Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Uzum ve Raki Iliskisi  (Okunma sayısı 2973 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 17, 2009, 03:50:14 ös
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Nette dolasirken  http://www.rakisever.com/ adresine rastladim. Cok kapsamli olmamakla birlikte turk rakisinin ve uzumun tarihcesinden tutun, tiryakilere nasil guzel alternatif raki sofralarinin kurulduguna dair guzel tarifler bulabilirsiniz.

Saksafondaki muzikler fena sayilmaz hani :)
Haziran 17, 2009, 04:11:40 ös
Yanıtla #1
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

http://www.buyukkeyif.com 'u da öneririm. Mezesinden mekanına her şey var özellikle ehlikeyfin günlüğü bölümü takip edilesidir.


Kasım 30, 2009, 11:30:03 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Rakı Resmen Milli Içkimiz 

30 Kasım 2009

Üretim alanı Türkiye Cumhuriyeti olarak belirtilen rakı, “menşe adı” olarak tescillendi.


“Rakı”nın coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği'nin (GİSDER) Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) yaptığı başvuru sonuçlandı.Rakı, TPE'nin tescil metninde, “karakteristik özelliğini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan doğal unsurlardan, özellikle Türkiye'de yetişen üzüm, anason ve Türkiye'de uygulanan geleneksel üretim yöntemlerinden alan üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tamamıyla Türkiye sınırları içinde yapıldığı kendine has, renksiz bir distile (damıtılmak rafine edilmek) alkollü içki” olarak tanımlanıyor.


Rakının tadım sırasında ilk algılamada ön burunda oldukça güçlü bir anason kokusu, damakta yoğun ve dengeli anason-alkol tadının yanı sıra üzümden gelen aroma, arka damakta ise kaygan bir iz bıraktığı ifade edilerek, rakıdaki alkolün yakıcı tadının, anason aromasının şeker ve demineralize suyun etkisiyle uzaklaştırılarak dengelendiği, üzüm alkolü aromasının dengeli bir şeker oranıyla sunumunun rakıya “geleneksel bir tat” kazandırdığı vurgulanıyor.


Rakının ayırt edici özelliği olarak ise yalnızca suma (üzüm ve incir mayeşesinin damıtılmasıyla elde edilen bir içki alkolü) veya tarım kökenli etil alkolle karıştırılmış sumanın, 5 bin litre veya daha küçük hacimli geleneksel bakır imbiklerde, anason tohumuyla ikinci kez distile edilmesiyle sadece Türkiye'de üretilen, alkol miktarı hacmen en az yüzde 40 olan distile alkollü bir içki olması gösteriliyor.


Tescil metninde “ikinci distilasyondan alınan toplam alkolün en az yüzde 65'inin suma olarak kullanılması geleneksel bir uygulamadır. Rakı üretiminde ikinci kez distilasyona alınan toplam alkolün en fazla yüzde 35'i tarım kökenli etil alkol olmalıdır. Rakı dışındaki herhangi bir distile alkollü içki üretiminde, tamamen veya en az yüzde 65 oranında suma kullanılmamaktadır” deniliyor.


Rakının ülke topraklarında yaşayan çeşitli uygarlıkların kültürel mirasının bir sentezi olduğu ve özgün karakterini Türkiye'de yetişen üzüm ve anasondan aldığı vurgulanıyor.

“NADİR TİCARİ DEĞERLERDEN...”

Rakının, ana hammaddesinin kuru üzüm, yaş üzüm veya her iki üzümün birlikte kullanılmasıyla üretilen ve baskın aromasını anason tohumundan distilasyon esnasında alan geleneksel bir içki olduğu ifade edilen tescil metninde şöyle deniliyor:
“İç tüketime sunulan distile alkollü içkinin yaklaşık yüzde 85'i, ihraç edilen distile alkollü içkinin ise yüzde 95'i rakıdır. Ülkemizdeki toplam distile alkollü içki tüketiminin yaklaşık yüzde 85'ini karşılayan rakı, gerek üzüm ve anason girdileri nedeniyle ülkenin tarım ekonomisindeki rolü, gerekse ülkemizin dünya pazarına özgün ve geleneksel ürün olarak sunabildiği nadir ticari değerlerden biridir.
Rakıda, ikinci kez distilasyona alınan toplam alkolün en az yüzde 65'inin suma olarak kullanılması geleneksel bir uygulamadır. Suma üretiminde sadece Türkiye'de yetiştirilen üzüm çeşitleri kullanılır.
Alkollü içkiler içinde rakının en belirgin özelliği, içerdiği anason tohumundan gelen anason eteri yağıdır. Rakının diğer anasonlu distile alkollü içkilerden ayırt edici özelliği, üretiminde Türkiye'de yetiştirilen anason bitkisi tohumunun kullanılmasıdır.”


Rakının hazırlanmasında rafine beyaz şeker kullanıldığı, şeker miktarının da ürün litresinde en fazla 10 gram olması gerektiğini belirtiyor.
Rakının diğer bir ayırt edici özelliği ise üretiminde renklendirici kullanılmamasının mevzuatla belirlenmiş olması.
TPE, rakının süreç içinde çıkarılan mevzuatla, gelenekselliği korunarak kaliteli, güvenli ve tekniğine uygun olarak üretilmesinin Osmanlı döneminden beri devletin kontrolü altında sürdürüldüğünü ifade ediyor.

DENETLEME

Rakının denetimi, 555 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında GİSDER'in koordinasyonuyla kurulacak komisyon tarafından yılda 1 kez yapılacak.
Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri ve rakı konusunda çalışmalar yapan Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ile Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı öğretim görevlilerinden oluşan denetim komisyonu, üretimde kullanılan hammaddelerden başlayarak uygulanan üretim teknolojisi ve son ürünün özellikleri açısından denetim yapacak.


Denetim sırasında alınan rakı numuneleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının TÜRKAK tarafından akredite edilen İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüklerinde analiz ettirilerek değerlendirilecek.
“Rakı” coğrafi işaretini kullanmak isteyenler başvurularını GİSDER'e yapacaklar.

6 AYLIK İTİRAZ SÜRESİ

TPE, GİSDER'in rakının tescil edilmesine ilişkin başvurusunu, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme Genel Müdürlüğü'ne gönderdi.


İlanın Resmi Gazete'de yayımlanmasını takip eden 6 ay içinde ilgili herkes tescil talebine itiraz edebilecek. Bu süre içinde herhangi bir itirazın gelmemesi durumunda tescil kesinleşmiş olacak.

COĞRAFİ İŞARET NEDİR?

Belirli bir bölgeden kaynaklanan bir ürünün, sadece o bölgede bulunabilecek karakteristik özellikler taşıdığını ifade eden ad ve işaretlere “coğrafi işaret” deniliyor.
Coğrafi işaretler “menşe adı” ve “mahreç işareti” olmak üzere ikiye ayrılıyor.
Belirli bir bölgeden kaynaklanan ve bu bölgeye ait karakteristik özellikler taşıyan ürünün, söz konusu karakteristik özellikleri veren tüm aşamaları o bölgede gerçekleşmek zorundaysa bu durumda bulunan coğrafi işaretlere “menşe adı” deniyor. Menşe adına örnek olarak “Antep Fıstığı” verilebilir.
Ürüne karakteristik özellikler veren aşamalardan en az biri söz konusu bölgede gerçekleşmek kaydıyla, başka yerlerde üretim yapıldığında da aynı karakteristik özellikler elde edilebiliyorsa, bu durumdaki coğrafi işaretlere de “mahreç işareti” deniliyor. Mahreç işaretine örnek olarak da “Antep Baklavası” gösterilebilir.


 
hurriyet


Aralık 01, 2009, 09:45:03 öö
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


Bence rakının en belirgin özelliği,partnerine kendisini delicesine aşık etmesidir.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Aralık 01, 2009, 05:40:05 ös
Yanıtla #4
 • Skoç Riti Masonu
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 102
 • Cinsiyet: Bay

Kanada'ya geldigim zaman beni surekli rahatsiz eden bir dusunce vardi, beyaz peynir, raki, sucuk ve Uludag Gazoz olmadan nasil yasayacagim???

Uludag gazoz ve raki'dan hic umidim yoktu, beyaz peynir niyetine yunan feta ile idare edebilecektim bir sekilde. Sucugu kendim yaptim, tadi tuttu ama sert oldu...

Fakat geldikten 8 ay sonra, Yeni Raki'nin Texas'li bir yatirimciya satilmasi sebebi ile burada birkac Liquor Store'da satilmaya basladigi dedikodusu cikti... Savas cikar mazallah diyerekten 10 koli siparis verdim, o zamandan beri iciyorum hala bitmedi...

Bir de Turk Bakkal bulduk, inanir misiniz Uludag Gazoz getiriyor benim icin...

Turk Beyaz peyniri bulamadik, ama Bulgar Beyaz peyniri ve kasari da bizimkileri aratmiyor...

Anlayacaginiz beyaz peynir ve raki eksikligimiz yok cok sukur... Stok mevcut, buralara yolu dusen olursa cilingir soframiz hazir...

Sevgiler,

aashooter.
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
2469 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2007, 01:09:17 öö
Gönderen: Veritas
39 Yanıt
15331 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 28, 2013, 09:11:17 ös
Gönderen: yazbenide