Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Şraynerler - 2  (Okunma sayısı 2728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2009, 10:31:58 ÖÖ
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay


Şraynerler açısından bir diğer noktayı da göz ardı etmeyelim… ABD’ndeki Masonlukta ırk ayırımcılığı vardır ve bu günümüzde de sürmektedir. Beyaz mason örgütleri, siyah ırktan olanları localarına kabul etmez. Böyle olunca, siyah ırktan olan masonlar da kendi localarını ve birçok eyalette büyük localarını kurmuşlardır. Onların da bir Şrayner örgütü vardır ama bu ayrıdır: Ancient Egyptian Order of the Nobles of the Mystic Shrine (Mistik Türbe Soylularının Eski Mısır Tarikatı) adını taşır. Daha küçük bir örgüt olduğundan öteki ile boy ölçüşebilecek durumda değildir ama aşağı yukarı aynı işleri ve çalışmaları (genetik hariç) yürütür.

Hiç bilmeseniz, bir Şrayner tapınağının beyazların mı yoksa siyahların mı olduğunu nasıl anlarsınız?

Adından… Beyazların tapınaklarından her biri bir İslâm kentinin adını taşır. Siyahların tapınaklarından her biri de bir İslâm kadın adı taşır.


NİL KIZLARI

Daughters of the Nile
1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Şraynerler, eşleri için paramasonik nitelikli bir başka örgüt daha kurmuştur. Nil Kızları adıyla anılan bu örgütün üyesi olan hanımlar da Şraynerlerin sosyal nitelikli çalışmalarına katılır ve katkılarda bulunur.

Gerek tarihte gerekse günümüzde, bu çalışmada özetlenmiş olanların dışında daha birçok paramasonik kuruluş görülmüş ve görülmektedir. Bu çalışmada, tüm bu kuruluşlar arasında en önemlilerine değinilmesiyle yetinilmiştir.


DE MOLAY öRGÜTÜ

The Order of De Molay

Şraynerlerin eşleri ve genç kızları için bir yan örgütü, Doğu Yıldızı Tarikatı’nın da genç kızlar için bir hazırlama örgütü olunca, Amerikanvari yaklaşımda masonların da bu bağlamda bir şeyler yapmamaları düşünülemezdi elbette. Bu amaçla 1919 yılında işte bu örgüt organize edildi

Bu örgütün adı niçin “De Molay”… Amblemine bakınca anlamak gerek. Bu örgütün adı Tapınak Şövalyeleri’nin son büyük üstadı “Jacques de Molay”ın anısının yaşatılması düşünülerek konmuştu. Bu da özellikle Amerika’da Tapınak Şövalyeleri’ni ne kadar önem verilmiş olduğunun bir göstergesidir.

Ancak bu kuruluş sadece ABD’nde değil, Kanada, Avustralya, Güney Amirika ve bazı Avrupa ülkelerinde de örgütlenmiştir. Dünya çapında bin dolayında birimi olduğu söylenmektedir. Ancak üyeleri 12-21 yaşındaki gençler olduğu için, üye sayısı sürekli değişmektedir.


« Son Düzenleme: Ocak 25, 2011, 12:14:13 ÖÖ Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 15, 2009, 08:30:43 ÖS
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *
  • İleti: 95
  • Cinsiyet: Bay

Aydınlatıcı bir bilgi olmuş teşekkürler...Siyahi masonlara PHA deniyor bu anlamla...bunu da ekleyelim
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
12 Yanıt
8217 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2011, 04:53:08 ÖÖ
Gönderen: Arais