Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk ve Simya  (Okunma sayısı 7174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 30, 2009, 06:09:38 ös
 • Ziyaretçi

Simya bir dönüşüm sanatıdır. Adi metallerin altına çevrilmesi eylemidir.Sembolizm ve Gizem örtüsü üzerini o kadar çok örtmektedir ki gerçek ve hayal birbirine karışmıştır.
 Masonik öğretiler daha gizemli öğretiler kadar olmasada bu dönüşüm işlemini fevkalade bir şekilde sağlamaktadır. Ham taş yontularak şekil alır. Ve en son aşamada locaya adi metal olarak girmiş  birey karanlıkta(loca dışında) bir Al:. Y:. olur. Alşemik değişim daha nasıl izah edilebilir ?

Ölümsüzlük mümkündür.Ölümsüzlük fikri ve düşüncesi . Ölümsüzlüğe giderken oluşturulacak iksirin tarifi. Masonik ritüellerde Üstadı Muhterem tarafından aktarılmaktadır.

Yok olmak veya ölümün ötesine geçmek simyagerin vereceği karara bağlıdır.Bir mason ölerek potansiyelini yok mu edecek  ? Yoksa elindeki potansiyeli sürdürerek insanlık mabedinin oluşumunda sonsuza kadar çalışacak mı ?


Aralık 31, 2009, 07:51:00 öö
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Merak ettim; Sayın Khunrath'ın profiline baktım. Foruma benden önce üye olmuş. Bir yazısından sonra aylarca görünmemiş; şimdi bu başlık altındaki kısa yazısıyla karşımızda...

Kalıcı mı, yoksa yinae aylarca görünmeyecek mi?

Şayet kalıcı ise şöyle bir ricada bulunabilirim: Lütfen bu konuyu biraz daha genişletir misiniz?

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 31, 2009, 07:39:02 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Lafı fazla uzatmaktan pek hoşlanmam.Fakat biraz daha genişleterek aktarmaya çalışayım.

Simyacılar , Lab. ortamında çalışarak dönüşüm sanatını uygularlardı. Metalleri ve Bitkileri arındırıp kusursuzlaştırarak  Altına ve Ölümsüzlük iksirine ulaşmaya çalışıyorlardı. Bu arayışta Kimya ve Tıp konusunda büyük adımlar atılmasını sağladılar. Masonlarsa mabet inşaatında çalışarak mimari alanında büyük gelişmeler sağladılar.

Masonlarda olduğu gibi simyacılarda çalıştıkları materyalleri kendileriyle özdeşleştirmişlerdi.  Masonlar "ham taşı yontmak ve cilalamakla"  meşgulken , Simyagerlerde  "bakırı altına " çevirmekle uğraşıyorlardı.

---

 "Mabedin yapımı, o kadar uzun yıllara yayılır ki, tamamlanmamış mabet giderek sembolik bir anlam kazanır. Mabedin hiç tamamlanamayacağı düşünülür. Bu tamamlanamayan ve hiç tamamlanamayacak diye düşünülen mabet, onların kendi iç dünyalarını da temsil eder, kendilerini de hiçbir zaman tamamlayamayacaklarını, hiçbir zaman, olması gerektiği gibi insanlar olamayacaklarını düşünürler, filozof adamlardır. Yapı yapma süreci, onların kendi kişiliklerini arındırma sürecidir de... "

Yukarıdaki alıntı masonlar için yazılmış bir paragraftır.

Simyacılar ve Masonlar aslında birbirlerinden pekte farklı değllerdir. 

 Lab. malzemeleri , bir mason'a verilen avadanlıklardan farksızdır. Her malzeme farklı bir anlamla yüklüdür.

Farklı sembollerle benzer amaçlar için uğraşmaktadırlar. Tüm bu benzerliğin asıl sebebi , tüm bilgilerin aynı kaynaktan çıkmış olmasıdır.

Ölümsüzlük konusunu malesef tam olarak açamam fakat mavi locada yükselmiş veya kırmızı localarda ilerleyen bir mason bu sırrı mutlaka farketmiştir. Sır insanın potansiyelinde saklıdır.


Ocak 01, 2010, 09:57:11 öö
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Khunrath özet olarak iyi yazmış.

Kendisine katıldığım noktalar da var katılmadıklarım da... Çok daha ayrıntıya girseydi, çok daha geniş tartışma olanağı elde ederdik.

Katıldığım noktaları geçelim de, katılmadıklarıma bakalım.

Bunlardan en önemlisi Simyacıların (ben Alşimistler demeyi yeğliyorum) metal dönüştürme işleminin salt bir somut pratik olduğu... Bu kesinlikle bir amaç değil, sadece uğraşıları kapsamındaki araçlardan biridir.  Asıl amaç bireysel gelişimi sağlamaktır. (Konu benim olmadığı için ben de bunun ayrıntısına girmeyeceğim.)

Alşimistler ile bina yapımcılığı işiyle uğraşan bir zamanların masonlarını benzeştirmenin ne denli doğru olduğunda kuşkuluyom. Alşimistlerin çabaları bireyseldi; ortaya bir yapıt çıkacaksa bu kişinin kendisi olacaktı. Sonradan oheratif masonlar denilmiş olan  zanaatçılar ise birlkite ve paylaşımlı çalışmalar ile toplum için (bu terim sorgulanabilir) üretimde bulunyorlardı.

Bir terim olarakuzunca bir  zaman kullanılmış ve artık kullanımı giderek terk edilmekte olan Spekülatif Masonluk ise amaçları bakımından Alşimistler ile hiç karşılaştırılamaz. Bu karşılaştırma ancak loca çalışmalarındaki simgesel öğeler ve öğretimin kapsamı bakımından yapılabilir. Bu bağlamda Sayın Kuhnrath'a katılırım. Hatta ötesi "Masonluk Tarihinde Anlatılmayanlar" genel başlığı altında, çağdaş masonluğun oluşumunda her biri aynı zamanda birer Alşimist de olan kimlerin ne amaçla neler yaptığını uzun uzun anlatmıştım.

Ancak günümüzde Alşimistler ile Masonlar arasında bir yakınlık kurmak, bir benzeştirme yapmak çok yanlış olur. Eğer Sayın Kuhnrath'ıh yaklaşımındaki simgesel vurgulamayı yakalayabilecek olursak öyle değildir ama ne yazık ki çağımızda insanlar güncel yaşamlarında blirçok simge kullanmakta oluşlarına karşın simgesel düşünme, simgesel dili değerlendirme bakımından pek yetersiz. Böyle bir anlatımı salt sözcük anlamında alırlar. Bunu belki ve olsa olsa ezoterik yöntem çerçevesinde kullananlar ya da simgecelik (sembolizm) üzerine hayli bilgisi olanlar değerlendirebilir.

Sayın Khunratüh'ın en çok karyı çıktığım tümcesi şu:  "Farklı sembollerle benzer amaçlar için uğraşmaktadırlar. "

Hayır!... Tersine!... Benzer sembollerle farklı amaçlar için uğraşmaktadırlar.

Sevgiler.
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
4001 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2006, 04:04:04 ös
Gönderen: MASON
Simya Nedir?

Başlatan MASON « 1 2 3 4 » Simya - Alşimi

38 Yanıt
30572 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 26, 2014, 11:52:21 ös
Gönderen: ayilmaz92
3 Yanıt
4903 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2011, 01:38:25 öö
Gönderen: baron
6 Yanıt
4056 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2012, 08:20:26 ös
Gönderen: smyrnali
2 Yanıt
2718 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 21, 2013, 11:00:51 ös
Gönderen: Melina
Modern Simya

Başlatan kudüs prensi Simya - Alşimi

3 Yanıt
6725 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 15, 2011, 03:59:14 öö
Gönderen: AQUA
0 Yanıt
4824 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 14, 2011, 01:12:20 ös
Gönderen: Maledictum
0 Yanıt
2759 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 12, 2012, 08:15:21 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2230 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2012, 05:14:40 ös
Gönderen: independent
1 Yanıt
2070 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2013, 07:54:43 öö
Gönderen: ADAM