Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: MASONLUK İLE İLGİLİ ESKİ BELGELER - 4  (Okunma sayısı 3007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 24, 2009, 01:00:23 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: BayBOYDEN BELGESİ

Masonluğun eski belgeleri arasında bir teki Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuştur; o da işte bu el yazmasıdır. 1925 yılında Washington D.C. kentinde, bir eski tapınağın kasasında W. L. Boyden tarafından keşfedilmiş olduğu için onun adıyla anılır.

Yaklaşık 270 cm. boyunda bir rulo olan bu belgenin, 18. yüzyılda Amerika’ya getirilmiş ya da bir Amerikalıya satılmış olduğu sanılmaktadır.

O çağlarda insanların kendilerine özgü kasası olmadığından, belgenin diğer bazı değerli eşya ile birlikte kiliseye emanet edildiği, diğer değerli eşyayı sonradan kasadan alanların ise bu belgeye önem vermeyerek orada bırakmış olduğu olasılığı üzerinde durulmuştur.

Kapsamı bakımından bu belge, Regius’un yalnızca yükümlülükler bölümlerini içerir. Akışı ve sıralanışı aynı şekilde olmakla birlikte, bu belgedeki yükümlülükler, Regius gibi 14. yüzyıl İngilizcesi ile değil. 17. yüzyılda kullanılan bir İngilizce ile ve nesir olarak kaleme alınmıştır. Demek oluyor ki Regius adlı ünlü el yazmasının kapsamındakileri daha önce bir başka kişi yazmış.


TAŞ MASONLARININ KARDEŞLİK KİTABI

Almancadaki adıyla “Bruderschaftsbuch der Steinmetzen” olarak başlıklanmış bu belge, Orta Avrupa’daki operatif masonların uyması gereken yasa ve kuralları içeren eski masonik belgelerden biridir.

Operatif Masonluğun tarihinde, dilimizde “taş masonları” anlamına gelen terimlerin birkaç ayrı topluluğu nitelemek üzere kullanıldığı görülür. Bu belgede sözü edilen taş masonları, herhangi bir inşaat için taş kesme, yontma ve işleme işlerini kendilerine meslek ve sanat edinmiş olan kişilerdir.

Taş masonlarının en önemli özelliklerinden biri, 14. yüzyılda Strasbourg’u merkez edinerek, tüm Orta Avrupa ülkelerindeki locaların katıldığı bir tür ilkel obediyans oluşturmuş bulunmalarıdır. Strasbourg’daki operatif mason locası, yüzyıllar boyunca taş masonlarının “Haupthütte” dediği ana loca niteliğini taşımıştır.

Taş masonlarının 1452 yılında Strasbourg’da toplanan genel kurulunda örgütün anayasası kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Bu yasalar üzerinde 1459’da Ratisbon’da ve 1462’de Torgau’da düzenlenen toplantılarda bazı değişiklikler yapılmışsa da, bu değişiklik ya da eklemeler yasaların özünü etkilememiş ve ayrıntıda kalmıştır. Bu nedenle taş masonlarının yasaları, “Strasbourg Yasaları” ya da o çağda kullanılan mimari stilinin özelliğinden dolayı GOTİK YASALAR olarak da anılır.

1568’de Basel’de toplanan genel kurulda, bu yasalara “Das Steinwerkrecht” adı altında yeni bir şekil verilmiştir. Taş masonlarının yasalarına ilişkin bu bilgiler genel tarih çerçevesinde birçok ayrıntı ile birlikte yer alır. Burada sözü edilen eski belge ise, bu tarihsel bilgilerden daha önce kaleme alınmıştır.

1396 tarihini taşıyan bu kitabın bir de ufak tefek bazı değişikliklerle 1563 yılında yazılmış olan bir benzeri vardır. Kapsamları bakımından her iki belge de Regius’tan pek farklı değildir. Bu da, ya Gotik Yasaların oluşturulması sırasında Regius’ta sözü edilen 926 tarihli ilk masonik yasalardan esinlenildiğini ya da bu ilk yasaların salt Britanyalı masonlara özgü kalmayıp Kıta Avrupası’na da yayılarak kabul edilmiş ve uygulanmış olduklarını gösterir.


STEINMETZ DİYALOGLARI

17. yüzyıl ve öncesinde, Orta Avrupa’daki bazı localarda uygulanmakta olduğu ileri sürülen bazı ritüelik pasajlar, “Steinmetz Diyalogları” (Catechisms) olarak anılır.

Steinmetz Diyalogları. Spekülatif Masonlukta bir locanın oturumunun açılış ve kapanışlarında uygulanan ve ilgili derecenin öğretisinin adeta bir özetini içeren sorulu-yanıtlı ritüelik diyaloglara çok benzer. 1868 yılında George W. Steinbrenner’in “Origin of Masonry” (Masonluğun Kökeni) adlı kitabında yayınlanmış olan Steinmetz Diyalogları’nın, Orta Çağda bile kullanılmış olduğu ileri sürülmüştür. Ancak bu diyalogların böylesine eski oluşu kanıtlanmış değildir. Yalnız, kullanılan dil bakımından bu diyalogların gerçekten de Orta Çağ Avrupası taş masonlarına ilişkin oldukları izlenimi çıkmaktadır.


“KÖLN PATENTİ” BELGESİ

Bu belge, 1535 yılında Almanya’nın Köln kentinde kurulmuş olan operatif mason locasına verilmiş olan çalışma yetkisini içeren bir eski belgedir. Bu belgenin bulunuşu ile ilgili olmak üzere şöyle bir öykü anlatılır:

Hollanda’nın Amsterdam kentinde 1519 yılında kurulmuş olan Het Vredendall (Barış Vadisi) Locası, 1601 yılında çalışmalarına son verir. Aradan 35 yıl geçtikten sonra, daha önce bu locada çırak olarak çalışmış ve kalfalıktan ustalığa yükselerek kendi localarını kurmuş olan bazı masonlar bir araya gelerek, eski localarını yeniden kurmaya girişir. Localarının eskiden kalma eşyası arasında bir mühürlü sandık bulurlar. Bu sandığın içinden Het Vredendall Locası’nın eski özgün tüzüğü, locanın çalışmış olduğu yıllar boyunca üyesi olan kişilerin listesi ve ayrıca Köln’deki mason locasına verilmiş olan patentin aslı çıkar.

Buradan anlaşıldığında göre Köln Locası’nın patenti Het Vredendall Locası tarafından verilmiştir; ancak bu patentin neden yine patenti veren locaya geri döndüğü anlaşılamamıştır. Bu konuda yapılmış olan açıklamaların hepsi birer varsayımdır.

Het Vredendall Locası’nın diğer belgeleri yitirilmiş ve günümüze kadar gelememiştir. “Köln Patenti” ise İngiltere’de British Museum’dadır.

Köln Patenti, Latince olarak ama Latin harfleriyle değil kriptografi (özel şifreli bir geometrik şekilden yararlanarak harfler seçilmesi) yöntemi kullanılarak yazılmıştır. Bu belgede şövalyelikten de söz edilmekte oluşu nedeniyle, kimi masonik yazarlar bunun bir gerçek masonik eski belge olmadığını ileri sürer.


KÖLN MASONLARININ KARDEŞLİK KİTABI

Ne zaman kaleme alınmış olduğu ve kimin tarafından yazılmış olduğu bilinmeyen bu kitap, Kıta Avrupası’ndaki ender masonik belgelerden biridir.

Kitabın adı özgün bir şekilde Almanca olarak konulmuştur. Kapsamı bakımından özellikle Alman ülkelerindeki Operatif Masonluğun tarihini özetler ve “Gotik Yasalar”ın en önemlilerine değinir.Burada art arda Kıta Avrupası’ndaki belgelere değinmiş oldum. Kronolojik sıralama böyle. Bundan sonra Masonluk’taki çok önemli eski belgelerden biri olarak nitelenen Leland Belgesi’ne geçeceğim.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3302 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 21, 2009, 03:46:19 ös
Gönderen: Genius Loci
2 Yanıt
4107 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 27, 2009, 04:59:49 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
3679 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 27, 2009, 04:54:46 ös
Gönderen: Waldow
6 Yanıt
6980 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 28, 2009, 08:11:30 ös
Gönderen: Waldow
15 Yanıt
7459 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2014, 05:32:41 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2531 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 27, 2009, 09:50:27 öö
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
4767 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 29, 2009, 09:44:36 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2915 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 30, 2009, 03:00:23 ös
Gönderen: ADAM
18 Yanıt
7011 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2015, 03:04:45 öö
Gönderen: Hacamat
2 Yanıt
2358 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 15, 2015, 12:20:25 ös
Gönderen: akcanmd