Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: AKHENATON  (Okunma sayısı 5451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2009, 02:57:06 ÖS
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 386

Modern denilen dünyada insanlık tarihi anlatımlatımı ve medeniyetin doğuşu ile ilgili anlatımlar , Musanın Mısırdan çıkışıyla başlar.

Bu olay öncesinde yeryüzünde baskı ve şiddet dönemi hüküm sürerken günümüz dünyasında medeni denilen insan ulaşmış olduğu özgürlük seviyesine Musa’ nın başkaldırısı ile geldiği güdülenir.

Bazı araştırmacılara göre Musa , mısırdaki gizem okullarında yetişmiş ve bu öğretileri batıya taşımıştır.
Musa ile ilgili olarak İsadan 300 önce Firavun I.Ptolemy’nin rahibi ve baş danışmanı Manetho “ Aegyptiaca “ adlı eserinde Musanın Heliopolis’te eğitim almış yüksek seviyeli bir rahip olduğunu yazar.

Tarih sahnesinin bir çok ünlü ismi Musa ile ilgili araştırma yapmıştır.Bunlardan Sigmund Freud “Moses and Monetheism ? (1939) , adlı yapıtında Musanın bir Yahudi değil , Firavun Akhenaton yönetimiyle doğrudan bağlantılı olan bir mısır soylusu olduğunu söyler.Teorisini destekleyen en önemli kanıt Musanın tüm düşüncelerini “ Ölüler kitabından “ alması arasındaki paralelliği gösterir.Freud ‘un en önemli sorusu “ Neden esaretten kurtulan birisinin mısır gelenek ve düşüncelerini sürdürmüştür. “

Aslında Musanın mısırlı olduğunu ilk söyleyen Freud değildir, çağlar boyunca eski ahitin ana dilde okutulmaması nedeniyle hep gözden kaçırılmıştır.Çıkış 2:19 da Musanın mısırlı olduğu vurgulanır.Aynı şekilde haberciler 7: 22 de bir Mısırlı eğitimi ve bilgeliği söylenir.

Farklı bir Tarih araştırmacısı , Musanın mısırda sahip olduğu yüksek pozisyon düşünülürse o döneme ait kayıtlar ki- oldukça fazladır – ondan hiç söz edilmez. Sebebi ise Musa ve Mısırlı Firavun Akhenaton , resmi adıyla IV. Amenhotep aynı kişidir. Bu yeni bir düşünce değil tüm antik bilgi taşıyıcılarının savunduğu düşüncedir.

Firavunlar arasında en az bilgiye sahip olunan gizemli Akhenaton , çeşitli mısır tapınaklarını kapatarak , belirsiz ve suretsiz Tanrı Aton için tapınaklar yapmıştır.İbranilerin Adon dediği tanrıyla aynıdır.Adon daha sonra İbraniler tarafından “ Öyle Olsun “ anlamına gelen “ Amen “ kelimesine dönüştürülmüştür.Kelime kökü olarak Sümerin Mutlak tanrısı ANU ‘ dan türediği düşünülür.

Moneist dinlerdeki anlatıma paralel olarak, Akhenaton ‘un hayatı paralellikler taşır.Taht üzerindeki kavgalar nedeniyle öldürülmemek için saraydan uzaklaştırılan Akhenaton ‘un hayatına Kral Büyük Sargon’un efsanevi hayat hikayesi kolajlanır.

“ Zor durumdaki annem , hayatımı kurtarmak için beni kamışlardan yapılmış bir sepete koydu ve ağzını ziftle mühürledi “

Süreç içerisinde üvey kardeşi nefertiti ile evlenerek tekrar taht yoluna giren Akhenaton , III Amenhotep (Amen memnun anlamındadır ) ‘un ölümüyle IV. Olarak tahta geçer ve Akhenaton ( Aton’un Görkemli Ruhu) olarak değiştirir.

Akehenaton , Aton desteği halk arasında hoşnutsuzlukla karşılaşması üzerine , baş rahiplerin devreye girmesi ile Akhenaton tahtı kuzeni Smenkhare ‘ye bırakır.

M.Ö 1361 yılında Mısırdan kovulduktan sonra mısırda Akhenaton adını kullanmak yasaklanır.Kiya adında karısından doğan oğlu , daha sonra ünlü çocuk Firavun Tutankhaten onun inancını temsil etmesi amacıyla ismini Tutankamon olarak değiştirmiştir.

Mısırdaki kayıtlar , Musa/Akhenaton ‘un beraber yola çıktığı insanları Pi-Ramses’ten Modern Kantra yakınlarından ,güneyde sina çölünden geçerek Timaş Gölüne götürdüğünü göstermektedir.Burası geniş bataklıklarla kaplı bir bölgedir.Tevrata yanlış ceviri olarak geçen yerin adı sazlıklar denizidir.

Akhenaton’un mısırı terk etmesiyle taraftarları onu tahtın haklı sahibi olarak inanmaktadırlar ve ona Varis anlamına gelen Mose, Moses , yada Mosis dedikleri bilinir.Dolayısıyla Musa/Moses bir isin değil ünvandır.

Musa/Akhenaton teorisini destekleyen diğer bir teori , mısırdan çıkışta ve daha sonrasında ona yakınlığı ile bilinen Meryem adlı kadındır.

Akhenaton’un son dönemlerinde Merykiya-Khiba’nın sevdiği-Mery-amon-Amon’un sevdiği adı altında baskın kraliçe haline gelmiştir.israiloğulları tarafından Meryem olarak tanınmıştır.
Ve kızı , Tutankhamon ‘un kız kardeşi , aracılığı ile Musevi kraliyet ailesini oluşturan kişinin annesidir.


Ocak 27, 2010, 07:23:53 ÖS
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 83
  • Cinsiyet: Bay

Ankheton'a birde Elvin Azar'ın gözünden bakalım..

 Akhenaton Uzaylı mıydı?

    (Akhenaton, halkını tek tanrıcı inanca yönlendirmek isteyen, ama baskıcılığı ve kötü yönetimi ile ekonomik ve sosyal açıdan Mısır'ı içine düşürdüğü inanılmaz kötü durum sonrasında halkı tarafından devrilen firavundur. Onun başarısızlığından kısa süre sonra aynı bölgeye Musa gelecek ve tek tanrıcılığı Yahudilik olarak köklü biçimde kuracaktır.)

    Akhenaton'un heykellerindeki gariplik sadece üreme oranlarının olmaması ile de sınırlı değil; Akhenaton, Amarna dönemi heykellerinde bütünü ile geniş kalçalı, adalesiz, uzun kollu, uzun boyunlu ve şiş göbekli biri biçimde görülmekte. Bu özellikler nedeniyle araştırmacılar adı geçen niteliklerinin nedenini kalıtsal hastalıklarda arıyorlar: Froehlich ve Marfan sendromları gibi! Oysa Froehlich hastalığı üreme kapasitesi ile zeka seviyesinde de düşüşler yaratabiliyor; oysa Akhenaton'un çocuklarının olduğu ve zekasında herhangi bir gerilik bulunmadığını biliyoruz. Marfan sendromu ise bir "bozuk gen" hastalığı. Kalıtsal bir hastalık, zeka ve üreme yeteneğini yok etmediği gibi, Akhenaton'da da izlenen fiziksel görünüm gariplikleri yaratıyor. Bu nedenle bilim adamları bu hastalık üzerinde daha fazla duruyorlar.
    Excerpt from Biblical Archaeologist, Alwyn Burridge 59:2, s.127-128,
    Marfan, diğer genetik anormalliklerde görüldüğü gibi, zekayı ters yönde etkilemez. Tam tersine, bu anormalliğe sahip kişiler sıklıkla parlak ve karizmatik kişilerdir. Abraham Lincoln, Rachmaninoff, Niccolo Paganini, (...) Marfan sendromu hastalığı bulunan kişilerdir.
    O zaman her şey açıklanıyor; her soru yanıtlanıyor mu? Görünüşe göre! Ama bence yukarıdaki veriler bilinmeyenlere hiçbir ışık tutmamaktalar; çünkü Akhenaton ve karısının görüntüleri arasındaki çok garip bir diğer benzer özellik var. Bu özellik öylesine ortada ki, sıradan bir insan bile kolayca görebilir. Adı geçen gariplik, Akhenaton ve Nefertitit'nin inanılmaz biçimdeki kafa yapıları: İkisinin de başı, görülmedik şekilde arkaya doğru uzamış! Bu baş yapısı ise Akhenaton için öne sürülen hastalıkların semptomlarından biri değil. Nedeni bilinmiyor. Bu yapısal bozukluk; çocuklarında da görülmekte... oysa başka hiçbir firavunda izlenmemekte! Garip kafaların bazı sanatsal kaygılarla böyle ilginç şekillerde çizildiği öne sürüldü tabii. Ama Nefertitit'nin mumyası olduğu öne sürülen mumyanın kafatası incelenince, acayip iskeletsel oluşumun Mısırlı antik heykeltraş ve ressamların yaratısı değil, doğal bir yapı olduğu ortaya çıktı ve bulunabilen diğer bazı mumyaların röntgenleriyle kanıtlandı.

Ankhenaton   Akhenaton ve Nefertiti      Kızları Meritaton    Diğer Kızları  

İşin daha çarpıcı yanı ise Mısır halkı ve ordusu Akhenaton'u devirdikten sonra yerine tahta çıkıp seks tanrısı Amon inancını geri getiren ünlü Tutankamon'un başı normal oranlardaydı! Diğer yandan bilimsel ve arkeolojik gelişmeler, Akhenaton ve ailesinin garip kafa yapısının sanatsal bir esin sonucu garip oranlarda çizilmediğini; bilakis, hepsinin kafalarının böyle inanılmaz ölçülerde olduğunu ortaya koydu!

 Nefertiti      Nefertiti      Tutankamon

Böylelikle ortaya çok ilginç bir görünüm doğmaktaydı: İlk tek tanrılı dinin peygamberi ve ailesi sıradan insana benzemiyorlardı.
Şimdi size bir soru soracağım. Tüm önyargı, sağduyu ve mantığınızı geride bırakarak, salt çocukça bir doğallıkla iki soruma yanıt vermenizi istiyorum:
1. Aşağıda, Amerika'daki gizli UFO üssü olduğu öne sürülen ünlü "Area 51" deki iki cesedin (ki, bunların kazazede uzaylılar oldukları iddia edilmekte) kafa yapıları Akhenaton ailesinin kafa yapısını andırmakta mı?

"Alien" cesetlerine ait oldukları öne sürülen resimler.     "Alien" cesetlerine ait oldukları öne sürülen resimler.

2. Akhenaton'un gerçek görünümüne bakarak yapılmış olan büst ile diğer resim arasında ilginç bir benzerlik var mı?

  Akhenaton'un gerçek görünümünü yansıtan büstü. "Alien"

Çok mu "amacını aşan" bir soruydu? O zaman sorumu değiştirip iki ayrı soru şeklinde yeniden sorayım: Neden sadece ilk tek tanrıcı Akhenaton, karısı ve çocukları, kafatası ve iskelet yapıları, yani genel dış görünüş açısından birbirlerine benzedikleri halde başka firavunlara -hatta normal insanlara- benzemiyorlardı? Neden sadece ilk tek tanrıcı Akhenaton ve karısının cinsiyeti kuşku belirlenemeyecek kadar silikti?

Elvin AZAR


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2042 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 27, 2010, 08:25:52 ÖS
Gönderen: maka