Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bilim insanları: Cam kurbağalar, pıhtı atmasının çözümünü barındırıyor olabilir  (Okunma sayısı 906 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 24, 2022, 09:25:26 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3211
  • Cinsiyet: Bay

ABD’li bilim insanları uyurken şeffaflaşan cam kurbağaları inceleyerek kurbağaların, ‘tehlikeli büyük bir pıhtıya neden olmadan’ kırmızı kan hücrelerinin yüzde 89’unu karaciğere toplayıp istedikleri zaman tekrar vücut dolaşımına sokabildiğini tespit etti. Cam kurbağaların kanı gerektiğinde, örneğin yaralandıklarında pıhtılaşabiliyor.
 https://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2022/12/24/2015023/kapak_165306.jpg
Bilim insanları: Cam kurbağalar, pıhtı atmasının çözümünü barındırıyor olabilir

ABD Ulusal Doğa Tarihi Müzesi araştırmacılarından Jesse Delia ve Duke Üniversitesi’nden Carlos Taboada liderliğindeki bir grup bilim insanı, uyurken kamuflaj amacıyla yüzde 61 oranında şeffaf bir görünüme bürünen cam kurbağalar üzerinde bilimsel çalışma yaptı. Aktif ve uyuyan cam kurbağalara farklı dalga boylarında ışık verilerek şeffaflıkları ölçüldü. Kurbağaların uyurken kırmızı kan hücrelerinin yüzde 89’unu karaciğere topladıkları, şeffaflaştığı ve daha sonra karaciğerde toplanan kan havuzunu tekrar dolaşıma soktukları tespit edildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2022/12/24/164515676-bilim-insanlari-cam-kurbagalar-pihti-atmasinin-cozumunu-barindiriyor-olabilir_5.jpg


PIHTI ATMADAN KAN NASIL BİR MERKEZDE TOPLANIYOR?
Bilim insanları, kanın bu şekilde bir yerde birikmesinin canlıların damarlarında ve atardamarlarında potansiyel olarak tehlikeli kan pıhtılarına yol açtığını, ancak cam kurbağaların pıhtı atmadan kanlarını karaciğerde depoladığını ve gerektiğinde örneğin yaralandıklarında kanının pıhtılaştığını vurguladı.

22 Aralık’ta bir bilim dergisinde yayınlanan araştırmada “Omurgalılarda şeffaflığa ulaşmak zordur çünkü dolaşım sistemleri ışığı güçlü bir şekilde zayıflatan kırmızı kan hücreleriyle doludur. Burada, cam kurbağaların bu hücreleri gözden gizleyerek bu zorluğun üstesinden nasıl geldiklerini belgeliyoruz” ifadeleri yer aldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/Archive/2022/12/24/164515526-bilim-insanlari-cam-kurbagalar-pihti-atmasinin-cozumunu-barindiriyor-olabilir_4.jpg

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN YENİ ARAŞTIRMALARI TETİKLEMESİNİ UMUYORLAR
Jesse Delia araştırma hakkında “Bu, omurgalı şeffaflığının fizyolojisini belgeleyen bir dizi çalışmanın ilkidir ve umarız bu kurbağaların olağanüstü fizyolojisini insan sağlığı ve tıbbı adına yeni hedeflere dönüştürmek için biyomedikal çalışmaları teşvik edecektir” dedi.


Alıntı : CUMHURİYET GAZETESİ
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus
BU GÜNÜ UNUTURSAM TANRIDA BENİ UNUTSUN ...