Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Anti-Semitizm, Hümanizm ve Gerekli bir Öz-Eleştiri  (Okunma sayısı 11314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 04, 2010, 04:43:55 ös
Yanıtla #10

Neden bu kadar sinirlendiğinizi pek anlayamadım Sevgili Kaan; Sayın Adam, sadece konuya derin bilgisi dahilinde bir açıklık getirmek istemiş, en azından ben öyle görüyorum. Elbette işinize karışmak istemem ama Sayın Adam' a sonsuz saygı duyduğum için kullanmış olduğunuz ibareyi pek size yakıştıramadım.. Affedersiniz belki bana düşmez fakat dediğim gibi olabildiğince önemli derecede bilgisi olan Kişilere bu şekilde bir saygısızlık pek hoş da karşılanmasa gerek..     
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Temmuz 04, 2010, 05:05:15 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Adam dedi:
"Bu konu pistimin dışında kalıyor"
"Bu konuyu konuşmak açıkçası işime gelmiyor"

Kaan dedi:
"O zaman güle güle" 


Temmuz 04, 2010, 05:11:32 ös
Yanıtla #12

Çok özür dilerim Sevgili Kaan; ama zaten hoşgörü seviyemizi ölçmek için karşımıza bu şekilde bir durum çıktığında direkt hedefleyici mi davranmak zorundayız? Akıl vermek gibi olmasın lütfen yanlış anlaşılmasın ama her türden düşüncelere saygı duyma zorunluluğunun olduğunun bilincinin dışında mıyız hala? :)

Sayın Adam, bu şekilde düşünebilir, pekala normal bir durum ama bu şekilde tepki vermek bence çok abes.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Temmuz 07, 2010, 10:41:08 ös
Yanıtla #13

Alıntı
Aslında hayır, karıştırılmıyor. Olan şu ki, kavramlardan bir haber olanlar bunların karıştırıldığını zannediyorlar.
İsrail devlet politikası, Anti-Siyonizm ve Anti-Semitizm; diye sıraladınız. Hepsi zincirleme birbiri ile bağlantılı; ve sırasını da farkında olmadan doğru bir şekilde verdiniz.

Sayın Kaan,

İsrail devlet politikasını eleştirmekle, anti semitizmin bir olduğunu, İsrail devlet politikasının eleştirilmesi gerektiğini, İsrail'in zaten bu politikaları Yahudilikten aldığını, semitizmin de zaten bu olduğunu, dolayısıyla anti semitizmin de, en az şu anki israil devlet politikası kadar yanlış olduğunu söylüyorsunuz.

Ben Yahudiliğin savunusunu yapmıyorum, fakat imzanızdaki sert antipati ile "anti" diye de önüne bir şey konulması taraftarı değilim.

Anti semitizm, bence ters odaklı ırkçılıktır. Belli bir ırka, sırf dininden veya ırkından dolayı nefret beslemek anlamına gelir ve bu nedenle yanlıştır.

Eğer ortada başkalarına zarar vermeyen bir yahudi imgesi varsa, böyle yahudiler mevcutsa, bu kişilerin inandıklarına "anti" olamayız. Bizzat bu anlayış asıl öfke ve anlaşmazlığı doğuran anlayıştır. Düşman aramaya odaklanmak yerine, hataları engellemeye odaklanmanızı tavsiye ediyorum.

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Temmuz 08, 2010, 02:30:52 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Zaman zaman İsrail'in siyonist politikalarını protesto eden Ortodoks-Yahudileri görüyoruz, mecmualarda.
Protesto etmelerinin sebebi bu tür siyonist hareketlerin Yahudi emellerini, görüşünü daraltmasının sebebidir;
Onlar, siyonizm ile yani belli bir sınırları olan topraklar ile Yahudiler'in açık hedef olacağına, Yahudi'nin şanının yalnızca sınırları olan topraklara indirgenemeyeceğine ve Yahudi'nin şanının sınırsız olarak tüm dünyada var olduğuna inanıyorlar.
Yani İsrail'in Tevrat'ta geçen toprakları almaya çalışmalarını Yahudi'yi alçalttığını düşünüyorlar.
Ama benim görüşüme göre, ki bu olaya Tora'dan bakmak zorundayız çünkü konu: Yahudilik, o Anti-Siyonist olan Ortodoks-Yahudiler hainler; yani Yahudilik dinine hainlik ediyorlar. İran'ı destekleyip İsrail'i protesto ediyorlar; bu kadar da fanatikler; İran ki İsrail'in yok olmasını isteyen bir ülke.
Zaten protestoya ne zaman çıksalar on, on beş kişiyi geçmiyorlar; herhalde birilerinin maşaları.


Temmuz 08, 2010, 11:55:37 öö
Yanıtla #15

Diyorum ya düşman aramaya odaklanmışsınız bir kere.

Alıntı
Zaman zaman İsrail'in siyonist politikalarını protesto eden Ortodoks-Yahudileri görüyoruz, mecmualarda.
Protesto etmelerinin sebebi bu tür siyonist hareketlerin Yahudi emellerini, görüşünü daraltmasının sebebidir;
Onlar, siyonizm ile yani belli bir sınırları olan topraklar ile Yahudiler'in açık hedef olacağına, Yahudi'nin şanının yalnızca sınırları olan topraklara indirgenemeyeceğine ve Yahudi'nin şanının sınırsız olarak tüm dünyada var olduğuna inanıyorlar.

Kısaca;

Bir yahudi israil politikasını desteklerse, zaten eleştirilmeli;
Ama İsrail devlet politikasını eleştirirse de takdir edilmemeli; yine eleştirmeli değil mi?

Sizin bu bakış açınıza göre savaş isteyen yahudiler ile, barış isteyen yahudiler aynı kefede. Bir yahudi barış dahi istese bunun yine bir hinlik, bir kötülük içerdiğini düşünüyorsunuz.

Peki ben size bir şey sorayım, Karl Popper'ın yanlışlanabilirlik teorisine göre;

Sizin bu düşüncelerinizi çürütecek olan şey ne olabilir?

Ben cevaplayayım; hiçbir şey. Bu yüzden bu düşünceleriniz geçerli değildir. Siz savaş istyenle beraber, barış isteyeni dahi "uzun vadede savaş" isteyen olarak görmeye niyetlenmişsiniz bir kere. Nedensiz bir art niyetle bakıyorsunuz.
Alıntı
Yahudilik, o Anti-Siyonist olan Ortodoks-Yahudiler hainler; yani Yahudilik dinine hainlik ediyorlar.

Anti siyonist olan yahudileri bile olumlu sıfatlarla değil, hainlikle suçluyorsunuz. Size ne? Belki adam gerçekten Tevrat'taki hükümlerin evrensel olmadığına, konjonturel olduğuna inanıyor? Neden hain oluyor?

Neden belli; o güzel teorinize halel gelmemesi için hiçbir barışçı yahudi olmaması şart. Eğer varsa da zaten yahudi olamaz, hain olur değil mi? Hayır efendim, hem yahudi olup, hem de barış istenebilir. Adam, "ben Amalikitenlere saldırı hikayesini din olarak almam, altıncı emir olan "öldürmeyeceksin"i kaide olarak ele alırım, çünkü birincisi bir kıssa, ikincisi ise bir emirdir, din de budur." diyemez mi yani? Ama yok, illa düşman olsun ki, siz de düşmanlık edebilecek, hayatınıza bir yerden anlam katabilecek aksiyon ve eleştirilerde bulunun değil mi?

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Temmuz 08, 2010, 04:04:51 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Merak etmeyin durduk yere dost da yaratabilirim, düşman da ve durduk yere düşman yaratmanın saçmalığının da farkındayım fakat siz benim ne yapmaya çalıştığımın farkında olmadığınız için belli belirsiz bir eleştiri getirmişsiniz bana.
Eleştirel yönden baktım bir önceki mesajımda fakat sizi memnun edecek ve egonuzu tatmin edecek ise eğer iki tarafı tam tersi bir görüş ile de, yani iyimser, övücü bir bakış açısı ile de yorumlayabilirim, Bay popperist.

Bir takım farkındalıklar yaratmaya çalışıyorum; biraz dikkatinizi verin.

O protestocu Yahudiler neye ve kime göre hain?
İsrail politikalarına ve haliyle Tevrat'a göre çünkü her mantıklı insan Tevrat'ı okuyunca, Tevrat'ın görüşü ile onların görüşlerinin çeliştiğini anlar.
Haa sizin din anlayışınız belki benimkinden farklı olabilir, orasını bilemem.
Bana göre Yahudi, Tevrat'ın hiçbir emirini reddetmeyendir ya da şu, bu ayetin hükmü kalmadı demeyendir ve emirlerin bazılarını yerine getiremese de en azından o emirleri inkâr etmeyendir. Dünyada kendine mahsus, eşi ve benzeri olmayan iki din vardır: Yahudilik ve İslam. Bu ikisi laiklik ile bağdaşmaz çünkü bu iki din hayatın her ayrıntısına karışan, uzanan dinlerdir. Nasıl yemek yiyeceğinizden, nasıl savaşacağınıza, nasıl ibadet edeceğinizden, nasıl seks yapacağınıza kadar hayatın her alanına giren dinlerdir ve hepsinin bir nedeni vardır muhakkak. Bu iki dinin ahlaki kaideleri olduğu gibi sosyal kaideleri de vardır ve bunları reddetmek ya da bir kısmını kabul edip bir kısmını reddetmek saçmadır çünkü her kaidenin bir nedeni vardır ve hepsi birbirini tamamlar ve bir din olur. Eğer buna katılmıyorsanız zaten bu konu hakkında daha fazla konuşmamıza gerek yok.


Temmuz 08, 2010, 11:28:12 ös
Yanıtla #17

İslam'daki ve Yahudilik'teki bol ayrıntı, övünülecek bir şey değildir.

Bu bol ayrıntılar, teferruatsevercilikten gelir. Kaynağı insandır, Allah değil. Bu, Talmud'da daha belirgindir. Fakat İslam'da yok sanırsınız. Bilakis, İslam da da, rasyonel akıl yürütme ile bir çok kişisel görüş, sanki bir din kuralıymış gibi hayatlarımıza girmiştir. Evet, din anlayışlarımız farklı. Ben, Allah'ın bildirdiğinden daha üstün bir peygamber söylemini kabul etmeyen biriyim. Aksi halde, neyin Allah'tan, neyin İnsan'dan katıldığını farkedemeyiz. Bir barış söylemi varken, nedensiz yere düşmanlık duyarız. İçinde bulunduğunuz duruma bir baksanıza, sizce benim görüşlerim mi barışa katkı yapıyor, yoksa sizin hayatlarınızın en ince noktasında bile nasıl davranacağınızı dikte eden bol teferruatlı din anlayışınız mı? Dünyanın tüm fanatikleri sizin gibi düşünüyor.  Amerikalı bir Evangelisti de alıp önümüze koysak, sizden çok da farklı düşünmezdi. Evet, din anlayışımız farklı, bu farka neden olan şey de teferruatseverlik, aşırı kaygı, aşırı bir yanlış yapma endişesi.

Tanrıyı sevmekten çok ondan feodal bir beymişçesine korku duyduğunuz için teferruat seviyorsunuz.

Çok ayrıntı sevdiğiniz için de, insanlarla ortak noktalarınız azalıyor. İnsanlara karşı çıkacağınız şeyleri arttırıyorsunuz. Hoşgörü denen şey de kalmıyor. Dünyanın her yerinde, zamanın her anında, her türlü düşmanlık hissi de zaten korku ile bileniyor.

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Temmuz 09, 2010, 01:28:10 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Korku'nun nedeni kişinin haddini bilmesinden, saygısından gelir.
Cahilin korkusu ise bambaşkadır.
Bir cahil Müslüman olabilir mi? Olur fakat taklit Müslümanı olur.
İlmsiz din olmaz. İlm ehli olmak şarttır.
Tarikat/Tasavvuf yani İslam'da ilerlemek hususlarında ise Korku'dan önce Sevgi gelir fakat bu Korku'nun olmadığı anlamına gelmez!..
Korku kişiye göre değişir.
Cahil korkusu en tehlikeli olanıdır.
Benim burada yaptığım sert eleştiri ve düşmanlığı soruyorsanız; o benim siteden atılmak için yaptığım bir şey, yoksa bana bakıp da İslam'ı, Hadisleri, teferruatı eleştirmeyin lütfen :)
Kuran ve Hadisleri okursanız Peygamber'in takip edilmesi gerektiğini ve onun dediklerinin dinlenmesi gerektiğinin sürekli öğütlendiğini görür ve anlarsınız çünkü Hz. Muhammed'e kimseye nasip olmayan bir şey nasip oldu bu gece!.. Mirac'a çıktı!.. Bu gece Miraç Kandili!.. Miraç Kandili'niz mübarek olsun inşallah!.. İlmimiz artsın, idrakımız genişlesin, görüş açımız ve farkındalığımız artsın inşallah!..
Kendisi hem böyle bir insan, hemde ayet ve hadislerde kendisinin söylediği her sözün takip edilmesi gerektiği anlaşılıyor.
Fakat dediğim gibi cahil olan bunları taklit olarak yapıyor, cahil olmayan ise anlayarak, severek ve faydalarının farkındalığını bilerek yapıyor; zaten bunun bir iler aşamasında da kişi tarikat/tasavvuf yoluna giriyor ki bu da 7 mertebe konusuna girer.. Her neyse..
Bozulmamış bir dinde reform olmaz, olamaz. Beşeriyet bozulmamış bir dine dokunamaz. Daha kendi nefsini kontrol edemeyen nasıl olur da ilahi dine el uzatır. İşine gelen tarafı kabul edip işine gelmeyeni reddeder.
Evet, din anlayışlarımız çok farklı, o yüzden bu konuyu kapatabiliriz artık. "Tanrıyı sevmek" sözle olmaz. Bir takım çalışmalarla olur. Kendini ve başkasını sevemeyen de Tanrıyı sevemez.. Kişinin kendini sevebilmesi içinde şartlanmalarından kurtulup, nefsini terbiye edip, tefekkürü, idrakının açılmasını sabırla beklemesi ve bunlar için çalışmalar yapması gerekir.; bunların reçetesi dinde mevcut; fakat nefsimizin işine gelen tarafları kabul edip, reddedersek bu çalışmalar hiçbir işe yaramaz.


Temmuz 09, 2010, 04:37:28 ös
Yanıtla #19

Hayır, ben işime gelmeyen tarafları değil, akla ters düşen, ve zaten dinin özü olan kutsal kitapta da bulunmayan bir şeyi eleştiriyor ve reddediyorum. O da anti semitizm'dir. Anti semitizm İslam'da yoktur. Ve bizim de konumuz bu.

Bence tam aksine, siz dine ilavelerde bulunuyorsunuz; Katıksız düşmanlık ilavesine. George Bush denen herifin söylemlerini doğrularcasına, İslam'ı, neredeyse terör dini olarak görecek ve uygulayacaksınız.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
5336 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2007, 03:52:13 öö
Gönderen: nietzsche
75 Yanıt
25223 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 11, 2008, 06:09:01 ös
Gönderen: Nueva
5 Yanıt
3780 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2012, 02:50:15 ös
Gönderen: ADAM
Eleştiri

Başlatan kudüs prensi Gece Cenapları

4 Yanıt
2549 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 10, 2013, 09:25:03 ös
Gönderen: Melina
44 Yanıt
21838 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 30, 2011, 07:20:43 ös
Gönderen: Masor1976
26 Yanıt
11462 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 17, 2012, 06:29:00 ös
Gönderen: asimov
13 Yanıt
4604 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 17, 2015, 03:15:36 ös
Gönderen: ragnarr
13 Yanıt
5213 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2013, 03:31:55 ös
Gönderen: ADAM
28 Yanıt
7766 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 08, 2013, 08:02:37 öö
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
3307 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 24, 2017, 07:35:13 öö
Gönderen: Farmakoloji