Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Hayattan Öğrenilecek 20 Önemli Ders  (Okunma sayısı 8200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2008, 02:26:06 öö
  • Ziyaretçi

Andrew Galasetti imzasıyla internette yayınlanan bu yazı “Keşke bunları önceden bilseydim” diyeceğiniz konularda önerilerde bulunuyor.
 
Söylediğiniz veya düşündüğünüz şeyler eninde sonunda gerçekleşir. Başarısız olacağınızı söylerseniz başarısız olursunuz. Kimbilir kaç defa duymuşsunuzdur, insan en sağlam dersleri yaşarken alır. Hayat tecrübesi en sağlam öğretmendir.

Geçen yıl bir arkadaşım yazdığı makalesinde "Keşke bunları daha önceden bilseydim" başlığı altında uzunca bir liste yayınladı. Ben de düşündüm ki gerçekten de hayatta en çok işe yarayacak bilgileri kitaplardan veya internetteki bloglardan değil bizzat hayatın kendisinden alırsınız.

Elbette bir takım internet sitelerinden veya gazete köşelerinden bir takım bilgi kırıntıları da toplamak mümkün. Ama o kırıntıları kullanıp da yararlı işler yapmak tamamen bize kalıyor. Eğer önemli bir bilgiyi elde etmek için önce başarısızlığa uğramak lazımsa, ne yapalım öyle olsun.

Kendi tecrübelerimle öğrendiğim ve samimiyetle inandığım 20 şeyi aşağıda yazdım. Sizin listenizdeki 20 madde belki tamamen farklıdır veya belki sizin listenizde sadece 5 madde vardır, önemli değil. Asıl önemli olan şudur ki sizin bilgileriniz de sizin kendi hayatınızdan, kendi hatalarınızdan ve kendi başarısızlıklarınızdan geliyor. O bilgileri ihmal edecek olursanız, hayatın dikenli yollarında çekecek daha çok çileniz var demektir.

1. Fırsatları siz yaratmalı ve kovalamalısınız:
Fırsatlar çok nadiren kendisini aramayan birilerinin kapısını çalar. Fırsatları siz yaratmalı ve kendiniz aramalısınız. İnisiyatifi ele alıp işleri sizin yürütmeniz ve kapıları sizin açtırmanız gerekecektir.

2. Olumsuz düşünce size sadece daha fazla olumsuzluk getirir:
Olumsuz düşüncelere odaklandığınızda bütün görüp göreceğiniz nimet olumsuzluğun kendisi olacaktır. Hayatta olumlu şeyleri aramazsanız, olumlu şeyler başınıza gelse bile siz onun sadece olumsuz yanlarını görebiliyor olabilirsiniz.

3. Bulunduğunuz konum, sizin neler yapabileceğinizi belirlemez:
Evsiz biri de olsanız, konaklarda da yaşasanız, zengin veya fakir de olsanız veya hatta üniversiteden tam notla mezun da olsanız veya sınıfta kalmış olsanız bile; bunların gelecekte bir etkisi yoktur. Bu görüş açısını destekleyecek çok fazla sayıda başarı öyküsü vardır. Eğer azminiz ve yeteniğiniz varsa ulaşamayacağınız nokta yoktur. Kendi sınırlarınızı ve ufkunuzu siz kendiniz tayin edersiniz.

4. Başkalarına yardımcı olamıyorsanız, kendinize de faydanız yoktur:
Sadece başkaları için kapıyı tutmak veya buna benzer basit bir jest bile olsa sizin hayatınızda mucizeler yaratır. Hem kendinizi harika hissedecek hem de yaptığınız iyilik hayat yolunda bir şekilde size geri dönecektir, siz farketseniz de farketmeseniz de... Başkalarına yardım etmiyorsanız, onlar da size yardım etmeyeceklerdir ve aslında yardım etmeleri de gerekmiyor demektir.

5. Kişisel tutkunuzu takip edin, para da sizi takip edecektir:
Tutkunuz varsa ve işinizi yaparken keyif alıyorsanız ben buna "iş" demem. O işte yeni bir şeyler yaratmak için odaklanın ve daha fazla tutkuyla davranırsanız eninde sonunda para size gelecektir. Eğer sadece paraya odaklanırsanız, para size gelmeyecektir çünkü siz sadece miktara odaklanmışsınız demektir, kaliteye değil.

6. Kendinizden keyif alın:
Mümkün olduğunca hoşça vakit geçirin, herşeyi ciddiye almayın. Endişelerinizi kenara itin ve keyifli şeyleri yakınınıza çekin.

7. Eğer kolay olsaydı herkes yapardı:
İşte bu yüzden "çabucak zengin olma" reçetelerinin hiçbiri işe yaramaz. Eğer bu kadar kolayu ve çabuk yoldan zengin olmam mümkün olsa o zaman herkes milyoner olurdu. Para kazanmak ve size verilen görevi başarmak sıkı çalışmayı gerektirir ama harcadığınız çabaların karşılığını en sonunda alırsınız.

8. Planlı olmak iyidir ama spontan olmak da iyidir:
İş hayatında ve özel hayatta geleceği planlamak önemlidir ama bu planı çabucak değiştirebilecek durumda olmak da önemlidir. Bazen çeşitli insanlar ve olaylar planlarınızla sizin aranıza girecektir, işte o yüzden yeri gelince planlarınızı değiştirmeniz veya iptal etmeniz gerekecektir. Arada bir spontan olun, o zaman hayat çok daha ilginçleşecektir.

9. Pek çok yeteneğiniz var:
Yetenekli bir atlet veya müzisyen olabilirsiniz ama belki de sizin bilmediğiniz on tane daha yeteneiğiniz olabilir. İnsanlar iyi yapabildikleri bir şey bulunca genellikle ona odaklanırlar ve daha başka hangi alanlarda yetenekleri olabileceğini düşünmezler.

10. Ödül almaksızın sıkı çalışmayın:
Eğer hayat yolunda kendinize iyi davranmıyorsanız, rüyalarınız gerçekleştirmek için sıkı çalışmanın anlamı nedir? Büyük veya küçük başardığınız her zorluğun uygun bir ödlü olmalıdır, bir günlük tatil veya bir dilim kek gibi...

11. Para mutluluk getirmez:
Dediğim gibi, peşinde koştuğunuz asıl amaç para olmamalı ama para kazandığınız zaman bir şeyleri başarmış olduğunuzu bilirsiniz. Bunu bilmek de güzel bir histir ve size mutluluk verir çünkü kendi istediklerinizi yapacak daha fazla zaman ve özgürlük kazandığınızı da bilirsiniz.

12. Başka birinin başına her zaman daha kötüsü gelmiştir:
Bazen kötü bir gün geçirmişsinizdir ama kötümserliğe kapılmadan önce durun ve düşünün, her gün sizden daha kötü bir gün geçirmiş milyonlarca insan var şu dünyada.

13. Başkalarına ihtiyacınız var:
Elinizden geldiğince dost kazanın, arkadaş edinin. Ve asla köprüleri yakmayın. Başarı için başka insanlara ihtiyacınız olacaktır.

14. Açık fikirli olmak, daha fazla bilgi edinmenin anahtarıdır:
Dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek için açık fikirli olmanız gerekir. Herşeye bir şans verin.

15. Başarısızlık çok iyidir:
Başarıya giden en önemli adım değilse bile en önemli adımlardan biri başarısızlıktır. En azından bir kere başarısızlığa uğramanız şarttır ama bir kaç defa başarısızlığa uğrarsanız daha iyidir. Başka türlü öğrenmeniz mümkün olmayan bir sürü şeyi başarısızlıklarınızdan öğrenirsiniz. Ve bir gün nihayet başarıya ulaştığınızda bunun değerini daha iyi anlayacaksınız.

16. Pek çok insan gerçekten iyidir:
Bu gerçeği çok yakınlarda farkettim. Pek çok insan iyidir ama bunu yabancılara pek göstermezler. Siz onları tanıdıkça ve onlar da sizi tanıdıkça muhtemelen ne kadar iyi insanlar olduklarını göreceksiniz.

17. Sözler ve düşünceler herşeyi kontrol eder:
Söylediğiniz veya düşündüğünüz şeyler eninde sonunda gerçekleşir. Başarısız olacağınızı söylerseniz başarısız olursunuz çünkü bunun gerçekleşmesi için nasıl olsa bir yol bulacaksınız demektir. Başarılı olacağınızı söylerseniz de aynı şey olur, bunu gerçekleştirmek için nasıl olsa bir yol bulursunuz.

18. Bakış açınızı gerçekliğin ta kendisidir:
Bir olayı veya durumu nasıl görüyorsanız, o da öyle var olur. Bir şeyi trajik veya olumsuz olarak görüyorsanız, onun sizin için anlamı odur. Eğer bir şeyi heyecan verici ve olumlu olarak görüyorsanız, o zaman onun sizin için anlamı da öyle olacaktır.

19. İlham ve motivasyon her yerdedir:
Nerede olduğunuzun hiç önemi yok, orada mutlaka size ilham vercek veya sizi motive edecek bir şeyler vardır. Çok uzaktaki bir ülkede savaşa girmiş ve kendidinizi korkunç şartlar bulmuş olabilirsiniz ama gene de orada sizi hayatta tutacak ve daha iyi bir şeyler için çabalamanızı sağlayacak bir şeyler olacaktır. Size düşense o sebebi görüp tanımak ve asla kaybetmemektir.

20. Dünyayı değiştirebilirsiniz:
Her bir insanın doğrudan veya dolaylı olarak dünyayı değiştirebilme gücü vardır. Kendi hayatınızı değiştirdiğinizde doğrudan veya dolaylı olarak dünyayı da değiştirmiş olursunuz. Kendi hayatınızı veya etrafınızdaki insanların hayatını değiştirdiğinizde dünyayı değiştirmişsiniz demektir. Yaptığınız küçük şeylerin dünyada büyük etkileri olabilir

güncel.net kaynak


Eylül 03, 2008, 07:14:33 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

hepsini bir dosyaya kaydettim evim olunca kapının üzerine yapıştıracağım çok teşekkür ederim
Sn.Bugfree
Saygılarımla


Eylül 03, 2008, 08:31:44 öö
Yanıtla #2

hepsini bir dosyaya kaydettim evim olunca kapının üzerine yapıştıracağım çok teşekkür ederim
Sn.Bugfree
Saygılarımla

Evinin kapisina degil Enes :) bence aklina yaz cunku olur da onu tekrar bulacak zamanin olmaz. Her gecen saniye bizim bir kayiptir aslinda ve bu nedenle de zamani degerlendirmek ve gerektigi sekilde gecirmek gereklidir, diye dusunuyorum.

Saygilar.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Eylül 03, 2008, 08:37:09 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Hanımefendi ben aslında kapımı görenlerinde okuyup belki ders alırlar, umutsuzluklarından kurtulurlar amacıylaböyle bir plan yapmıştım :)
Yinede tavsiyeniz için teşekkür ederim saniyeler evet bencede çok önemli
Saygılarımla Sayın Sevil


Eylül 03, 2008, 08:41:18 öö
Yanıtla #4

Hanımefendi ben aslında kapımı görenlerinde okuyup belki ders alırlar, umutsuzluklarından kurtulurlar amacıylaböyle bir plan yapmıştım :)
Yinede tavsiyeniz için teşekkür ederim saniyeler evet bencede çok önemli
Saygılarımla Sayın Sevil

Hmm, anladim bak dun de boyle bir anlam karisikligi yasadim ve sagolsun sizin gibi İskender de aciklama yaparak yanildigimi ve bir anlam karisikligini yasadigimi gosterdi.

Bence de Enes :) haklisin. Dogal olarak kendimizle birlikte baskalarinin da bilinclenmesini ister istemez sagliyoruz cunku sadece kendimizi degil baskalarini da dusunmek zorundayiz.

Tabi bu arada tavsiyem benim icin de gecerli oldugu icin zamanimizi en guzel sekilde anlamli olmasi kaydiyla gecirmemiz konusunda hemfikir oldugumuza sevindim.

Saygilar Benden;

Ya bu arada kendi acimdan rahat olmak icin belirtmek istedigim birsey var: kimseye akil verdigim ya da baska bir sey lutfen anlasilmasin cunku ben de hayat yolunda ilerleyen biri olarak hem ogreniyor hem de ogrendiklerimi paylasiyorum. Bundan dolayi da sadece bir fikir alisverisi olarak algilanmasini onemle rica ediyorum. Cunku dogal olarak boyle davranmaya hicbirimizim hakki yok. Bununla birlikte tabiki sahsim adina bana dogru yolun gosterilmesi benim acimdan sevindirici ama baskalari dogal olarak kabul etmeyebilir ve sanane der gibisindan ozel hayatlarina nasil mudahale edemiyorsak ayni sekilde baskalarina da fikirlerine de inanclarina da saygi gosterip degistirme gibi bir hakkimiz da bulunmadigindan ozgur iradeye mudahale etmeme yasasi sanirim bundan kaynaklanmaktadir.

   
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2008, 08:49:14 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Eylül 03, 2008, 09:04:09 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 269
  • Cinsiyet: Bay

Ciddi ve güzel düşünceler...

"88 saatte Başarı ve Zenginlik" gibi Beyoğlu kitaplarından derlenmiş gibi değil de bir şahsın hayat tecrübe damıtımı  gibi...
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere


Eylül 03, 2008, 01:28:06 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

hayatta başarının sana gelmesini beklemiceksin mücadele vericeksin akıl ve mantığın ile hareket ediceksin hiçbir zaman olumsuzluğa kapılmıcaksın olumsuzluk başarısızlığı getirir çünkü... Başarı için mücadele ve cok çalısmak yılmadan korkmadan hepsini burda söylemiş aklını kullanan zaten bunların böyle olduğunu anlar ve hayata gerçirir.


Eylül 03, 2008, 04:07:17 ös
Yanıtla #7

hayatta başarının sana gelmesini beklemiceksin mücadele vericeksin akıl ve mantığın ile hareket ediceksin hiçbir zaman olumsuzluğa kapılmıcaksın olumsuzluk başarısızlığı getirir çünkü... Başarı için mücadele ve cok çalısmak yılmadan korkmadan hepsini burda söylemiş aklını kullanan zaten bunların böyle olduğunu anlar ve hayata gerçirir.

Oyle de Hayatin hangi alaninda basari soz konusu olabilir? İlerledigin hedef ne olmalidir ki seni ulastiginda bile daha fazla mutlu ve huzurlu etsin! İnsanoglu bunun bilincinde oldugu zaman kendisini neyin mutlu neyin mutsuz ettigini varligini devam ettirirken hangi olcutleri kistas aldigini sonra yasaminin ve varliginin gercegini idrak ettigi an bos seylerin pesinde kosmaktan da vazgecer.

Bakiniz hayatta yapilan / yapilacak o kadar cok sey vardir ki sana bir yasam sunulmussa bunu zamana endeksli olarak gecirmen soz konusu oldugundan yasamini neyle nasil ne sekilde gecirmen tamamen sana birakilmissa sonradan pisman olacagin seylerin ardindan giderek sana kazanc saglamak yerine kaybettiriyorsa o zaman atacagin ilk adim senin kaderini belirleyecektir.


Saygilar...
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Eylül 03, 2008, 04:13:10 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

başarıdan kastın senin orda ne? yada sen ne anladın insan hedefini tabikide belirlemesi gerekiyor bunu iyi yada kötü olması gene bizim secimimizdir. girdiğimiz yolun bize ilerde huzur yada mutluluk vermesi yada vermemesi buda bence bizim elimizde olan birşey insan bir yola girdimi mutsuz olmak adına değil daha ileri gitme adına birşeyler yapmak ister.Kadere inanmak gerekiyor ama hepde kaderci olmakda gerekmez tamam bu benim kaderim benim bunu yasamam gerekiyormus gibi deyip kestirip atmak umutsuzluğa kapılmakda bence gereksiz bir yaklaşım olur.


Eylül 03, 2008, 04:19:39 ös
Yanıtla #9

başarıdan kastın senin orda ne?

Burada ifade etmek istedigim sey su; surekli ogrenme surecinde oldugumuz ve kendimizi yetistirerek gelistirerek bizden istenilen ruhsal olgunluga erismektir. Cunku hangi yersiz ve bos bir amac icin yasiyorsak bu bizi sonucu husran olacak olan seye goturur. Yikimla veya felaketle sonunclanan seylere adimimizi attigimizde bize nelerin getirecegi de bilinmelidir.

Bunda basari kastim mesleki ve kariyer baglaminda degil yasamimizi ne yaparsak yapalim mukemmellestiremeyiz. Oncelikle bunu idrak etmemiz gerekiyor. Sonra kendi istek ve ihtiyaclarimiza gore olusturdugumuz yasam bicimi bize bir yandan kazanc saglarken diger taraftan kayip verecektir.

İfade etmek istedigim sudur ki yasamin egosundan tamamen kurtulmak ve ozgurleserek İnsan olma bilincini alip kendini bu sayede ilerletmendir.

Herkes aile kurar, herkes okur is guc sahibi olur ve herkes coluk cocuga karisip ebeveyn olur ama bahsettigim olay Evrim olayidir. Bunlari yaparken bir diger taraftan da Kisisel yolda ilerlememeyi de ihmal etmemeliyiz. Bunu kastettim. Yoksa basari gorecelidir ve kendini nereye adapte edersen orada kalirsin ama sonra? Baglandigin ve umut olarak gordugun sey gelip gecici birseyse sana ne verebilir acidan, kaybetmekten baska... 

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
3139 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 18, 2018, 08:11:21 ös
Gönderen: vendor
22 Yanıt
5998 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2012, 02:39:03 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
2121 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 14, 2010, 05:04:32 ös
Gönderen: oasis
3 Yanıt
5574 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2011, 12:08:21 ös
Gönderen: ceycet
4 Yanıt
1406 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2015, 05:01:25 ös
Gönderen: Ömercan
0 Yanıt
822 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2015, 10:40:10 ös
Gönderen: Ömercan
2 Yanıt
1107 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2015, 01:43:28 ös
Gönderen: Ömercan
2 Yanıt
1328 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 18, 2015, 02:58:04 ös
Gönderen: Ömercan
4 Yanıt
1376 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 18, 2015, 02:54:00 ös
Gönderen: Ömercan
2 Yanıt
1144 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2016, 08:36:22 ös
Gönderen: Ömercan