Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk yerine kendimize özgü bir birlik neden olmasın?  (Okunma sayısı 13267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2008, 02:43:39 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 322
 • Cinsiyet: Bay

Merhaba arkadaşlar,
Konu başlığımdan da anlaşıldığı üzere ileri derecede ki Masonlara şu sorularımı sormak istiyorum;
Neden biz kendimize özgü bir dayanışma içinde olabileceğimiz bir birlik ve beraberlik içinde değiliz?
Bizi biz yapan şeyler yine bizleriz. Bizim tarihimiz dünyada gurur duyulması gereken en büyük tarihtir. Mazimiz şanla şerefle doludur. Halbu ki Masonluk milletimizce benimsenmemiş, aynı şekilde bir ithal bir düşünce kavramıdır. Yada ben böyle biliyorum. Hal böyle olunca insanlığa mı yoksa birilerine mi hizmet ediliyor saptıramıyorum. Belki çoğu kimse farkında olmayabilir ama Masonlukta da alt ve orta kademe bilmesi gerekenden tam aksini biliyor olabilir. Çünkü insanlara kardeşlik, bilime değer verme, gelecek nesiller güzel bir ortam bırakma gibi nidalar atmaları içindir. Tıpkı ülkemizdeki çoğu Masonun olduğu gibi  :) Bu gün ülkemizin ve dünyamız gençliğinin nasıl bir materyalist ortama sürüklendikleri ap açık ortadadır. Çünkü son yüz yıllarda olduğu gibi birileri bir kaç yol çizer, ve insanlar bu yollardan gitmek zorundadır. Seçtiği yolu kendi seçtiğini sanır halbu ki o emredilen yoldan gitmektedir... Bir diğer nokta ise biz zaten Mason olmadan da dünyaya tüm insanların barış, saygı, sevgi ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayabiliriz. Bunu önceden başardığımız gibi bu gün yine başarabiliriz. Gerçekci olarak baktığımızda, bu gün dünyanın ne kadar kötü bir vaziyetde olduğu muhakkaktır. Bunları kime borçluyuz acaba? Osmanlı İmparatorluğunu yıkıp, Türkiye Cumhuriyeti'ni biz kurduk diyerek övünen biraderlerin bu adaletsizliğe, bu savaşlara, bu iğrençliğe bir dur demeye güçleri yetmiyor mu? Kaldı ki bu sözünü ettiğim sorunlar dünyayı ilgilendiren meselelerdir ve bu durumda Dünya Masonluğu söz konusudur. Türkiye'deki Masonluğu geçtim dünyadaki genel Masonlarında mı buna güçleri yetmiyor? Yoksa bir amaç için yine bu sorunlar Masonlar tarafından mı çıkarılıyor. Örnek olarak bu gün Amerika belki Masonların en çok sözünün geçtiği ülkedir. Ama Amerika'nın dünya üzerinde yaptığı yanlışların sayısı tarihini geçmiştir.  Yoksa Masonlar olmasa durum dahada mı vahim bir hal alıcak?

Saygılar.
« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2008, 02:48:01 ös Gönderen: Barbaros »


Temmuz 10, 2008, 03:11:06 ös
Yanıtla #1
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9559
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Barbaros,

Sorularinizin cogunlugu politik yorum icermekte ve politik yorum gerektirmektedir. Masonluk, politik yada dini konularda bir faaliyette bulunmaz. Politik yada dini faaliyette bulunan Masonlar olmasi elbette mumkundur. Nasil bir besiktasli, bir Ataturku sevenler dernegi uyesi, bir rotary uyesi politikaya girebiliyorsa, istedigi dini secebiliyorsa, ayni sekilde bir Masonda politik yada dini her turlu faaliyeti gerceklestirebilir. Fakat bu faaliyetler kisinin kisisel tercihleridir. Sorumluluklarida kendisine aittir. Masonluk tek bir kisiden yada birkac kisiden olusmamaktadir. Farkli (yada zit) politik dusuncelerde Kardesler mevcut oldugu gibi, cok farkli dinlerdende Kardesler mevcuttur. Tarihte bircok defa dusman ulkelerin Mason komutanlari (yada askerleri) savas alanlarinda savasmislardir. Masonlukta onemli olan sudurki, Locaya girildigi zaman, disari hayati kapida birakilir.

Alıntı
Neden biz kendimize özgü bir dayanışma içinde olabileceğimiz bir birlik ve beraberlik içinde değiliz?

Sanirim "Biz" demekle Turkleri ve turklugu ima ediyorsunuz. Bu durumda sorunuzun cevabida sizde (ve her turk vatandasinin kendisinde) olacaktir. Masonluk sadece turkleri yada sadece muslumanlari bir arada yasatarak barisi hedeflemez. Masonluk, her dinden ve her irktan olan kisilerin, humanist bir yaklasim icerisinde huzurlu sekilde yasamasini amaclar.

Alıntı
Hal böyle olunca insanlığa mı yoksa birilerine mi hizmet ediliyor saptıramıyorum.

Birbirimizden baslamak uzere, butun insanliga.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Temmuz 10, 2008, 03:17:16 ös
Yanıtla #2
 • Mason
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1235
 • Cinsiyet: Bay

Neden biz kendimize özgü bir dayanışma içinde olabileceğimiz bir birlik ve beraberlik içinde değiliz?

Her şeyden önce Masonluk (sizin çok yanlış bir şekilde sandığınız üzere) bir dayanışma kuruluşu değildir. Dahası biz diye kimi kastediyorsunuz anlamadım.

Bizim tarihimiz dünyada gurur duyulması gereken en büyük tarihtir. Mazimiz şanla şerefle doludur.

Kesinlikle katılıyorum, eminim ki dünyadaki herhangi bir milletin herhangi bir ferdi de kendi milleti için aynı vatansever duyguları taşıyordur.

Halbu ki Masonluk milletimizce benimsenmemiş, aynı şekilde bir ithal bir düşünce kavramıdır. Yada ben böyle biliyorum. Hal böyle olunca insanlığa mı yoksa birilerine mi hizmet ediliyor saptıramıyorum. Belki çoğu kimse farkında olmayabilir ama Masonlukta da alt ve orta kademe bilmesi gerekenden tam aksini biliyor olabilir. Çünkü insanlara kardeşlik, bilime değer verme, gelecek nesiller güzel bir ortam bırakma gibi nidalar atmaları içindir. Tıpkı ülkemizdeki çoğu Masonun olduğu gibi  :)

Yanlış, çok çok yanlış biliyorsunuz. Türk Masonluğu millidir. Masonluk için birilerine (insanlığın tamamı dışında belli bir zümreye)  hizmet ettiği iddialarına ilişkin bir şeyler yazmazdan evvel sitemizde göz gezdirirseniz bu iddiaları ve cevaplarını görürsünüz. Alt/orta kademenin ne bilip ne bilmediğini nereden bildiğinizi de çok merak ediyorum...

Bir diğer nokta ise biz zaten Mason olmadan da dünyaya tüm insanların barış, saygı, sevgi ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayabiliriz. Bunu önceden başardığımız gibi bu gün yine başarabiliriz. .

Buna da kesinlikle katılıyorum, kimsenin size ancak ve ancak "Mason" olarak bu konuda çalışabileceğiniz gibi bir beyanda bulunduğunu da sanmıyorum. Bu açıdan bahsettiğiniz konulardaki çalışmalarınızı ilerleyen süreçte bizlerle de paylaşırsanız sevinirim.

Önceden başarmak ile kastettiğinizi de anlayamadım detaylandırırsanız öğrenmiş olurum.

Yoksa bir amaç için yine bu sorunlar Masonlar tarafından mı çıkarılıyor. Örnek olarak bu gün Amerika belki Masonların en çok sözünün geçtiği ülkedir. Ama Amerika'nın dünya üzerinde yaptığı yanlışların sayısı tarihini geçmiştir. 

Komplo teorileri üzerine bir çok internet sitesi mevcuttur. Eminim ilginizi oldukça çekeceklerdir.
Tempus fugit...


Temmuz 10, 2008, 03:23:35 ös
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Her birlik kendine özgü olarak kurulmuştur zaten zamanla yayılır büyük kitlelere ulaşır


Temmuz 10, 2008, 03:59:29 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 322
 • Cinsiyet: Bay


Alıntı
Yanlış, çok çok yanlış biliyorsunuz. Türk Masonluğu millidir. Masonluk için birilerine (insanlığın tamamı dışında belli bir zümreye)  hizmet ettiği iddialarına ilişkin bir şeyler yazmazdan evvel sitemizde göz gezdirirseniz bu iddiaları ve cevaplarını görürsünüz. Alt/orta kademenin ne bilip ne bilmediğini nereden bildiğinizi de çok merak ediyorum...

Araştıracağım. Birşeyi bilmek için illa ki duymak gerekmiyor. Avatarınızdaki göz herşeyi görüyorsa, asıl gören beyindir ve bende ondan faydalanmaya çalışıyorum.

Alıntı
Kesinlikle katılıyorum, eminim ki dünyadaki herhangi bir milletin herhangi bir ferdi de kendi milleti için aynı vatansever duyguları taşıyordur.
Gerçekler vardır. Gerçeklerden kaçıp nesline hayal ürünleri sunanlar vardır. Biz gerçeklerin neslinden geliyoruz.
Eğer ki Türk Tarihi'ni iyi araştırırsanız, Dünya'da başka bir eşi benzeri olmayan, şanla şerefle bir maziye sahip olduğumuzu anlarsınız. 3 kıtaya sahip olup, zulüm olan heryere gidip insanları zorbaların elinden kurtarıp, onlara insan gibi yaşamayı, hoşgörüyü, inancını özgürce yaşamayı verenlerin torunuyuz. Konuyu daha fazla  milliyetçiliğe çekmek istemiyorum. Miliyetçilik bir anlamda duygusallıktır ve çaresiz insanlar duygusallığa başvurur. Burada böyle birşey söz konusu değildir. Yanlış anlaşılmakta istemem.

Alıntı
Yanlış, çok çok yanlış biliyorsunuz. Türk Masonluğu millidir. Masonluk için birilerine (insanlığın tamamı dışında belli bir zümreye) hizmet ettiği iddialarına ilişkin bir şeyler yazmazdan evvel sitemizde göz gezdirirseniz bu iddiaları ve cevaplarını görürsünüz. Alt/orta kademenin ne bilip ne bilmediğini nereden bildiğinizi de çok merak ediyorum...
Bu gün yeni üye oldum. Bu yüzden kafamdaki sorulara bir an önce cevap aramak istedim. Fırsat buldukça forumu takip edip, diğer bilgileri gözden geçireceğim.

Alıntı
Komplo teorileri üzerine bir çok internet sitesi mevcuttur. Eminim ilginizi oldukça çekeceklerdir.
Sözünü ettiğim şeyler komplo değil hepsi bu gün yaşanan acı olaylardır.
İlgimi çekseydi burada 1. ağızdan öğrenmek için 1 ay beklemezdim.
Yorumlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.


Temmuz 10, 2008, 04:14:21 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 181

Sn.Barbaros
Fikirlerinizin birkısmına katılıyorum.
Alıntı
Belki çoğu kimse farkında olmayabilir ama Masonlukta da alt ve orta kademe bilmesi gerekenden tam aksini biliyor olabilir.

Özellikle bu fikre  ::)
Yalnız daha konuları okumadan kim neler demiş nasıl düşünüyor incelemeden bir sürü konu başlığı açmışssınız (açıyorsunuz da). Ben üye olduktan 3 ay sonra cevap yazabildim konulara-ki %25 i ancak okuyabildim.
Sizin o kadar beklemenize gerek yok ama önce nereye geldiğinizi kimlerle konuştuğunuzu anlayın derim.
Görüşürüz

...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...


Temmuz 10, 2008, 04:17:25 ös
Yanıtla #6
 • Mason
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1235
 • Cinsiyet: BayAlıntı
Kesinlikle katılıyorum, eminim ki dünyadaki herhangi bir milletin herhangi bir ferdi de kendi milleti için aynı vatansever duyguları taşıyordur.
Gerçekler vardır. Gerçeklerden kaçıp nesline hayal ürünleri sunanlar vardır. Biz gerçeklerin neslinden geliyoruz.
Eğer ki Türk Tarihi'ni iyi araştırırsanız, Dünya'da başka bir eşi benzeri olmayan, şanla şerefle bir maziye sahip olduğumuzu anlarsınız. 3 kıtaya sahip olup, zulüm olan heryere gidip insanları zorbaların elinden kurtarıp, onlara insan gibi yaşamayı, hoşgörüyü, inancını özgürce yaşamayı verenlerin torunuyuz. Konuyu daha fazla  milliyetçiliğe çekmek istemiyorum. Miliyetçilik bir anlamda duygusallıktır ve çaresiz insanlar duygusallığa başvurur. Burada böyle birşey söz konusu değildir. Yanlış anlaşılmakta istemem.Evet kesinlikle gerçekler var. Tarihi özellikle Osmanlı tarihini gerçekçi olarak değerlendirip tahlil etmenizi tavsiye ederim.

Türkmenlere yönelik ihrak-ı binnar uygulaması size çıkış noktası olsun.

Tabii ki tüm süreçleri gözden geçirip bir devlet adamının alması zorunda kaldığı kararları sonra anlamaya çalışabilirsiniz. Machiavelli' nin Prince kitabı da bu konuda size yol gösterecek hangi padişahın neden kardeşlerini boğdurtmak için fetva çıkarttırmak zorunda kaldığını o zaman görebilirsiniz.

Ve fakat ancak Osmanlı' ya karşı olmadan, fanatik / kör bir milliyetçi de olmadan bu Ülkenin kuruluşunda bir çok mirasını devraldığı "Osmanlı"yı anlar, eğrileriyle doğrularıyla görürsünüz.

Belki bu şekilde söyledikleriniz / düşündükleriniz sloganvari bir tutumdan uzaklaşıp nesnel bir tabana oturur.

Örnek vermek gerekirse Amerika' lılar da şu an Irak' lıları zorbalardan kurtardıklarını düşünüyorlar ve görüştüğüm çoğu Amerikan bu konuda eleştiri bile kabul etmiyor. Bana bu zalimden kurtaran melaike ülke tanımınız onları hatırlattı.
Tempus fugit...


Temmuz 10, 2008, 04:18:16 ös
Yanıtla #7
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 322
 • Cinsiyet: Bay

Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben taslak olarak forumu takip edeceğim. Az çok nasıl bir ortam ve bu ortamda nelerin konuşulduğunu düşünebiyorum. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. İyi günler.
Sn.Barbaros
Fikirlerinizin birkısmına katılıyorum.
Alıntı
Belki çoğu kimse farkında olmayabilir ama Masonlukta da alt ve orta kademe bilmesi gerekenden tam aksini biliyor olabilir.

Özellikle bu fikre  ::)
Yalnız daha konuları okumadan kim neler demiş nasıl düşünüyor incelemeden bir sürü konu başlığı açmışssınız (açıyorsunuz da). Ben üye olduktan 3 ay sonra cevap yazabildim konulara-ki %25 i ancak okuyabildim.
Sizin o kadar beklemenize gerek yok ama önce nereye geldiğinizi kimlerle konuştuğunuzu anlayın derim.
Görüşürüz
Temmuz 10, 2008, 04:21:32 ös
Yanıtla #8
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Araştıracağım. Birşeyi bilmek için illa ki duymak gerekmiyor.

Araştırmanız güzel ama bir araştırmacı o konuyla ilgili ön yargılarından sıyrılmalıdır. bir konu hakkında önyargınız var ise yapacağınız araştırmalar sadece o önyargılarınızı kendinizce kuvvetlendirmenin ötesinde hiçbir fayda sağlamayacaktır.


Alıntı
Gerçekler vardır. Gerçeklerden kaçıp nesline hayal ürünleri sunanlar vardır. Biz gerçeklerin neslinden geliyoruz.
Eğer ki Türk Tarihi'ni iyi araştırırsanız, Dünya'da başka bir eşi benzeri olmayan, şanla şerefle bir maziye sahip olduğumuzu anlarsınız.

Haklısınız gerçeklerden kaçmanın bir anlamı yok hele hayali kahramanlar yaratmanın da... ama neylersiniz ki ulus-devletlerin kuruluş sürecinde onun temel taşı olan ulus'un birliğini sağlamak için ulusculuk düşüncesinin de etkisiyle pek çok esatir üretilmiştir. bundan herhalde biz de ayrı olmasak gerek diye düşünüyorum.

Alıntı
Sözünü ettiğim şeyler komplo değil hepsi bu gün yaşanan acı olaylardır.

osmanlıyı biz yıktık diyenle başlayan sözünüzle aslında komplo teorisini de kurmaya başlamıyor musunuz?

Alıntı
(...)sözünü ettiğim sorunlar dünyayı ilgilendiren meselelerdir ve bu durumda Dünya Masonluğu söz konusudur. (...) Yoksa bir amaç için yine bu sorunlar Masonlar tarafından mı çıkarılıyor.

ile de bu komplo teorinizi kurgulamaya devam etmiyor musunuz?

Araştırmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Temmuz 10, 2008, 04:27:30 ös
Yanıtla #9
 • Mason
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1235
 • Cinsiyet: Bay

Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben taslak olarak forumu takip edeceğim. Az çok nasıl bir ortam ve bu ortamda nelerin konuşulduğunu düşünebiyorum. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. İyi günler.Sözünü ettiğim şeyler komplo değil hepsi bu gün yaşanan acı olaylardır.
İlgimi çekseydi burada 1. ağızdan öğrenmek için 1 ay beklemezdim.
Yorumlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.


Eğer sitenin dışından henüz içeri girmiş bir üye olarak site içerisinde neler konuştuğumuzu zaten öngörüyorsanız 1 ay boşuna beklemişsiniz.

Bahsettiğiniz gerçekleri de bir zahmet belgelerseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,
Tempus fugit...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
5 Yanıt
7788 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 20, 2012, 01:49:00 ös
Gönderen: NOSAM33
4 Yanıt
7366 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 17, 2011, 08:13:57 ös
Gönderen: ruzber
43 Yanıt
17113 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 21, 2012, 01:20:01 ös
Gönderen: Trismegistus
5 Yanıt
4257 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 14, 2011, 02:48:32 ös
Gönderen: ADAM
11 Yanıt
6495 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 27, 2009, 03:17:32 ös
Gönderen: bymokurai
29 Yanıt
11937 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 21, 2014, 11:37:47 öö
Gönderen: Selim
13 Yanıt
8774 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 19, 2011, 06:41:38 ös
Gönderen: Makbenah
2 Yanıt
2593 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 16, 2012, 03:28:28 ös
Gönderen: Noah
4 Yanıt
2338 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 15, 2013, 06:30:34 ös
Gönderen: Samuray
5 Yanıt
2545 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2015, 03:55:02 ös
Gönderen: irukanji