Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Fikirler ve tercihler  (Okunma sayısı 1438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2008, 04:12:19 ÖS
  • Ziyaretçi

Antisemitsizim olarak da adlandırılan Yahudi karşıtlığını Einstein (sanıyorum Mitolojiden) bir masalla anlatıyor. Aynen naklediyorum.

‘’Çoban ata şöyle dedi: ‘’Dünya üzerindeki en asil yaratık sensin. Sorunsuz bir hayat yaşamayı hak ediyorsun ve o hain erkek geyik olmasaydı mutluluğun da tam olacaktı. Fakat o, gençliğinden beri seni çabuklukta geçmek için çalışmalar yaptı. Daha hızlı olduğu için su kanallarına senden daha çabuk ulaşıyor. O ve kabilesi bol bol su içerlerken sen ve senin tayların susuzluğa terk ediliyorsunuz. Benimle kal! Benim bilgeliğim ve rehberliğim seni ve senin cinsini bu kederli ve alçak durumdan kurtaracaktır.

Erkek geyiğe duyduğu nefret ve kıskançlıkla körleşen at, kabul eder. Çobanın dizginlerine boyun eğer. Özgürlüğünü kaybeder ve çobanın kölesi olur.

Bu masalda at bir halkı, çoban, halkın üzerinde tam bir yönetim gücü isteyen bir sınıfı veya gurubu temsil ederken erkek geyik de Yahudileri simgeler.

Şöyle dediğinizi duyabiliyorum. ‘’Ne kadar mantıksız bir masal! Hiçbir yaratık masaldaki at kadar aptal olamaz.’’ Gelin üzerinde biraz düşünelim. Susuzluk çeken atın morali, çevik erkek geyiğin koşturduğunu gördükçe bozuluyordu. Sizler böyle bir acı ve öfkeyi tatmadığınız için atı böylesine yanlış bir tavsiyeyle çabucak aldanmaya iten nefret ve körlüğü anlayamazsınız. Masalımızda at tahriklere kapılmak için çok kolay bir kurbandı çünkü daha önce yaşadığı sıkıntılar onu hataya hazırlamıştır. 

Bir atasözü: Başkalarına doğru ve bilgece gözüken tavsiyelerde bulunmak kolay, kişinin kendisinin akıllıca ve bilgece hareket etmesi zordur.Eylül 25, 2008, 07:06:46 ÖS
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn.newyork
Burdaki bahsetmiş olduğunuz fıkra yahudileri övmekte başka bir ulusu ise isim vermeden kıskançlıkla,kandırılmakla ve özgürlüğünü satmaktan bahsetmektedir.
Ben yahudilerin uğradığı her türlü zulmü kınayan biriyim ama tarihe girersek her ulusun her din topluluğunun yapmış olduğu zulumler mevcut.
Bu fıkranız sanırım bir yahudi milli fıkrası fakat başka bir ulusu bu kadar basiretsiz gösteren bir anlatıyı halkların kardeşliği ve barış adına çok uygun görmedim.
Bunu diğer yazılarınızı ilgiyle okuyan biri olarak nereye koyacağımı şaşırdım.
Unutmayın ki her millet insanlık camiasında onurlu ve saygıdeğerdir.Zaten insan sevmede din,millet kavramı artık aşılmalıdır.
Anlatımımda bir uygunsuzluk varsa sizden özür dilerim.Geçmiş acıları en içten paylaşırım.
Saygılarımla...