Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Obsesif-Kompülsif Bozukluk  (Okunma sayısı 2446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 14, 2008, 02:06:54 öö
 • Ziyaretçi

Obsesif-kompülsif Bozukluk Nedir ?

Obsesif-kompülsif bozukluk, kaygıyla (anksiyete) ilgili bir hastalıktır. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişilerde, istenmeyen, zorlayıcı ve genellikle hoş olmayan düşünceler (obsesyonlar) vardır. Bu takıntılı düşünceler, mikrop bulaşmasına ilişkin kaygılar, başkaları tarafından zarar görme ya da başkalarına zarar vermekle ilişkili mantık dışı korkular, kontrolünü kaybedip saldırgan davranışlarda bulunma korkusu ya da aşırı boyutlarda dini ya da ahlaki kuşkular şeklinde olabilir. 0bsesif-kompülsif hastalığı olan kişilerin çoğu, takıntılı düşüncelerinin mantıksız olduğunun farkındadır, ancak kendilerini bunları düşünmekten alıkoyamamaktadır; bu da sıkıntı duymalarına neden olmaktadır. Bu takıntılı düşünceleri hafifletmek amacıyla, ritüel şeklinde davranışlar olan kompülsiyonlar gelişebilir. Takıntılı düşüncelerin yol açtığı kaygıyı hafifletmek için, bu davranışlar sürekli tekrarlanır. Kompulsiyonlar, aşırı el yıkama, sayma, belirli sözcüklerin ya da davranışların tekrarlanması, bir dizi karmaşık eylemin son derece kesin bir sıra ile gerçekleştirilmesi ya da yapılan işlerin, belirli bir düzen içinde olduğundan emin olmak için, tekrar tekrar kontrol etme şeklinde olabilir.

NEDENLERİ:

Obsesif-kompülsif bozukluğun nedenleri hâlâ araştırılmaktadır. Bazı uzmanlar, bu hastalığın, beyinde duygudurum ve bilinç kontrolünde rol oynadığı varsayılan, kimyasal bir haberci maddenin dengesizliğinden kaynaklandığını düşünmektedir.

BELİRTİLERİ:

Obsesif-kompülsif hastalığın belirtileri, hafif ya da şiddetli olabilir. Bazı hastalarda sadece obsesyonlar görülebilir. Hastalar, obsesyon ya da kompülsiyonlarını kısa sürelerle kontrol altında tutabilir, bu şekilde işte ya da okulda bunları gizleyebilirler. Ancak obsesif-kompülsif bozukluk, şiddeti arttıkça, kişilerin yaşamlarını gittikçe daha fazla işgal eder ve bu ritüelleri uygun şekilde yapabilmek için, günlük yaşam etkinliklerini yerine getiremez hale gelirler. Obsesif-kompülsif bozukluk bazen depresyon, yeme bozuklukları, madde kötüye kullanımı bozukluğu, bir kişilik bozukluğu, dikkat eksikliği bozukluğu ya da başka bir anksiyete bozukluğuyla birlikte görülür. Bu tür eşzamanlı hastalıklar ve hastanın sorununu saklama eğilimi, bu bozukluğa tanı konmasını ve tedavi uygulanmasını zorlaştırır. Dolayısıyla, obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler genellikle belirtilerin başlamasından ancak yıllar sonra tedavi olanağını bulurlar.

TEDAVİ:

Erken dönemde tanı konduğunda bu durum, psikoterapi (özellikle davranış tedavisi) ve ilaçla etkili biçimde tedavi edilebilir. "Maruz bırakma ve yanıtın engellenmesi" olarak anılan özel bir davranış tedavisi yönteminin, obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişilerin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu yaklaşımda hasta, doğrudan ya da imgeleme yoluyla, kasıtlı olarak korktuğu nesneye ya da düşünceye maruz bırakılır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bir nörotransmiter olan serotonin üzerinde etkisi olan ilaçların, obsesif-kompülsif bozukluğun belirtilerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Serotonin geri alım inhibitörleri (serotonin reuptake inhibitors: SRI'lar) ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) olarak adlandırılan 5 ilaç (klomipramin, fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin ve sertralin), obsesif-kompülsif bozukluğun tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Kaynak: http://obsesifkompulsif.com


Ocak 14, 2008, 02:08:08 öö
Yanıtla #1
 • ZiyaretçiNisan 01, 2013, 02:49:47 ös
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 864
 • Cinsiyet: Bayan

Herkeste hakim olan ve şiddetine göre, kişiyi  psikiyatriste gönderen bir ruhsal bozukluktur.

Benim de takıntılarım vardı ama ben o takıntılarımı lüzumlu ihtiyaçlar  için kullanıyorum.
Adequatio intellectus et rei


Nisan 02, 2013, 07:56:33 ös
Yanıtla #3
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 672
 • Cinsiyet: Bay

"Monk" adında bir dedektifi anlatan dizi vardı. Şİmdi Türk versiyonunu yapmışlar "Galip Derviş" diye. Bu dizinin kahramını olan dedektifte, obsesif-kompulsif bozukluk vardır. Birkaç bölüm izlenirse hastalığın ne olduğu rahat anlaşılabilir.
Aslında her insanda bir mevcuttur bu bozukluk, yürürken çizgilere basmama, fayansları sayma gibi..
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Nisan 02, 2013, 08:36:51 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3155
 • Cinsiyet: Bay

Ne yazık ki yıllardır bu hastalığın pençesindeyim , ALLAH düşmanıma vermesin .Çocuklarınızda tekrar etme gibi durum varsa öncelikle psikiyatra götürün bu derdin hafife alınacak tarafı yok.

Saygılar :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
6 Yanıt
2632 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2013, 04:52:40 ös
Gönderen: Tij