Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: GOTİK MİMARİ  (Okunma sayısı 34822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2008, 08:05:38 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Bu da,  dogdugum muhtesem sehirdeki Vault of Strasbourg nam-i diger Notre Dame. Gotik Mimari'nin en yogun islendigi ve kimileri tarafindan Goethe'nin eserlerinde bu mimari'den fazlasiyla esinlendiginin goruldugu soylenir  :

Stendhal : "The vault of Strasbourg is one of the most striking monuments I have ever seen".

Goethe : "The more I contemplate the façade of the Cathedral, the more I am convinced of my first impression that its loftiness is linked to its beauty."

Victor Hugo : "The church portals are beautiful, particularly the Roman portal; there are truly superb figures on horseback, the rose-window is noble and well-cut, the entire front of the church is a clever poem. But the true triumph of this Cathedral is the spire. It is a veritable tiara of stone with its crown and its cross. It is a gigantic and delicate marvel. I have seen Chartres, I have seen Anvers, but I needed to see Strasbourg... From the belfry, the view is wonderful. Strasbourg lays at your feet, the old city of dentiled triangular roof tops and gable windows, interrupted by towers and churches as picturesque as those of any city in Flanders. Personally, I would go from one turret to another, admiring one by one, the view of France, Switzerland and Germany via one ray of sunshine."
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2008, 08:13:16 öö Gönderen: Kirlangic »

Ağustos 21, 2008, 01:47:41 öö
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Gotik Mimari nedense baktikca beni rahatlatan, bana huzur veren bir mimari. Karsisinda oturup saatlerce ayni seye bakabilirim :) 4 yil once yurtdisinda bir kiliseye gitmistim. Daha once gotik yapilari internetteki resimlerden takip ederdim. Ancak o yapinin icinde bulunmak, oralari gezmek, kilisedeki vitraylari yerinde incelemek gibisi yok bence :) Herkese tavsiye ederim.

Eylül 14, 2008, 06:18:34 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Sayın:skullG,
Gotik mimari aynı dönemlerde, Selçuklu yapılarından devşirmeyle(mimari biçemin devşirilmesi), yapıldığı ve Haçlı Seferleri'nin korkusunu üzerlerinde taşıyan, "Avrupa Halkı"nın Horror Vacau (Boşluk Korkusu) dan dolayı yapının hiçbir yerinde düz (yuvarlak)hatlara yer vermedikleri adını hatırlayamadığım bazı kaynaklarda yer bulur. Bu yer bulma tamamen usun, aklın sıkıntısıyla ilgilidir, Selçukluların Konya'da, Kayseri'de ki yapıları, hatta Sivas'daki yapılarında da benzer, ifadeler yer bulur. Yani Avrupa'nın sıkıntısı, az da olsa Selçuklulular'da ortaya çıkmış, Batı Terminolojisi'nde yerini sağlamlaştırmıştır. Kültürlerin bu kadar yakın olması, birbirleriyle ilişkilerini gün yüzüne çıkartır, çıkartmalıdır. Olaya sevdim sevmedim değil yalnızlığın, ölümün boyutları nelerdir diye bakılsa, yani bilgi olmadan öylece bakılsa,empati kurulsa, daha yararlı olur, belki Saygılarımla

Eylül 24, 2008, 04:17:51 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bizlere urpertici gorunen ama avrupalilara gore gucle kutsalligin simgesi olarak gorunen yapilardir.

Eylül 24, 2008, 04:22:00 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Adamlar taşı dantel gibi işleyip kimsenin yapamayacaği güzellikte bir araya getirmişler..Bizde begenmiyoruz....
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Ağustos 05, 2010, 06:15:50 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Gothic mimari bir akim olarak 13. y.y da ortaya cikmakta ve skolastik düsüncenin etegi altinda meydana gelmektedir diye biliyorum.

Skolastik yaklasiminin getirdigi tanrisalcilik ve tanrisal dinler ile  gelen dinsel ritüelleri uygulamayi red etme ve tanri ile insan arasina yine bir kulun ve onun söylemlerinin girmesini red etme olarak öne cikan mimari olusumdur gotik mimari.
anitsal yapilar yogun olarak fransa , italya , ingiltere de bulunmakla birlikte türk ve selcuklu mimarisinde de görünmektedir.
Anitsal yapilarda ic süslemeleri , ve dis cephe bezemeleri ile onlarý tamamlayan payendeler gotik mimarinin etkisini yansitmaktadir.
Konunun uzmani olmayarak bilgim kadarini paylasmaya calistim . Sayet eksik noktalarim var ise lütfen düzeltiniz.

Saygi ve sevgilerimle

Ağustos 01, 2012, 10:19:15 öö
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nefes kesici bir tarz bence gotik mimarisi...Paylaşım için teşekkürler Sn skullGç
Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da gloriam

Ağustos 10, 2012, 09:55:40 öö
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Gotic kelimesi her zaman bende gizemli, heybetli, puslu bir ifade yaratmıştır.
Mimaride gotic mimarinin eşsiz güzellikte olduğu düşüncesindeyim.

Şubat 28, 2013, 06:09:59 ös
Yanıtla #38
  • Aktif Uye

Bu gothic'i müzikle veya makyaj, giyim tarzıyla sınırlandıran insanlar resmen kendilerine hakaret ediyorlar.

Gothic'in çıkış noktası, Ortaçağ Almanya'sı ve çevresidir. Gothic bir sanat akımıdır, bir resim, mimari akımıdır. Günümüzün o siyah giyinip gothikleştiğini zanneden palyaçyoları bunu bilmez.

Notre Dame
Aachen Katedrali
Ve Gothic Mimarinin ilk eserlerinden Ostro"goth" ların önemli krallarından Theodoric'in İtalya-Ravenna'da ki mozolesi :

Bence Gothic salt bir müzik, bir giyim tarzı değil, mimari tarzıdır. Bugün köklerine ihanet ediliyor.
Adequatio intellectus et rei