Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Simetrimoni  (Okunma sayısı 3550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2007, 10:14:34 öö
  • Ziyaretçi

Bu hastalik simetri hastaligidir. bir cesit obsesifizmdir. Bir sey simetrik olmadiginda, hasta cok rahatsiz olur ve ne yapip eder o nu duzeltir. Genellikle temizlik hastaligi ile birliktedir, ama temizlik hastaligindan daha farklidir.
Unlu simetrimonik lerden birkac ornek vereyim,

Mujdat Gezen
Roportaj sirasinda masasindaki kalemleri yerlestiriyor, kagitlari duzeltiyor. Ortaligi topluyor.
Asla duvardaki bir tablonun yamuk durmasini kabullemiyor ve hemen kalkip onu duzeltiyor.
herseyin simetrisi ve bir duzenli gorunumu olmasini istiyor. olmadiginda kendisini cok rahatsiz hissettigi gibi, kri derecesine kadar bunu kafaya takabiliyor.
Evini yeni aldigi zamanlarda, penceresinden gorunen manzara ya bayilmisti. Ama eve yerlestikten 2 gun sonra pencereden bakarken o korkunc manzarayla karsilasti...
Evine en yakin caminin minaresi yamuk
delirdi. ne yapip edip onu duzeltmeliydi. ama sonucta bu bir Minare. kime durumunu aciklayipta nasil duzeltebilirsin?
evide artik aldin ve parasinida odedin. evdende cikamazsin. -ki cikabilse cikardi biliyorum. sirf o minareyi oyle gormemek icin o evden komple cikacak derecede hasta.
sonuc olarak diyaneti ariyor, tanidiklari, rusvet, torpil herseyi ve butun gucunu kullanarak yalvar yakar o minareyi duzelttiriyor. basariyor.

en sevdigi arkadasi cenk koray, onu nbu hastaligini bildigi icin birgun oyundan once salondaki butun tablolari yamultuyor. hepsini yan ceviriyor. oyun basliyor. perde, ve herkes rollerini oynamaya basliyor. sira mujdat gezenin rolune geliyor. mujdat bey sahneye cikiyor, rolunu icra ederken, gozleri tablolara takiliyor. rolunu oynamaya calisiyor ama kekeliyor, rahatsiz oluyor. bir turlu yapamiyor. ve sonunda rolu orda yarida kesiyor. hic sesini cikarmadan, butun salondaki tablolarai tek tek eski haline getiriyor. duzeltiyor hepsini. sonra geri donup oyununu oynamaya devam ediyor, ic rahatligiyla.

amerikada bu hastaligi en kronik vakada gosteren kahraman, Monk tur. Monkta temizlik ve diger obsesif durumlarda mevcut olsada. simetrimoni likte hat safhadadir.

Sizin varmi boyle simetri hastaliklariniz?


Mart 27, 2007, 10:29:22 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu tip dışavurumlar genelde mükemmelliyetçi kişilik yapılarındaki insanlarda gerçekleşmektedir.Davranışları kaygı eşiğinin ne kadar düşük olduğunu gözler önüne sermektedir.Psikoloji bu davranışları hastalıkla etiketlese de dahilik belirtisidir.Dahiler saplantılı olup odaklandıkları alanlarda eserlerini verirler insanlığa çağ atlatıp.Tüm yaşamı,varlıklarını o nesne ya da düşünceye indirgeyip...


Mart 27, 2007, 11:38:24 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sen psikologmusun? guzel yorumlarda bulunmussun.


Nisan 15, 2007, 07:01:51 ös
Yanıtla #3

Tablo olayı bendede var yamukları 100 m. den görüyom çok rahatsız olmam ancak metaryel bana ait ise düzelmeden geçmem :) simetri denge işi insan çevresinin simetrisini ayarlayamayınca kendini boşlukta gibi rahatsız hissedebiliyor.
Benim bir arkadaşım da temizlik olayı var ancak onun ki çok can sıkıcı boyutlarda bir rahat oturamıyor.

Benim evime gelir dağınık birşey görse hiç sorun değildir.
Kendisi zar zor bir ev aldı utanmasa evin her yanını sterilize etmek için kızılaydan alkol siparişi verecek yer minderinde oturalım dedik demez olymışız adam halıyı didik didik temizliycem diye uğraşıyor ipliklerine varıncaya kadar didikledi rahatladı :)
Kız arkadaşının evini toplayan bir tip , kız ise bir o kadar dağınık toplamasana diye kavga edip ayrıldılar :)

Dahilik mi nedir? bilemem ancak topluluk arasında bu adam sıyırmış damgası yemeye birebir.
Biz sorunu ikiye ayırdık kendi evim ve dışarısı diye evde yalnızken başlıyor delilik :)


Nisan 16, 2007, 03:28:45 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Öncelikle simetrimoni değil, simetromani olmalıdır.  :)

Bir örneğide Tevfik Fikret'tir keza muntazam simetrik bıraktığı eşyalardan kalemine dokunulduğunu bile anlarmış sinir krizinlerine girermiş... :)

Bu hastalık bizzat ailemden ablamdada vardır, ama neyseki fazla aşırıda değildi. Yinede can sıkıcı birşeydir... Ayrıca Fraternis'in bahsettiği temizlik hastalığıda ablamda mevcuttu. Allah'tan 3 senedir evlide kurtuldum.    ;) :D ;D


Nisan 17, 2007, 09:40:41 öö
Yanıtla #5

Benim anne tarafı komple titizlik hastası :) Allah 'tan bende ayrı evde yaşıyorum. :)