Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonların din anlayışı?  (Okunma sayısı 14199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2008, 12:30:01 öö
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Sadece müslüman,musevi ve hristiyanlar mason olabiliyorsa

1-Bir insanın üç dinden birine inanması onun kişiliğinde ne gibi bir değişim yaratır ki sadece 3dinden birine inanlar mason olabiliyor?
Çünkü inanış Allahla kul arasında yaşanır kimse bilemez?

2-Atatürk'de deisti deniyor.Ama bunun benim açısından hiç bir önemi yok.Beni ilgilendirmez ki bir insanın dini inanışı ben insanlık için ne yaptığına bakarım.Atatürk mükemmel bir kişiliktir ve milletimizi kurtarmıştır.

Atatürk ne demiştir:
Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerin cehaletlerinin yardımıyla, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur.

kaynak: Prof. Afet Inan, Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün Elyazıları
 Affet İnan biliyorsunuz ki Atatürk'ün kızıdır

Bu tarz sözleri çok fazla vardır.İstiyenlere örnek olarak bu linkten bakabilirler bazılarına
http://www.candundar.com.tr/index.php?Did=3664

Ozaman Atatürk mason olamazmış demekki.Atatürk masonmuydu diye düşünenler cevabını bulmuş oldular

3-eğer siz zaten böyle bir ayrım yapıyorsanız yani sadece Allah yolundakileri bünyenize katıyorsanız müslümanlıkla çelişiyor çünkü müslümanlıkta her doğan çocuk müslüman olarak doğar çünkü diğer dinler geçerliliğini yitirmiştir.Kuran-ı Kerimin gönderilme sebebi diğer gönderilen kitapların değiştirilmiş olmasıdır.Yani orjinalliğini kaybetmiştir.
Yani şuna gelmek istiyorum siz masonlar olarak Allah'ın dinlerine göre onun yolundaki insanları mason olmasını istiyorsanız Ozaman siz localara sadece müslümanları almanız gerekmez mi?
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2008, 12:33:29 öö Gönderen: M.Akyol »


Nisan 19, 2008, 01:08:28 öö
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 202
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Akyol :) burada söz konusu müslümanlıksa ona bakacak olursak, Hz. Muhammedin birileri tarafından yazılarak tamamlandığı sayılan Kuran-ı keriminde olduğu söylentileri söz konusu... Çok şeyler okudum, tartıştım ve kişilerle fikir alışverişi yaptım. Tabi bu söylediğim bir teori ama müslümanlık özel bir din değildir... Tıpkı diğerleri gibi bir sıradanlığı vardır.

Aşırı müslüman kesim kuranın son kitap olmasını mükemmel derecede kullanıyorlar ve yayıyorlar. Ben buna inanıyorum.

Ben dinleri her daim saçmalık ve savaş nedeni olarak gördüğüm için hepsine karşıyım... Ama zamanında zekice yapıldıklarından hiç kuşkum yok...

Bakmışlar ki bu insan görünümündeki hayvani bizler, tek tek terbiye yoluna gidemiyoruz napalım o halde bir oluşum yaratıp bunun öğretilerini insanlığa yayaylım demişler hadi buyrun bu da benim yorumum :)

Bugün birileri ölüyorsa bu din içindir siyasi bir neden söz konusu asla değildir!

Gelelim din ve masonluk ilişkisine;

Ben Masonluğun bir din anlayışı olduğunu da sanmıyorum... Zaten kendisi başlı başına bir oluşum... Din ki madem öyle birşeylerin öğretisi ve inanıştır, O halde masonlukta dahil olmak üzere hepsi bir oluşum ve inanış biçimidir.

Elbette inançlara saygı da duyuyordur farklı din görüşleri olanları da içinde barındırıyor olabilir ama unutmayalım ki! birşeylerin ayakta durabilmesi ve daha da güçlü olup birşeylere hükmedebilmesi için her türlü; din, dil, ırk, ülke, siyasi görüş, ülkelerin en önemli sanatçıları, holding ve kuruluşları, hukuk ve bilim adamlarına da ihtiyaç vardır.

Her insan müslüman olarak doğar diyorsunuz... Belki birgün ben yanılırım Onu da sadece ben görürüm ancak nereden biliyorsunuz acaba tüm insanların müslüman olarak doğduklarını? Kuran mı emrediyor ve yazıyor ki öyle ama o ki kuan yüzünden bugün savaşlar olmuyor mu?

madem ki bu kadar mükemmel bir din var allahı var durdursun bakalım herşeyi?

dünyanın allahı, tanrıları ve efendileri biziz... Biz ne dersek o olur... en mükemmel biz insanlığız...

Sn. Akyol değinmiş olduğunuz bu konu içinde ayrıca teşekkürler.


Nisan 19, 2008, 01:18:00 öö
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

sn. isleo buyrun istediğiniz bilgi:http://www.takvim.com.tr/2005/02/08/yaz1200-3140-115.html.


Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de Mısırlıların vesairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilâkis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü, Muhammedin kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu.

kaynak:Prof. Dr. AFETINAN; Medeni Bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün El Yazilari

Atatürk'ün el yazılarından okumak için buyrun:
http://merih.net/ata/atayaz/Page.html
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2008, 01:22:21 öö Gönderen: M.Akyol »


Nisan 19, 2008, 10:00:21 öö
Yanıtla #3
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9560
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Alıntı
Sadece müslüman,musevi ve hristiyanlar mason olabiliyorsa

Hayir. Bir budistde Mason olabilir. Onemli olan Yuce bir Yaradanave Ruhun Olumsuzlugune inanmanizdir. Diger sorulariniz bu baglamda tasidiklari anlami yitirmislerdir.

Alıntı
Allah'ın dinlerine göre onun yolundaki insanları mason olmasını istiyorsanız Ozaman siz localara sadece müslümanları almanız gerekmez mi?

Yuce Yaradana sadece Allah denmez. Hiristiyanlar God, bazi kisiler Tanri yada sadece Yaradan derler. Onemli olan ona hitap sekli degil, duyulan inanctir. Herhangi bir Yuce Yaradanada inaniyorsaniz bu gereklilige uyuyorsunuz demektir.

SaygilarimlaSayin lsleo,

Sizinde farkli kelimelerle ifade ettiginiz gibi, Masonlugun dini konularda yorumu bulunmaz. Masonluk bir inanc sistemi degil, Ahlaki ve felsefi ogreti sistemidir. Dini ogretiler ile benzerlik tasisada asla kendisini bir din olarak gormez. Din olarak kabul edilmemesi gerekir. Kendisinin din olmadigini aciklayan bir inanc sistemi zaten oncelikle mantiga ters bir uygulamadir.

SaygilarimlaSayin Uyeler,

Konu basligina bagli kalarak mesajlarinizi yazmanizi rica eder. "Masonlarin Din Anlayisini" tartismaniz gerekirken Muslumanligi ve Muslumanlari tartisir oldugunuzu belirtmek isterim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Nisan 19, 2008, 12:03:31 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Bazı şeylerin fazla kurcalanmaması olduğu gibi kabul edilmesi gerekir.Türkiyedeki herkes ben müslümanım der bayram namazına bile gitmez o insanın yakasına yapışıp gel bakalım nasıl müslümansın anlat demek saçmalıktır..Müslümanım kardeşim gerisini karıştırma!Şimdi masonlarla ilgili "siz dindarım diyorsunuz nasıl dindarsınız" yahu size ne ,  ne kurcalıyorsun kardeşlik ve bağlılık üzerine kurulu bir yapı napacaksın dini mini dindarız de geç işte!..Masonlar dindar mı?Bence değiller olmaları da gerekmez ha birisi sorarsa dindarlar bende dindarım güya atatürk de dindardı deniz baykal da dindar :)


Nisan 28, 2008, 10:54:15 ös
Yanıtla #5
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 353
 • Cinsiyet: Bay

Bazı şeylerin fazla kurcalanmaması olduğu gibi kabul edilmesi gerekir.Türkiyedeki herkes ben müslümanım der bayram namazına bile gitmez o insanın yakasına yapışıp gel bakalım nasıl müslümansın anlat demek saçmalıktır..Müslümanım kardeşim gerisini karıştırma!Şimdi masonlarla ilgili "siz dindarım diyorsunuz nasıl dindarsınız" yahu size ne ,  ne kurcalıyorsun kardeşlik ve bağlılık üzerine kurulu bir yapı napacaksın dini mini dindarız de geç işte!..Masonlar dindar mı?Bence değiller olmaları da gerekmez ha birisi sorarsa dindarlar bende dindarım güya atatürk de dindardı deniz baykal da dindar :)

Sayin Santander,
Bu goruslerinize katilmadigimi, hatta ozellikle Yuce Ataturk hakkindaki alayci uslubunuzu da yadirgadigimi belirtmek isterim. Ulkemizde Din'imizi ozgurce yasayabiliyorsak bu kimin eseridir Allah askiniza? Din konusu bizim ulkemizde maalesef bir "ocu" halini aldigindan, goruldugu gibi tartisilamiyor bile. Din'de herkes kendinden sorumludur, Allah ile kendi arasindadir inanci. Camiye gider ya da gitmez, namaz kilar ya da kilmaz, o kisi kendinden sorumludur ve ulkemizin bir cok yerinde "niye" diye sorulmaz bile, hosgoru vardir.  Masonlar, toplumun icindeki kisilerdir, siz, ben ya da o, dindar ya da degil. Asil konu dindar olup olmamak degil, dini nasil ozgurce yasadiginizdir. Eminim, Mason'lar arasinda da Din'in butun vecibelerini yerine getiren kisiler vardir ama bu kimseyi ilgilendirmemeli.
Saygilarimla.

« Son Düzenleme: Nisan 28, 2008, 10:58:49 ös Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR »
Bakmak yetmez, gormek gerek...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
3219 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 30, 2013, 01:58:29 ös
Gönderen: Leo - Franz
1 Yanıt
5554 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2008, 02:56:18 ös
Gönderen: Genius Loci
3 Yanıt
6421 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 27, 2012, 05:12:02 öö
Gönderen: ruzber
2 Yanıt
4192 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 27, 2013, 04:22:40 öö
Gönderen: Waldow
6 Yanıt
4216 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 03, 2013, 10:30:57 öö
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
4394 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 08, 2013, 05:36:31 ös
Gönderen: karahan
1 Yanıt
2191 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 29, 2013, 12:52:36 öö
Gönderen: onur
0 Yanıt
1889 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 03, 2013, 04:54:16 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
4071 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 16, 2013, 06:09:23 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1949 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 16, 2013, 01:42:28 ös
Gönderen: ADAM