Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ülkemizdeki Obediyansların Çalıştığı Rİtler Nelerdir?  (Okunma sayısı 3305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 18, 2024, 10:55:12 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 323
 • Cinsiyet: Bay

Merhaba sevgili forum üyeleri,

Ülkemizde çalışan HKEMBL, ÖMBL ve KMBL hangi Rit'te çalışmaktadır. Arasındaki farklar nelerdir?

Neden bu Ritlerde çalışmaktadırlar?

Teşekkürler.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein


Ocak 19, 2024, 12:34:45 öö
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
ÖMBL ve KMBL hangi Rit'te çalışmaktadır. Arasındaki farklar nelerdir?


Rit
Amaçların gerçekleştirilmesinde yapılacak çalışmanın, benimsenen kapsamı ile uygulanan yol ve yönteminin bütünü.

HKMBL formunda yukarıdaki Masonluğu kabul edilmeyen ÖMBL ve KMBL adlı kurumları bu formda sorgulamak sence ne kadar mantıklı olur ?
 Sn. burakc ...
Saygılar
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2024, 12:42:50 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ocak 19, 2024, 11:06:07 ös
Yanıtla #2
 • Mason
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 15
 • Cinsiyet: Bay

Merhaba sevgili forum üyeleri,

Ülkemizde çalışan HKEMBL, ÖMBL ve KMBL hangi Rit'te çalışmaktadır. Arasındaki farklar nelerdir?

Neden bu Ritlerde çalışmaktadırlar?

Teşekkürler.

ÖMBL, KMBL ve HKEMBL Masonluğun geleneksel ve simgesel ilk üç derecesinde çalışma yapmakta olan Büyük Localardır. Bu dereceler için geleneksel olarak çırak, kalfa, üstat isimleri kullanır ve 1909 yılındaki Maşrık-ı Azam ritüellerinden gelişen ritüellerini kullanırlar. (Bir kaç yıl önce ÖMBL Ritüellerinde EKEİR 1-2-3 yazılmaya başlanmıştı)

ÖMBL ve KMBL Liberal Masonluk dairesinde olarak Türkiye EKEİR (Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti) egemeni Süprem Konseyleri ile (Kadın ve Erkek iki farklı Süprem konsey ve ona uygun olarak ÖMBL ve KMBL dernekleriyle) ile aralarında konkordato vardır. Buna göre 1-2-3 derece çalışmaların tek egemeni Büyük Localardır. 4-33 derece atölyelerin ise egemeni Süprem Konseydir. Bu derecelerde birinin diğeri üzerinde hakimiyet ya da tahakkümü söz konusu olamaz. Sadece Süprem konsey yetkinleşme atölyelerinden başlayarak (4. derece) üyelerini Erkekler için ÖMBL kadınlar için KMBL'den alır. Örneğin bir kardeş üstat oldu, bir senesini de tamamladı, önerildi ve Süprem Konsey (Mason Derneği) çalışmalarına başladı, sonra Büyük Loca simgesel çalışmalarında düzensiz oldu ya da dernekle ilişkisi kesildi, otomatik olarak diğer dernekte de hakkında benzeri işlem yapılır.

HKEMBL için durum farklıdır. Türk Riti şeklinde zaman zaman isimlendirilen ama 1909 dan gelen geleneksel ritüelin üzerinde 1966 ayrılışı ve 1970 sonrası Geleneksel (Muntazam) Masonluk ailesince tanınmayla biraz değişen ritüeli uygulamaktadır. Muntazam Masonluğun kabul görmüş şartları gereği UGLE'nin başta olmak üzere kabul ettiği üç derece (ve RA) dışında üst/ileri derece vs tanımama kuralı simgesel dereceler ve buranın tek egemeni olan Büyük Locada geçerlidir. Bu sebeple 4-33 derece gibi sanki sayısal ilişki sebebiyle bir üst derece ve üst kurum ilişkisi varmış gibi algılanan Türkiye Fikir ve Kültür Derneği (Türkiye Yüksek Şurası) ile konkordato uluslararası Muntazam Masonluk ailesinde tanınma durumunu zedelememek üzere imzalanamamaktadır (Resmi bilinen haliyle). Ancak yine Hür Masonlar'da Türkiye'de ağırlıklı olarak EKSR (Eski ve Kabuledilmiş Skoç Riti- Bu yabancı söylenişi AASR ye benzemesi açısından bu şekilde kullanılır) yani Skoç Ritinde çalışırlar. Resmi bir sözleşme olmasa da bu iki kurum arasında centilmenliğe dayalı bir uygulama yıllardır sürmektedir. Türkiye Yüksek Şurası Atölyelerine üyeleri Türkiye Büyük Locası (HKEMBL) den alır.

Ancak Geleneksel (Muntazam) Masonluk dairesinde Skoç Riti olmayan Allied Degrees olarak isimlendirilen Mark Mason, Royal Arch, Royal Ark Mariner vb. nizamlarda da çalışmalar yapmak isteyenler olabilir, yurtdışında özellikle İngiltere ve ABD'de bunları takip edenler de olabilmektedir. Aynı şekilde önce simgesel derecelerde muntazam büyük localarda üstat derecesi almak gerekir. Türkiye'de bu uygulamalar pek yaygın değildir. Yakın zamanda Progresif Masonluk adı altında bir deneme oldu ise de kuruluş yöntemi vs açısından sıkıntılı olduğundan muntazam masonlar rağbet etmemektedirler.

Bunun dışında Türkiye'de başka rit denemeleri tarihte olmuşsa da, geleneksel olarak ilk üç derece Büyük Locada 4-33 ise Süprem Konsey / Yüksek Şura egemenliğinde olmak üzere ağırlıklı olarak bahsi geçen Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti uygulanmaktadır.

Bunun başlıca sebepleri York Riti gibi bazı ritlerin teslis inancını gerektiren Hristiyani kökleri olması, Memphis Mizraim Riti gibi bazı  ritlerin gizemlere fazla takılı olması, EKSR'nin ise ülkelerin genel yapılarına göre çalışmalarında esnekliğe izin veriyor olmasından ileri gelmektedir.

Umarım sorularınıza cevap olur. Verilebilecek maksimum bilgi bu minvaldedir o sebeple sonrası size kalmaktadır.

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest


Ocak 20, 2024, 11:10:43 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 323
 • Cinsiyet: Bay

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Sn. ANARCHOSA
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein


Ocak 21, 2024, 08:46:07 ös
Yanıtla #4
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 68
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
ÖMBL ve KMBL hangi Rit'te çalışmaktadır. Arasındaki farklar nelerdir?


Rit
Amaçların gerçekleştirilmesinde yapılacak çalışmanın, benimsenen kapsamı ile uygulanan yol ve yönteminin bütünü.

HKMBL formunda yukarıdaki Masonluğu kabul edilmeyen ÖMBL ve KMBL adlı kurumları bu formda sorgulamak sence ne kadar mantıklı olur ?
 Sn. burakc ...
Saygılar
Sn. NOSAM33, burada bi ifadeyi düzeltmek isterim izninizle, Sn. ANARCHOSA  zaten oldukça detaylı bir yanıt vermiş sağ olsun, söyleyecek fazla bir şey kalmamış ama sizin ifadenizdeki ''Masonluğu kabul edilmeyen'' ifadesini, ''HKEMBL tarafından Masonik olarak tanınmayan ya da muntazam kabul edilmeyen'' şeklinde düzeltirsek daha doğru bir ifade olacağı kanısındayım. Keza söz konusu oluşumlar da kendilerini tanıyan kurumlarca muntazam kabul edilir. Aradaki ince nokta HKEMBL ve üyelerince muntazam sayılmadıkları için masonik bir ilişki kurulmamasıdır.
Forumumuzda ÖMBL ve KMBL üyesi üyelerimiz de vardı, hala da vardır diye düşünüyorum, ve foruma hatrı sayılır katkıda bulundukları da aşikardır.
In lumine tuo, videbimus lumen....


Ocak 21, 2024, 10:06:03 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
HKEMBL'nin tüzüğü nettir. Türkiye'deki ilk 3 derece Masonluğun temsil yetkisi ve iradesi HKEMBL'dedir.

Alıntı
HKEMBL, adına Büyük Loca diyen bu tarz oluşumlar ile Masonik ilişki kurmaz, özellikle kendilerini "muntazam" olarak nitelendirip, potansiyel üye havuzu olarak HKEMBL ve EKSR'i gören bir oluşum ile.

Zamanla isimlerini değiştirirse (Büyük Loca tanımı) ve misyonlarını HKEMBL'nin tüzüğüne uygun hale getirirlerse, HKEMBL Büyük Görevliler Kurulu durumu yeniden değerlendirebilir.

Ama HKEMBL ve onun tüzüklerine rağmen adında Büyük Loca geçen bir derneğe müsamaha gösterilmez.

Sayın caliperden alıntı .[/quote


Alıntı
sizin ifadenizdeki ''Masonluğu kabul edilmeyen'' ifadesini, ''HKEMBL tarafından Masonik olarak tanınmayan ya da muntazam kabul edilmeyen'' şeklinde düzeltirsek daha doğru bir ifade olacağı kanısındayım. Keza söz konusu oluşumlar da kendilerini tanıyan kurumlarca muntazam kabul edilir. Aradaki ince nokta HKEMBL ve üyelerince muntazam sayılmadıkları için masonik bir ilişki kurulmamasıdır.


  Anlamadığım, anlamakta zorlandığım ÖMBL ve KMBL olarak isimlendirilen bu oluşumlara karşı bir art niyetim ASLA YOK. Anlamakta zorlandığım bu ısrar neden?   Taban tabana , zıt görüşleri olmasına rağmen. Örneğin EVRENİN ULU MİMARI KAVRAMI 'na karşı olan bir üyeyi, inanması şart değildir, mantığını savunan bir oluşum Masonluk ülküsüne ne kadar yaklaşır. Sonuçta bu kimselerde özde iyi insanlardır lakin bu karşı tarafın hala ısrarla ÖMBL kavramında dik durmaları sadece SÜLEYMAN DEMİREL  olayının da sebep olduğu olayından  daha derinlerde başka konular da var olduğu kanaatindeyim...  Lütfen daha fazla bilgim olduğunu sanmayın; okuduklarımdan bu kanıya varmış biriyim. Geçmişte Sayın MASON 'un bu masonluk konusunda kesinlikle kabul edilmemektedir dediği yazısını hatırlıyorum ,lakin o yazıya ulaşamadım ...
Üyelerin kıymetli zamanlarını aldığım için tekrar özür dilerim ...


Saygılar Sayın  Lucian
Özür dilerim son yazdığım kısımda alıntılı şeklinde oldu düzeltemedim.
Saygılar
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2024, 10:17:08 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ocak 21, 2024, 11:42:14 ös
Yanıtla #6
 • Mason
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 15
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Lucian'ın yerinde eklemesine ben de bir katkı vereyim. Diğer okuyucular yanlış bilmesin.

Bu forum HKEMBL derneğinin olmadığı gibi dernek ile organik inorganik hiçbir bağı yoktur...

Sn Mason Türkiye'de bile yaşamıyor ve HKEMBL üyesi değil bildiğim kadarıyla.

Yaşadığı ülkede Geleneksel Masonluk dairesinde Muntazam bir dernekte üye olduğu kendisi tarafından söylendiği için referans yöntemiyle ülkemizdeki Muntazam Masonlara sadece Mason tanımı kullanılması iznini site yöneticisi olarak veriyor oluşu, kimin Mason kimin değil olduğunu belirlemesi hakkını vermemektedir.

Bu forum bir mason forumu değildir. Bazı Masonların haricilere masonluk ile ilgili bilgi vermesi için kurulmuştur.

Bununla birlikte okumak ve anlamak üzere burada olan Harici üyelerin, bazı başka derneklerin üyelerini yargılaması, masondur değildir demesi de etik ve hoş değildir.

Şu anda Birlikte ritüelik çalışmalar yapmasalarda birbirlerini kardeşçe kucaklayan bu dernekler ve üyeleri kendi ilişkilerini nasıl düzenleyeceklerini kendileri karar verecek bilgi ve erdeme sahiptirler...
Alterius non sit qui suus esse potest


Ocak 22, 2024, 12:10:05 öö
Yanıtla #7
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 323
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
ÖMBL ve KMBL hangi Rit'te çalışmaktadır. Arasındaki farklar nelerdir?


Rit
Amaçların gerçekleştirilmesinde yapılacak çalışmanın, benimsenen kapsamı ile uygulanan yol ve yönteminin bütünü.

HKMBL formunda yukarıdaki Masonluğu kabul edilmeyen ÖMBL ve KMBL adlı kurumları bu formda sorgulamak sence ne kadar mantıklı olur ?
 Sn. burakc ...
Saygılar

Sorgulamadığın her şeyde dogmaya düşersin Sn.NOSAM33 bildiğim kadarıyla da masonluk dogmalara karşıdır.

Burası Masonlar tarafından kurulmuş ve idare edilen ve haricilere bilgiler verilen bir forum. Mottosunda da vurgulanmış.

Ayrıca şöyle düşünelim; HKEMBL üyesi birine ulaşıp siz hangi ritte çalışıyorsunuz ÖMBL ve KMBL hangi ritte çalışıyor ve neden diye soramaz mıyız ?

Soru sormanın neresi kötü?

Masonlar dahi kendi ritlerinin gelişimini, yıllara göre değişimini araştırıken bir haricinin mevcut ritler arasındaki farklılıkları araştırması doğal değil mi?
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein


Ocak 22, 2024, 01:33:19 öö
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Bununla birlikte okumak ve anlamak üzere burada olan Harici üyelerin, bazı başka derneklerin üyelerini yargılaması, masondur değildir demesi de etik ve hoş değildir.


Asla ve asla yargılamıyorum. Öğrendiğim kadarıyla yorum yaptım. Demekki Sayın MASON un tespitini ben yanlış anlamışım .

Sayın burakc  ...
Alıntı
Sorgulamadığın her şeyde dogmaya düşersin Sn.NOSAM33 bildiğim kadarıyla da masonluk dogmalara karşıdır.

 1- Ben bu masonluk ile ilgili TANRI İNANCI şartını koymadım .
 2- Doğma konusu kişiden kişiye değişir.
 3- Bir Mason olan Sayın caliper in yazısını tekrar okumanızı rica ederim.
 4- Sonuçta bunca sene HKMBL nın gözetiminde olduğumuzu sandığımız bu  forum BENİM YANLIŞ ANLAMAMDAN dolayı yanlış
     yorumlamışım.
 5- Bir HARİCİNİN bir Mason kuruluşunu yargılaması kesinlikle olmaz olmamalıdır da .Sorgulayanda haddini aşmış olur. Buradaki sorun
     benim
     konuyu yanlış yorumlamamdan kaynaklandı.
 6- Ne kadar konuya hakim olmaya çalışsam da , benimde eksik kaldığım konular varmış.Saygılar
   
     
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ocak 22, 2024, 12:33:02 ös
Yanıtla #9
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 192
 • Cinsiyet: Bay

Forumda uzun suredir devam eden duzenli- duzensiz ( regular- irregular) masonluk konulu tartismalar, zaman zaman olumsuz bir hava icerisinde gecmis. Bu durum bazen kalp kirikliklarina, bazen de hakaretlere kadar gittigi goruldu. Ozellikle masonlarin da dahil oldugu bu tartismalar, bircok mason ve harici icin genel bir iletisim tarzina donustugu soylenebilir.

Onemli bir nokta ise, bir kisinin mason olup olmamasindan bagimsiz olarak, ifade ettigi dusunceleri ve sahip oldugu bilgileri pratikte nasil uyguladigidir. eger bir kisi ifade ettiklerini yasantisina yansitmiyorsa veya bunu denemiyorsa, bu durumda o kisi karanlik tarafi ile daha fazla mucadele etmek zorunda kalabilir. Bu, masonluk konusu ile sinirli olmayan genel bir prensip olarak dusubulebilir.