Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Liberal masonluk- OMBL duzenli ve tanima  (Okunma sayısı 766 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2020, 10:21:47 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu forumda UGLE’nin  duzenli ve tanima kavramlari uzerinde duruldu. Baska bir baslikta belirtilenlerden dolayi OMBL’nin bu kavramlara bakisini merak ettim. Forumda, OMBL ‘nin ve CLIPSAS’in websitesinde de bulamadim. Aslinda kavramlar var ama sanki cok genis ifade edilmis. Ki websitesinde detayli bicimde olmamasi da bayagi mantiklidir. 

OMBL’ nin bu kavramlara bakisini daha da netlendirebilirmiyiz? (OMBL 'nin yerine liberal masonluk kavramini da koyabiliriz)

Obediyanslarin birbirlerine bakisi uzerinde durmak benim amacim degildir ve bu baslik altinda geregi de yoktur. 

OMBL ‘nin websitesindeki ‘Evrensel Bildirge* ’de mevcut ‘Duzenli’ tanimi:

‘Biz, evrensel, hümanist, özgürlükçü, barışçı, çağdaş ve evrimsel bir Masonluk anlayışını benimsiyoruz.’
…
Bir mason locasının veya obediyansının kurulabilmesi ve “düzenli” niteliğini taşıyabilmesi için, Masonluğun evrensel amacından sapma göstermemesine ve öteden beri uygulanan asgari örgütlenme kurallarına uyulmuş olmasını gerekli ve yeterli buluyoruz.’

Nisan 20, 2020, 11:12:56 öö
Yanıtla #1
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Web sayfasında verilen açıklamalar gayet açık ve yeterlidir bana göre.

Şunu değerlendirmek gerekir. Bir Mason Locası oluşturmak için gerekli koşullar nedir? Bunları mason olanlar bilir. Bilmeyenler bir aralar benim de düzeltilerini yapmış olduğum Masonlukta Etiket kitabını alıp inceleyebilir. Yaklaşık 700 sayfada bunlar anlatılmıştır. Buna ek olarak Masonluk Nedir ve Nasıldır gibi kaynaklarda var. Bu kitaplar ve daha doğrusu onların kaynak aldığı eserler üzerinden Corona Virüs örneğin tüm dünyayı yakıp yıksa, bu eserleri bulanlar kurumsal yapıyı yeniden kurup işler hale getirebileceklerdir.

Bu Mason Locası oluşması. Bir Mason Locası kurulduğunda üç şey olabilir.

Herhangi bir Büyük Loca bünyesinde çalışmak istemezlerse özgür bir Mason Locası olarak çalışmaya devam edebilirler. Bunun teknik bir ismi de vardır. Fakat şu anlama gelmez; herhangi bir kaç kişi bir araya gelerek bizde dökümanlar da var, bunlara göre çalışacağız işte! Hayır, daha önce düzenli localarda tekris olup, mason sıfatı ve üstat sıfatı almış belli sayıda kişi ile yanlarında dilerlerse kalfa ve çıraklardan oluşturdukları kurucular kurulu gereklidir.

Daha önceden kurulmuş ve çalışmakta olan Büyük Loca ya da daha genel ismiyle Obediyansa giderek, sizin çalışma ilkelerinizi benimsiyoruz, size katılmak istiyoruz diyebilirler. Bir özel törenle katılım gerçekleşir ve bundan sonra o loca 'Sayın' veya 'Muhterem' loca olur.

Bir başka yol ise bu bahsettiğimiz düzen ile kurulmuş üç (en az) loca bir araya gelerek kendileri bir büyük loca oluşumuna giderler. Sonra dilerlerse yeni adaylara sıfat verir, sayılarını çoğaltır, başka localar kurarak kurumsal yapılarını geliştirebilirler.

Masonluk evrensel bir kardeşlik bağı olarak tanımlandığına göre bu gibi kurumlar ortaya çıktığında diğer kardeş bildikleri kurumlara da bilgi verirler. Zaten kuruluş aşamalarında genellikle farklı kurum ya da ülkelerden kurucu kardeşler davet edilir, daha başlangıçta bazı ilişkiler üzerine oturur temel. Sonrasında kardeşçe tanışma, tanınma isterler.

UGLE olayını anlatmaya çalıştım. Hani o meşhur tartışmalı konulara onlar gibi baksanız bile, aynı kurallara göre baksanız bile sizi tanımazlar. Tanımak için ya kendilerinin kurduğu ya da kendilerince kurulmuş veya tanınmış locaları ve KONSEKRASYON töreni sonrası tanıyarak Patent verirler. Geleneksel Masonluk örneğin çalışırken bu patenti de görünür yerde tutar. Patent ya da berat aslında bir nevi beni tanı isteğidir.

Liberal Masonlukta kimsenin kimseye böyle bir ben seni tanıyorum, tanımıyorum, sen masonsun değilsin deme ya da dedirtme beklentisi yoktur. Yine de benzeri belgeler düzenlenir, sebebi kurumsal ilişki kurulup hangi kardeşin hangi kurum toplantılarına katılıp katılamayacağı gibi detaylardır.

Aralarında kardeşlik bağıtı oluşturmak isteyen kurumlar, kendi tüzük, çalışma yöntemleri vb. kurumsal düzeni ve masonluk ilkelerini tercüme ettirip, orijinalleriyle birlikte gönderirler. Tanışmak istediğiniz kurum gerekli bulursa gelip gözlemci olarak toplantılara da katılabilir vb. teknik detayları da vardır.

Sonuç olarak Masonik Çalışma ve kurum yapısının oluşumu gibi konular birbirlerince yeterli görünürse tanışma belgesi düzenlenir, imzalanır.

Tabi basitleştirerek verdim. Terim ve uygulamalar biraz daha komplike olabiliyor.

Bu anlatılan kurumların karşılıklı ilişkisi. Bir de benzeri anlayışta çalışan kurumların bir arada bulunduğu uluslararası yapılanmalar vardır. Bu yapılar birinin diğer üzerinde hakim oluşunu ifade etmez. Belli dönemlerde bir araya gelinerek kardeşliğin pekiştirildiği, güncel durumlara göre bakışların ve çalışmaların paylaşıldığı buluşmalardır.

ÖMBL Balkan, Akdeniz Mason Birlikleri ve CLIPSAS gibi adı geçen ve geçmeyen pek çok uluslararası kurumda temsilci, kimilerinde de yönetici durumdadır.

Liberal Mason ya da Masonluk denilince yanlış anlaşılıp siyasette kullanılan liberal terimlerle karıştırılmasın, Liberal ÖZGÜR demektir, kendini ÖZGÜR Mason olarak tanımlayan ve buna göre düzenli çalışmalar yapan kurumlar birbiri ile görüşür, ilişkiler kurar, birbirinin toplantılarına katılır vs.

Bizim bakış açımızla HKMBL 'de düzenli bir kurum olduğundan oradan da kardeşler dilediklerinde uygun yöntemi takip ederek toplantılarımıza katılabilmektedir ve katılmaktadır. Ancak onların uluslararası bazı yükümlülükleri olduğundan bu işi resmi tanıma, tanışmaya döküp onları zor durumda bırakmak istenmez de yapılmaz da.

Ancak aradaki kardeşçe ilişkiler, resmi olarak birlikte Ritüelik çalışma yapılmaz HKMBL bünyesinde diye kısaca özetlenebilir. Onun dışındakileri ise bilen bilir, bilmeyen ise buzdağının üzerine bakıp kendi değerlendirmelerini yapmakta özgürdür.

Bu açıklamalar bu başlık için yeterlidir.

Düzen, Tanıma, kurumsal ve uygulamasal detaylar Masonları ilgilendiren konular olduğundan daha fazla detaya ihtiyaç görmüyorum.

Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 20, 2020, 11:27:50 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aciklamaniz icin tesekkur ediyorum.