Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bu çok havadan sudan bir haberdir  (Okunma sayısı 1142 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 21, 2020, 08:33:01 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3225
  • Cinsiyet: Bay

Bu çok havadan sudan bir haberdir
İsrail Hayfa Teknik Üniversitesi Technion'daki araştırmacılar, çöl bölgelerinde bile havadan su üreten bağımsız bir sistem geliştirdi.
 
https://odatv.com/images2/2020_02/2020_02_21/screenshot_4.jpg

21.02.2020
İsrail Hayfa Teknik ÜniversitesiTechnion'daki araştırmacılar, çöl bölgelerinde bile havadan su üreten bağımsız bir sistem geliştirdi.

Yenilikçi sistem, küçük ve izole topluluklara su sağlayabilir ve uzun mesafeler boyunca su taşıma ihtiyacını ortadan kaldımaktadır. Havadan su üreten yeni sistemin telif hakkı, Technion Basin Sözcüsü tarafından bildirildi.


Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tahminlerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 13'ü 2025 yılına kadar içme suyunun yetersizliğinden muzdarip olacaktır.

Bu nedenle, tatlı suya erişim, BM tarafından kabul edilen 17 Kalkınma Hedefinden (SKH) biridir. Bu hedef havadan su üretmek için bağımsız bir sistem geliştirmenin motivasyonuydu.

TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ

Havadan su üretme projesi Hayfa Teknoloji, İnşaat Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Çevre, Su ve Tarım Mühendisliği Bölümü'nden Profesör David Broday ve Profesör Eran Friedler ile Stephen ve Nancy Büyük Su Araştırma Enstitüsü (GWRI) tarafından geliştirilmiştir.

Dünyada türünün ilk örneği: havadan temiz su üretmek için enerji tasarruflu bir sistem. Mevcut teknolojiden farklı olarak, Technion araştırmacılarının sistemi iki aşamalı bir döngüsel sürece dayanmaktadır: yüksek konsantre bir tuz çözeltisi kullanarak nemin havadan emilimiyle ayrılması ve nemin nem gidericiden ayrılması ve altındaki buharın yoğunlaştırılması atmosferik basınç koşulları ile gerçekleştirilmektedir.

Prof. Broday "Enerji tasarruflu olmanın yanı sıra, yeni teknoloji ek bir avantaj da sunuyor: işlemin bir parçası olarak su aynı zamanda kirletici madde uzaklaştırma işlemlerine de tabi tutulnaktadir," dedi.Mevcut sıvıyi su kaynaklarına bağımlı olmadan yaptık. Yaptığımız prototip sistemin beklendiği gibi çalıştığını ve şu anda onu ticari bir ürüne dönüştürmek için çalıştığımızı söyleyebiliriz. "

Prof. Friedler. "Mevcut teknolojiler, nemi yoğunlaştırmak için sisteme giren tüm hava kütlesini soğutarak basitçe" ters "klimalar gibi çalışırlar," dedi. "Bu 'doğrudan soğutma' yaklaşımı enerjisel olarak verimsizdir, çünkü bu tür sistemler çok fazla atık Yeni hacim, sadece havadan çıkarılan nemin soğutulmasını ve su üretmek için gereken enerji miktarını önemli ölçüde azaltmayı içeriyor. ”


Sistemin geliştiricileri: (Soldan) Profesör David Broday, Profesör Eran Friedler, Ilan Katz ve Liron Houber.
Fotoğraf: Technion Sözcüsü.

"Tuzdan arındırma ile rekabet etmiyoruz," diye açıkladı Prof. Broday. "İsrail denize yakın gelişmiş bir ulus ve tuzdan arındırma sistemleri ile tüm su ihtiyacını karşılayabiliyor. Diğer nedenlerin yanı sıra İsrail nispeten küçük bir ülke ve nüfusun önemli bir kısmı kıyı boyunca yaşıyor. Bunun aksine, tuzdan arındırılmış suyun kıyıdan uzaktaki topluluklara taşınması, çok uzun boru hatlarına ihtiyaç duyulması nedeniyle çok pahalıdır. Burada yeni teknolojinin avantajları yatıyor." Sistem özellikle en çok ihtiyaç duyulan yerde su üretebileceğinden, tatlı veya tuzlu su kaynaklarından uzakta bulunan küçük ve izole topluluklar için geçerlidir.

Friedler'e göre, "Su, yaşamın önemli bir bileşeni olmasının yanı sıra, aralarında bireysel ve toplum sağlığı ve hatta kadınların güçlendirilmesi gibi diğer önemli unsurları da etkiliyor. Birçok yerde genç kızlar okula gitmiyor çünkü Yetişkinler gibi, kadınlar bile su taşımak için saatler ayırmaktadırlar.Ayrıca, su erişimi günümüzde kurak bölgelerde kanlı çatışmalarda merkezi bir faktördür ve göç için en önde gelen nedenlerden birini oluşturmaktadır. kirli sudan ölen çocukların riski, şiddet içeren eylemlerden ötürü ölmekten 20 kat daha fazladır.”

Çeviri: Rafael Sadi

Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus