar binde 3, 7 milyon 500 bin TL ile 10 milyon TL arasında olanlar binde 6, 10 milyon TL ve üzerinde olanlar binde 10 oranında vergi ödeyecek.Vergi biri şubat diğeri ağustos ayı sonuna kadar iki eşit taksitle ödenecek.

Hiçbir geliri olmadığını kanıtlayanlar (ev hanımları ve işsizler) ile SGK’dan aldığı maaşı dışında geliri olmayan emekliler bu vergiden muaf olacak.

Haber Kaynağı:NTV(https://www.ntv.com.tr/ekonomi/degerli-konut-vergisi-yururluge-girdi-tebligatlar-gonderilmeye-baslandi,9o8I0knEE0SGj4JMMkCNyA)

Yorumum
Son birkaç yıldır vergi ve cezalara yüklenildiği bir gerçek, gözardı edilmesi gereken şey de tekrardan bunlara ödeme kolaylığı ve indirim getirilmesi. Kaos düzeni yaratılıp daha sonra yapılandırmalar ile kaosun kurtarıcısı olarak gösteriliyor. Birileri kural koyucuların kulağına bir şeyler fısıldıyor fakat bu işten etkilenen mağduriyeti hesaba katmıyorlar. 

Teşekkürler.


Aralık 21, 2019, 10:44:25 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 195
  • Cinsiyet: Bay

Gayri menkul sahiplerine "servet" vergisi getirilmiş. Malumunuz MTV'de bir servet vergisidir. Gerçi gayrimenkul değerlerindeki artışlar için alınan başka vergi benzeri yükümlülükler var.
 Malumunuz ülkemizde üretim eninde sonunda toprağa yatırılır. Gelirden alınan vergiler istenen düzeyde değil. Bu nedenle biriken servetten vergi alınması amaçlanmış.  Ama asıl amacın yatırımların daha verimli olan finans ve üretime yönlendirilmesi olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla.
no one