Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Hur / ozgur birey  (Okunma sayısı 590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 26, 2020, 03:13:45 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 191
  • Cinsiyet: Bay

Bir notum da Spekülatif/Operatif meselesine. Bunun 1717 ile başladığını söyleyenler bile aslında mesleğin tamamen Spekülatif hale dönüşümünün 1815 yasası ile olduğunu artık söylüyor. Ancak meslek hiçbir zaman sadece Operatif oldu mu? Burası muamma... Unutmayalım ki Ceasar'ın Mimarı dediğimiz Vitrivius 10 ciltlik Mimari kitabında meslek erbabının Tıptan, Astronomiye, Geometri'den Şiire tüm sanatlara ilgi göstermesi gerektiğini binlerce yıl önce yazmıştır.

Kaldı ki az önce verdiğim 1598-1599 yıllarında yayımladığı yasalarla düzeni sağlayan ve localarda yazılı tutanak tutulmasını şart koştuğu için artık pek çok şeyin başlangıcı olarak o dönemki yazılı evrakı baz aldığımız Schaw yasaları döneminde bile locada spekülatif Mason olduğu biliniyor. Bu yönüyle John (James) Boswell ilk (bilinen) spekülatif mason  (8 Haziran 1600) olarak artık yerini almıştır. Nereden biliyoruz Spekülatif olduğunu? Bu kişi Schaw yasalarını kayda alan Noter'dir de ondan!

Ben size başka bir bilgi vereyim, belki de duymanız mümkün olmayan. Bu kişi bir Simyacıdır aynı zamanda! Onu nereden biliyoruz, 1591 yılında Privy Council'de cadılık, büyü, şeytana tapma gibi suçlarla yargılanması kayıtlarda geçmektedir.!

Bunu nereden öğrendik? Eh işte bu yüzden araştırma önemli...

https://freemasonry.bcy.ca/biography/boswell_j/boswell_j.html

 Spekülatif üye olduğuna dair bir bilgi...
« Son Düzenleme: Haziran 26, 2020, 03:18:34 ös Gönderen: Zennn »
no one