Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uluslararasi DeMolay Toplulugu  (Okunma sayısı 33981 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 04, 2008, 02:13:36 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Tesekkurler Sn.Mason... Bir sorum daha olacakti... DeMolay in eski amblemlerinde de baktigimda hep Ay ve yildiz bulunmakta. Bunun anlami nedir?

Ekim 20, 2008, 01:04:38 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir forumda DeMolay uyesi bir kisi ile tanistim.. Bana dedi ki 13 yasindan 21 yasina kadar kisilerden yaklasik 25 tane imza toplanirsa ve imza atan kisiler de kesin uye olacak ise Turkiye de de bir chapter acilabilir dedi. Diyelim ki acildi.. Hristiyan agirlikli ritueller disinda herhangi bir rituel cesidi bulunmaktamidir? Mesela Masonluktaki Iskoc Riti gibi?
Bu konuda yorumunuz nedir sn. MASON.
Eğer böyle birşey varsa bunun için bize nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz?

Ekim 20, 2008, 01:10:36 ös
Yanıtla #12
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Barbaros,

Cevap mesajin hemen altinda, tarafimdan verilmistir. Turkiyede (Demolay Dunya Merkezi`nden onay alarak) chapter acmak mumkun. Ancak bu konuda atilimda bulunacak Masonlarda gerekmektedir. Bunun gereklilikleri sadece imza degil oldukca uzun bir prosedurdur. Rituellerin degisimi (oldukca kucuk farkliliklar haric) sozkonusu degildir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 20, 2008, 01:30:46 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Güzel bir topluluk ama bizde hristiyan  unsurlar ve haçlılar çok sevilmediği için gelişim fırsatı çok bulamaz.Bizde kursak Yeniçeriler diye bir topluluk felsefesi olsa olayın tam süper olur..
Saygılarımla..

Ocak 26, 2009, 12:13:23 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Güzel bir topluluk ama bizde hristiyan  unsurlar ve haçlılar çok sevilmediği için gelişim fırsatı çok bulamaz.Bizde kursak Yeniçeriler diye bir topluluk felsefesi olsa olayın tam süper olur..
Saygılarımla..

Bahsettiğiniz biçimde olması, bir harici olarak kanımca mantıklı. Türkiyede uygulanirsa ritülleri geçmişte yeniçerilerimizin bağlı olduğu Bektaşiliğin öğretileri ile kuvvetlendirilebilr. Bektaşi felsefesi ile mason felsefesinin ortak yönleri bildiğim kadarı ile oldukça uyumludur. Sayın Mason daha iyi bilir elbette. Ancak böyle bir oluşumunun adı her ne olursa olsun Türkiye Masonluğuna ve amaçlarına büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyim hatta bu faydalı modelin üzerine heyecanla kafamda bir kaç proje oluştu bile..

Saygılarımla

Şubat 01, 2010, 10:43:10 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

İlk önce mantıklı fikirinizden dolayı sizi kutlarım Sn. amurdad
Güzel bi noktaya parmak bastınız.Türkiyede yaşayan insanların (kaynaklara göre) % 99 u Dini islam olduğu için böle bir kurum ve/veya kuruluş hoş karşılanmayabilir.Kurallarda değişiklikler yapılması halinde Türkiye de Masonluk adına büyük bir gelişme yapılır.Ama küçük degişiklikler dışında evrensel kuralları oldugu için değişiklik yapılamaz!
Gençlik Kulüplerinin olmasını isterim.Uygulamaya konulursa güzel bir şekilde ilerleyeceğinide ummaktayım.

Saygılarımla.

Kasım 28, 2010, 01:17:06 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ünlü rock sanatçısı alice cooper'ın da aralarında olduğu ünlü demolaylar listesi için:

http://www.demolayiloilo.comli.com/what_is_demolay.php
Çöl Bilgesi

Şubat 01, 2011, 10:32:50 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Öncelikle bu çok güzel ve ayrıntılı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Benim birkaç konuda sorularım olacak. De Molay topluluğu, Tapınak Şövalyeleri felsefesini öğretiyor ya da onların ritüellerini uyguluyorlar. 12 ve 21 yaş arası gençlerin bu felsefeleri öğrenebilmeleri ne kadar mümkün ?

Bu ritüelleri öğretebilmek daha doğrusu Tapınak Şövalyelerinin ritüellerini bir nevi halka açmak, sır yeminini bozmak değil midir ? Kabul ediyorum Sayın Frank Sherman Land çok güzel şekilde açıklamış nedenlerini ama yine de sır yeminin bozulması değil midir ? veya Sayın Frank Marshall tarafından ritüellerin yazıya dolayısıyla da halka açılması. Açıkçası Tapınakçıların felsefesiyle taban tabana zıt bence; her ne kadar nedenleri iyi olsa da. (felsefeleri yeni nesillerin büyük bir onurla ve geleneklerine bağlı olarak iyi birer (lider) bireyler olmalarını amaçlıyorlar ama Geleneklere bakacak olursak tarihte böyle bir yapılanma  görülmemiş)

Kıta avrupası olarak bakarsak Almanya ve İtalya da dernekleri var ama İngiltere ve İskoçya da yanlış bilmiyorsam yok. Bunun özel bir nedeni var mı ? Çünkü eğer ki Tapınak Şövalyelerinden bahsediliyorsa en başta bu iki ülkenin olması gerekirdi diye düşünüyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Şubat 01, 2011, 10:47:53 ös Gönderen: sundance »

Şubat 01, 2011, 11:16:10 ös
Yanıtla #18
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin sundance,

Alıntı
Benim birkaç konuda sorularım olacak. De Molay topluluğu, Tapınak Şövalyeleri felsefesini öğretiyor ya da onların ritüellerini uyguluyorlar. 12 ve 21 yaş arası gençlerin bu felsefeleri öğrenebilmeleri ne kadar mümkün ?

Genclere derin felsefi ogretiler verilmemekte. Kendilerine ahlaki, dini ve toplumsal agirlikli degerler ogretilmektedir.

Alıntı
Bu ritüelleri öğretebilmek daha doğrusu Tapınak Şövalyelerinin ritüellerini bir nevi halka açmak, sır yeminini bozmak değil midir ?

Ritueller Tapinak Sovalyelerine benzer nitelikler tasimakta. Fakat ayni degildirler. York Ritinin en ust seviyesi olan Tapinak Sovalyeleri derecesinin sirlari bu genclere zaten verilmemektedir.

Alıntı
Kabul ediyorum Sayın Frank Sherman Land çok güzel şekilde açıklamış nedenlerini ama yine de sır yeminin bozulması değil midir ?

Ogretilerin verildigi gencler normal halk olarak gorulmemektedirler. Onlara gelecegin Masonlari, Tapinak Sovalyeleri gozu ile bakilmaktadir. Bu nedenle amac, onlari ilerideki bilgileri anlayabilecek seviyeye getirmektir. Bir tur hazirlik ve provadir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 02, 2011, 08:14:29 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu örgütün abmblemi daha önce forumda bir yere konmuş muydu acaba?

Hadi o işi ben yapayım deyip, galeriye ekledim.

Bu örgütün "uluslararası" nitelikli olduğunu kim çıkardı? Bur örgütün başka ülkelerde de kolları oluşu onun uluslararası olduğunu göstermez. Bu tipik bir Amerikan kurumudur. Ayrıntılarına girmem gerekmez çünkü zaten Sayın MASON yeterli açıklamayı yapmış.

Şimdi ben bu örgütü pek bir küçümsemiş gibi göründüm değil mi?

Aslında aksini düşünüyorum. Keşke doğrudan onun bir kolu  ya da aynı işlevi yerine getiren bir benzeri yurdumuzda da olabilse...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.