Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İsrael ve diğerleri . . .  (Okunma sayısı 20309 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 29, 2008, 05:49:13 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

işi bayan erkek,haklı haksız olayına çevirmeyelim,Sayın Kaan'ı da küstürmeyelim çünkü sanıyorum tepkisi daha önceden inandığı bir şeye ters düşen bir fikirle karşılaştığı içindi ve yine sanıyorum ki hristiyanlıkla islamiyet arasındaki uçurumla ve ikisinden birinin sahte yada yalan olduğuyla ilk kez karşılaştığı için öfkesi hedefini şaşırdı.Bu tür inanç can çekişmeleri sancılı olurum bilirim ben 15 yıldır her gün ölüp tekrar diriliyorum.Sayın Kaan'da isa'yla ve öğretişiyle ilgileniyor ve burdan tutunduğu manevi bir dal edinmiş,ben kuran ın isa'nın çarmıhını ve yaratnlığını reddettiğini yazdım şimdi eğer bu doğruysa tüm hristiyan alemi bir yalana inanmakta ve bunu yaşamakta.ama eğer çarmıh olayı doğruysa kuan bu sefer insanları aldatmakta ve on iki havari ve meryem ana'yı yalan tanıklık etmekle suçlamakta.Şimdi sanırım sayın Kaan böyle bir yol ayırımına hazır değildi ve bu yüzden dediğim gibi öfkesi hedefini şaşırıp bana yönlendi.Kendisi doğru yolda ama daha gideceği çok yolu var ve bu tür durumlara karşı tutumunu değiştirmesi halinde daha hızlı ve güvenli yol alabileceğini düşünüyorum.

Ekim 30, 2008, 01:30:20 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sevgili Sevil, tamam önemli değil ama konu başlığından uzaklaşmamaya özen göstersek daha doğru olur.

Sevgili Eagle, rica ederim ve ingilizce bilgi için teşekkür ederim.

işi bayan erkek,haklı haksız olayına çevirmeyelim,Sayın Kaan'ı da küstürmeyelim çünkü sanıyorum tepkisi daha önceden inandığı bir şeye ters düşen bir fikirle karşılaştığı içindi ve yine sanıyorum ki hristiyanlıkla islamiyet arasındaki uçurumla ve ikisinden birinin sahte yada yalan olduğuyla ilk kez karşılaştığı için öfkesi hedefini şaşırdı.Bu tür inanç can çekişmeleri sancılı olurum bilirim ben 15 yıldır her gün ölüp tekrar diriliyorum.Sayın Kaan'da isa'yla ve öğretişiyle ilgileniyor ve burdan tutunduğu manevi bir dal edinmiş,ben kuran ın isa'nın çarmıhını ve yaratnlığını reddettiğini yazdım şimdi eğer bu doğruysa tüm hristiyan alemi bir yalana inanmakta ve bunu yaşamakta.ama eğer çarmıh olayı doğruysa kuan bu sefer insanları aldatmakta ve on iki havari ve meryem ana'yı yalan tanıklık etmekle suçlamakta.Şimdi sanırım sayın Kaan böyle bir yol ayırımına hazır değildi ve bu yüzden dediğim gibi öfkesi hedefini şaşırıp bana yönlendi.Kendisi doğru yolda ama daha gideceği çok yolu var ve bu tür durumlara karşı tutumunu değiştirmesi halinde daha hızlı ve güvenli yol alabileceğini düşünüyorum.

Sevgili Eagle, aslında aklıma bile gelmedi böyle düşünmek çünkü ben bu tür şeylerle ilgilenmiyorum. İsa'nın çarmıha gerilip gerilmediği bana bir şey katmaz, ben O'nun sözlerinin manasına önem veririm çünkü bu bana bir şey katar. O yüzden hazır olamayacağım bir yol ayrımı yok dinler konusunda.

Sağlıcakla kalınız.

Aralık 23, 2008, 05:09:04 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Yahudi olmayan birinin kabalayla uğraşması saçmalık olur çünkü hiçbirşey anlamayacaktır.
Önemli olan ne olduğun değil okuduğunu anlamaktır.Biz okullarımızda Yunan Matematiği okuyoruz.O zaman biz saçmalıyormuyuz.
Bu güne kadar Yahudi olmayıpta kabalayla uğraşan ve onu bir Yahudiden daha iyi anlayan bir çok insan olmuştur.
sevgili dostum sen bildiğin yoldan devam et.Ben bir Yahudi olarak seni taktir ettim.

Nisan 25, 2009, 09:37:19 öö
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

selam dostlar.
hayatta herşeyin bir kaynağı vardır.kabalayı tasavvuf olarak nitelerler bildiğim kadarı ile tasavvuf kaynağını dindedn ve kutsal kitaplarından alır.kabala kendince bu konuda çok iddialı amakaynağını anlamadım çünkü tevrattan önce yazılmış muhtemeldirki zeburdan sonraki dönemdir.ilhamı kaynağı nedir.yazarın esinlenmesimi yada başka bir şeymi.arkadaşın kırmızı çizgi ile belirttiği bölümler çok ilginç sizlere mantıklı geliyormu.teşekkürler
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 25, 2009, 11:28:31 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Aslında kabala yahudi icadı degildir kökleri babile kadar uzanır. Yahudiler kabalayla nebuchadenzar'ın kendilerini esir alıp köle olarak çalıştırması sonucu tanışmıştır. Nasıl ki Havas ilmi İslam öncesi putperest anlayışa kadar uzanıyorsa kabalanın çıkışı da Yahudilikten öncesine dayanır

Nisan 25, 2009, 11:42:26 öö
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

bende öyle biliyorum ama bazı anlatımlarda daha çok yahudilere ait olduğu kuvvetle muhtemel deniyor.eski mısıra kadar giden bir inanış ama kökeni tamda belli değil.doğruluğu muamma anladığım kadarı ile.özellikle israille ilgili olan kısımlarıda kuvvetle muhtemel ekleme gibi duruyor öz değil yani.eğer aslı böyle değilse sağlam bir kaynak olmaktan uzaktır sanırım.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 25, 2009, 12:44:09 ös
Yanıtla #26

Kabbala konusunda kişisel düşüncemi belirtmek istiyorum da,

Bilindiği gibi gerek Kutsal Kitaplardaki Kutsal öğretiler gerekse de Ezoterik ve Felsefi anlamda bizleri ilerletmeyi amaçlayan Bilgiler olsun İnsanlığı bir üst seviyeye çıkartmak amacıyla oluşturulmuş, oluşmuş Bilgiler olduğundan Dünyamızın şimdi şuanki süreçte taze ve yeni bilgilere ihtiyacı vardır, diye düşünüyorum. Özellikle Kutsal Kitaplar döneminden sonraki süreçte yeralan Ezoterik vb. Bilgilerin İnsanlığı şuanki safhaya getirdiği ve sonuç itibariyle daha üst Bilgilerin alınması gerekli düşüncesindeyim. Yine yoga, meditaston vb. türlerin artık yaşanılarak her alanda kazanılmış deneyim ve tecrübelerle belirli bir aşamaya gelindiğimiz düşüncesine vardığımız taktirde bunlarla yetinilmeyip daha da ileri bilgilere açık olunmamız zorunludur.

Kısacası belirtmek istiyorum ki, hayatımızı hem de önemli derecede Ezoterik- Kutsal Öğretiler ve benzeri Bilgilere tamamiyle borçlu olduğumuzu unutmadığımı ancak yeterince doyum sağladığımız için bunlara fazla gerek kalmadan daha yeni ve taze bilgilerin alınması durumunda kendimizi bir az olsun ilerlemiş ve daha da güncellenmiş bir şekle barındırabiliriz.

Bunlar da benim kişisel düşüncem ama asla bunların gereksiz olduğunu savunmuyorum özellikle belirtme ihtiyacını hissettim ki bunu da vurgularak kastediyorum bütün bu bilgiler sayesinde İnsanlık şuan safhaya geçilmiş durumdadır ama yineliyorum, daha da üst bilgilerin varolduğunu ve onlara ihtiyacımızın bulunduğunu hala hala bu tür bilgilerle kendimizi avuttuğumuz sürece hiçbiryere varamayacağımızı tıpkı bir bebek misali süt sonrasında katı yiyeceklerle bedensel gelişime paralel olarak ruhsal gıdayı da aynı paralelde yükseltmemiz en mantıklısıdır, diye düşünüyorum.

Saygılar, Sevgiler..
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2009, 12:46:22 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Nisan 25, 2009, 01:29:19 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

yorumundan şunu anladım kabala olsun diğer kutsal kitaplar olsun insanlığın gelişimine katkı sağladıkları bir gerçek ama günümüz dünyasının daha fazlasına ihtiyacı var.kabalada çok azda olsa okuduğum metinlerden anladığım birşeyler anlatmaya çalışsada kökenleri itibarı ile seki mısıra dayandığını konusu itibarı ile hayatı ve yaşamı kavrama gerçeğine dayanıyor bu öğretinin şu anki kabala halinin o yazıldığı metinler olduğunu sanmıyorum özellikle israil ve yahudilerle ilgili anlatımların ekleme olması nerde ise bir gerçek.eğer mısırın ilk zamanalrında yazıldı ise bunun yahudilerle ilgili olması çok mantıksız.kaldıki mısır medeniyeti yaşamsal anlamda dünyaya büyük bir mirastır.yunanlı felsefecilerin dahi talan edilen iskenderiye kütüphanesinden çalnan eserlerden ilham aldığı söylenir.kabala her ne kadar bir öğreti olarak yazılmışsada ben ari olduğuna inanmıyorum sonraki hali nerde ise sadece yahudilere mal edilmiş gibi duruyor

EDMUND BURKE

Eylül 21, 2017, 03:55:10 öö
Yanıtla #28

Herkese merhabalar,
Yorumlara göz attım da galiba forumda kabalayi bir ben anlamamisim...saygi ve sevgi ile