Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: türkiyedeki adaletsizlige örnek bir yazı sizinle paylaşmak istedim  (Okunma sayısı 7460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2008, 12:55:20 ÖS
 • Ziyaretçi

Türkiye’deki bütün sorunları çözecek formül: Paşa çocukları

askerAlavare dalavare, paşa yakını rahat askere
TARAF GAZETESİ (İSTANBUL) “Asker milletiz” ya! Askerliğini yapmayana kız vermeyiz. Askerlikten kaçana adam gözüyle bakmayız. Geçerli sağlık mazeretleri nedeniyle bile olsa çürük raporu alanlara kem gözle bakarız. Bir torpil bulup askerliğini memleketinde yapmaya çalışanları küçük görürüz. İşte böylesine kutsaldır askerlik gözümüzde. Bu gerçeği toplum mühendisliğine soyunan psikolojik harp sanatçısı generallerimiz hepimizden iyi biliyor.

Şahısların özel sağlık bilgilerini başkaları ile paylaşmak hem kanunen hem de ahlaken yanlış olduğu halde başbakanın büyük oğlu Ahmet Burak’ın çürük raporu alıp askerliken “kaçtığını” andıç medyasına servis eden o paşalar değil miydi? Çiller’in oğlunun yalısının karşısında askerlik yapmasını sağlayanlar da sonra bunu kamuoyuna duyuranlar da onlar değil miydi?

Bu ülkede özelde politikacılar genelde bütün siviller çocuklarını ya da yakınlarını rahat askerlik yaptırmaya çalışan menfaat düşkünleri olarak sunulmadı mı yıllarca?

Hep aklımıza gelen “acaba bu paşaların çocukları ya da yakınları acaba nasıl askerlik yapmışlar?” sorusu bir okurumuzun da aklına takılmış olmalı ki üşenmemiş araştırmış. Bu okurumuzun bizim ya da sizin sahip olmadığımız bir avantaja sahip olduğunu belirtmekte fayda var. O, Savunma Bakanlığı Askerealma Dairesi Başkanlığı ASAL’da çalışıyor.

Okurumuz elde ettiği bilgileri bize ulaştırınca nutkumuz tutuldu. Meğer anlı şanlı generallerimizin vatan kurtaran aslanlarından kimileri “çürük”müş ve neredeyse hiçbiri askerliğini Ankara’nın doğusuna yapmamış. Hergün şehit haberlerinin geldiği; Şırnak, Şemdinli, Hakkari, Yüksekova, Dağlıca gibi bölgelerin paşa yakınlarının dağıtım listesinde esamesi bile okunmuyor. Onlar ya paşa babalarının dizinin dibinde ya da beş yıldızlı orduevlerinde tezkere saymışlar.

Bakalım aşağıdaki ayrıntılı listeyi okuyunca siz ne düşüneceksiniz? En iyisi siz de bizim gibi “milyonda bir ihtimal de olsa, rahat askerlik elektronik kur’a torbasından çıkmıştır” deyip -halkı askerlikten soğutmak- suçuna iştirak etmemiş olun. Her ne kadar, yedek subay, erbaş ve erlerin askerlik için memleketine yollanmaması gibi bir teamül olsa da paşa mahdumları gözden kaçmış olamaz mı?

Şaka bir yana, sınırötesi harekatın sıkça konuşulduğu bir dönemde bu liste çok özel bir anlam taşıyor. Bırakın Gabar’ı, Kandil’i, sarp dağları, daha kendi ovalarımızda vatan evlatları ne kadar korunabildi? Bir iki aylık eğitimle şehadete gönderilen mehmetçikler herkesin yüreğini aynı derecede mi yaktı? Generallerimiz cenaze namazında saf tutup halkı saf görmekten başka ne yaptılar?

Daha kritik bir soru soralım: Eğer çatışmalara sürülen mehmetçiklerin içinde bir iki tane de paşa yakını olsaydı ne olurdu? Daha iyi emir-komuta edilmezler miydi? En azından kendilerini ölümden koruyacak daha sıkı bir eğitimden geçmezler miydi? Bu sorumuza bir generalimizin ağzından duyduğumuz bir özeleştiri ile cevap verelim: “Oradakiler kendi çocuklarımız olsaydı, bunlar olmazdı…”

General yakınlarının ne zaman ve nerede askerlik yaptıklarına gelelim artık. Tabi “çürük” çıkan aslanları da unutacak değiliz. Ayrıntılı listede göreceğiniz üzere, dağıtım yerlerinin sadece Ankara, İstanbul ya da İzmir olması dikkat çekmiyor. Aynı zamanda görev yeri olarak askeri jargonda “kebap” olarak adlandırılan, karargah, askeri okul, destek kıtası, levazım, depo ve sıhhiye gibi birliklerin seçilmesi olağandışı bir özeni gösteriyor. Tabi olağandışı yerlere olağandışı soyadları ile gelenlere, olağan subayların nasıl komutanlık yapabilecekleri ayrı bir konu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başörtülü eşinin elini sıkamamak için “daldan dala atlar yar hop sana yandım” türküsü eşliğinde, kırmızı halının öte yanına seğirtmesiyle meşhur Korgeneral Aslan Güner tam dokuz yakınıyla liste başımız.

Paşamızın yeğeni Evren Yılmaz “çürük”. Tabi hangi şartarda çürüğe çıktığını en iyi paşamız bilir. Hakkını yemeyelim, paşa oğlu Alper Güner’i aslanlar gibi yollamış askere. Alper, acemiliğini babasının yanı başında Ankara’da Muhabere Okulu’nda (MEBS) ustalığını da İstanbul’da Kuleli Lisesi Destek Komutanlığı’nda yapmış. Eğitime önem veren Aslan Paşa evladını hem yanından ayırmamış hem de okullardan. Optimum noktalarda tamamlatmış kutsal vatan görevini.

Paşamız diğer yedi yeğenini de ihmal etmemiş. Mesela yeğen Hasan Durna, acemiliğini İzmir ve ustalığını Kocaeli’nde, yeğen Ali Haydar Güner, Tokat ve Ankara’da (Muhafız Alayı), yeğen Mustafa Güner hem acemilik hem de ustalığını Ankara’da, yeğen Şevki Güner, İstanbul ve Ankara’da, adaş yeğen Aslan Güner Kütahya ve Ankara’da, yeğen İbrahim Orhan Kütahya ve İzmir’de, yeğen İsmail Güner ise hem acemilik hem de ustalığını İzmir’de yapmış.

Şansa bakın! Eğer çürüğe çıkamayıp hasbelkader kur’a torbasına kaldılarsa, Aslan Paşa’nın yakınlarına boş yok. Paşa yarından tezi yok altılı oynamalı. Bu şans kırmızı halı üstünde sek sek oynayarak harcanmamalı.

Listemizde dokuz isimli ikinci generalimiz yabancı değil Org. Yaşar Büyükanıt. Yaşar Paşa’nın bir tane bile çürük yakını olmaması tebrike şayan. Damadı Ercan Caymaz kısa dönem askerliğinde acemiliğini İstanbul Levazım Okulu ve ustalığını da Ankara Muhabere Deposunda yaparken damat kardeşi Erhan Caymaz ise yedek subay olarak acemiliğini Ankara’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında ve ustalığını da İstanbul Deniz Harp Akademi’sinde tamamlamış. İstanbul’un Caymaz kardeşlerin ikametgah adresi olduğunu kaydedelim.

Org. Büyükanıt’ın yeğeni Nuh Nihat Gürmarmara, askerliğini Konya ve Ankara’da, yeğen Ahmet Burak Gürmarmara, Hatay ve Ankara’da, yeğen Haydar Mert Mete, Sivas ve Ankara’da, yeğen Yunus Ozan Gürmarmara, hem ustalık hem de acemiliğini Balıkesir’de, yeğen Onur Büyükanıt, Aydın ve Çanakkale’de, yeğen Sırrı Cem Gürmarmara, Ankara ve Edirne’de, yeğen Kadir Serhun ise Hatay ve Muğla’da yapmış.

Rütbe sırasına göre gidersek, Org. İlker Başbuğ üç yakınıyla listede. Yeğen Aykut Çarmıklı, İstanbul ve Kocaelinde, yegen İskender Özkuş ise hem acemilik hem de ustalığını Ankara’da. Teyze oğlu Ardan Er ise İzmir ve İstanbul’da askerlik yapmış. Tabi hepsi askeri okullarda olmak üzere.

Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Ergin Saygun’un oğlu Tolga Saygun kısa dönem yaptığı askerliğini İstanbul Piyade Okulu ve Ankara Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda tamamlamış.

Korgeneral Hayri Güner’in oğlu Tolga Güner hem acemilik hem de ustalığını İstanbul’da kısa dönem olarak yapmış. Hayri Paşa’nın damadı Oğuz Küçükseyhan ve yeğeni Onur Güner full Ankara çekmişler. Diğer yeğen Koray Güner ise İzmir ve Kocaeli’nde askerliğini yapmış.

Korgeneral Hasan Memişoğlu’nun oğlu Mehmet Memişoğlu hem acemi hem de ustalığını Ankara’da kısa dönem olarak yaparken, aynı isimli iki yeğeni Cem Kunt’lar İzmir ve Hatay’da tamamlamışlar. Diğer yeğen Muzaffer Memişoğlu Hatay ve Kocaeli’nde yapmış.

Korgeneral Selahattin Uğurlu da dört isimle listede. Oğlu Timuçin Uğurlu, Samsun Sıhhiye Okulu ve Ankara İlaç fabrikasında, diğer oğlu Burçin Uğurlu, İstanbul Piyade Okulu ve yine İstanbul Levazım Okulunda, yeğeni Haydar Okay Uğurlu, İzmir Ulaştırma okulu ve Maltepe Askeri Lisesi’nde, diğer yeğeni Saydam Caner ise İzmir İstihkam Okulu ve İstanbul’da askerlik yapmışlar. Uğurlu Paşa da okulculardan.

Tümgeneral Ahmet Yavuz’un dört isim ve iki çürükle bu listede özel bir yeri var. Yavuz’un hem oğlu Çetin Mert Yavuz hem de yeğeni Buğra Selim Ölçen çürük raporuyla askerlikten muaf tutulmuş. Generalimizin bir başka oğlu olan Mehmet Selim Yavuz ise acemiliğini İstanbul’da ustalığını da Tekirdağ’da yapmış. Yavuz Paşa’nın bir başka yeğeni olan Melih Yavuz ise acemiliğini Antalya’da ustalığını ise Ankara Muhafız Alayı’nda yapmış.

Tümgeneral Abdullah Dalay’ın oğlu Kaan Dalay da çürüklerden. Dalay Paşa katıldığı bir cenaze namazında bir şehit annesine evladının vurulduğu yeri gösterme sözü vermesiyle meşhur. Anası şehidine ağlarken paşamızın aklına “bizim oğlan iyi ki çürük, en azından yaşıyor” diye gelmiş midir acaba?

Hangi paşamızın hangi yakını nerede rahat askerlik yapmış, listenin gerisini okuyarak kendiniz görebiliriniz. Bu listede sadece akrabalık bağları olanları görebiliyorsunuz. Başka bir listede ise paşanın kayın validesinin yan villa komşusunun oğlunun askerlik için gönderildiği yerler var. Yani akrabalık değil de dost ve ahbaplık durumundan rahat askerlik yapanların listesi. Listede, vatan aşkı deyince mangalda kül bırakmayan bazı politikacılar, iş adamları, sanatçılar ve gazetecilerin kahraman oğullarının olduğunu söylemeye gerek var mı?

Kısa bir süre önce Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın yakın akrabası şehit olmuş ve bütün devlet erkanı cenazesinde buluşmuştu. Hafızamızı yokladık ama değil oğlu herhangi bir yakını şehit olan bir general çıkaramadık. Ya, sınırötesi harekat için hop oturup hop kalkan andıç medyacılarının çocuklarından şehit olanını duyanımız var mı? Eceliyle gidenler için Teşvikiye’de buluşup alkışlananları biliyoruz ama bir tane bile şehit bilmiyoruz.

Onlar hep “başkalarının çocukları” için doluştular camilere. Kendi çocukları orduevinde kahve yudumlarken başkalarının çocukları için methiyeler düzmek, timsah gözyaşları akıtmak kolay olsa gerek.

Devletin resmi kayıtlarından alınan bu listenin yanlış olduğunu söyleyebilir mi generallerimiz? Eğer yalansa, bir geceyarısı açıklaması beklemek hakkımız değil mi? Doğruluğunu onaylayıp özür dilemelerini bekleyen yok ama en azından biraz da “başkalarının çocuklarını” düşünmelerini bekliyoruz.

Bu haberimizden sonra olacakları da yazalım. İlk önce listenin utandırıcılığı değil nasıl sızdırıldığı sorgulanıp bütün sivil görevliler hakkında takibat yapılacak. ASAL’da sivil personelin bulunmasının “ülke güvenliğini” tehdit ettiği gerekçesiyle hepsi temizlenecek. Paşa yakınları, ahbap ve dostları, bundan böyle listelerde Şırnak, Siirt, Hakkari olarak geçececek ama kayıt dışı geçici görevlerle yine “kebap” yerlere gönderilecek. Gazetemiz ve haber sitemizin kapatılması için resmi ve gayrı resmi bütün unsurlar harekete geçirilecek.

Son söz: Türkiye’de terör, demokrasi ve hatta başörtüsü sorunlarını bir kalemde çözecek tek formül var: Paşa çocukları. Bir kaç paşanın çocuğu çatışmaya katılsa terör, birkaç paşanın çocuğu meclise katılsa demokrasi sorunu bitecek. Hele bir iki paşanın kızı da türban taksa başörtüsü sorununu ne YÖK’te ne medyada ne de mecliste konuşan kalmaz. Daha doğrusu kimsenin paçası sıkmaz!


Nisan 21, 2008, 02:44:22 ÖS
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Sn.Don Carlone
Bu yazı için sizi tebrik ediyor teşekkürlerimi sunuyor ve alnınızdan öpüyorum..
Efendim türkiyede atatürkün batıyı kurtuluş reçetesi olarak sunmasından sonra batı öğretilerini eksiksiz yerine getirmeyi üstün insana geçiş merdiveni olarak gören bir kesim doğdu..Bu insanlar dünyayı kendi ekseni etrafında dönüyor sanan kendisini "olağanüstü" başkasını "olağanüstüye hizmet etmek için var olan yaratık" olarak değerlerndiren vatan sevgisi, din, aşk , insana hitap eden hiçbir duygu da samimi olamayan tüketmekten başka işe yaramayan hayat felsefesini bize bütün açıklığıyla gösterir oldular!..Tehlikeli olarak gördükleri insanı kafası ezilmesi gereken böcek olarak algılayan sistemlerine secde etmeyenden nefret eden kendi üstünlüklerini (sözde) kutsamayanı sindirmeye çalışan üstüne üstlük demokrasi,insan hakları,modernlik,çağdaşlık,vatanseverlik gibi kavramları da köküne kadar sahiplenen malum kesim "bir ben varım benden ötesi hiçtir" mantığıyla yönettikleri ülkeyi karanlığın içinde boğdular..
Eğer bir insanda üstünlük psikolojisi başlarsa o insandan artık hayır gelmez..Hitler kendi ırkını üstün yahudiyi aşağı tabaka olarak gördüğü için başlatmadı mı "holocoust" u ?? Sırplar bosnayı hayvanlar diye kesip biçmedi mi? İşin acı tarafı en kutsal değerlerimizi sahiplenen insanların hiç ama hiç saygıyı haketmeyen varlıklar oluşu!! İnsanı vatandan soğutuyorlar insanı herşeyden bıktırıyor bunlar


Nisan 21, 2008, 02:47:24 ÖS
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Genelkurmay Başkanı’nın oğlu askerde öldü

Hollanda’da dün Genelkurmay Başkanlığı görevini üstlenen Korgeneral Peter van Uhm, Afganistan’da görev yapan 23 yaşındaki teğmen oğlunu bu sabah saldırıda kaybetti.

http://www.ntvmsnbc.com/news/443321.asp


Nisan 22, 2008, 11:02:50 ÖÖ
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

ilgin için yorumun için çok teşekkürler santander


Ocak 30, 2009, 08:12:58 ÖS
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Don Corleone;

"Türkiye'de ki adetsizliğe örnek" olarak isimlendirdiğiniz başlığınızdan anlışalacağı üzere Taraf gazetesinden vermiş olduğunuz yazıyı desteklediğiniz açık.
Kanıtlayabilirmisiniz bu bilgileri? Benim tavsiyemlerimi umursamanız gerekmez ama şunu söylemek isterim;
Biri size birşey anlattığında ya da bir yerden birşey okuduğunuz da, bu bilgileri sorgulamadan özümsememeniz ve desteklememenizi öneririm.
Ben de buraya Taraf gazetesiyle ilgili kanıtlayamayacağım şeyler yazsam herhal de hoş olmaz. Bu sadece çamur at izi kalsın olur.Abdülkerim Kırca'nın neden intahar ettiğini biliyorsunuzdur.Bu insanlar yaptıkları hizmetin ve fedakarlığın karşılığı az para alıyorlar ve bir zaman sonra sadece gururları için yaşıyorlar. Siz bu desteklediğiniz yazının gerçekliğini kaynaklarıyla ispat edemezseniz, gerçeklik kavramıyla çelişir, iftira ile özdeşleşirsiniz.
Sadece Eski Genekkurmay Başkan'ı Yaşar Büyükanıt'ın taraf gazetesi için şu sözlerini hatırlatmak isterim; "O gazeteyi finanse eden kim, siz ona bakın; bakın sadece o gazetenin finansörü diyorum...".

Bir de güzel bir video;
Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen Taraf gazetesini net bir şekilde ne olduğu ifade ediyor.


saygılar
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2009, 08:27:23 ÖS Gönderen: M.Akyol »


Ocak 30, 2009, 08:37:42 ÖS
Yanıtla #5
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 386

Bu eski komünistler gerçekten komik adamlar askeri suçlayıp yasemin congarın eşi kimdir ne iş yapar  bakmıyorlar.


Ocak 30, 2009, 09:13:22 ÖS
Yanıtla #6

"Şahısların özel sağlık bilgilerini başkaları ile paylaşmak hem kanunen hem de ahlaken yanlış olduğu halde başbakanın büyük oğlu Ahmet Burak’ın çürük raporu alıp askerliken “kaçtığını” andıç medyasına servis eden o paşalar değil miydi? Çiller’in oğlunun yalısının karşısında askerlik yapmasını sağlayanlar da sonra bunu kamuoyuna duyuranlar da onlar değil miydi?"

Diye sormus yazar(!) Belki de onlarin icine sizanlardandir ;)
Spes mea in Deo est


Ocak 30, 2009, 09:41:57 ÖS
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Beyefendi o yazar kanıtlayabildiği şeyleri yazsın. Bu verdiğiniz yazı magazin programlarındaki konulara benziyor.O öyle yaptı bu böyle yaptı.O ondan ayrıldı, bu bununla gizlice buluştu ya da bizim berber gizli bir duyum almış böyle olmuş, kahvede yan masada konuşuluyordu bu böyle demiş,böyle olmuş
Bizim ülkemizde ki bazı yazarların kalitesi bu kadar.Çünkü haber yapmazlar,duyumlara yorum yaparlar.En iyi yaptıkları da çamur at izi kalsın.
Mahkemece kanıtlanmış ve sonuçlandırılmış mı?

"Şahısların özel sağlık bilgilerini başkaları ile paylaşmak hem kanunen hem de ahlaken yanlış olduğu halde başbakanın büyük oğlu Ahmet Burak’ın çürük raporu alıp askerliken “kaçtığını” andıç medyasına servis eden o paşalar değil miydi? Çiller’in oğlunun yalısının karşısında askerlik yapmasını sağlayanlar da sonra bunu kamuoyuna duyuranlar da onlar değil miydi?"

Diye sormus yazar(!) Belki de onlarin icine sizanlardandir ;)
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2009, 09:46:24 ÖS Gönderen: M.Akyol »


Ocak 31, 2009, 12:28:28 ÖÖ
Yanıtla #8

Beyefendi o yazar kanýtlayabildiði þeyleri yazsýn. Bu verdiðiniz yazý magazin programlarýndaki konulara benziyor.O öyle yaptý bu böyle yaptý.O ondan ayrýldý, bu bununla gizlice buluþtu ya da bizim berber gizli bir duyum almýþ böyle olmuþ, kahvede yan masada konuþuluyordu bu böyle demiþ,böyle olmuþ
Bizim ülkemizde ki bazý yazarlarýn kalitesi bu kadar.Çünkü haber yapmazlar,duyumlara yorum yaparlar.En iyi yaptýklarý da çamur at izi kalsýn.
Mahkemece kanýtlanmýþ ve sonuçlandýrýlmýþ mý?

"Þahýslarýn özel saðlýk bilgilerini baþkalarý ile paylaþmak hem kanunen hem de ahlaken yanlýþ olduðu halde baþbakanýn büyük oðlu Ahmet Burak’ýn çürük raporu alýp askerliken “kaçtýðýný” andýç medyasýna servis eden o paþalar deðil miydi? Çiller’in oðlunun yalýsýnýn karþýsýnda askerlik yapmasýný saðlayanlar da sonra bunu kamuoyuna duyuranlar da onlar deðil miydi?"

Diye sormus yazar(!) Belki de onlarin icine sizanlardandir ;)
Kinaye yapmistim zaten Sn. Akyol.
Spes mea in Deo est


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
2356 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 07, 2007, 03:17:27 ÖS
Gönderen: Supeluta
3 Yanıt
10324 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 12, 2010, 05:35:50 ÖS
Gönderen: Texan
7 Yanıt
3667 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2009, 01:00:32 ÖS
Gönderen: baris
12 Yanıt
5666 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 18, 2011, 11:43:00 ÖS
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
4112 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2011, 10:47:29 ÖS
Gönderen: khanjar
5 Yanıt
2934 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 14, 2013, 11:51:16 ÖS
Gönderen: Etimolog
3 Yanıt
2470 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 21, 2013, 08:31:29 ÖÖ
Gönderen: ceycet
6 Yanıt
4387 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 14, 2013, 07:55:18 ÖÖ
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3743 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 14, 2013, 09:33:20 ÖÖ
Gönderen: asimov
9 Yanıt
6429 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 30, 2014, 02:02:19 ÖÖ
Gönderen: Alşah