Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Büyük Üstat En Muhterem Kaya Paşakay ile roportaj  (Okunma sayısı 15782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 11:47:57 öö
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9560
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

“Beş, on ve yirmi yıllık
planlarımızı hazırlıyoruz…” 
Celil Layiktez ve Koray Darga Kardeşler’in Tesviye için sorularını yanıtlayan, Büyük Üstat En Muhterem Kaya Paşakay Kardeş, “Balkanlarla Kafkaslar arasında uzanan coğrafyamız bize özel bir konum vermektedir. Tüm totaliter rejimlerde olduğu gibi, yakın geçmişimize kadar bu ülkelerde Masonluk yasaklıydı. Bu ülkelerin Büyük Locaları yeniden yapılanmaya başlayınca, 95 yıllık geçmişimizden kaynaklanan tecrübe ve bilgi birikimimizden istifade etmek istediler” dedi.
5 Şubat 2004 günü yapılan röportajda, Paşakay Kardeş pek çok önemli başka noktaya da temas etti:

Tesviye: Dış ilişkilerimize büyük önem verdiğinizi biliyoruz. Türkiye Büyük Locasının dünya Masonluğunda yeri ve faaliyeti hakkında görüşlerinizi merak ediyoruz.

Büyük Üstat: Evrensel Masonluk boyutuna çıktığımızda, son beş yıl içinde Kardeş obediyansların konvanlarında Büyük Locamızı gururla temsil ettiğimizi söyleyebilirim. Bu konularda bilgi ve tecrübelerimiz arttı. Türkiye Büyük Locası, bu konularda şu üç ana unsur ile değerlendiriliyor:
Büyük Locamız, 1909 kuruluş yılından bu yana 95 yıllık engin geçmişi ve kıdemi ile, bu tür toplantıların Masonik protokol sıralamasında en kıdemli Büyük Localar arasında ve Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, İsviçre gibi ülke büyük localarının da önünde yer almaktadır.
Gerek 1909 kuruluş yılı sırasında, gerekse 1965 yılındaki tahsis töreni esnasında, başka bir Büyük Locadan berat almadan kurulmuş bir Büyük Loca konumundayız. Bizim bu özelliğimiz, evrensel Masonlukta, sadece İngiltere Birleşik Büyük Locası’nda mevcuttur.
Sağlıklı ve istikrarlı bir büyümemiz var. Nitekim, geçtiğimiz yıl Kardeş sayısı brüt % 7.4 artmıştır. Bu rakamdan gayrı muntazam ilân edilenleri, istifa ve Ebedi Maşrık’a intikal edenleri düştüğümüz zaman, yıllık net matrikül artışı % 3.2 olmuştur. Bu oran evrensel Masonlukta çok önemli olup, giderek güçlendiğimizin bir göstergesidir.

Tesviye: Dış ilişkiler bağlamında komşu ülkelerle olan ilişkilerimizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Büyük Üstat: Balkanlarla Kafkaslar arasında uzanan coğrafyamız bize özel bir konum vermektedir. Tüm totaliter rejimlerde olduğu gibi, yakın geçmişimize kadar bu ülkelerde Masonluk yasaklıydı. Bu ülkelerin Büyük Locaları yeniden yapılanmaya başlayınca, 95 yıllık geçmişimizden kaynaklanan tecrübe ve bilgi birikimimizden istifade etmek istediler. 2001 Eylül ayında Sofya’da 11 genç Büyük Locanın iştiraki ile yapılan konferansta, bu büyük localara intizam, tanınma, yüksek veya yan dereceleri ihtiva eden cemiyetlerle ilişkiler, ülkelerinde kamu ve dini otoritelerle olumlu ilişkilerin sürdürülmesi gibi konularda aşamadıkları sorunları halledebilmeleri için yol gösterici olduk. 2002 yılının Mayıs ayında ikinci toplantı İstanbul’da yapıldı ve kendilerine yine yardım etmeye devam ettik.

Bu istikamette iki önemli hedefimiz var:
Kafkasya ve Türkî Cumhuriyetlerde Masonluğun kurulması.
Kara Afrika’nın Müslüman kökenli Büyük Localarından gelen yoğun rehberlik taleplerini karşılamak.

Bir de kıyı localarımızı unutmayalım. Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Çeşme ve Antalya Localarımızın Ege adalarında bulunan Localarla yakın temasta olmaları, karşılıklı ziyaretler sonucunda yaratılan sıcak ilişki ve Kardeşlik havası ile, Yunanistan ve Türkiye halkları arasında olumlu ilişkilerin geliştirilmesine katkımız olacağını düşünüyorum.

Tesviye: Türk Masonluğunu mevcut konumundan daha da ileriye götürecek tedbirler düşünüyor musunuz?

Büyük Üstat: İlk mesajımda da belirttiğim gibi, Masonluğumuzun güçlenmesine imkân sağlayacak tüm bilgi, fikir ve projeleri, Muhterem Localarımız içinde bulunan ve her biri büyük bir potansiyel oluşturan Kardeşlerimizden bekliyorum. Vâdilerimizdeki Danışma Kurulları ile Büyük Locamızın bünyesindeki 20 adet komite ve bunlara bağlı komisyonlar bu tür fikir ve projelerin üretilip tartışılacağı birer forum olmalıdır. Bu kaynaklardan gelecek tüm veriler üç önemli konuda Türk Masonluğunu yönetenlere ışık tutacaktır.
Yakın geleceğimizle ilgili olarak beş yıllık, orta ve uzak geleceğimizle ilgili olarak da on ve yirmi yıllık gelişme planlarının yapılması.
Kendi iç dayanışmamızı, özellikle vâdiler arası Kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlenmesini temin etmek üzere, karşılıklı loca ziyaretleri ile müşterek konferans ve panellerin organize edilmeleri, kültür ve sanat faaliyetlerinin geliştirilmesi.
İçinde bulunduğumuz 95. kuruluş yılı için, içlerinde her türlü aktivitenin yer alacağı kutlama programlarının tertip edilmesi. Bu faaliyet, yaklaşmakta olan 100. yıl kutlamalarına da bir hazırlık olacaktır.

Tesviye: Geçen dönemlerde, İstanbul Burs Komisyonu Başkanlığı’nı yürüttünüz. Burslarımızın durumu nedir?

Büyük Üstat: Büyük Locamızın doğrudan ve Kardeşlerimizin bireysel gayretleri ile 750 kadar kız – erkek, öğrenimlerinde başarılı, Atatürk’çü, aydın, ancak maddî imkânları kısıtlı gençlere karşılıksız burs vermekteyiz. Burslar karşılıksız olduğu gibi, ayrıca bursiyer seçiminde bedensel özürleri olanlara öncelik tanıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olan İstanbul ile İzmir’deki “Beyaz Eldiven” ve Ankara’daki “Gönül Dostları” Hemşirelerimize gösterdikleri gayret, özveri ve annelik duyguları ile hareket etmelerinden dolayı şükranlarımı sunarım. Hattâ onları, en kısa zamanda, Burs Komisyon Üyeleri ile birlikte yemeğe davet etmek istiyorum.

Tesviye: Bu vesileyle, en çok hangi yemekleri seversiniz?

Büyük Üstat: Balık ve deniz ürünlerini.

Tesviye: Son bombalama olaylarından sonra, güvenlik konusunda yaptığınız çalışmalar hakkında okurlarımızı bilinçlendirir misiniz?

Büyük Üstat: Büyük Üstatlık makamına seçilmemi takiben, ilk toplantımı güvenlik konusuna ayırdım. Bu toplantıya, aynı sokakta komşumuz olan, Fransa Başkonsolosu Sn. Jean Christophe Peaucelle, Yardımcısı Sn.François Frankel, Beyoğlu Kaymakamı Sn. Ali Kâmil Başar, Beyoğlu Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş, Beyoğlu Emniyet Âmirliğinden Hassas Bölgeler Baş Komiseri Sn. Osman Karar'ı da davet ederek, Âfet – Güvenlik Komisyon üyeleri Kardeşlerimizle birlikte uzun bir toplantı yaptık. Bu toplantılar devam ediyor. Konumuz Nuru Ziya ve Eski Çiçekçi Sokaklarının genel anlamda güvenliğinden başlayarak, Kardeşlerimizin ve binalarımızın fizikî güvenliğini en üst düzeyde binalarımızın fizikî anlamda güvenliğinin sağlanmasıydı. Bu çalışmaların sonucunda, İstanbul’dan başlayarak, Ankara ve İzmir Vâdilerimizde bulunan Kardeşlerimizi ve binalarımızı korumak üzere bir güvenlik firmasıyla anlaşarak, her 3 vâdi ve şubelerimizde de acil güvenlik tedbirleri alındı.

Tesviye: Büyük Üstatım, şimdiye kadar hep Masonluktan bahsettik. Biraz da kendinizi anlatırmısınız? Örneğin, hobileriniz nedir?

Büyük Üstat: Kardeşlerim benim homeopatik dalına merakım olduğunu bilirler. Bitkisel kökenli tedavi yöntemlerine ilgi duyduğum için, Türkçe ve yabancı literatürü yakinen izleyip bilgilerimi artırmaya çalışıyorum.

Bunun yanında, sportif faaliyet olarak, Kardeşlerimle düzenli olarak tenis oynarım. Ayrıca, üç yıldızlı balık adam sertifikam var ve yaz aylarında, imkân buldukça, su altı sporlarını yapmaktayım.

Tesviye: Son olarak, dergimizin aldığı bu son şekil hakkında ne düşünüyorsunuz?

Büyük Üstat: Tesviye, dış obediyansların benzer dergilerinin üstünde bir kaliteye sahip ve faydalı bilgi içeren, çıkmasını özlediğimiz bir yayın. Yazı işleri kadrosunun mesleğimizle ilgili bilgi birikimini Kardeşlerimize aktarmaları, Büyük Locamızdan, Vâdilerimizden ve dış Masonik basından haberlerin Kardeşlerimize iletilmesi bakımından çok yararlı bir dergi, sürekli olmasını diliyorum ve çalışmalarınızı kutluyorum.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Mayıs 26, 2007, 08:13:29 ös
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Bu adam locayı dolandırmamışmıydı ya?


Temmuz 12, 2007, 05:46:43 ös
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 581
 • Cinsiyet: Bay

soruya(üslup haricinde) katılmakla beraber eklemek istediğim birkaç husus daha var .sayın pasakayın ve döneminde sorumlu birkaç mali görevli  hakkaındaki suçlamaların loca tarafından ve yeni büyük üstad Asım bey tarafın dan yapıldıgı ve deerlendirmelerin mason  geleneklerine göre yürütüldüğü nü biliyorum. fakat sonuç larak bu olay direkt yada dolaylı yönlerden sn. pasakay ve dier çevrelerce  bişekilde komu oyuna duyuruldu.benim merakım sa idari alanda yapılmış bu  olası yolsuzluk devletin adli ve idari kurumlarınca resmi bi sorusturmadan geçirildimi.
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..


Ağustos 21, 2007, 10:07:43 ös
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 581
 • Cinsiyet: Bay

soruyu uzun zamn önce sormuştum fakat sanırım dikkatlerden kaçtı .onun için yineleme kararı aldım  .sayın pasakayın ve döneminde sorumlu birkaç mali görevli  hakkaındaki suçlamaların loca tarafından ve yeni büyük üstad Asım bey tarafın dan yapıldıgı ve değerlendirmelerin mason  geleneklerine göre yürütülmüş oldugunu  biliyorum. fakat sonuç olarak bu olay direkt yada dolaylı yönlerden sn. pasakay ve diğer çevrelerce  birşekilde komuoyuna duyuruldu.benim merakım ise idari alanda yapılmış bu  olası yolsuzluk devletin adli ve idari kurumlarınca resmi bi sorusturmadan geçirildimi...
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..


Ağustos 30, 2007, 05:24:18 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 581
 • Cinsiyet: Bay

    '' ilkler özeldir sonlar degerli''   Normalde bi soru üzerine bukadar düşmem ama nede olsa forma attıgım ilk mesaj..
kaya paşakayın yargı süreci ile ilgili bi bilgisi olan varmı ?
Yada resmi bi yargılama yapıldımı ?
« Son Düzenleme: Ağustos 30, 2007, 05:28:00 ös Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..


Eylül 03, 2007, 08:01:22 öö
Yanıtla #5

SUÇ VARSA 21 KİŞİ İŞLEDİK

Üyelikten atılan Kaya Paşakay, Yeni Şafak’a özel açıklamalar yaptı. Haklarındaki iddiaların merkezindeki kişi olan Asım Akin’in daha önce baş yardımcısı olduğunu anlatan Paşakay, “Bizim 2 yıllık icraatımızı sorguluyorlarmış. Eğer o döneme ilişkin bir yolsuzluk varsa, bunda sadece görevden el çektirilen 3 kişi değil, yönetim kurulundaki 21 kişi sorumludur‿ dedi. Paşakay şunları söyledi:

ASIL NEDENLER BAŞKA

“Şu anki Büyük Üstad Asım Akin benim baş yardımcımdı. Bütün icraatlar yönetim kurulunun oy birliğine dayanır. Locada bu tür kararları alabilmek için iç yargı organının çalıştırılması gerekiyor. Loca yargı organından karar çıkmadan görevden el çektirme olamaz. Görevden atılmamız ve suçlamalar, ne dernekler kanununa, ne de prensiplerimize uygun.‿

Suçlamaların başka nedenleri olduğunu savunan Paşakay, görev süreleri içinde daha önce görülmedik şeyler yaptıklarını belirterek, asıl sorunun faaliyetleri olduğunu ima etti. Paşakay, “Toplumdaki yanlış imajı kırmaya çalıştık. Mesela ‘Bizim de Allah inancımız vardır’ dedik. Toplumda teşkilata karşı saygı ve sevgi uyandırdık. Yurtdışında, Türk kimliğini en iyi şekilde temsil ettik‿ dedi.

8sutun.com dan alıntıdır


Eylül 03, 2007, 08:01:57 öö
Yanıtla #6

Kaya Paşakay'a dönüş yolu açıldı
   
   
   
Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın İstanbul Sheraton Oteli'nde 2 gün sürecek Konvan'ında (genel kurul) dün büyük üstad seçimi yapıldı. Konvanda, tüm loca başkanları ve delegeler oy kullandı, 550 civarında mason sandığa gitti.


 
 İADE-İ İTİBAR BEKLİYOR

Seçimin ilk turunda 5 aday yarıştı. İşadamı Salih Evcilerli 200, Öğretim Üyesi Asım Akin 140, Ceza Avukatı Önder Öztürel 100, Avukat Ahmet Erman 60, Gazeteci Yaşar Aysev 40 oy aldı. Adaylardan hiçbiri salt çoğunluğu elde edemeyince en çok oyu alan 3 aday 2. turda yarıştı. Bir yıldır yolsuzluk, ihraç, istifa ve kavgalarla gündeme gelen masonlar, Büyük Üstad Asım Akin'i yeniden seçmedi. 320 oy alan Evcilerli, 189 oy alan Akin'i geçerek Büyük Üstad seçildi. Büyük Üstad'ın Asım Akin tarafından masonluktan atılan Kaya Paşakay'a iade-i itibarda bulunması bekleniyor.

EVCİLERLİ KİMDİR ?

14 bin civarında masonun yeni başkanı olan Evcilerli, hazır Giyim ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteriyor. Set Tekstil Ürünleri Pazarlama Limited Şirketi'nin 3 ortağından biri.

İstanbul/BUGÜN

 


Eylül 03, 2007, 02:17:16 ös
Yanıtla #7
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 654
 • Cinsiyet: Bay

En Muhterem'den! Bazı tespitler!!!
"Masonluk battı, bitti artık. Mason Locası karıştı. İnsanlar ayrılmak istiyor. Herkes ayaklanmış halde..."
(Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası eski Büyük Üstad Kaya Paşakay, Sabah GAzetesi, 25.03.2006)
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...


Eylül 03, 2007, 02:36:20 ös
Yanıtla #8
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9560
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
Locada bu tür kararları alabilmek için iç yargı organının çalıştırılması gerekiyor. Loca yargı organından karar çıkmadan görevden el çektirme olamaz. Görevden atılmamız ve suçlamalar, ne dernekler kanununa, ne de prensiplerimize uygun.‿

Ic yargi organi calistirilmisti. Arastirma ve inceleme icin gorevlendirilmis Kardeslerin hazirladiklari raporlara ve sahitlerin goruslerine dayanilarak Masonik yargi sisteminde karar verildi. Karardan sonra kendisinin Haklari elinden alindi. Uyelikten ihrac edildi. Bir dernegin, icerisindeki uyeler tarafindan verilen karar sonucunda bir uyenin ihrac edilmesi, dernekler kanununa ters dusmemektedir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 03, 2007, 02:37:21 ös
Yanıtla #9
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9560
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

En Muhterem'den! Bazı tespitler!!!
"Masonluk battı, bitti artık. Mason Locası karıştı. İnsanlar ayrılmak istiyor. Herkes ayaklanmış halde..."
(Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası eski Büyük Üstad Kaya Paşakay, Sabah GAzetesi, 25.03.2006)

Buna benzer soylemler, yuzyillardir (bircok harici ve birkac dahili tarafindan)yapiliyor.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
6 Yanıt
9997 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2009, 10:45:25 öö
Gönderen: hewal73
8 Yanıt
6753 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 14, 2012, 01:12:49 öö
Gönderen: Munir
8 Yanıt
5413 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2012, 09:12:01 ös
Gönderen: Tij
2 Yanıt
13034 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2015, 08:40:58 öö
Gönderen: ADAM
36 Yanıt
71412 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2013, 01:02:24 ös
Gönderen: Melina
2 Yanıt
6624 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 10, 2011, 08:24:40 ös
Gönderen: Lethe
3 Yanıt
5214 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 21, 2015, 02:27:22 ös
Gönderen: Risus
16 Yanıt
7097 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 05, 2020, 06:40:14 öö
Gönderen: night manager
8 Yanıt
3577 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 13, 2015, 07:06:51 ös
Gönderen: Risus
11 Yanıt
4188 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 14, 2015, 07:51:53 öö
Gönderen: ADAM