Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: MASONLUK TARİHİ’NDE ANLATILMAYANLAR - 16  (Okunma sayısı 4462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2009, 03:41:33 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: BayLondra Büyük LocasıÇağdaş Masonluğun ilk örgütü olan Londra Büyük Locası’nı gerek kuruluşu gerekse sonrasında olup bitenler bakımından biraz daha irdelemeliyiz.

Londra’daki inşaatçı (operatif) mason localarının çökmüş gibi gösterilmesi girişiminin arka planında, bundan 50 yıl kadar önce uygulanmış olan bir projenin yine yürürlüğe konması vardı: Önce Stuart hanedanının egemenliğinin yeniden sağlanması, sonra da ve daha da önemlisi Siyon Örgütü’nün emellerine yarar sağlanması…

Stuart hanedanının yeniden İngiltere’de iktidara getirilmesi olabilirse olur, olamıyorsa olmazdı. Siyon Örgütü açısından olsa iyi olurdu elbette ama o kadar önemli de sayılmazdı. Çünkü o olsa da olmasa da asıl hedef Fransa’ydı. 16. yüzyıldaki entrikalar ve buna bağlı karşılıklı öldürmeler sonucunda durup dururken Fransa tahtına konmuş olan Bourbon hanedanı düşürülüp, soy ağacı bakımından kökeni 8. yüzyılda Frank Krallığı’ndan uzaklaştırılmış olan Merovenjler’e dayanan birisi getirilmeliydi; özellikle de Lorraine ya da Guise hanedanından biri.

Merovenjlerden söz edince biraz açıklama yapmak gerekiyor. Herkes Avrupa Tarihi’ni bu derinlikte bilemeyebilir; okulda okutulmuş olanları anımsayamayabilir. Kaldı ki bu işin okullarda okutulmayan, genel resmi tarihte bile yazılmayan bir yönü de var.

Merovenjler 6. ve 7. yüzyıllarda Frank Krallığı’nın egemenleriydi. Katolik Kilisesi zor durumdaydı; çünkü Ortodoks Kilisesi’nin elindeki Doğ Roma İmparatorluğu dimdik ayakta iken, Batı Roma’nın parçalanması üzerine Katolik Kilisesi’nin elinde sağlam ve büyük bir güç kalmamıştı. Bu yüzden Merovenjler ile  anlaşmış, şayet onlar Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul ve lanse ederlerse, o da onların devletini Kutsal Roma İmparatorluğu olarak tanıyacağını bildirmişti. Öyle de olmuştu. Ancak sonradan imparatorluğun tutumu işine gelmeyince, 7. yüzyılın ikinci yarı ortalarından 8. yüzyıl ortalarına kadar olan dönemdeki bir süreçte düzenlediği uzun vadeli bir komplo ile Merovenjler hanedanının egemenliğine son vermiş, onların yerine sonradan “Karolenjler” olarak anılmış hanedanı yani önceki saray kahyalarını getirmişti. (Ünlü Şarlman’ın ailesi) Bir bakıma İskoçya’daki Stuartlar gibi ama tarihin kendiliğinden akışı çerçevesinde evlilik sonucu olarak değil, entrikayla.

İşte Merovenjlerin arta kalmış soyundan gelenler, yüzyıllardan beri sonradan Fransa Krallığı’na dönüşmüş olan eski ve kendi hakları olduğunu ileri sürdükleri egemenliği yeniden elde edebilmek için uğraşıyordu.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, zaten Merovenjler ile kan bağı kökenini paylaşan Habsburg hanedanının elinde olduğuna göre, böylece Kutsal Roma İmparatorluğu’nun yeniden canlanması için somut adımlar atılabilirdi.

Siyon Örgütü’nün temel amacının ilk aşaması buydu.

Bunun ardından Katolik Kilisesi de berhava edilip, papalığın da gerçek hak sahibi olanların eline geçmesi sağlanacaktı.

İşte asıl “Siyonizm” budur. Buna Siyonizm denişinin nedeni, Siyon Örgütü’nün ülküsü oluşundan ötürüdür. Bu sonradan, yakıştırmayla ya da beğenilmiş olduğu için alınmış bir ad değildir. Gerekçesi Kudüs’teki Siyon Tepesi’ne dayanır ama bunun Çağdaş Masonluk ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. (Şayet ünlü Süleyman Tapınağı’nın orada yapıldığı, sonra Tapınak Şövalyeleri Tarikatı’nın orasını kendilerine ilk üs olarak edinmiş olmaları bakımından bir bağlantı kurulacak olursa o ayrı…)

Fakat bu ülkü, sadece bir gizli örgütün perde arkasından düzenlediği entrikalarla gerçekleştirilemiyordu. Bunun için öteden beri birtakım başka örgüt, kurum ya da topluluklar paravana olarak kullanılmaktaydı. Bu paravanaların toplumların gözünde saygın olması da çok önemliydi. Nitekim Rozkrua Tarikatı ile Royal Society bu yönde kullanılmıştı ama yetmiyordu. Çünkü biri Protestanlık eylemiyle de sıkı bağlantısı olsa bile ötesi sadece kendine göre öğretisi olan bir mistik tarikat, diğeri ise sadece İngiltere’de oluşturulmuş ve bir türlü istenilen doğrultuya yöneltilememiş bir krallık bilim kurumuydu.

Aranılan paravana, halkın öteden beri açıkça bildiği ve tanıdığı, etkin ve saygın bir örgüt olmalıydı. Sadece İngiltere sınırları içine kapalı da kalmamalıydı. Geleneksel inşaatçılık mesleğinden türetilmiş gibi gösterilen yepyeni bir Masonluk gibi... Unutmayalım ki inşaatçı mason locaları Avrupa’da İngiltere’de olduğundan çok daha saygındı. Hele ekonomik sıkıntılar baş gösterip de daha sonra oluşturulan sendikaların temeli sayılacak birtakım gizli örgütler (Confrérie) kurmaya girişmemiş olsalardı saygınlıklarını hiç yitirmezlerdi.

Her şey buna göre düzenlenip ayarlanmıştı.

Bu girişimi zaman içinde Avrupa’ya da yaymak gerekliydi. Nitekim Londra Büyük Locası kurulduktan bir süre sonra bu örgütün üçüncü büyük üstadı Jean Théophile Désaguliers, bu amaçla Fransa’ya koşturup, orada localar kurmaya girişmişti. (Bu olay Masonluğun resmi tarihinde de geçer.)ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 27, 2009, 07:18:53 ös
Yanıtla #1

Yorumlarınız gerçekten çok ciddi ve bir o kadar da önemli..

Mantıklı gelmiyor desem yalanın en büyüğünü söylemiş olurum.

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
5362 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2010, 05:19:04 ös
Gönderen: Asi
0 Yanıt
3378 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2009, 04:12:50 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
6015 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2009, 02:49:27 ös
Gönderen: ozkann
0 Yanıt
3516 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2009, 03:57:52 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3243 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2009, 08:06:50 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3387 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2009, 06:57:41 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3193 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2009, 07:54:49 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3378 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 01, 2009, 08:32:56 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3482 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 01, 2009, 02:01:58 ös
Gönderen: ADAM
13 Yanıt
10680 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 09, 2019, 08:24:49 öö
Gönderen: ADAM