Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: System of a Down  (Okunma sayısı 3420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 30, 2007, 11:22:02 öö
  • Ziyaretçi

System of a Down
(SOAD olarak da bilinir), 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Hollywood şehrinde kurulmuş bir alternatif metal müzik grubudur.

Grubun 4 üyeden oluşmaktadır. Serj Tankian (vokal, klavye, akustik gitar), Daron Malakian (gitar, vokal), John Dolmayan (davul), Shavo Odadjian (bas gitar). Grubun 4 üyesi de Ermeni asıllıdır ve şarkılarında politik unsurları kullanmaları ile ünlenmişlerdir.

Türkiye'de müziğini seven hayranları olduğu gibi, politik görüşleri ve iddiaları çok sert tepki de görmektedir. Buna karşın Türkiye'de fan derneği de vardır.


Question!

Siyasi görüşü ve tepkiler
Grubun tüm üyeleri Ermeni asıllı'dır ve buna paralel olarak Ermeni soykırımı olduğunu iddia etmektedirler. Gerek siyasi girişimlerle gerekse de bazı şarkı sözleri ile bu görüşlerini dile getirmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti'nin de inkar ettiğini savunmakta ve bu nedenle Türkiye'ye karşı çıkmaktadırlar.

Grup şarkıları dışında, web sitesinde de, kendi iddiaları doğrultusundaki diğer sitelere, gazete yazılarına, haberlere bağlantılar vermektedir.

Çeşitli toplantılarda, üzerlerinde "Türkiye kabul et" mesajlı t-shirtler giyerek protesto etmişlerdir.


Hypnotize

İddialar
Türkiye'de medyada grubun "Holy Mountains" klibinde Türkiye'ye ve Atatürk'e hakaret edildiği iddia edilmiştir. Aslında grubun "Holy Mountains" şarkısına ait çektiği bir klibi yoktur. Ermeni soykırımının olduğunu iddia eden bir amatör, şarkıyı fon müziği olarak kullanarak, sözde soykırıma dair fotoğraf gösterisi içeren bir klip hazırlamış ve bu klip zamanla internette yayılmıştır. Medyada bu grubun klibi olarak lanse edilmiştir. Ancak her ne kadar bu klibi grup çekmemişse de, web sitelerinde klibi yayınlayarak destek vermişlerdir.

Medyada çıkan bir başka iddia ise, 1998 yılında, Slayer ile çıktıkları konser turnesinin biletlerinde, Türklere hakaret ettikleridir. Bu güne kadar kanıt bilet bulunamamıştır. Bunun yanı sıra, grup Slayer'ın alt grubu olarak çıktığından, konserin biletleri Slayer'ın tasarımıdır ve grubun söylediğine göre biletlerde böyle bir mesaj bulunmamaktadır. Ancak topluluğun Slayer'ın ön grubu olarak Türkiye'ye gelmeyi reddettiği, "eğer oraya gidersek tam güvenlik isteriz ve sahneden istediğimizi söyleyebilme özgürlüğümüz de olmalı" şeklinde bir demeç verdiği bilinmektedir


Lonely day

Klip çekilen şarkıları
"Sugar" System of a Down albümü (1998)
"Spiders" - System of a Down albümü (1999)
"War?" - System of a Down albümü (2000)
"Metro" - Dracula 2000 fim müziği (2000)
"Chop Suey!" - Toxicity albümü (2001)
"Aerials" - Toxicity albümü (2002)
"Toxicity" - Toxicity albümü (2002)
"Boom!" - Steal This Album! albümü (2003)
"B.Y.O.B." - Mezmerize albümü (2005)
"Question" - Mezmerize albümü (2005)
"Hypnotize" - Hypnotize albümü (2005)
"Lonely Day"- Hypnotize albümü (2006)


Chop Suey

Toxicity (2001)
Toxicity adlı albümlerinde, Onno Tunç'un kardeşi Arto Tunçboyacıyan ile birlikte çalışmışlar ve albümün son şarkısı olan Aerials'tan sonra gizli parça olarak Arto adlı müziği eklemişlerdir. Sonradan, Serj Tankian ile Arto Tunçboyacıyan SerArt adında, Ermeni öğeleri içeren bir albüm yayınlamışlardır.

B.Y.O.B
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2007, 11:25:58 öö Gönderen: MASON »


Ağustos 04, 2007, 02:03:28 öö
Yanıtla #1

Müzikalitesi zayıf vokalinin sesiyle bir yerlere gelebilmiş kendini tekrar etmekten başka bir şey yapmayan mtv destekli sözde metal grubu. Siyasal görüşü olabilir sanatına yansıtmak isteyebilir ama bunu da son derecede amatörce yaptılar zaten. Pink Floyd daki siyaset kimsede yoktu ama bunlarla karşılaştırmamam bile gerek. Zaten her popülist grubun hazin sonu gibi sözde etkilerini yitirdiler. 
ars longa, vita brevis...


Aralık 20, 2007, 02:42:12 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Yaptığı işe siyaset karıştırarak prim yapmaya çalışan bir grup.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
31 Yanıt
11237 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 06, 2008, 02:24:09 ös
Gönderen: Prenses Isabella
0 Yanıt
2522 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 02, 2011, 09:43:09 öö
Gönderen: ozkann