Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Global buhran-MBA bağıntısı-son durum  (Okunma sayısı 2518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 27, 2009, 03:40:47 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 211
  • Cinsiyet: BayanKıymetli Üyeler ,

12 gün önce Hürriyet Gazetesi İnsan Kaynakları Eki'ni hazırlayan servis tarafından ulaşılan ancak mizanpaj değişikliği nedeniyle kamuoyuyla paylaşılması ertelenen bir araştırma sonucunu sizlere iletmek istiyorum.

2007 sonundan itibaren MBA , Executive MBA ve E-MBA programlarına alınan başvuru sayısında İstanbul'daki üniversiteler genelinde ortalama olarak beklentilerin %41,78 üstünde  artış(!) olduğu ortaya konmuş . Araştırma sırasında görüş ve datalarına başvurulan İstanbul'daki üniversitelerimiz şunlardır : Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi,Marmara Üniversitesi , Yıldız Teknik Üniversitesi , Ticaret Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi , Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi .

Bu üniversitelerimizden alınmış bir diğer data da adayların yaş grupları ve profesyonel tecrübe durumları . Buradan çıkan ilginç sonuç , yüksek lisans programlarına başvuran adaylarda yaş ortalamasının bu kez 34 çıkması ; adayların 7-10 yıllık tecrübe sahibi oluşları ve anılan 11 üniversitenin mülakat aşamalarında bu adayların % 64'ünün(!) kariyer hedeflerinin ne olduğu sorusuna cevapları "iş kaybı nedeniyle yüksek lisans yapma zorunluluğu oluşması ve iş yaşamına güçlendirilmiş kalifikasyonlarla dönmek istemeleri " ve daha ilginç olanı da "bir branşta uzmanlaşıp şansını azaltmak istemeyiş ve MBA 'in "her görevi almaya olanak tanıdığı" şeklinde.. 

Benzeşik araştırma bundan 4 yıl öncesinin durumunu yansıtmakta : 4 yıl önce benzeşik üniversite grubu başvurularında adayların yaş ortalaması :26  Kariyer hedefi beyanları " Geniş bir bakış açısı yakalamak"  "Alanımda uzmanlaşmak" " İşletmenin beklentilerini daha hızlı karşılayabilmek" vbg.

Bu yıl ulaşılan araştırma sonucunun bana önemli gözüken bir alt başlığı da başvuruların özellikle 0-5 yaş grubunda çocuğu olan adaylardan oluşmuş olması . Önceki araştırmada çocuklu aday oranı başvuruların %12'sini oluşturur  iken , bu son araştırmada 0-5 yaş grubu çocuğu olan adaylar toplam başvuruların % 58(!)ini oluşturmakta ..

Bu araştırmadan çıkartılabilecek çok sayıda sonuç var ; burada yalnızca bazılarını dile getirmekle yetinelim :1/İnsanımız artık "uzmanlaşma"dan giderek uzaklaşıyor.2/ Tecrübeli profesyonellerimiz artık "kariyer yönetimi" ile değil , "işe girmekle" ilgileniyor . 3/ "Ne iş olsa yaparım" mantığı bu kez hem de MBA dereceli adaylarda zorunlu olarak kendini gösteriyor. 4/ İnsanımız "seçtiği " ve  beğendiği bir alana başvurmuyor , "herşeye yarayacağı düşünülen" alanlara kayma eğiliminde . 5/İnsanımız "kendi seçimini" yaşamadığı için hem kalifiye hem de  "beklentisiz" olmak zorunda ..6/İnsanımız çoluğu-çocuğuyla kapının önüne konmuş ve "tercih edilebilmek " için son çare olarak yeniden kampüs yollarını tutmuş durumda ...

Tüm bu koyu tablodan çıkacak tek sevindirici sonuç yüksek lisanslı insan sayımızın artıyor olması ancak keşke bu artış böyle zorunlu , gönülsüzce ve buruk biçimde olmasaydı ..Bu MBA programlarından mezun olunduğunda bir diğer maliyet unsuru da konunun insanımıza psikolojik yansıması olacaktır bence . Çünkü bu kez de çok tecrübeli , masterlı ve orta-üst kademe "maliyetli" çalışanların istihdamı büyük olasılıkla tercih edilmeyecek , çok genç, tecrübesiz adaylara ve düşük skala personeline rağbet edilecektir..Umarım ben yanılıyorumdur ve yine  umarım insanımızın bu umutsuz gayretleri hepsine motivasyon , ailevi refah , başarma duygusu ve "liyakate inanç" biçiminde geri döner ..

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..


Ocak 27, 2009, 04:03:25 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 386

   MBA ve diğer üniversite mezunları sadece yönetilen insanoğlunun emirleri en iyi anlayan insan yetiştrildiği mekanizmalardır.Batı biliminin bir ayağı klise olup, amerikan ve ingiliz küresel elitlerinin süzgecinden geçmeyen hiç bir somut bulgunun bilim kabul edilmeyip pseudo olarak değerlendirildiği dünyada üniversiteye ve üniversite mezununa gerek yoktur.
  Beyaz önlüklü rahipler sistemine üniversite , kara önlüklü rahipler sistemine kilise adı verilir.Amaç emirleri kim iyi anlıyacağı yarışmasıdır.


Ocak 28, 2009, 01:29:47 ös
Yanıtla #2

   MBA ve diğer üniversite mezunları sadece yönetilen insanoğlunun emirleri en iyi anlayan insan yetiştrildiği mekanizmalardır.Batı biliminin bir ayağı klise olup, amerikan ve ingiliz küresel elitlerinin süzgecinden geçmeyen hiç bir somut bulgunun bilim kabul edilmeyip pseudo olarak değerlendirildiği dünyada üniversiteye ve üniversite mezununa gerek yoktur.
  Beyaz önlüklü rahipler sistemine üniversite , kara önlüklü rahipler sistemine kilise adı verilir.Amaç emirleri kim iyi anlıyacağı yarışmasıdır.

enteresan ve doğruya benzeyen bir yaklaşım.
Bilgi , en kutsal güçtür !


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
4543 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 02, 2012, 07:58:54 ös
Gönderen: park10
2 Yanıt
2850 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2008, 06:10:12 ös
Gönderen: arteizm
4 Yanıt
3259 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 27, 2010, 04:55:12 öö
Gönderen: Genius Loci
1 Yanıt
1990 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 01, 2013, 09:58:35 ös
Gönderen: Caliper
19 Yanıt
4358 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2014, 01:33:12 ös
Gönderen: Arais
0 Yanıt
963 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2014, 09:50:25 ös
Gönderen: Dor