Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Geri Gel Ey Osmanlı!  (Okunma sayısı 10307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 14, 2007, 10:40:57 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

sn.cardiffmonster güzel ifadelere  yer vermiş son paragarafında."""Osmanli'nin son doneminde sancak kendini bilmezlerin elinde yere dustu....."""
çöküş "hain Osmanlılar" değil ""osmanlıdaki hainlerin"" sonucudur.aynı şekilde de isim önemli değildir.osmanlı selçuklu vs.
nedendir bilmem osmanlı devletini reddenler çok çıkar.Elbetteki düşüncelere saygı duyarız.fakat bu nasıl bir reddediştir?
istediğimizi reddedip istediğimizi kabullenmek?
mesela aramızda çağının en büyük alimlerinden  çağ kapatan çağ açan F.Sultan mehmetle övünmiyecek birisi varmı?
istanbulu alan islamiyet inanışına göre yüzyıllar önce hz.Muhammed tarafından övülmüş bir komutan...
ama geri gelmelimi?
ve sn.nietzsche de güzel bir ifade bulunmuş

sevgiler
e.l.m


Aralık 16, 2007, 02:04:01 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Aslinda hakiakten hassas ve dikkatli tartisilmasi gereken bir konu, zira reddedisteki temel sebeblerden biri, yeni kurulan duzenin yani |Cumhuriyetin oncelikle kendi degerlerini olustururken ve yenilikler getirirken eskiye perde cekme sirasinda isin ucunun kacirilmasi olayi. Mesela ilginc olan bir nokta Sultan Vahdettin hakkinda hakaret icerikli davalar acilmakta, ama resmi bize ogretilen -ilkokuldan itibaren- hainlikle suclanmasi. ancak Cumhuriyet doneminde ozellikle Osmanlinin son iki asirdaki cogu catlak/curumus dinamikleri temizlendi. Ama ozellikle alfabe degisikligi sonrasi ozellikle bizim nesil tarafindan eskiyi arastirma noktasi eksik kaldi- alfabe degisikligine girmiyorum zira Turkce'nin Arap alfabesi tarafindan yeterince uyumlu olmadigi uzerine makaleler 1800 lerde yazilmaya baslanmisti. Lakin Osmanlica arsivlerde bulunan resmi evraklarin yaninda edebiyat eserlerini okuyacak ve ogrenecek bir neslimiz maalesef olamadi ve tek cikar yok -Turk Islam edebiyati yok-noktasinda kestirildi. Simdi ise arsivlerin cogu acik ancak okuyacak arastirmaci merakli insanlar yok ortada cunku isin ehli olan Tarih akademisyenlerinin bunlarin hepsini incelemeye/cevirmeye omru yetmez, baska da yapacak adam yok, ve bunlar da arastirilmadigi ve yayinlanmadigi surece eski ile baglar salt muhafazakar kesimler tarafinda kalmaya mahkum maalesef. Islami acidan cok degerli isler yapmasina ragmen Osmanli Arap yarimadasi ile daime ilginc bir iliskisi olmus, ve son kertede !. DUnya savasinda aci bir karsilik bulmus, ve bugun Kuzey Afrika ulkeleri , Fransiz/Italyan somurgesi ile beslenmis diktatorlukleri Osmanli adina bile tahammul edemiyorlar, obur tarafta Kosova'dan Israil'de (yerlesik Filistin yahudileri ve hristiyanlari, Israil kuruculari istisna) Osmsanli'ya karsin bir hayranlik beslemelerinin yaninda Osmanli'nin cekilmesinden sonra gelen idareleri akil mantik cercevesinde tahlil edebiliyorlar. Son olarak, Tarih bir bilimdir -disiplindir, herhangibir sekilde komplo teorisyenlerinin baktigi gibi hobi degildir, her olay arastirildikca ve yayinlandikca dah anet analizler yapilabilir ancak.....


Aralık 17, 2007, 02:29:41 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1662

Amman gelme Osmanlı, binip gittiğin İngiliz gemisiyle, Kuvvacılar hakkında çıkardığın ölüm fermanlarıyla, fesinle, sarığınla, hanedanınla, Farsça-Arapça düşkünlüğünle, alfabenle, kimselerin önemsemediği hilafetinle düştüğün yerde kal ve bırak da ülkeyi senin Etrak-ı bi-idrak diye tabir ettiğin, toprağın esas sahibi olmaya hakkı olan, 936 senedir kendi dilinde konuşan bu halk yönetsin biraz; inançları ve zulme karşı baş kaldırısı yüzünden katledilip kuyulara doldurulan bu halk...

Sen de haklısın Osmanlı, yedi düvele verdiğin Kapitülasyonları Lausanne'la kaldırmış olmamız senin için zafer değildir belki. Bu kapitülasyonların ülkeye verdiği zararın Yunan mezalimiyle kıyaslanamayacak kadar büyük olması da senin ilgini çekmez. Sen ki hep savaşta kazanıp masada kaybeden, Atina'ya girecekken Avrupa'lı güçler tarafından durdurulansın; Lausanne'a savaş galibi olarak bu halkın imza koymasını kaldıramamışsındır hakkındır. Sen o anlaşmada taraf olarak Britanya, Fransa, Japonya, Yunanistan, İtalya, Romanya, Sırp-Hırvat-Sloven devletinin karşısında bütün gururu ve vakarıyla Türkiye'nin tek başına var olmasına anlam veremezsin.

Sen senin imzaladığın Sevres'i yine senin halkının yani Mebusan Meclisi'nin reddetmesinin ardından başkentini işgal ettirensin. Sen Lausanne'ı eleştirirsin ama kendi Sevres'ini katlayıp iç cebine koyarsın. Senin padişahın İngiliz Muhipleri Cemiyeti'ne üyedir bizim liderimiz Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'ne. Senin gafilce kaptırdığın Kıbrıs'ta bizi söz sahibi yapan Lausanne senin nasıl hoşuna gitsin?

Kültürüne, edebiyatına, kılıcına diyecek yok Osmanlı; gençken yakışıklıyken Viyana kapılarını gören sensin. Biz bir garip Etrak-ı bi-idrak'ız, Anadolu yurdumuz, Türkçe dilimizdir. 70 milyon hamdolsun bu yurda sığıyoruz Osmanlı, bize Nemçe illeri, Ulah illeri gerekmez. Önce karnımız doysun isteriz, insanız ya neticede... Senin ne zaman karnının doyması derdi oldu ki Osmanlı? Mültezimden aldın parayı verdin bizleri yine ona ki çıkarsın zararını. Sen Nedim'sin çatıdan düşen, biz Dadaloğlu. Sen Baki'sin çok şükür avazeyi aleme Davut gibi salmışsın gözümüz yok ama biz Köroğlu'yuz. Ruşen Ali'nin babasını kör eden senin valindi Osmanlı. Pir Sultan'ı dalda sallandıran senin Hınzır Paşa'ndı. Gün geldi devran döndü, biz onların çocukları yani biz toprakta karınca, suda balık, havada kuş kadar çok olanlar. Korkak, cesur, cahil, hakim ve çocuk olanlar ağır ellerimizi bastık toprağa ve doğrulduk yavaş yavaş. Bize zincirlerimizden başka kaybedecek ne bıraktın mirasında Osmanlı? Gençtin yakışıklıydın güçlüydün sözümüz yok da ne zaman bizi düşündün?

Amman gelme Osmanlı... Ben Hınzır Paşa'nın değil Pir Sultan'ın torunuyum. Özüm, sözüm Türk'tür ve bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine yaşamak isterim. Benim Viyana'larda, elin Yunan'ının memleketinde gözüm yok, kuşça canıma şu Anadolu yeter de artar bile hamdolsun...

Düştüğün yerde kal ki Osmanlı biz senin gençliğini gururla yad edelim...

Her bir sozcugune katiliyorum..Harika yazmissiniz:))


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
5211 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 05, 2007, 02:09:20 öö
Gönderen: SublimePrince
24 Yanıt
18365 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 06, 2011, 09:20:47 ös
Gönderen: NOSAM33
35 Yanıt
14640 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 31, 2009, 01:56:24 öö
Gönderen: Isis
0 Yanıt
2689 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2009, 04:38:26 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
2963 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 04, 2010, 02:04:01 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4884 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2010, 08:56:42 ös
Gönderen: Mozart
2 Yanıt
8693 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 02, 2022, 01:33:55 ös
Gönderen: Mandıra Filozofu
4 Yanıt
19283 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 05, 2010, 12:07:04 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3973 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 07, 2013, 12:09:45 ös
Gönderen: Samuray
2 Yanıt
2240 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 01, 2015, 08:57:39 ös
Gönderen: ARARAT