Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tefekkür odası  (Okunma sayısı 814 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 08, 2020, 05:00:53 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason localarındaki tefekkür odası içerisinde var olduğu ifade edilen tuz  kükürt  ve ekmek neyi ifade etmektedir.

Mayıs 08, 2020, 05:22:12 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Mason localarındaki tefekkür odası içerisinde var olduğu ifade edilen tuz  kükürt  ve ekmek neyi ifade etmektedir.

Bunu forum kurallarına takılmadan ve ettiğimiz yeminlere sadık kalmadan anlatmak zor açıkçası. En azından benim bilgim ve tecrübem ile zor.

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Mayıs 08, 2020, 06:33:50 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın caliper cevabınız ve ilginiz için sonsuz teşekkürler ancak yakından mason olarak tanıdıklarım da bu soruya net bir yanıt vermediler oysa ki mason olan tefekkür odasında kalmıştır hiç bir kimse ekmek şunu tuz bunu kükürt ise şu anlama gelmektedir diye bir açıklamada bulunmadımı merakımı mazur görün

Mayıs 08, 2020, 07:02:12 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın caliper cevabınız ve ilginiz için sonsuz teşekkürler ancak yakından mason olarak tanıdıklarım da bu soruya net bir yanıt vermediler oysa ki mason olan tefekkür odasında kalmıştır hiç bir kimse ekmek şunu tuz bunu kükürt ise şu anlama gelmektedir diye bir açıklamada bulunmadımı merakımı mazur görün

Açıklamada bulundurlar ama Tekristen sonra. Mason olan tanıdıklarınız da yanıt vermemişlerdir bilerek, dediğim gibi ettiğimiz yeminleri bozmadan bunları açıklamak zordur.
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Mayıs 08, 2020, 07:03:05 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Tefekkür  hücresi , İnsanın tek başına ve yapayalnız kaldığı Masonluktaki ilk ve son yerdir .Anglosakson Masonluğunda Tefekkür Hücresi yoktur .Burada , aday ,Locanın bitişiğindeki bir odaya alınır ; bir süre sonra yanına kıdemli ve tecrübeli bir Mason gelir ve ona bazı sınavlardan geçeceğini , sakin olmasını söyler bu kadar .

Tanju Koray - ÇIRAK
Sayfa 21 - 22

Kitapta daha derin bilgiler var ama Gizlilikten dolayı yazmıyorum .

Masada kurukafa ,İnsan kafatası, Bir kum saati , bir parça kuru Ekmek , bir bardak su (ya da kırık bir testi ); bir ayna;  birinin içinde tuz , diğerinin içinde Kükürt bulunan iki küçük kap bulunur ... Sayfa 25

EKMEK ve SU

Yalnız bedensel gıdayı değil , aynı zamanda ruhsal ve zihinsel gıdayı da sembolize eder ...

TUZ , KÜKÜRT

Bunlar masonluğa HERMETİZM den gelen sembollerdir .Kükürt ve Tuz Adaya , istemesini , şevkli, dirayetli , kararlı ve sebatkar olmasını , ama itidal ile de nefsine hakim olmayı bilmesi gerektiğini anlatır .

TUZ ,AKIL ve HİKMET ile BİLİMİ sembolize eder ...
Sayfa 29

Saygılar

Not : Umarım CEZA almam .
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2020, 07:06:01 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 08, 2020, 07:03:23 ös
Yanıtla #5
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ne olabileceği ile ilgili konuşulsa da NE OLDUĞU, kişiye bırakılır yorumlamak için...

Yalnız bilerek mi bilmiyorum, ilgisiz şeyleri bir arada sormuşsunuz... Masonik simgeler birlikte anlamlıdır.
Gönye veya pergel değil; gönye ve pergel gibi...

Tefekkür hücresi ya da Düşünme Odası simgeleri grup gruptur.

Ekmek ve Su gibi

Civa, Kükürt ve Tuz gibi...

Böyle düşünürseniz yorumlamak anlam kazanır.

Yani Tuz, Kükürt ve Ekmek değil...

Orada daha pek çok simgede vardır...

Bunlar MASONLUĞUN (taş işçilerinin) değil Masonluğu taş işçiliğinden günümüzdeki spekülatif haline evirenlerin koyduğu simgelerdir. Her kardeş anlamlarını kendince yorumlasa da, neden orada olduklarının sebebi Rozkrua ve Simya'da saklıdır...

Tefekkür hücresi uygulaması UGLE gibi kimi obediyanslarda ise hiç yoktur. HKEMBL'nin 1909 kökeninden günümüze taşıdığı bir uygulamadır. Haliyle ÖMBL'de de kullanılır, Düşünme Odası ismiyle...
Alterius non sit qui suus esse potest

Mayıs 08, 2020, 07:08:29 ös
Yanıtla #6
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın NOSAM33

Bunlar bahsettiğim gibi Masonlukla ilgili bile değil, sadece alınıp kendincr yorumlanılmış birer sembol. Hal böyle olunca MASONİK SIR olması mümkün değil.
Ancak Masonik uygulamalara girmiş ve heryerde bilinen şeyler. Yine de paylaştığınız eser ve daha nicesi internette yer alsa ve hatta iktisadi işletmede bulunsa da, her bir bilgiyi oradan buradan kopyalayıp buraya yapıştırmak tekris olmayan kişiye bir şey kazandırmaz... Zira Sanskirtçe öğrenmemiş birine "veda'ları eline tutuşturmak kadar anlamsızdır. Dili bilmiyorsa, yaklaşımı bilmiyorsa neye yarar? Uğraşır durur, bu kuru ekmeği ne yapayım diye...

Korkarım ki Masonlar beyaz altın tozu manna yiyormuş safsatasına inanıp kuru ekmeği bile yesin.

Mayıs 08, 2020, 07:11:23 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Haklısınız sonuçta Harici olarak bilemeyiz .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 08, 2020, 11:42:24 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın Caliper " Bu konunun form kurallarına takılmadan ve ettikleri yemine sadık kalmadan anlatmak zor" olduğunu bildirmiş. Aynen katılıyorum.  Her ne kadar sayın ANARCHOSA  daha ılımlı yaklaşıp bazı unsurların açıklanmasında sakınca olmayabileceğini bildirmiş ise de ben de sayın Caliper gibi düşünüyorum .
         Ancak, ben Mason değilim  ama benim de form kurallarına uymam gerekir. Her şeyden önce formun kurallarını ihlal etmemeye özen göstermem gerektiği bilinci ile bu konuda bir kaç şey belirtmek isterim.
         Formumuzun üyelerinden olup daha önceleri fikri birlikteliklerimde olan,  ancak epey bir zamandır formda görmediğim değerli dostum (Ki, öyle zannediyorum kendisi tekris edildi.) yazmış olduğu kitabında, " Tefekkür Odası" ile ilgili şiirsel olarak harika anlatılarda bulunmuş. Kendisi isminin ve nickinin verilmesini istemediği için üzülerek veremiyorum.
          Değerli dostum kitabında "Tefekkür Odasına " ayrı bir yer vermiş, ben onun şiirsel anlatılarını özetleyerek burada paylaşacağım.

"TEFEKKÜR HÜCRESİNDE BU GECE"
          "Yerin altında küçük ve dar bir hücre. Ortada bir masa ve sandalye. Masanın üstünde masonik semboller. Aslında , buranın manevi huzur bulunan bir mabede benzediği, vicdanınla baş başa kalarak huzura erildiği, insanın kendisini Süleyman Mabedinde görüp, bir mağarada yaşayan bilgeye benzettiğini" anlatmış.
           Şiirsel olarak çok daha güzel ama, parça parça alıntılar yaptığım için bu şekilde yazmayı uygun gördüm.
           Kısaca, "Tefekkür Odası" böyle bir yer.  Umarım bir nebze katkıda bulunmuşumdur.
            Bu arada kitabın yazarı değerli dostuma da bu güzel eseri için teşekkür ederim.
            Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Mayıs 08, 2020, 11:55:27 ös
Yanıtla #9
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yazımda özellikle "Tefekkür Hücresi" ve "Düşünme Odası" olarak belirtip, düzeltme yapmaya çalışmıştım. Ancak yazılar yine "Tefekkür Odası" olarak devam ettiğinden açıkça yeniden yazmam gerekti...

Tefekkür Odası diye bir terim yoktur. Ya HKEMBL kullanımı Tefekkür Hücresi ya da ÖMBL  kullanımı Düşünme Odası kullanılsa, melez yeni bir terim ortaya çıkmasa iyi olur kanımca...

İkinci olarak buraya yazmayacağım özellikle ama konu üzerinde düşünmek isteyenlerin neden İngilizcesinin "Chamber of Reflection" olduğunu da değerlendirmesini öneririm...

Bir başka durum ise Mason Locasında bulunan Tefekkür Hücresi denilmiş. Mason Locaları günümüzde belli bir yer değildir... Mason Locaları toplantılarını "Mabet" denilen yerlerde yaparlar, Tefekkür Hücresi ise Mabette değildir.

Üstelik Farklı Obediyans, ritlerde buna benzer ismi, içeriği, simgeleri, düzeni farklı pek çok uygulaması vardır... Bu da bize bir Mason deyişini anımsatır: "Burada her şey simgedir."