Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: AHİT SANDIĞI (AARON ABERİT)  (Okunma sayısı 7183 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 23, 2007, 09:20:36 ÖS
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

ALLAH’IN ON EMRİ İÇİNDE BULUNDURDUĞU DOLABI: AARON ABERİT

Moşe Allah’ın tüm sözlerini yazdı . İnsanlar ‘’ Allah’ın tüm söylediklerini yerine getireceğiz. ‘’ dedi.  Daha sonra Allah Moşe’ye şöyle söyledi: ‘’ Sinay Dağı’na gel ; sana taş levhalarda kanun ve emirlerimi vereceğim. Böylelikle onları öğretebilirsin.’’
 
Moşe ve onun sadık dostu  Yeoşua dağa gittiler ve Moşe gittiğinde orayı altı gün boyunca bir bulut kapladı. Moşe bulutun içine doğru gitti ve orada kırk gün kırk gece kaldı. Allah Moşe’ye şunları söyledi :

‘’ İnsanlar bana akasya ağacından Aaron Aberit ( Ahit Sandığı )  yapacaklar. Bir metre uzunluğunda ,bir metre genişliğinde ve bir metre yüksekliğinde olacak. İçi ve dışı altınla kaplanacak ; altın halkaları bulunacak ve Aaron Aberit’in taşınabilmesi için bu halkalardan akasya ağacından yapılmış altın kaplama çubuklar geçecek. Aaron Aberit’in içine sana verdiğim emirleri koyacaksınız.

Daha sonra  bana bir metre uzunluğunda ve bir metre genişliğinde saf altından bir taç yapacaksınız. Her iki ucunda çocuk yüzlü bir melek figürü  ( kerubim )  olacak ve bu melekler tacı korumak için kanatlarını yukarı doğru uzatacaklar. Yüzleri birbirine dönük  olacak ancak melekler yere bakacaklar.  Taç da Aaron Aberit’in üzerine konacak.

Ayrıca bana akasya ağacından bir masa yapacaksınız. Altınla kaplanacak, etrafına her iki köşesinde altın halkalar bulunan altın bir şerit koyacaksınız.

Daha sonra altın bir şamdan ( menora )  yapacaksınız. Her iki yanında da üç kolu olacak. Böylece yedi tane mumluğu olmuş olacak.

İnsanlara keten ipli; mavi, mor ve kırmızı kumaştan bir çadır ( mişkan ) yaptıracak; Aaron Aberit’i ve tacı bunun içine koyup mavi,mor ve kırmızı bir perde ile örteceksin. Her şabat oraya Kohenler’in yemesi için  oniki somun ekmek konacak. İsraeloğulları bir mezbah yapıp çadırın önüne koyacak.

Aaron ve oğulları benim Kohenlerim olacak. Şanı ve güzelliği için Aaron’a bir göğüs levhası

( urim ve tumim ),şal,cüppe,işlemeli palto,sarık ve kemer yapacaksınız.  Şal , altından ve mavi ,mor ve kırmızı ketenden olacak. Göğüs levhasında altından zincirler olacak . Sarığın üstünde ise ‘’ Allah’a kutsallık’’ yazısının oyulduğu başka bir altın levha olacak ve Aaron  bunu alnının üstüne koyacak. Aaron, bu levhayı her zaman giyecek, kendisi ve oğulları Kohen olacaktır.’’

Allah Sinay Dağı’nda Moşe’ye söyleyeceklerini bitirdiğinde ona, kanunun iki levhasını ve Allah tarafından yazılmış emirleri verdi.
 


Mart 23, 2007, 09:30:37 ÖS
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

AARON ABERİT (AHİT SANDIĞI ) KAYBOLUR

Bütün İsrael Allah’ın konuşmak için Şemuel’i seçtiğini biliyordu ; bunun için Şemuel Allah’ın sözlerini halka ileten kişi oldu.

Bu arada İsraelliler Peliştilerle  savaşmışlar ,fakat ilk savaşta  dört bin adamları öldürülmüştü. Savaş alanına Aaron Aberit’in gönderilmesi için Eli’nin mabedine haberciler yolladılar. Fakat bu Allah’ın kanununa aykırıydı. Habeciler geldiğinde Aron Aberit’i Eli’nin iki oğlu   koruyordu ve Aaron Aberit’in mabedden çıkarılmasına izin verdiler.
 
 
Aaron Aberit savaş alanına getirildiğinde adamlar sevinçle bağırdılar. Peliştiler İbraniler’in Aaron Aberit’i getirttiklerini biliyorlardı ; o yüzden korktular. Yine de İsrael oğullarına saldırmaya devam ettiler. Şiddetli bir savaş oldu  ve otuz bin israelli öldü. Peliştiler Aaron Aberit’i çalarak Eli’nin iki oğlunu da öldürdüler. 

Eli  bu katliamı , oğullarının ölümünü ve Aaron Aberit’in çalındığını duyunca duyduğu üzüntü o kadar büyüktü  ve kendisi o kadar yaşlıydı ki  kalbi bu acıya dayanamadı ve öldü.
 
 
PELİŞTİLER’İN BELASI

Peliştiler Aaron Aberit’i bir put olan Dagon’un mabedine getirdiler ve Dagon’un yanına koydular.  Ertesi sabah kalktıklarında , Dagon’un mabedine gittiklerinde  Dagon’un Aaron Aberit’in önünde  yüz üstü yere düşmüş olduğunu gördüler.Onu yerden kaldırarak eski yerine koydular. Ertesi sabah geri geldiklerinde Dagon yine yere düşmüştü ancak bu kez sadece kafası toprağa gömülü değil  elleri de gövdesinden ayrılmıştı.

Dagon’un kahinleri korktular çünkü biliyorlardı ki  İsraelliler’in Allah’ının elleri şimdi de  onların üstündeydi. Bu yüzden Aaron Aberit’i Ekron adındaki başka bir şehre yollamaya karar verdiler. Fakat Ekronlular  ‘’ Neden İsrael’in Ahit  sandığını buraya getirdiniz? Hepimiz öldürüleceğiz. ‘’ diye haykırdılar.

Sonra Filistin’in tüm ileri gelen adamlarını bir araya toplayarak şöyle dediler : ‘’ İsrael’e Ahit sandığını geri gönderin. Tekrar kendi mabedine geri dönsün ki hiçbirimizi öldürmesin. ‘’

Fakat Aaron Aberit orda kaldı ve şehri büyük bir bela vurdu. Şehrin haykırışları göklere kadar çıktı.
 
 

 AARON ABERİT GERİ DÖNER

Aaron Aberit Peliştiler ‘de yedi ay kaldı ve bu süre boyunca bela devam etti. Sonra kahinlere giderek ‘’ Ne yapacağız? ‘’ diye sordular.

‘’ Allah’ın sandığını bir sunuyla birlikte geri gönderin. ‘’ dedi kahin.

‘’ Nasıl bir sunu ?’’ diye sordu insanlar.
 
‘’ Beş altın fare.  Sonra yeni bir araba yaparak  boyunduruksuz iki süt ineği bağlayın. Aaron Aberit’ı alarak arabanın üzerine koyun. Beş altın fareyi bir kutuya koyun ; kutuyu da Aaron Aberit’in yanına koyun. İneklerle birlikte bunu yollayın. ‘’

Peliştiler söylenilenleri yerine getirdiler.İnekler sağa veya sola dönmeden  yolu takip ederek  Bet-Şemeş sınırına kadar gittiler.  Bet-Şemeş çitçileri buğday biçiyorlordı. Baktıklarında Aaron Aberit’i gördüler ve çok sevindiler. Kutuyu açtılar ; beş fareyi içinden çıkardılar ve Bet-Şemeş halkı onlara sunuda bulundular. Allah Bet-Şemeş halkına acı çektirdi  çünkü Aaron Aberit’in içine bakıp putlara tapmışlardı.


Mart 24, 2007, 09:04:42 ÖÖ
Yanıtla #2
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9532
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Ahid sandigi kaybolduktan sonra bu konuyla ilgili bircok teori gelismistir.

Teori 1- Sandiga zarar verilmemesi icin gizlice afrikaya goturduler.  Etiyopya da kucuk ve cok iyi korunan bir adada bir sure tutuldu. Bu adada Ahid sandiginin onceden orda bulunduguyla ilgili bircok kanit var. Sonra Sandik o adadan alinip gene Etiyopya civarinda bir kiliseye goturuldu. Suandada bu kilisede tutuluyor. Hic kimseye gosterilmiyor. Sadece o bolgenin en ust duzey papazi tarafindan goruluyor ve o papaz, hayati boyunca Sandigi saklamak icin onunla ayni yerde kaliyor. Yilda sadece bir kere halka gosteriliyor. Ama halka gosterilenin Replika (Gercek olmadigi) soyleniyor. Gercegi Papazla birlikte kilisenin icinde saklaniyor. Bazi kisiler (Ozellikle Etipyoyanin kendi Hiristiyan halki) bu Sandigin gerce Ahid sandigi oldugundan cok emin ve buna inaniyor.

Teori 2- Etiyopyada bir adada kalan bu sandik, bir sure sonra Tapinak Sovalyeleri tarafindan bulunuyor ve ordan alinip, once Fransaya sonra diger avrupa ulkelerine goturuluyor. Sonra tam olarak nereye konuldugu ve ne oldugu hakkinda kesin bir bilgi yok.

Teori 3- Sandik, Kudusten hic cikarilmiyor. Sadece Israilden cikarildigi dedikodusu yayilarak, insanlarin sandigi baska yerlerde aramasi saglaniyor. Sandik hala Israilde (Bilinmeyen) bir yerde saklaniyor.

Teori 4- Sandik, Tapinak Sovalyeleir tarafindan Israilden alinip acilen Fransaya ve Fransada cikan ihtilalden sonrada Iskocyaya goturuluyor. Iskocyada bu yillarda yapilmis olan Rozalin Sapel i, Hazreti Suleymanin Tapinaginin kopyasi olarak insa edilmis. Icinde Masonluga, Tapinak Sovalyelerine ve Israile dair buyuk islemeler, isaretler ve kanitlar var. Rozalin Sapeline getirilen Ahid Sandigi, daha sonra gene Tapinak Sovalyeleri tarafindan Kanada aciklarinda bir adaya (o zamana kadar yaptiklari butun hazineleriyle birlikte) gomuluyor. Gunumuzde bile hala Tapinak Sovalyelerinin hazinelerini arayan, define avcilarinin genellikle Kanada aciklarindaki adalara gitmesinin en buyuk nedeni bu teoridir.
« Son Düzenleme: Mart 24, 2007, 09:07:15 ÖÖ Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Mart 24, 2007, 04:48:27 ÖS
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

aranizda bu Ahid Sandigini yerini bilen varsa lutfen soylesin.
Soz. Kimseye soylemiycem :)


Mart 25, 2007, 07:12:16 ÖS
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

yere konusunda bende pek birşey bilmiyorum ama genelde kuduste gizli bir yerde olduğu söyleniyorBu söylentiler Yahudi Rabbilere ait söylentilerdir.


Mart 26, 2007, 08:23:31 ÖÖ
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Yahudilerin en ust Rabbileri yada birtek Rabbi si biliyor diye duymustum. Ama emin degilim. Sanirim bir belgeselde oyle birseyler diyordu.


Nisan 01, 2007, 07:43:46 ÖS
Yanıtla #6
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Yahudilerin en ust Rabbileri yada birtek Rabbi si biliyor diye duymustum. Ama emin degilim. Sanirim bir belgeselde oyle birseyler diyordu.
sevgili hamlet bu konuda herkes bir şeyler söylüyor
ağzı olan konuşuyor ama şunu diye bilirimki hakkında kesin bir bilgi yoktur
ama bazı yahudi kesimlerin elinde olduğu biliniyor


Nisan 01, 2007, 07:57:15 ÖS
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

zaten yahudilerde olmasi en mantiklisidir. onlarin sonucta.


Nisan 01, 2007, 10:33:02 ÖS
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

ben bir sandık gördüm ada babaannemin çeyiz sandığı


Nisan 02, 2007, 02:41:16 ÖS
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

:D al iste...
babannesini ceyiz sandigini yaziyor, ahit sandigi konusunda :D


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
1395 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2007, 03:10:11 ÖS
Gönderen: Genius Loci
0 Yanıt
1445 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2007, 09:08:41 ÖS
Gönderen: shemuel
4 Yanıt
3211 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 08, 2007, 09:00:36 ÖS
Gönderen: shemuel
0 Yanıt
3048 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 22, 2008, 03:55:50 ÖS
Gönderen: Prenses Isabella
2 Yanıt
5513 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 29, 2012, 09:40:44 ÖÖ
Gönderen: NOSAM33
AaRON-U-Turn

Başlatan cagritarlaci Muzik

0 Yanıt
898 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2014, 12:41:50 ÖÖ
Gönderen: cagritarlaci